Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Powstanie Warszawskie - 1 VIII 1944, mpcforum pamięta.


RADTOR

Rekomendowane odpowiedzi

Gość malutki688
Opublikowano

Nie wiedzieli że wytrzymają 12H, tylko w założeniu mieli się bronić do 12h. Potem mialo nastąpić kontruderzenie :P

Niemcy zaatakowali na całej zachodniej granicy, z morza oraz z Prus.

 

W "Bitwy Polskiego Września" dość ciekawe to masz opisane.

 

 

 

Teraz wiemy to obaj, wtedy plany Stalina wszystkim nie były znane :P

aha, nie wiedzilismy nic o zsylkach na wschod. Nie bylo wiadome nic o katyniu. O akcju burza tez nikt nie wiedzial. O bitwie warszawskiej nie slyszal nikt. Konferncji w teheranie nie bylo, a o przesladaowaniu Polakow w XX miedzy wojennym tez pewnie nikt nie wiedzial

  • Odpowiedzi 222
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Opublikowano

Mieliśmy czekać bezczynnie, aż nas wezną do niewoli lub rozstrzelają?  Polacy wtedy liczyli się z taką teorią więc woleli zginąć "za ojczyznę".

1377531174-U173186.png
Gość malutki688
Opublikowano

Już wróciłem. Skromnie, bo skromnie (stanęliśmy na ulicy). Niestety niektórzy kierowcy nie potrafili uszanować minuty kiedy powinni wyjść i oddać hołd.

 

Race były, brakowało tylko polskiej flagi (mieliśmy tylko biało-czerwone opaski).

 

Cześć i chwała bohaterom!!!

 

Skoro już rocznica wybuchu powstania była to mam kolejny pomysł. Wklejamy na profil na 63 dni to:

8473914069103921027676.jpeg

 

Sygnatury tylko dzisiejszego dnia, bo wiem, że ciężko byłoby zostać przy takiej sygnaturze przez 63 dni, a takie coś na profilu zawsze można mieć na dole, nie ma chyba limitu obrazków i tekstu na profilu.

 

Nie, kolego. Wtedy uznalibyśmy władzę, reżim i poglądy Nazistów, skazalibyśmy Żydów na zagładę maczając w tym palce, okazalibyśmy się zdrajcami świata, nie mielibyśmy nawet czego teraz świętować.

 

A Hitler i tak by wojnę przegrał. Każde ogromne mocarstwo kiedyś upada. Całego świata Niemcy by nie utrzymali. Hitler pod koniec wojny i tak był ledwo żywy z powodu chorób. Bez niego to by się wszystko rozpadło.

 

Niemcy przeprowadzili ataki z paru kierunków. Nie szli całą granicą. Armia Poznań nie miała na początku praktycznie przeciwników, bo Niemcy dążyli do okrążenia Polaków atakując na plecy. tzw. Blitzkrieg.

sorry, ale to wlasnie Hitler prowadzil do calkowitego upadku Rzeszy. Nie bral pod uwage opinii i zalecen OKW. nie zwracal uwagi na logistyke itd itd. O kapitulacji juz pisalem jak i o marnowaniu zycia zolnierzy

Opublikowano

aha, nie wiedzilismy nic o zsylkach na wschod. Nie bylo wiadome nic o katyniu. O akcju burza tez nikt nie wiedzial. O bitwie warszawskiej nie slyszal nikt. Konferncji w teheranie nie bylo, a o przesladaowaniu Polakow w XX miedzy wojennym tez pewnie nikt nie wiedzial

To tylko jeszcze bardziej przemawaa za tym aby na sowietów nie czekać, tylko samemu wyzwalać Wawę i na jej obszarze odtwarzać struktury państwowe.

 

 

Mieliśmy czekać bezczynnie, aż nas wezną do niewoli lub rozstrzelają?  Polacy wtedy liczyli się z taką teorią więc woleli zginąć "za ojczyznę".

 

"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor."

 

:)

76561198001815076.png
Opublikowano

Mieliśmy czekać bezczynnie, aż nas wezną do niewoli lub rozstrzelają?  Polacy wtedy liczyli się z taką teorią więc woleli zginąć "za ojczyznę".

 

Niektóre kraje przed wybuchem II WŚ tak właśnie postąpiły - przyłączyły się do Niemiec.

636451494245979649038.gif

Opublikowano

Niektóre kraje przed wybuchem II WŚ tak właśnie postąpiły - przyłączyły się do Niemiec.

Tak, tylko Włochy.

76561198001815076.png
Gość malutki688
Opublikowano

To tylko jeszcze bardziej przemawaa za tym aby na sowietów nie czekać, tylko samemu wyzwalać Wawę i na jej obszarze odtwarzać struktury państwowe.

 

 

 

 

"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenną. Tą rzeczą jest honor."

 

:)

nie rozumiesz ze w 44 roku, sowieci by nas zmietli i zniszczyli? w roku 44 nie bylo juz sensu walczyc. Jedynym wyjsciem korzystnym dla nas bylo przegranie wojny przez Rzesze i przez ZSRS. Potencjal armi czerwonej w roku 44 byl ogromny. Nie mielibysmy jej jak zatrzymac. Nie mielismy armii, czolgow, artylerii, lotnictwa itd idd.

 

nawet gdyby Warszawa zostalaby osowobodzona, i tak nikt by nam nie pomogl. zostlismy sprzedani Stalionwi w teheranie. 

Opublikowano

nie rozumiesz ze w 44 roku, sowieci by nas zmietli i zniszczyli? w roku 44 nie bylo juz sensu walczyc. Jedynym wyjsciem korzystnym dla nas bylo przegranie wojny przez Rzesze i przez ZSRS. Potencjal armi czerwonej w roku 44 byl ogromny. Nie mielibysmy jej jak zatrzymac. Nie mielismy armii, czolgow, artylerii, lotnictwa itd idd.

 

nawet gdyby Warszawa zostalaby osowobodzona, i tak nikt by nam nie pomogl. zostlismy sprzedani Stalionwi w teheranie.

Ze niby lepiej było nic nie robić i oczekiwać że może na dobre nam do wyjdzie? Jakby każdy tak myślał jak ty to byś teraz sprzechał po niemiecku i mieszkał Warschau o ile niemcy by nie zrealizowali Planu Pabsta i nie wyburzyli Warszawy.

76561198001815076.png
Gość malutki688
Opublikowano

Tak, tylko Włochy.

a rumunia? blugaria?

Ze niby lepiej było nic nie robić i oczekiwać że może na dobre nam do wyjdzie?

tak, przynajmniej w kwestii walki zbrojnej. nie rozumiesz ze w powstaniu gineli lekarze, prawnicy, nauczyciele i najwspanailsze pokolenie Polakow? ci ludzie mogli przynic sie do rozwoju mentalnego narodu

Opublikowano

a rumunia? blugaria?

To już po wybuchu raczej.

 

nie rozumiesz ze w 44 roku, sowieci by nas zmietli i zniszczyli? w roku 44 nie bylo juz sensu walczyc. Jedynym wyjsciem korzystnym dla nas bylo przegranie wojny przez Rzesze i przez ZSRS. Potencjal armi czerwonej w roku 44 byl ogromny. Nie mielibysmy jej jak zatrzymac. Nie mielismy armii, czolgow, artylerii, lotnictwa itd idd.

 

nawet gdyby Warszawa zostalaby osowobodzona, i tak nikt by nam nie pomogl. zostlismy sprzedani Stalionwi w teheranie. 

Tak, ale powstańcy to bohaterowie, a powstanie to symbol.

graphic.pnggraphic.png


Gość malutki688
Opublikowano

To już po wybuchu raczej.

 

Tak, ale powstańcy to bohaterowie, a powstanie to symbol.

Tak powstancy to bohaterowie, zgadzam sie w tym w 100%. Kazdy kto jest gotow poswiecic zycie dla ojczyzny jest bohaterem, nie zmienia to faktu, ze powstanie bylo bledem ktore mialo fatalne konsekwence. Hektatobma i zniszczenie stolicy.

Opublikowano

Rumunia? Chyba jedyne przyjazne państwo Polsce. Jako jedyni nie zamknęli przed nami granicy i umożliwili ucieczkę z kraju

Tak powstancy to bohaterowie, zgadzam sie w tym w 100%. Kazdy kto jest gotow poswiecic zycie dla ojczyzny jest bohaterem, nie zmienia to faktu, ze powstanie bylo bledem ktore mialo fatalne konsekwence. Hektatobma i zniszczenie stolicy.

I tak by ją zburzyli.

 

 

Plan Pabsta to niemiecki nazistowski plan zburzenia miasta Warszawy i zamienienia go w prowincjonalne miasto, służące Niemcom w charakterze ogromnego węzła komunikacyjnego i ośrodka w którym zamieszkiwała by niemiecka elita (niem. Ortsgruppe), licząca ok. 40 000 ludzi, zarządzająca podbitymi przez III Rzeszę terenami na wschodzie. W nowej Warszawie planowano również zmniejszyć liczbę Polaków do ok. 130 000 osób. Planowanemu nowemu ośrodkowi miejskiemu miano nadać nazwę "Nowe niemieckie miasto Warszawa" (niem. Die Neue deutsche Stadt Warschau). Plan przewidywał dwa etapy, planowe wyburzanie miasta nazywane eufemistycznie "rozbiórką polskiego miasta" (niem. Der Abbau der Polnischen Stadt) oraz "budowę miasta niemieckiego" (niem. Der Aufbau der Deutschen Stadt).

 

By ostatecznie zrealizować plan powołano zespół obozów KL Warschau, choć jego nazwa dotyczy przede wszystkim obozu umieszczonego pomiędzy ulicami Zamenhofa, Okopową, Wołyńską, Ostrowską, Glinianą, wzdłuż ulicy Gęsiej (tzw. Gęsiówki), jak i kilku obozów pracy, m.in. na Kole (istnienie obozu na Kole jest kwestionowane i jest przedmiotem ostrego sporu, m.in. między Marią Trzcińską a historykiem IPN Bogusławem Kopką, por. KL Warschau). W różnych okresach wojny, różne te obiekty wchodziły w obręb jednego obozu samodzielnego lub podobozu Majdanka. Rozkazem Heinrich Himmlera z 11 czerwca 1943 do KL Warschau włączono także warszawskie więzienie Pawiak przy ul. Dzielnej. Stąd zakres czasowo-przestrzenny udokumentowanej nazwy KL Warschau budzi kontrowersje.

76561198001815076.png
Opublikowano

Zrobiła się tu naprawdę ciekawa dyskusja o całej wojnie :D .

 

Jeśli Francja uderzyłaby na Niemcy w 1939 wojna trwałaby parę dni i zostałaby wygrana. Ale cóż... II Wojna Światowa to kupa błędów po obu stronach.

graphic.pnggraphic.png


Gość malutki688
Opublikowano

Zrobiła się tu naprawdę ciekawa dyskusja o całej wojnie :D .

 

Jeśli Francja uderzyłaby na Niemcy w 1939 wojna trwałaby parę dni i zostałaby wygrana. Ale cóż... II Wojna Światowa to kupa błędów po obu stronach.

moze tak, moze nie. jest wielce prawdopodobne, ze stalin szykowal sie do ekspansji na zachod ktora planowala byla na 1941/2 rok.

to sa przypuszczenia wiec nie ma sesnu gdybac. 

 

Rumunia? Chyba jedyne przyjazne państwo Polsce. Jako jedyni nie zamknęli przed nami granicy i umożliwili ucieczkę z kraju

I tak by ją zburzyli.

 

 

Plan Pabsta to niemiecki nazistowski plan zburzenia miasta Warszawy i zamienienia go w prowincjonalne miasto, służące Niemcom w charakterze ogromnego węzła komunikacyjnego i ośrodka w którym zamieszkiwała by niemiecka elita (niem. Ortsgruppe), licząca ok. 40 000 ludzi, zarządzająca podbitymi przez III Rzeszę terenami na wschodzie. W nowej Warszawie planowano również zmniejszyć liczbę Polaków do ok. 130 000 osób. Planowanemu nowemu ośrodkowi miejskiemu miano nadać nazwę "Nowe niemieckie miasto Warszawa" (niem. Die Neue deutsche Stadt Warschau). Plan przewidywał dwa etapy, planowe wyburzanie miasta nazywane eufemistycznie "rozbiórką polskiego miasta" (niem. Der Abbau der Polnischen Stadt) oraz "budowę miasta niemieckiego" (niem. Der Aufbau der Deutschen Stadt).

 

By ostatecznie zrealizować plan powołano zespół obozów KL Warschau, choć jego nazwa dotyczy przede wszystkim obozu umieszczonego pomiędzy ulicami Zamenhofa, Okopową, Wołyńską, Ostrowską, Glinianą, wzdłuż ulicy Gęsiej (tzw. Gęsiówki), jak i kilku obozów pracy, m.in. na Kole (istnienie obozu na Kole jest kwestionowane i jest przedmiotem ostrego sporu, m.in. między Marią Trzcińską a historykiem IPN Bogusławem Kopką, por. KL Warschau). W różnych okresach wojny, różne te obiekty wchodziły w obręb jednego obozu samodzielnego lub podobozu Majdanka. Rozkazem Heinrich Himmlera z 11 czerwca 1943 do KL Warschau włączono także warszawskie więzienie Pawiak przy ul. Dzielnej. Stąd zakres czasowo-przestrzenny udokumentowanej nazwy KL Warschau budzi kontrowersje.

nie wiadomo, nawet jezeli plan doszedłby do skutku nie zabiliby 200tys ludzi w tak szybkim czasie. Najprawdopodobniej zabrakoby im czasu, musielby sie wycofac lub sowieci zamkneliby ich w kregu

Opublikowano

Zrobiła się tu naprawdę ciekawa dyskusja o całej wojnie :D .

 

Jeśli Francja uderzyłaby na Niemcy w 1939 wojna trwałaby parę dni i zostałaby wygrana. Ale cóż... II Wojna Światowa to kupa błędów po obu stronach.

 

Nawet jakby zaatakowała już po kampanii wrześniowej to i tak by wygrali. Stan amunicji po stronie Wermachtu wynosił 20%. Jakby chociaż franzuci skorzystali by z rad i wzięli poprawki co do swojej taktyki to obrona Francji by dłużej potrwała.

 

 

moze tak, moze nie. jest wielce prawdopodobne, ze stalin szykowal sie do ekspansji na zachod ktora planowala byla na 1941/2 rok.

to sa przypuszczenia wiec nie ma sesnu gdybac. 

 

nie wiadomo, nawet jezeli plan doszedłby do skutku nie zabiliby 200tys ludzi w tak szybkim czasie. Najprawdopodobniej zabrakoby im czasu, musielby sie wycofac lub sowieci zamkneliby ich w kregu

 

Już po pierwszej wojnie światowej ruscy mieli chrapkę na zachód. Już wtedy mieli dość sporo działaczy np w Francji.

 

 

Pierwsze wybory w których udział wzięła Francuska Partia Komunistyczna odbyły się w 1924 roku. Partia zdobyła wówczas 9,82% poparcia[11]. W 1928 roku partia nieznacznie zwiększyła poparcie do 11,26%[12], w 1932 roku jej poparcie spadło do 8,32% było to spowodowane powstaniem nowego ugrupowania pod nazwą Proletariacka Partia Jedności[13]. Francuscy komuniści zyskali w 1936 roku na fali zadowolenia z powstania Frontu Ludowego, uzyskali wówczas rekordową w okresie 20-lecia międzywojennego liczbę parlamentarzystów (72) i 15,26% poparcia[14].

76561198001815076.png
Gość malutki688
Opublikowano

w calej europie byly partie komunistyczne, w Polsce, Rzesz, Czechah, Francji czy Wielkiej Brytani.

 

bitwa warszawska byla pierwszym pochodem ku komunizacji europy

Gość malutki688
Opublikowano

Ofensywna francuska na pewno spowodowałaby klęskę Niemiec.

Jednak sojusznicy jak zwykle nas zostawili samych

prosze cie, nie zwalaj teraz winy na sojusznikow. prawda jest taka, ze powinnismy polegac na nas a nie obietnicach zachodu.

Opublikowano

prosze cie, nie zwalaj teraz winy na sojusznikow. prawda jest taka, ze powinnismy polegac na nas a nie obietnicach zachodu.

Sojusznicy to jednak sojusznicy. Sami nie mieliśmy szans.

 

Skoro już rocznica wybuchu powstania była to mam kolejny pomysł. Wklejamy na profil na 63 dni to:

8473914069103921027676.jpeg

http://www.mpcforum.pl/uploads/images/8473914069103921027676.jpeg

Sygnatury tylko dzisiejszego dnia, bo wiem, że ciężko byłoby zostać przy takiej sygnaturze przez 63 dni, a takie coś na profilu zawsze można mieć na dole, nie ma chyba limitu obrazków i tekstu na profilu.

 

 

graphic.pnggraphic.png


Opublikowano

prosze cie, nie zwalaj teraz winy na sojusznikow. prawda jest taka, ze powinnismy polegac na nas a nie obietnicach zachodu.

 

Teraz jest tak samo. Staramy się umacniać sojusz z USA, a tak na prawdę nic na razie z tego nie mamy.

636451494245979649038.gif

Opublikowano

prosze cie, nie zwalaj teraz winy na sojusznikow. prawda jest taka, ze powinnismy polegac na nas a nie obietnicach zachodu.

Nie przy takim położeniu i sytuacji. Nie zapominaj że państwo Polskie miało tylko 20 lat :P

76561198001815076.png
Opublikowano

A tak wgl. Jeżeli ROsjanie by zrzucili głowicę na Polskę to rząd by 1 wyjechał oraz by nie zareagował, aby nie zrobić chaosu.  Wyginęło by 99% ludności Polski i polski naród w opałach. 

1377531174-U173186.png
Opublikowano

Nie przy takim położeniu i sytuacji. Nie zapominaj że państwo Polskie miało tylko 20 lat :P

 

Niemcy można powiedzieć, że też miały ok. 20 xD

Licząc od zakończenie I wojny światowej.

636451494245979649038.gif

Opublikowano

A tak wgl. Jeżeli ROsjanie by zrzucili głowicę na Polskę to rząd by 1 wyjechał oraz by nie zareagował, aby nie zrobić chaosu.  Wyginęło by 99% ludności Polski i polski naród w opałach. 

Trochę już przesadzasz. Gadaliśmy o Powstaniu, a Ty już o wojnie atomowej. Spokojnie.

 

Teraz jest tak samo. Staramy się umacniać sojusz z USA, a tak na prawdę nic na razie z tego nie mamy.

Nie traktuj zapewnień USA mało poważnie.

 

Niemcy można powiedzieć, że też miały ok. 20 xD

Licząc od zakończenie I wojny światowej.

Po pierwsze: Niemcy to jednak potęga gospodarcza. Były nią i nadal są.

 

Po drugie: Państwa Polskiego nie było przez ponad 100 lat.

 

Po trzecie: Niemcy prawie w ogóle nie ucierpiały podczas I Wojny Światowej. Pokój został podpisany w Compiegne, a nie w Berlinie. Kraj nie został zniszczony jak w II Wojnie.

graphic.pnggraphic.png


Opublikowano

Trochę już przesadzasz. Gadaliśmy o Powstaniu, a Ty już o wojnie atomowej. Spokojnie.

 

Nie traktuj zapewnień USA mało poważnie.

 

Po pierwsze: Niemcy to jednak potęga gospodarcza. Były nią i nadal są.

 

Po drugie: Państwa Polskiego nie było przez ponad 100 lat.

 

Po trzecie: Niemcy prawie w ogóle nie ucierpiały podczas I Wojny Światowej. Pokój został podpisany w Compiegne, a nie w Berlinie. Kraj nie został zniszczony jak w II Wojnie.

 

Czekam cały czas na te wizy xD

Chodziło mi tylko, o to że upłynęło tyle samo czasu.

Potencjał militarny ich państwa został jednak trochę zmniejszony na mocy traktatu wersalskiego. Odszkodowania wojenne też musieli zapłacić.

Mimo to zgadzam się tym co napisałeś.

636451494245979649038.gif

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...