Skocz do zawartości

#8 Nadchodzi cenzura internetu?


Polecane posty

QSdhpjT.png

 

Witajcie forumowicze!

 

Dzisiejsze wydanie jest już ósmą odsłoną dwutygodników przygotowywanych przez grupę MPC News. Na Waszą prośbę poruszyliśmy w nim temat „ACTA 2” i jego wpływu na dalsze działanie forum i innych serwisów umożliwiających wymianę treści pomiędzy użytkownikami. Mamy nadzieję, że artykuł o polskiej grze „Warsaw” również okaże się dla Was interesujący. Życzymy miłej lektury!

 

DTnjzrT.png

Po ostatnim głosowaniu, w którym PE przyjął rozporządzenie ws. praw autorskich bez poprawek, w sieci ponownie została podjęta dyskusja o sensie istnienia tego dokumentu i jego wpływie na Internet, jaki jest nam dziś znany. Czy faktycznie jest aż tak źle i grozi nam cenzura w sieci? Teoretycznie — nie, praktycznie — ciężko powiedzieć. Należałoby jednak zacząć od przeanalizowania treści artykułu 13., który budzi zdecydowanie najwięcej kontrowersji. Wedle jego zapisów — największe serwisy zostaną obarczone obowiązkiem filtrowania treści pod kątem naruszenia praw autorskich jeszcze na etapie ich publikacji przez użytkownika. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że pomoże ono w walce z piractwem i rozpowszechnianiem nielegalnych materiałów. Przeciwnicy natomiast obawiają się prewencyjnej cenzury, którą korporacje będą stosowały, aby uchronić się przed ewentualnymi karami finansowymi. W jak bardzo rygorystyczny sposób będą stosowane ograniczenia? Na tym etapie możemy tylko gdybać, aczkolwiek pamiętajmy, że część dużych serwisów np. YouTube (Content ID) już stosuje podobne technologie i sprawdzają się one nieźle, aczkolwiek nie idealnie i faktycznie zdarza im się blokować materiały, które nie naruszają prawa (np. takie, w których fragment utworu przytoczono w celach parodii bądź krytyki). Ponadto nie zapominajmy, że artykuł 13. odnosi się tylko do firm, które spełniają następujące warunki: roczne obroty muszą przekraczać 10 mln euro, serwis musi osiągać wynik ponad 5 mln użytkowników odwiedzających miesięcznie, a firma musi znajdować się na rynku dłużej niż trzy lata — co oznacza, że wszystkie start-upy czy mniejsze strony nie będą zmuszone do stosowania takich samych procedur, jak giganci pokroju Facebooka, czy Google. Wyłączenie obejmie także wszelkie internetowe encyklopedie (np. Wikipedię), a także serwisy służące do prywatnego udostępniania plików (np. Dropbox, Google Drive). Czy grozi nam więc koniec memów i ulubionych filmów w sieci? Raczej nie, ale czekamy jeszcze na Wasze opinie w postach pod tematem.

 

vdWE2C1.png

 

wYnuJvZ.png

Do zespołu moderacyjnego po okresie próbnym dołączyła Issia.

 

m5UrXvT.png

 

zEiQCuS.png

Studio Pixelated Milk wywołało niemałe zdziwienie zapowiedzią nowej taktycznej gry RPG — „Warsaw”. Od sympatycznej, inspirowanej japońską popkulturą produkcji „Regalia: Of Men and Monarchs”, przeskoczyli w poważną i ciężką tematykę Powstania Warszawskiego. Wielu próbowało już połączyć polską historię z grami wideo, jednakże do tej pory nie skończyło się to sukcesem. Warszawskie studio mierzy jednak wysoko i zdecydowało się zaryzykować. O wielkich ambicjach twórców świadczy też fakt, że najpierw zapowiedź gry pojawiła się na znanym zachodnim serwisie — Gamespot, a nie po cichu na małym stoisku na targach czy drogą informacji prasowych rozsyłanych do mediów. Już sama zapowiedź produkcji pokazuje, jaki klimat będzie panował w grze. Oprócz zwiastuna w sieci pojawił się też filmik z kilkunastu minut rozgrywki z wydarzenia PAX East 2019. W dwuwymiarowej, komiksowej produkcji „Warsaw” gracze wcielą się w uczestników Powstania Warszawskiego, przemierzających dawne ulice stolicy, wykonując przy tym zlecone im misje — na przykład szukanie surowców, czy pomoc dla oddziałów znajdujących się w niebezpieczeństwie. Podczas eksploatacji miasta napotkamy na różne wydarzenia. Sami autorzy gry, oprócz wymienionych, wyróżniają jeszcze dwie główne aktywności: zarządzanie składem w kryjówce oraz walki, od których zależeć będzie postęp fabuły. Mechanika produkcji jest mocno inspirowana „Darkest Dungeon”. W starciach liczą się specjalne umiejętności, wytrzymałość, pozycja na planszy i ilość amunicji. Dodatkowo dostępny jest zestaw broni, które faktycznie używane były w 1944 roku. Pixelated Milk postawiło też na mocno rozwiniętą warstwę fabularną. Główni bohaterowie nie będą „zbawicielami”. Będą zwykłymi ludźmi z własną historią i indywidualnym psychologicznym zarysem. Ponadto nie nastawiajcie się w „Warsaw” na wygraną — gra skończy się tak jak prawdziwe Powstanie Warszawskie. Produkcja pojawi się PC, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch już pod koniec 2019 roku. A Wy? Staniecie razem z bohaterami „Warsaw” do walki z niemieckim okupantem?

 

jGIJtsE.png

 

4rpZpGA.png

Na dziś to już wszystko — mamy nadzieję, że tematy, które poruszyliśmy, były interesujące. Jeśli jednak nie znaleźliście niczego dla siebie, dajcie nam znać w postach, postaramy się uwzględnić Wasze uwagi przy pracach nad kolejnym wydaniem. Sekcje "Konkurs" oraz "Pytania do Administracji" przechodzą obecnie metamorfozę i zobaczycie je ponownie już w następnym wydaniu. Do zobaczenia za dwa tygodnie!

 

Szczególne podziękowania dla osób pracujących nad wydaniem.

Autorzy tekstów - @Biter.

Korekta - @N3ST0@Verlikylos, @Issia

Grafiki - @Yaboku

Praca pod nadzorem - @Aive@carbonx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz, że...?

Wstawiliście dwa razy informacje o black market?

 

Nice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy wiesz że...?

 

Nie ma konkursu = słaby news.

 

0/10 nie zjem ponownie.

,,Całkiem zabawne, że jedyne osoby które bronią raweryka to osoby, które są mniej lub więcej powiązane z mpc, tj. mpc facebook i mpc news, ciekawe na ile jest to obiektywne, a na
ile wymuszone przez makina lub inną osobę wyżej, która "przekonała" te osoby do napisania swojej "obiektywnej" opinii na ten temat, bo makin lubi dupolizów pokroju raweryka :)))
''

 

~ mądry rabin, 2020r.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Revayerq napisał:

Czy wiesz że...?

 

Nie ma konkursu = słaby news.

 

0/10 nie zjem ponownie.

Nie chcieliśmy po raz kolejny opierać konkursu na pytaniach, ani też dawać czegoś co już było (np. puzzli). Jesteśmy jednak w trakcie szykowania nowych konkursów, które powrócą do interaktywnej formy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dada513 napisał:

ACTA 2 to nie koniec internetu. Mogliście wspomnieć o artykule 11, bo budzi tez kontrowersje i wiele osób złe pojmuje „podatek od linków” 

Zgadzam się, natomiast o samym rozporządzeniu można by napisać tak dużo, że musiałem się jednak ograniczyć do konkretnego zagadnienia, dlatego właśnie wybrałem najbardziej kontrowersyjny artykuł 13. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polski rząd wspominał, że nie wprowadzi pełnej reformy dotyczącej cenzury internetu ponieważ ogranicza ona wolność słowa i łamie konstytucję.

Cytat

 

Art. 54. Zasada wolności poglądów

Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, klejmagic napisał:

Polski rząd wspominał, że nie wprowadzi pełnej reformy dotyczącej cenzury internetu ponieważ ogranicza ona wolność słowa i łamie konstytucję.

 

Mam wrażenie, że w Polsce cześć osób nie zna definicji słowa cenzura. Bo żaden artykuł w rozporządzeniu jej nie wprowadza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Damian napisał:

Chyba nie macie już o czym pisać

Nie będziemy na siłę wymyślać tematów bezpośrednio związanych z forum, ani pisać o każdej aktualizacji statusu - szukamy jednak tematów ciekawych i związanych z tematyką forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To po co na siłę trzymać grupę przy życiu, skoro ani w tym pasji, ani zaangażowania, ani satysfakcji. Wszystko to takie "nadymane", pisane jak rosyjski periodyk. Nie zrozumiem takiej charytatywnej zabawy "dla wyższych celów", z której nie ma ani przyjemności, ani większego pożytku dla ogółu, ani jakiejś wartości dodanej dla osób biorących w tym udział. To już lepiej sobie na coś innego przeznaczyć swój czas :16_relieved:

  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, carbonx napisał:

Mam wrażenie, że w Polsce cześć osób nie zna definicji słowa cenzura. Bo żaden artykuł w rozporządzeniu jej nie wprowadza. 

 

A jak to inaczej nazwiesz jak nie cenzurą internetu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, klejmagic napisał:

A jak to inaczej nazwiesz jak nie cenzurą internetu?

Weryfikacją zamieszczanych treści. Zauważ bowiem, że ideą cenzury jest ograniczenie wolności słowa i zablokowanie możliwości wyrażania swoich poglądów, a w jaki sposób wspomniane rozporządzenie wpływa na wolność słowa? W żaden. Pamiętaj także o tym, że w raz z wprowadzeniem go w życie nadal będzie obowiązywało prawo cytatu, o którym już wcześniej wspominałem, a więc nie będziemy mieli sytuacji, w której nie będziemy mogli skrytykować filmu używając jego fragmentu czy sparodiować wypowiedzi polityka. Co więcej rozporządzenie nie wyeliminuje nawet kopii CDA, bowiem nie łapią się one w widelkach wymaganych do walidacji treści przed publikacją. 

28 minut temu, Damian napisał:

To po co na siłę trzymać grupę przy życiu, skoro ani w tym pasji, ani zaangażowania, ani satysfakcji. Wszystko to takie "nadymane", pisane jak rosyjski periodyk. Nie zrozumiem takiej charytatywnej zabawy "dla wyższych celów", z której nie ma ani przyjemności, ani większego pożytku dla ogółu, ani jakiejś wartości dodanej dla osób biorących w tym udział. To już lepiej sobie na coś innego przeznaczyć swój czas :16_relieved:

Cały czas dyskutujemy nad pracą grupy i formą tygodników. Każdy z członków grupy uczestniczy w tworzeniu nowych wydań ponieważ sprawia mu to przyjemność i satysfakcję. Nie widzę więc powodu do likiwdowanis grupy tylko dla tego, że nie mamy żadnej dramy na forum, zamiast nich mamy wiele innych tematów, z których często wywiązują się ciekawe dyskusje, a właśnie to jest celem forum. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, klejmagic napisał:

 

 

A jak to inaczej nazwiesz jak nie cenzurą internetu?

 

Filtrowanie to jeszcze nie jest cenzura. Dopiero w momencie narzucania formy filtrowania może być taką prewencyjną formą cenzury. Tutaj raczej poczytałbym o projekcie dyrektywy TERREG, bo ma szanse na stanie się realną formą cenzury.

EXPmIpC.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mapa cziterów była tak zawalona użytkownikami że miała problem z rozruchem, andrzejt17 pisałeś boty do metka a zanim powstał blackmarket było sporo kontrowersji co do niego i miało to swoje potwierdzenie w późniejszym działaniu. ;)

Astra G 2.0 Turbo 247KM 351NM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, D&G napisał:

Mapa cziterów była tak zawalona użytkownikami że miała problem z rozruchem, andrzejt17 pisałeś boty do metka a zanim powstał blackmarket było sporo kontrowersji co do niego i miało to swoje potwierdzenie w późniejszym działaniu. ;)

 

Było, bo długi czas to był temat "no-go" do wprowadzenia. A sama mapa jako dodatek istnieje do dziś, ale też nie działa rewelacyjnie i to raczej kwesti wykorzystania technologii Google'a ;)

EXPmIpC.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
Okienko zamknie się za 5 sekund...