Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Jak zwiększyć ilość FPSów w League of Legends


Rafcioext

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

LoL.png

League of Legends jest grą, która jest znana niemal na globalną skalę. Jest niezwykle popularna do dziś, a jedyna rzecz która się w niej nie podoba, to wysokie wymagania sprzętowe, wolniejsza gra z patcha na patch i.. długie ładowanie graczy do gry. Piszę ten poradnik, ponieważ sam nie jestem osobą posiadającą sprzęt najwyższej klasy - odpalam tą grę na dosyć antycznych specyfikacjach i nadal szukam wszelkich sposobów na zwiększenie ilości fpsów. Niektóre, które z nich przedstawię jak zmiana wyglądu waszego systemu - będzie dla was nie do przyjęcia. Myślę jednak, że niektóre z nich zastosuje każdy z was, chcąc grać na płynnej grafice (niekoniecznie lepszej jakościowo), bez zbędnych fps dropów i lagów.

Zaprezentuję w tym poradniku programy, mniejsze lub większe triki i porady na zwiększenie waszych fpsów. Również nie zabraknie screenshotów i dokładnych wyjaśnień. Również postaram się ocenić każdy ze sposobów w skali trudności wykonania oraz użyteczności.

Kolor zielony: Łatwe do wykonania, w razie niepowodzenia można łatwo cofnąć zmiany - błąd nie będzie nas prawie nic nie kosztować.

Kolor żółty: Średni poziom trudności. Zmiany wprowadzone mogą nieść za sobą problemy, jeżeli zabierzemy się za ich wykonanie w zły sposób. Naprawa ewentualnych błędów może przynieść problemy, ale są sposoby - na sposoby.

Kolor czerwony: Trudne do wykonania. Powinniśmy się zastanowić czy chcemy zrobić to - co opiszę w tym sposobie. Jeżeli popełnimy błąd, nie tylko gra może nam zwariować ale także system.

Chciałbym również zaznaczyć, że poradnik jest przeznaczony dla użytkowników systemu Windows XP Professional oraz Windows XP Home Edition.

1. Modyfikacja wyglądu systemu.

Poziom trudności: Łatwy
Jakość optymalizacji: 3/5

Nasz system domyślnie korzysta z tzw. kompozycji. Niebieskie menusy, przewijające się okna opcji, dopasowane do kolorów etykiety ikon. Wszystko to ładuje się do naszej pamięci RAM - również ich załadowanie zajmuje chwilkę czasu. Gdy korzystamy z komputera, który nie ma zbyt dużej puli pamięci RAM (512mb - 1024mb), warto wyłączyć kompozycje oraz zmienić wygląd na szarą - szybką opcje.

Aby zmienić kompozycję:

- Wchodzimy we właściwości ekranu, klikając PPM (prawy przycisk myszki) na pulpicie i wybierając "Właściwości".
- W zakładce "Kompozycje" z listy wybieramy "Klasyczny Windows", po czym klikamy "Zastosuj".
Oprócz tego:

 

- Wchodzimy we właściwości systemu, klikając PPM (prawy przycisk myszki) na ikonie "Mój komputer" i wybierając "Właściwości".

- Wybieramy zakładkę "Zaawansowane" i z pola "Wydajność" -> "Ustawienia".
- Z zakładki "Efekty wizualne", wybieramy "Dopasuj do jak największej wydajności". Pola, które możemy zaznaczyć - a dla mnie na przykład są musem to:

  •  Użyj cieni dla etykiet ikon pulpitu
  •  Wygładź krawędzie czcionek ekranowych
  •  "Zastosuj".

p3amR.jpg

2. Modyfikacja ustawień gry.

Poziom trudności: Łatwy
Jakość optymalizacji: 5/5

Każdy wie, że w zależności od ustawień jakie zastosujemy w grze - będzie się to na tym opierała prędkość gry, oraz jej jakość. Ku zdziwieniu innych, nie będę korzystać z opcji, które są zawarte w grze - a w pliku konfiguracyjnym gry League of Legends.

9OQok.jpg
 

- Wchodzimy do dysku, gdzie docelowo mamy zainstalowaną grę w folder "config". (np. X:\Riot Games\League of legends\config)
- Uruchamiamy plik "Game.cfg" za pomocą notatnika. W środku znajduje się wiele opcji, które teraz opiszę. Przed modyfikacją pliku - zrób jego kopię zapasową.


[General]
UserSetResolution=1 - Czy użytkownik zmieniał wymiary obrazu. Zalecam zostawić na "1".
SystemMouseSpeed=0 - Nie interesuje to nas. Decyduje o szybkości ruchu myszki.
EnableAudio=0 - Jeżeli mamy słabszy komputer, warto ustawić tu wartość równą zero. Wyłączymy w ten sposób dźwięki, które czasem bardzo kłopotliwie lagują.
GameMouseSpeed=10 - Również nas to nie interesuje. Tak samo jak SystemMouseSpeed - decyduje o prędkości myszki.
Windowed=0 - Czy gra ma działać w oknie. Niektórym to pomaga, niektórym nie. Wybór jest zależny od was. 1=Tak, 0=Nie.
BordelessWindow=0 - Czy gra ma działać w oknie bez obramowania. Jeżeli grasz w oknie, warto włączyć tą opcje. Jedyny minus to to, że nie możesz przesunąć okna.
EnableLightFx=0 - Nie interesuje nas to.
PredictMovement=0 - j/w
WaitForVerticalSync=0 - Koniecznie ustawiamy na 0. Synchronizacja pionowa jest to największe zło w grach i powinno być wyłączane. Słaba jakość grafiki, kosztem prędkości gry.
Colors=32 - Nie zmieniamy. Decyduje o głębi kolorów gry. Zmiana zaowocuje Bug Splat'em, ponieważ League of Legends nie obsługuje innej palety niż 32-bitowej.
Width=800, Height=600 - Decyduje o ustawionych przez nas wymiarach gry. Im mniejsza rozdzielczość - tym większa prędkość. W grze najniższą wartością jest 1024x768, natomiast w pliku konfiguracyjnym najmniejsze wartości dotyczą rozdzielczości 640x480. Niestety gra wtedy jest STRASZNIE NIEKOMFORTOWA, ze względu na złe rozmieszczenie czcionek oraz duże paski HP.

[Performance]
ShadowsEnabled=0 - Czy cienie są włączone. Strasznie ingerują w prędkość gry. 0 - wyłączone, 1 - włączone.
PerPixelPointLighting=0 - Nie jestem pewny, lecz ingeruje to w tekstury gry. Wyłączenie tego spowoduje wzrost FPSów.
EnableParticleOptimizations=0
AdvancedShader=0 - Decyduje o jakości grafiki. Zalecane, żeby ustawić na 0, dla zwiększenia fpsów.
FrameCapType=2 - Decyduje o limicie fpsów. Opcja "Benchmark" w grze daje moim zdaniem największą wydajność - a numerek dla tej opcji to "2".
ShadowQuality=0 - Jakość cieni. Ustawić na 0. (Very low).
EffectsQuality=0 - Jakość efektów - Ustawić na 0. (Very low).
GammaEnabled=1 - Gamma. Można zostawić na 1.
Full3DModeEnabled=1 - Kiedyś ta opcja odpowiadała za fast terrain. Nadal generowana w pliku konfiguracyjnym, jednakże już dawno gra nie obsługuje tej możliwości. Obojętne co ustawicie (0/1).
EnvironmentQuality=0 - Jakość otoczenia. Ustawić na 0 (Very low)
CharacterQuality=0 - Jakość postaci - Ustawić na 0 (Very low.)
AutoPerformanceSettings=0 - Koniecznie na 0. Jeśli ustawicie tą wartość na "1", ustawi wam to domyślne ustawienia, czyli praktycznie najwyższe detale i rozdzielczość.


- Zapisujemy plik.



Reszta opcji nie ingeruje w prędkość gry. Ich ustawienie zalecam w grze, a nie w tym pliku.

WAŻNE: Jeśli napotkacie bug splat, upewnijcie się, że wartości rozdzielczości są poprawne, oraz czy nie wpisywaliście jakiś dziwnych numerów w opcjach. Gdyby i to nie dało efektu, można skasować plik - a gra wygeneruje nowy przy uruchomieniu - lub nadpisać go tym, którego kopię zapasową zrobiliście.

UWAGA: Jeśli nie macie pliku "game.cfg", a nawet brakuje wam folderu "config" w folderze z League of Legends, stwórzcie więc taki folder oraz taki plik. Dane, które znajdują się w pliku konfiguracyjnym zamieszczam tutaj:
 

http://www.wklej.org/id/889528/

3. Defragmentacja dysku.
Poziom trudności: Łatwy
Jakość optymalizacji: Zależny od daty ostatniej defragmentacji.

UWAGA: Jeżeli korzystacie z dysku, który ma tzw. bad sectory, używanie jakiegokolwiek narzędzia defragmentującego dysk jest bardzo NIEWSKAZANE.

Defragmentacja, jest to operacja mająca na celu ułożenie pliku na dysku tak, aby system miał do nich jak najszybszy dostęp. Szybszy dostęp do plików -> więcej operacji wykonywanych przez komputer -> optymalizacja fpsów oraz prędkości ładowania. Do defragmentacji stworzono bardzo wiele programów, a w internecie można ich znaleźć niemal tony. Niektóre są bardziej skuteczne - niektóre mniej. Polecam skorzystać z programu "Auslogics Disk Defrag". Program jest produkcją freeware, dlatego nie musimy szukać do niej cracków, czy innych tego typu omijaczy zabezpieczeń.

dHFQ2.jpg
 

- Wchodzimy na stronę główną producenta

http://www.auslogics.com

- Wchodzimy w zakładkę "Downloads" -> "Auslogics Disk Defrag Free".

 

oKXgD.jpg

 

- Gdy załaduje się strona, klikamy przycisk "Download Now".

Uruchamiamy plik, który został przez nas ściągnięty i podążamy za instalatorem. Używamy oczywiście customowej instalacji i odznaczamy "Install Auslogic BoostSpeed" (albo coś w ten deseń). Po zainstalowaniu oprogramowania, zalecam uruchomić system w trybie awaryjnym (wtedy defragmentacja ma sens, ponieważ wszystkie usługi oraz programy są powyłączane i nie będą przeszkadzać w defragmentacji), chociaż jak kto uważa - można to zrobić i bez tego.

DsAPq.jpg

- Uruchom Auslogics Disk Defrag. Na starcie program przeanalizuje dyski, które są zaznaczone. Jeżeli jesteśmy gotowi do defragmentacji, naciskamy strzałkę obok "Defragmentuj" i wybieramy opcję "Defrag & Optymalizuj".
Defragmentacja może zająć chwilę czasu - zależy jak dawno przeprowadzaliście podobny proces, jak duży dysk defragmentujecie i jak szybki komputer posiadacie. Może to zająć od 20 minut do 2-4 godzin. Po skończonej operacji zrestartujcie komputer.

4. SmartClose - Bo chcesz jednak użyć komputera do dania maksimum z siebie?

Poziom trudności: Łatwy
Jakość optymalizacji: 5/5

Wiele osób wie, że klient gry League of Legends (w tym ja) zabiera dużo, cennych dla nas zasobów systemowych, a te są zwykle pozajmowane przez aktualnie uruchomione żyjątka w waszym systemie. Wyłączanie wszystkiego po kolei to często monotomny proces, którego nie każdy się podejmuje. Z pomocą przychodzę z programem SmartClose!

 

Odwiedzamy więc stronę:

http://bmproductions.fixnum.org/index.htm?http://bmproductions.fixnum.org/smartclose/

I ściągamy aplikację.

 

dFTXr.jpg

 

Instalujemy ściągnięty program klikając w sumie cały czas "Next" (program nie zawiera śmiesznych ofert adware, więc bądźcie spokojni).

Po zainstalowaniu uruchamiamy program.

 

QWHqv.jpg

 

Przechodzimy do opcji: "Create a System Snapshot and Close ALL programs". Tak - program wykonuję zrzut pamięci, dzięki której dowie się co było wcześniej uruchomione i przywróci system z pliku do normalnego stanu. Uruchomi wam się kreator. Szczerze? Klikajcie cały czas next a potem start. Program wyłączy wszystko od góry do dołu (oprócz explorera), więc wystarczy, abyście już teraz włączyli klienta Lola i zaczynali grać!

 

Aby potem przywrócić system do poprzedniego stanu, wystarczy kliknąć "Restore a previously taken system snapshot" i jak wyżej - cały czas do przodu.

 

Poradnik zaczynam aktualizować od dnia 03.10.2015, dodam jeszcze parę tricków i poproszę o podniesienie po raz kolejny.

Pomogłem? Polub mój post :3

  • Odpowiedzi 269
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Opublikowano

Jedyne z czym mam problemy to poprawa widoczności opisu konfiguracyjnego pliku. Zmiany nie chcą się akceptować, co jest kłopotliwe, lecz staram się w jakiś sposób to zastąpić.

 

@Raen - Dziękuję za zrozumienie ilości czasu poświęconego w ten poradnik. :)

Pomogłem? Polub mój post :3

Opublikowano

rozjebałeś mnie tym że VSYNC to najgorsze zło w grach no jeżeli masz kompa za 10zł to może i jest ale przynajmniej podczas gry nie mam jebanych kresek przecinających obraz w pół :>

 

ShadowQuality=0 - Jakość cieni. Ustawić na 0. (Very low).

ShadowsEnabled=0 - Czy cienie są włączone. Strasznie ingerują w prędkość gry. 0 - wyłączone, 1 - włączone.

i o co tu chodzi? po co dwie komendy? przecież ShadowsEnabled=0 wyłącza cienie to po co druga?

 

Moim zdaniem powinien być ban za to że twój komputer nie spełnia minimalnych wymagań gry... wkurwia mnie to że jak gram na eascie to prawie zawsze znajdzie się jakiś ciul któremu gra ładuje się z 15 minut jak nie lepiej.

 

odemnie na czas gry polecam zamknąć procesy typu explorer.exe :)

//pornografia

Opublikowano

rozjebałeś mnie tym że VSYNC to najgorsze zło w grach no jeżeli masz kompa za 10zł to może i jest ale przynajmniej podczas gry nie mam jebanych kresek przecinających obraz w pół :>

 

Każdy, kto gra w grę która umożliwia synchronizację pionową - powie Ci, żebyś ją koniecznie wyłączył. To, że masz jakieś kreski - co wina twojej karty graficznej. Testowałem swoje sposoby na wielu komputerach - słabszych i nowych. A to, że mam komputer sprzed iluś lat - to moja własna sprawa, więc dyskusja dąży do niczego.

 

ShadowQuality=0 - Jakość cieni. Ustawić na 0. (Very low).

ShadowsEnabled=0 - Czy cienie są włączone. Strasznie ingerują w prędkość gry. 0 - wyłączone, 1 - włączone.

i o co tu chodzi? po co dwie komendy? przecież ShadowsEnabled=0 wyłącza cienie to po co druga?

 

A ja tworzyłem plik konfiguracyjny, czy riot? Jeżeli cienie są wyłączone, to "ShadowQuality=0 " nie odgrywa żadnej roli. Jeżeli są włączone, to wręcz przeciwnie. Proste i logiczne, jak nie potrafisz zrozumieć - to jaśniej Ci tego nie wytłumaczę w tym TuT-cie.

 

Moim zdaniem powinien być ban za to że twój komputer nie spełnia minimalnych wymagań gry... wkurwia mnie to że jak gram na eascie to prawie zawsze znajdzie się jakiś ciul któremu gra ładuje się z 15 minut jak nie lepiej.

 

A za offtop bana nie ma?.. Własne komentarze na temat cudzego sprzętu zostaw dla siebie, bo zapewne jesteś takim low-elo noobkiem, który dokucza innym, a sam lepszy nie jest. W końcu jednak to tylko moje rozważania, więc nie będę ciągnąć offtopu.

 

odemnie na czas gry polecam zamknąć procesy typu explorer.exe :)

 

Dodam inne sposoby w przyszłości, również tą (o której doskonale wiem). Pozdrawiam!:)

Pomogłem? Polub mój post :3

Opublikowano

Na słaby komp win7/vista? Aha...Bardzo jest przydatny ten co wyłącza ten client śmieszny u mnie na win7 dodaje ponad 25fpsów! Mam czasami 95/96 fpsów a z tym to 70-/+.

kunshi.jpg

 

Sygnatura jest mojej roboty <3 Chcesz podobną ? :)

Opublikowano

Na słaby komp win7/vista? Aha...Bardzo jest przydatny ten co wyłącza ten client śmieszny u mnie na win7 dodaje ponad 25fpsów! Mam czasami 95/96 fpsów a z tym to 70-/+.

 

Masz na myśli, że poprawiło Ci się o 25fpsów, czy pogorszyło Ci się?.. Nie jestem w stanie zrozumieć twojego postu...

 

-----------------------

 

Tak czy siak, jedna prośba - Jeśli przed zastosowaniem tuta macie powyżej 60 fpsów i chcecie poprawić sobie prędkość gry "dla jaj" lub "aby mieć jeszcze więcej", a wasza obecna prędkość gry nie przeszkadza wam, w uczestniczeniu w teamfightach, w farmieniu creepów czy w ogóle graniu - nie róbcie tych optymalizacji...

 

... bo nie będą wam w ogóle potrzebne.

Pomogłem? Polub mój post :3

Opublikowano

a co jeśli czasem mam powyżej nieco 60 ale zdarza się, że mam też poniżej 60? to porobić? Propos rozdzielczości, to jak sobie patrzyłem i zmieniałem np. z 1280x1024 (taka tu jest maks w lapku) a 1024x768 to jakby różnicy fps nie widziałem xD to może rozdzielczość można sobie odpuścić ;)?

Opublikowano

a co jeśli czasem mam powyżej nieco 60 ale zdarza się, że mam też poniżej 60? to porobić? Propos rozdzielczości, to jak sobie patrzyłem i zmieniałem np. z 1280x1024 (taka tu jest maks w lapku) a 1024x768 to jakby różnicy fps nie widziałem xD to może rozdzielczość można sobie odpuścić ;)?

 

Jasne, że można. Tak czy siak, nie rozwiązałem jeszcze problemów z możliwą niestabilnością FPSów, więc nie wiem czy te porady dadzą wymierny skutek. Jutro prawdopodobnie zabiorę się za kolejną część mojego tutoriala, więc odwiedź temat i sprawdź, co nowego. Możliwe, że znajdę jakieś rozwiązanie:).

Pomogłem? Polub mój post :3

Opublikowano

Coś mi się przez twoje porady zjebało. Jak uruchamiam lola to klient jeszcze jest ok ale potem jak jest juz "przywoływanie postaci" to lola mam w prawym dolnym rogu i zajmuje on tylko 1/4 ekranu oO nie wiem czy to przez te komendy czy ja coś zrobiłem czy co. Wczoraj też mi się tak robiło ale jakiś relog i potem miałem na full a dziś znów na 1/4 ;/

Opublikowano

Coś mi się przez twoje porady zjebało. Jak uruchamiam lola to klient jeszcze jest ok ale potem jak jest juz "przywoływanie postaci" to lola mam w prawym dolnym rogu i zajmuje on tylko 1/4 ekranu oO nie wiem czy to przez te komendy czy ja coś zrobiłem czy co. Wczoraj też mi się tak robiło ale jakiś relog i potem miałem na full a dziś znów na 1/4 ;/

 

A co konkretnie zrobiłeś? Jak to konkretnie wygląda? Lol jest przesunięty do prawego górnego rogu, czy jest coś z rozdzielczością?

Pomogłem? Polub mój post :3

Opublikowano

no przecież napisałem, że zajmował 1/4 ekranu i był w prawym dolnym rogu. Zmieniłem te parametry, że niby ma być w oknie i bez obramowania. Na full ekran. I teraz wszystko działa i odczułem po twoich poradach wzrost fps, także dzięki. Zastanawiają mnie pewne dwie rzeczy. Co daje "optymalizuj" w auslogics disk defrag? Bo dotychczasz to robię i robiłem nim cały czas zwykłą defragmentacje bez tej optymalizacji.

 

Drugie pytanie jest takie: Wiele osób zaleca użyć ccleanera, ja używam w nim tylko czyszczenia rejestru. Bo nie wiem co najlepiej zaznaczyć do czyszczenia a co nie. Kiedyś jak byłem młodszy i tego programu użyłem to pamiętam, że wiele rzeczy w tym chyba potrzebnych mi pokasowało. Także co polecasz w nim zaznaczyć a co odznaczyć?

 

i jeszcze lolclientsuspender jakby nie działa.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

panie autorze tematu, miał pan podawać nowe a nie ma ;/

 

Wybaczcie, miałem parę znaczących problemów w swoim życiu prywatnym, dlatego przez jakiś czas nie mogłem poświęcić się kończeniu tutoriala, czy odpowiadaniem na pytania.

 

no przecież napisałem, że zajmował 1/4 ekranu i był w prawym dolnym rogu. Zmieniłem te parametry, że niby ma być w oknie i bez obramowania. Na full ekran. I teraz wszystko działa i odczułem po twoich poradach wzrost fps, także dzięki. Zastanawiają mnie pewne dwie rzeczy. Co daje "optymalizuj" w auslogics disk defrag? Bo dotychczasz to robię i robiłem nim cały czas zwykłą defragmentacje bez tej optymalizacji.

 

Dziękuję za pozytywny komentarz. Co do opcji "optymalizuj" w programie Auslogic Disc Defrag - Prawdopodobnie oprócz segregowania klastrów, stara się przenosić najczęściej używane dane w takie miejsca dysku, które mają najwyższą prędkość odczytu/zapisu, dzięki czemu praca na tych plikach jest o wiele szybsza. Zwykle defragmentowanie tylko segreguje pliki, co umożliwia także szybszy dostęp.

 

Drugie pytanie jest takie: Wiele osób zaleca użyć ccleanera, ja używam w nim tylko czyszczenia rejestru. Bo nie wiem co najlepiej zaznaczyć do czyszczenia a co nie. Kiedyś jak byłem młodszy i tego programu użyłem to pamiętam, że wiele rzeczy w tym chyba potrzebnych mi pokasowało. Także co polecasz w nim zaznaczyć a co odznaczyć?

 

Jeśli używasz obecnego systemu od jakiegoś czasu, warto używać ccleanera raz na kilkanaście dni (np. co dwa tygodnie), aby pozostawić porządek na dyskach. Postaram się wstawić kolejny punkt o w/w programie po poniedziałku (ponieważ mam sporo pracy i nie mogę poświęcić tutaj zbyt wiele czasu).

 

i jeszcze lolclientsuspender jakby nie działa.

 

Nie jestem jasnowidzem. Może to być kwestia systemu/konfiguracji, lub po prostu jest to mylne wrażenie. Jeżeli grasz przy włączonym lolclientsuspenderze, twój Lolclient.exe powinien Ci się uruchomić po dłuższym, odczuwalnym czasie. Jeśli tak nie jest.. (np. na b. szybkich komputerach, a jak mówiłem - poradnik nie jest dla takich sprzętów przystosowany), to trzebaby się temu przyjrzeć z bliska.

Pomogłem? Polub mój post :3

Opublikowano

znam łątwiejszy sposób poprostu masz wszystko na maxa a cienie na minimum przy takim ustawieniu zamiast 40 mam 80 FPS -.-

1377531174-U173186.png


Opublikowano

Posiadam laptopa z zintergrowana karta graficzna ( troche starszego ), lecz procek to 2x2ghz, i 2gb. I gra ledwo 15 fps, czy pomoże coś myślicie ustawienie w pliku konf. Tych komend które, są tutaj zawarte ?

 

nie będę wypierdalał z tego forum. Nie przeczytalem tresci tematu, leci raport za flame. Mam też twoje ip, wiec spodziewaj się jutro o 18:00 napadu na chate. Jusz stary nie zyjesz. Radze wyjechac do innego kraju, bo cie znajde.

 

 

Opublikowano

Mało kto używa XP'ka lepiej zrób na Viste i 7 ;)

 

XP to mało ma ? hmm to racja ale xp jest dla prawie wszystkich najleprza bo juz tyle lat a 7 ? 50% osób powie że to .. . !

 

post-693893-0-99943900-1348031365_thumb.jpg

fl989x.jpg


1500 Postów - Challenge Accepted


Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...