Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[Mini Poradnik] Terrarium, czyli jakie zwierze wybrać na początek.


Dzanek

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie, często czytając nasze forumowe pogaduszki widzę przewijające się tutaj pytania:

Jakie zwierze wybrać?

I większość osób odpisuje najczęściej: Psa, kota, chomika, rybki. Zapominając o istnieniu zwierząt terraryjnych.

Oczywiście koszt takiego zwierzaka jednorazowo jest większy niż koszt wzięcia psa lub kota ze schroniska.

Chciałbym was zachęcić do kupna zwierzaków terraryjnych właśnie tym tematem.

 

Najważniejsze na początek jest przekonanie rodziców i innych domowników do nowego zwierzaka(Najlepiej zanim się go kupi)

Gdy już tą kwestie mamy za sobą możemy zacząć się rozglądać za potencjalnym źródłem pokarmu, jakim jest giełda terrarystyczna lub sklep zoologiczny. Jaki pokarm? Wielu hodowców poleca pokarm żywy czyli np. Świerszcze, karaczany lub oseski mysie i myszy. Gdy już jesteśmy pewni, że zapewnimy zwierzakowi pokarm możemy przejść do wyboru zwierzaka.I tu rodzi się pytanie, czego tak naprawdę chcemy.

Polecanymi zwierzętami na początek są:

- Wąż Zbożowy - ok 100 zł.

- Gekon Lamparci - ok 150 zł.

- Agama Brodata - w zależności od wieku od 100 do 300 zł.

- Gekon Płaczący - ok 40 zł.

 

Opis zwierząt:

 

Agama brodata:

03709002986613792931.png

 

Zwierze łatwo się oswaja i nie przejawia agresji. Łatwe w hodowli, odporne na błędy początkującego hodowcy.

Żywi się świerszczami lub karaczanami ew. Oseskami mysimi. Pokarm powinien stanowić w 70% pokarm zwierzęcy a w 30% pokarm roślinny. Agamy potrzebują niewysokich terrariów ale o dużej powierzchni podłogi. Na jednego osobnika 120x80x60 przy układzie dł/szer/wys. Koszt takiego terrarium to ok 200 zł(zależy od materiału z jakiego zostało wykonane). Agamy wymagają naświetlania promieniami UVB koszt jednej żarówki to ok 50 zł, żarówkę należy wymieniać co pół roku/rok. Jaszczurki te rosną do ok 50 cm długości z czego prawie połowa przypada na ogon. Agamy po osiągnięciu 30 cm możemy spokojnie wypuszczać na spacery po domu. Nie zaleca się trzymania 2 agam na raz, należy hodować je pojedynczo, lub w haremach 1 samiec 2 samice. Razem z pokarmem agamie podajemy sproszkowane wapno i witaminy raz na tydzień.

Temperatura w terrarium powinna wynosić ok 25-32 stopni. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 50-60%.

 

Wąż Zbożowy:

wazzbozowy1.jpg

 

Łatwo oswajający się gatunek węża, odporny na błędy początkującego hodowcy. Nie znajduje się pod ochroną.

Nie jest jadowity. W zależności od wielku i wielkości żywi się oseskami mysimi/oseskami szczurzymi bądź dorosłymi myszami.

Minimalne wymiary terrarium dla węża zbożowego to 80/40/40 cm przy układzie dł/szer/wys. Koszt takiego terrarium to ok 130-150 zł.

Węże te nie wymagają naświetlania UVB. Rosną do ok 120-150 cm długości. Temperatura nie większa niż 26 stopni. Pod promiennikiem do 32. Wilgotność na poziomie 50-60% podczas wylinki 70%.

 

Gekon Lamparci:

s,vhs,n,25066632,f,540131243702720208624203_pres.jpg

Łatwo oswajający się gatunek jaszczurki o niedużej wielkości, odporny na błędy początkujących.

Żywi się świerszczami bądź larwami drewnojada i mączniaka. Minimalne wymiary terrarium to: 50x40x40.

Gekony trzymamy albo pojedynczo albo w haremach 1 samiec, 2-3 samice. Temperatura w granicach 25-30 stopni. W nocy może spadać do 18. Pod promiennikiem nawet 35-40. Nie jest konieczne doświetlanie promieniami UVB z uwagi na ich nocny tryb życia.

 

 

MINI PORADNIK ZOSTANIE ZAKTUALIZOWANY O KOLEJNE GATUNKI GDY ZNAJDĘ ODROBINĘ CZASU WOLNEGO!

Wszelkie pytania kierować należy w temacie! Na wszystkie postaram się odpowiedzieć.

.

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Opublikowano

Nie wiem nie jadłem, nie stać mnie na takie rarytasy. Wąż jest spokojny i nie gryzie, nie ma zębów jadowych.

.

Weteran
Opublikowano

Poradnik przejrzysty, bardzo mi się podoba. Mojego znajomego siostra ma Agamę Brodatą i bardzo jej przypadła w oko. Około 2 miesiące temu urodziły się małe i mogłem mieć jedną z nich jednak moja mama niechętnie była do tego nastawiona. Ja też mam zamiar zajmować się terrarystyką, bo lubię zwierzęta. Poradnik bardzo przydatny i dodam od siebie, że na początek warto zacząć właśnie z Agamą Brodatą. Jej cena koło 300zł + terrarium i miesięcznie witaminy i pokarm. Pozdrawiam, wnS.

1339226679-U337649.jpg

Opublikowano

Co jest bardziej osciste ? agama brodata czy gekon Lamparci?

Jezeli go podchoduje bedzie smaczniejszy?

Jakbym go sporo karmil?

ile % przytyje przez 1 rok z podwojna porcja?

32325.jpg

24854.png

27454.jpg

Opublikowano

Z kartonu niestety może uciec, ale z akwarium raczej nie powinny, ale jest problem, jaszczurki nie lubią być łapane z "góry" uznają wtedy rękę jako drapieżnika.

@Cheatek Jak się oswoi to bez problemu wchodzi na rękę, ale ważne jest na początku, jak musisz obejrzeć ją z bliska czy np. zrzuciła całą wylinkę lub jak ogólnie wygląda.

@cheatek2 ok 10-15 lat.

.

Opublikowano

Poradnik fajny, interesujący, zachęcający ;P

Nie wiedziałem że te zwierzaki są takie tanie,

Myślałem że są droższe ;P

Leci Lajk ;D

1343548143-U383429.png
ExKid FanART | Gold Member | ExMentor | ExMMT Recenzent | ProUser | Postmarker | Blue Member | Random 2k11!

Wszystko O Mnie:


Mój Fanpage:
https://www.facebook.com/Majken.Majki
 

Moje kawałki na YouTubie:

http://www.youtube.com/user/tvMajken/videos


Galerie:

- Moje Dema na YouTube
- Zwykła galeria Teksty/Dissy
Staż na Forum:
Wygrane Pojedynki - 128
Przegrane Pojedynki - 47
Remisy - 6
Tutoriale:
Mam ich 10 znajdziecie wszystkie na profilu.
Dziękuje że zaglądacie do działu: Pojedynki

Opublikowano

Ja jednak wolę takiego "Burka" zwyczajnego :D bardziej użyteczny, prostszy w obyciu no i bardziej kochający a taka jaszczurka pff... darmozjad. Co do poradnika, to pisz dalej, bo chciałbym się dowiedzieć co ludzie widzą w tych potworkach. (chociaż takiego skorpionka ;) )

 

@BigBoNN

m.allegro.pl/przedmiot,tucz-trzody-chlewnej-jaworski-trzoda-chlewna,1905217500.html

może Ci się przyda :P

Opublikowano

W trakcie przeprowadzki straciłem rybki (oddane) i teraz myślę o jeżu pigmejskim. Ma ktoś? Jak się nim opiekować? (nie wiem czy dobry temat ;d)

a7a3b8122182356e.png.8036b3d7be84292c9ea465f2360fa784.png

Opublikowano

Nienienienienienienie !

Moj brat chodowal kiedys ptaszniki , ja w tym czasie lalem do lozeczka (mialem moze z 7 lat)

Wtedy byl wolny jego pokoj bo pojechal na wesele , a mial wieksze lozko , wiec pomyslalem ze sie tam przespie .

Rano wstaje , pierwsze co do komputera . Nad komputerem jest terrarium z ptasznikiem . Niby nic , tyle ze ono bylo puste . Po przeszukiwaniach okazalo sie ze ptasznik byl zawiniety w moja posciel .

kurwa :<

Opublikowano

@up

Fajnie, że dzielisz się znami swoimi przeżyciami aczkolwiek... miał bym pewne wątpliwości czy to dobre forum.

 

@Topic

A taki skorpionik to jakie są jego odmiany i czy. jest trudny do poskromnienia no i koszty utrzymania

Opublikowano
Żywi się świerszczami lub karaczanami ew. Oseskami mysimi.

Dla mnie to jest straszne. Mam w domu myszki, świnkę morską i inne gryzonie Nie wyobrażam sobie bym miała takie zwierza właśnie w taki sposób karmić.

Na dodatek nienawidzę robali, a sądzę, że te zwierzaki wolały by żywy pokarm niż suszony.

 

No, ale są różne zainteresowania.

Nie napisałeś jednego, czego jestem ciekawa.

W jakim wieku można pozwolić sobie na takie zwierzątko?

A..i słyszałam ,że ugryzienie takiego gada potrafi być bardzo bolesne. To prawda?

Opublikowano

Dla mnie to jest straszne. Mam w domu myszki, świnkę morską i inne gryzonie Nie wyobrażam sobie bym miała takie zwierza właśnie w taki sposób karmić.

Na dodatek nienawidzę robali, a sądzę, że te zwierzaki wolały by żywy pokarm niż suszony.

 

No, ale są różne zainteresowania.

Nie napisałeś jednego, czego jestem ciekawa.

W jakim wieku można pozwolić sobie na takie zwierzątko?

A..i słyszałam ,że ugryzienie takiego gada potrafi być bardzo bolesne. To prawda?

 

Świerszcze i karaczany można kupować suszone jak i żywe ale poleca się raczej podawanie żywych zwierząt karmowych.

Co do myszek, wygrywa silniejszy ^^

Na takiego zwierzaka spokojnie można pozwolić sobie nawet w wieku gimnazjalnym, zależy od podejścia do zwierzaka i dobrego przygotowania.

Moja agamka raz ugryzła mnie w palca bo pomyliła go ze świerszczem, nic praktycznie nie poczułem.

 

Najtańszy gad? Chodzi o całość, zwierzę, pokarm oraz terrarium z wyposażeniem.

Gekon płaczący z uwagi na jego wielkość.

 

Zastanawiam się nad taką jaszczurką.To jest takie zamulone czy zywe raczej?

Zależy od gatunku, wąż potrafi spać dniami a nawet tygodniami nie wychodzić z kryjówki, gekon lamparci buszuje raczej tylko w nocy, ale agama jest zwierzęciem dziennym i bardzo żywym.

 

A taki skorpionik to jakie są jego odmiany i czy. jest trudny do poskromnienia no i koszty utrzymania

Skorpiona nie oswoisz na pewno w taki sposób, że weźmiesz go na rękę i się z nim pobawisz, to zwierzęta niebezpieczne i większość gatunków jest jadowita.

.

Opublikowano
Najtańszy gad? Chodzi o całość, zwierzę, pokarm oraz terrarium z wyposażeniem.

Gekon płaczący z uwagi na jego wielkość.

 

To ile za to wyjdzie?

Podaj jakieś dobre argumenty do przekonania rodziców :D

//Zakaz gifów-Dektored

Opublikowano

Gekon płaczący ok 30 zł i terrarium dla niego w cenie ok 40-50zł zależy od tego czy kupujesz w sklepie zoologoicznym, u hodowcy, na giełdzie.

Argumentów nie potrafię podać dobrych bo nie wiem jak nastawieni są do tego twoi rodzice, najpierw najlepiej zapytać co o tym myślą.

.

Opublikowano

Argumenty przeciw

  • Masz już psa
  • Później przestaniesz się nim zajmować
  • Szybko zdechnie

:/

 

Aha, jeszcze jeden mocny argument

  • Bo nie

//Zakaz gifów-Dektored

Opublikowano

Też mam psa, pies psem a gad gadem. Zajmowanie się nim to max 10 minut dziennie. Agamy żyją ok 10-15 lat. :)

.

Opublikowano

Okej, ostatnie pytanie.

Z tego co przeczytałem, to gekony lamparcie najbardziej mi się spodobały. Nie są bardzo drogie (z tego co widziałem, to nawet okolice 80 zł, poza tym może być sam w pojemniku) i nie takie małe jak gekon płaczący :)

I pytanie, ile kosztuje w końcu akwarium z pełnym wyposażeniem dla tego gekona?

//Zakaz gifów-Dektored

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...