Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Tworzymy Serwer Easy Vpn Na Plikach Serwerowych Z 2010R.


Roue

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

1304127559-U179158.png

 

Cześć!

Mam przyjemność przedstawić Wam Mega-Tutorial o tworzeniu prywatnego serwera Metin2 na plikach serwerowych 2010. Użyję do tego tym razem technologii Easy VPN czyli drugiego, lepszego Hamachi.

 

Zaczynamy!

 

 

 

1304127745-U179158.png

 

Wcześniej wspomniane Easy VPN jest dziełem firmy Commodo. Jest szybsze od Hamachi i ma nieograniczoną ilość miejsc w pokoju dla graczy.

 

Oficjalna strona programu:

http://easy-vpn.comodo.com/

 

Oficjalny download: (wersja na system 32-bitowe oraz 64-bitowe)

http://easy-vpn.comodo.com/download.html

 

Skanu nie umieszczam, ponieważ jest to oficjalna (zaufana) strona programu.

 

Po pobraniu pliku instalacyjnego Easy VPN instalujemy program, a następnie uruchamiamy go.

Pojawi nam się następującego okno:

 

1304032253-U179158.png

 

Zgodnie z obrazkiem klikamy na przycisk "Register a new account".

 

Teraz pojawi się następujące okno:

 

1304032645-U179158.png

 

Zgodnie z obrazkiem wypełniamy wszystkie pola wpisując odpowiednie dane i na sam koniec po wypełnieniu wszystkich pól klikamy przycisk "Register".

Po kliknięciu przycisku czekamy chwilę, po czym pojawi się okienko z informacją o prawidłowo przeprowadzonej rejestracji. Teraz musimy jeszcze wejść na swoją skrzynkę mail'ową i kliknąć w link aktywacyjny Commodo, aby potwierdzić zarejestrowanie się w Easy VPN.

 

Gratuluję, właśnie zarejestrowaliście się w Easy VPN!

 

Teraz będziemy konfigurować system Easy VPN.

Po rejestracji i aktywacji konta pojawi nam się następujące okno:

 

1304034242-U179158.png

 

Dane na początku powinny zostać automatycznie wpisane, jeśli nie to musimy je wypełnić wedle schematu przestawionym na zrzucie ekranu.

 

(od góry)

Pierwsze pole: nazwa użytkownika, czyli w tym przypadku nasz e-mail;

Drugie pole: hasło;

 

Pola opcjonalne, które możemy zaznaczyć: (od góry)

Zapamiętaj mnie;

Zapamiętaj moje hasło;

Zaloguj mnie automatycznie;

 

Ponownie gratuluję, właśnie zalogowaliście się do Easy VPN!

 

Po zalogowaniu się do EasyVPN ujrzymy następujące okno:

 

1304096324-U179158.png

 

Obrazek dokładnie opisuje poszczególne wyglądy okna (głównego menu programu): status, IP itp.

Po zalogowaniu po raz pierwszy do usługi zostaje nam przydzielony adres IP.

 

Teraz klikamy Networks-> Create a New Network tak jak na przedstawionym poniżej zrzucie ekranu:

 

1304097271-U179158.png

 

Po czym otrzymamy okno, którego pola wypełniamy tak jak na przedstawionym zdjęciu:

 

1304097789-U179158.png

 

Czyli poszczególno pola:

 

Nazwa sieci:

 

Hasło sieci:

 

Powtórz hasło sieci:

 

I zaznaczamy pole Enable VPN, które powinno już być automatycznie zaznaczone ale jeżeli nie to zaznaczamy je.

 

Właśnie utworzyliście swoją sieć EasyVPN.

Teraz w głównym menu programu wchodzimy w zakładkę "Networks" w której powinna znaleźć się nasza sieć.

 

Moja, przykładowa sieć:

 

1304098886-U179158.png

 

Gratulacje- właśnie poprawnie zarejstrowaliście się na EasyVPN i stworzyliście sieć.

Krok 1 ukończony!

 

 

1304128112-U179158.png

 

Teraz kluczowa część- przygotowujemy pliki serwerowe 2010r.

 

Najpierw musimy je pobrać.

 

Download z serwera mcncc.pl:

http://www.mcncc.pl/VipFiles/0003/

 

Po wejściu na stronę mamy wszystkie informacje takie jak np. hasła do FreeBSD (Dostęp) i hasła do bazy danych MySQL (MySQL). Warto by je zapisać, ponieważ będą później wymagane.

 

1304101889-U179158.png

 

Po opcjonalnym zapisaniu sobie gdzieś danych dostępu klikamy w obrazek zatytułowany download (tak jak na obrazku wyżej) i po chwili zostaniemy przeniesieni w bezpieczny sektor mcncc.pl w którym mamy odnośniki, które poszczególno zapisujemy do jakiegokolwiek folderu klikając w nie lub klikając prawym przyciskiem myszy- "Zapisz zawartość" (czy coś podobnego- w każdej przeglądarce opcja jest nazwana inaczej).

 

1304103156-U179158.png

 

Po pobraniu otrzymamy następujące pliki:

 

Metin2 2010 Server Files lub po prostu Metin2 2010 Server Files .001

Metin2 2010 Server Files .002

Metin2 2010 Server Files .003

Metin2 2010 Server Files .004

Metin2 2010 Server Files .005

Metin2 2010 Server Files .006

Metin2 2010 Server Files .007

Metin2 2010 Server Files .008

Metin2 2010 Server Files .009

Metin2 2010 Server Files .crc

 

Link do pobrania Metin2 2010 Server Files.crc wygasł, więc oto reupload:

 

http://www.mediafire.com/?gy916cwx6a7d6t1

 

Skan:

 

http://www.virustotal.com/file-scan/report.html?id=f794e4027a2549081e8a68dc8b8b91efe03d294093f49e396832727069683235-1308072603

 

Teraz musimy pobrać ten program (nie daję skana- zaufana strona):

http://www.programosy.pl/program,dzielenie-plikow.html

(download na dole strony, po opisie programu)

 

Po pobraniu programu instalujemy go i włączamy.

 

Okno główne programu:

 

1304103586-U179158.png

 

Przechodzimy do zakładki Łączenie plików i postępujemy tak jak na obrazku:

 

1304131208-U179158.png

 

Takim oto sposobem otrzymaliśmy nasze pliki serwerowe (spakowane).

Teraz musimy je wypakować.

 

Każdy ten program, a mowa o WinRARze powinien mieć ale na wszelki wypadek podam tutaj download: (nie daje skana, zaufana strona)

http://www.programosy.pl/program,winrar.html

 

Instalujemy program i włączamy go normalnie np. ze Startu/Urchom.

W górnym menu programu klikamy w Plik -> Otwórz archiwum i postępujemy tak jak na obrazku poniżej:

 

1304110228-U179158.png

 

Później otrzymamy następujące okno z polem do wpisania hasła, a hasło to mcncc.pl:

 

1304110624-U179158.png

 

Takim oto sposobem "rozszyfrowaliśmy" plik, otrzymaliśmy plik serwerowy jerry.vhd i możemy go wypakować postępując tak jak na tym obrazku:

 

1304111462-U179158.png

 

Gratuluję- właśnie wypakowując plik serwerowy jerry.vhd przygotowaliśmy pliki serwerowe do utworzenia serwera i jednocześnie zakończyliśmy krok 2.

 

 

1304128387-U179158.png

 

Na początek pobieramy program, który umożliwi nam utworzenie wirutalnej maszyny.

Jakże słynny Microsoft Virtual PC możemy pobrać stąd: (nie daję skanu, oficjalna strona Microsoftu, zaufana)

 

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyId=28C97D22-6EB8-4A09-A7F7-F6C7A1F000B5&displaylang=en

(download na 32-bitowe i 64-bitowe systemy operacyjne)

 

Po pobraniu programu instalujemy go i teraz zaczyna się najprzyjemniejsza część: tworzymy serwer- krok po kroku, screen po screen'ie.

 

1304117702-U179158.png

 

1304117720-U179158.png

 

1304117754-U179158.png

 

1304117776-U179158.png

 

1304117800-U179158.png

 

1304117853-U179158.png

 

1304117886-U179158.png

 

1304117905-U179158.png

 

 

Notka tutorialowa: Odznaczenie opcji "Enable Undo Disks" nie jest konieczne. Zaznaczenie tej opcji umożliwia nam wybranie opcji specjalnych podczas zamknięcia maszyny (serwera) później. Opcje to dla przykładu zapisanie stanu maszyny i wyłączenie jej, a po ponownym włączeniu maszyna jest w tym samym stanie, którą opuściliśmy zapisaną- np. jest już na niej włączony nasz serwer. Wszystko to zajmuje dodatkowe miejsce na dysku, więc zalecam to odznaczyć natomiast jeśli ktoś ma wystarczająco miejsca na dysku...- przydatna opcja. :) Dodam, że nawet jeżeli opcja jest odznaczona to też praktycznie mamy do wyboru kilka opcji przy zakończeniu pracy działania maszyny (serwera).

 

 

1304117935-U179158.png

 

O odzaneczeniu opcji "Enable Undo Disks" pisałem w notce wyżej... Można ją zaznaczyć (patrz góra).

 

1304117956-U179158.png

 

1304117971-U179158.png

 

1304117993-U179158.png

 

Tak właśnie skonfigurowaliśmy maszynę, czyli nasz serwer.

Teraz będziemy go uruchamiać i konfigurować "od środka".

 

W konsoli zaznaczamy naszą maszynę i klikamy "Start".

 

1304118640-U179158.png

 

1304118935-U179158.png

 

Teraz nasza maszyna się uruchamia.

Nie robimy nic, czekamy jakieś 3-4 minuty na poprawne uruchomienie maszyny. Nagle cały proces zatrzyma się i będziemy musieli wpisać login i hasło maszyny.

Radziłem je już sobie wcześniej spisać ze strony downloadu plików, natomiast jeżeli ktoś tego nie zrobił:

 

login: root

hasło: 152424

 

1304119834-U179158.png

 

Teraz wpisujemy sysinstall i zatwierdzamy ENTER'em.

 

1304120135-U179158.png

 

Pojawi nam się następujące okno instalacyjne...

Ważne: po oknie poruszamy się strzałkami i opcje wybieramy (klikamy) ENTER'em.

No więc wchodzimy poszczególno w:

 

Configure ->

 

1304120335-U179158.png

 

Networking ->

 

1304128834-U179158.png

 

Interfaces ->

 

1304120609-U179158.png

 

Klikamy "de0" ->

 

1304120746-U179158.png

 

Klikamy No ->

 

1304120933-U179158.png

 

I jeszcze raz No ->

 

1304121031-U179158.png

 

Teraz pola wypełniamy tak jak na obrazku (po menu poruszamy się Tab'em lub strzałkami góra-dół, zatwierdzamy ENTER'em)

 

1304121442-U179158.png

 

IP EasyVPN było przedstawione na pierwszym zrzucie ekranu z programu EasyVPN. To IP będziemy wykorzystywali w dwóch polach, w jednym z nich (to drugie, na dole- przedstawione na zdjęciu) będziemy zamiast naszej końcówki dla mojego przykładu: 5.0.129.50 wpisać końcówkę .100 czyli: 5.0.129.100.

 

Klikamy OK wpisując wszystko poprawnie wedle schematu i klikamy ENTER (potwierdzenie). Teraz jak na obrazku poniżej klikamy Yes (ENTER):

 

1304121774-U179158.png

 

Teraz serwer jest poprawnie skonfigurowany. Wychodzimy z procesu instalacyjnego wybierając we wszystkich kolejnych oknach Exit Enter'em:

 

1304122068-U179158.png

 

1304122083-U179158.png

 

I na koniec strzałkami lewo-prawo wybieramy Exit Install i zatwierdzamy ENTER'em:

 

1304122128-U179158.png

 

Teraz wpisujemy komendę: /etc/rc.d/netifr restart

 

1304122281-U179158.png

 

I zatwierdzamy ENTER'em...

 

No i teraz nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment- wpisujemy komendę: /start

 

1304122464-U179158.png

 

Teraz decyzja: uruchamiamy albo jedno CH albo dwa. Przy każdym ponownym uruchomieniu serwera będziemy mogli zadecydować także jest to obojętne. Ja na początek wybiorę jedno CH.

 

1304122689-U179158.png

 

Uruchamianie serwera potrwa chwilkę (minuta max.) i jeżeli otrzymamy komunikaty podobne do tych: (kluczowe jest: "connect: Network is unreachable" lub "connect: Operation timed out")

 

1304123579-U179158.png

to...

 

Gratulacje! Właśnie serwer został uruchomiony, teraz musimy ściągnąć jakiegokolwiek clienta 2010... Koniecznie 2010!

 

Spis clientów: (wybierajcie i ściągajcie tylko te 2010)

http://www.mpcforum.pl/topic/297606-tut-spis-clientow/

 

... i edytować jego root według tego tutoriala:

 

http://www.mpcforum.pl/topic/245504-tut-serverinfo-pod-klient-2010r/

 

Teraz ściągamy tego launchera:

 

http://www.mpcforum.pl/topic/339126-downloadmetin2-2010-launcher/

 

lub tego launchera: (dziękuję Peja9692 za podanie linka)

 

http://www.mpcforum.pl/topic/338768-dllauncher-by-mcnccpl/

 

Wklejamy do pobranego clienta 2010 i... wszystko gotowe!

Na dowód, że wszystko działa poprawnie i pliki są w pełni z 2010r.:

 

1304124842-U179158.png

 

Jeżeli mi nie wierzycie to sprawdźcie sami... postępując według tutoriala! :P

 

 

 

1304129621-U179158.png

 

Notka #1: Ten tutorial pisany był przez jakieś 5h wyłączając przerwy. Na potrzeby tutoriala strzelone zostało 51 ss'ów, które później były edytowane (dodawanie napisów, strzałek, obcinanie pulpitu). Jeżeli chcesz docenić moją pracę, postaw mi plusa!

 

Notka #2: Nie wspomniałem niczego o portach i PortMap'ie... Dlaczego? Na SF 2010 wszystko działa bez potrzeby odblokowania portów. Jednak na wszelki wypadek i pewności, że inne osoby będą mogły dołączyć do sieci...

(EasyVPN-> Networks-> Join a network)

... polecam odblokować porty według tych tutoriali: (obojętnie według którego)

 

http://www.mpcforum.pl/topic/96274-tutnavicat-i-portmap-co-gdzie-jak/

http://www.mpcforum.pl/topic/72897-tut-port-map-nawet-nie-wiesz-jakie-to-proste/

 

Notka #3: Proszę o zdjęcie 5% czy 10% warnów!

 

Notka #4: Dodawanie konta i przydzielanie mu rangi Game Master:

 

Procedura tworzenia konta jest taka sama jak w przypadku plików 2006 więc podsyłam link do tutoriala:

 

http://www.mpcforum.pl/topic/65305-howto-tworzenie-nowego-konta/

 

Jeżeli natomiast chcesz mieć inne hasło niż podane w tutorialu to musisz w miejsce Password wkleić po prostu inny kod MD5, który możesz wygenerować tutaj:

 

http://www.mysql-passwd.yoyo.pl/

 

Wpisujesz hasło i klikasz generuj, po czym otrzymujesz kod, który wklejasz do Password.

 

I tutaj bonus- jak przypisać GM'a do postaci:

 

Otwierasz program Navicat:

http://www.mpcforum.pl/topic/68318-downnavicat-jak-miec-pelna-wersje-programu/

 

 

Klikasz w Connection w górnym menu i wypełniasz pola odpowiednio:

 

Connection Name: Obojętnie. Najczęściej nazwa twojego serwera w celu "nie pogubienia się" w przypadku posiadania większej ilości skonfigurowanych baz w programie.

Host name/IP address: Nasze IP z EasyVPN z końcówką .100

User name: root

Password: jerry

 

Możemy zaznaczyć "Save Password" i klikamy ok, po czym w bocznym menu klikamy podwójnie w bazę z nazwą, którą podaliśmy w Connection Name.

 

ŻEBY POŁĄCZYĆ SIĘ Z BAZĄ MASZYNA (SERWER) MUSI BYĆ WŁĄCZONY- MUSIMY PRZYNAJMNIEJ WPISAĆ LOGIN I HASŁO!

 

Teraz, po podwójnym kliknięciu w bazę otworzy się drzewo podrzędnych baz- klikamy podwójnie w Common.

Teraz w środkowym oknie będziemy mieli kilka tabel. Podwójnie klikamy w gmhost.

Następnie usuwamy jakieś IP (nie pamiętam dokładnie- zaczyna się z 192...), które znajduje się w polu (jest tylko jedno pole) i wpisujemy tam swoje normalne IP EasyVPN BEZ KOŃĆÓWKI .100!

Następnie klikamy takiego fistaszka (ptaszka) w dolnym menu i zamykamy tabelkę.

 

Teraz ponownie w środkowym oknie programu klikamy podwójnie w tabelkę, tym razem- gmlist.

Jak już znajdziemy się w tabelce gmlist to przytrzymujemy klawisz ALT i klikamy dwa razy strzałkę w dół tworząc tym samym nowe pole. Wypełniamy je następująco:

 

mID: 2

mAccount: ID w grze, czyli po prostu nasz login w grze (nazwa konta)- dla przykładu root'owego konta: mateo. Na tym koncie będzie znajdowała się nasza postać GM.

mName: Nick GM

mContactIP: Nasze normalne IP EasyVPN BEZ KOŃĆÓWKI .100!

mServerIP: ALL

mAuthority: Uwaga WAŻNE! Klikamy w nazwę, a następnie w strzałkę, która pojawi się obok aby rozwinąć listę. Z listy wybieramy "IMPLEMENTOR"!

 

Teraz klikamy fistaszek w dolnym menu tak jak w przypadku edytowania gmhost i zamykamy tabelkę. Wychodzimy z programu Navicat.

W maszynie wpisujemy: reboot

Następnie czekamy na ponowne uruchomienie, logujemy się do maszyny, odpalamy serwer (opisane w tutku): /start , następnie 1 i czekamy.

Teraz odpalamy clienta, logujemy się na nasze nowe konto i w oknie wyboru postaci tworzymy nową postać o nicku takim, jakim podaliśmy w gmlist w mName (nazwa, nick GM).

No i teraz po utworzeniu postaci możemy wejść nią do gry i mamy GM!

 

 

 

1304129780-U179158.png

 

Dziękuję trixored, który jako pierwszy opublikował program EasyVPN na MPC. Teraz ja, kierując się własną wiedzą i doświadczeniami stworzyłem tutorial jak stworzyć serwer na bazie tego wspaniałego programu bez ograniczeń slotów dla osób w naszej sieci. EasyVPN to alternatywa dla Hamachi, lepsza alternatywa!

 

 

 

 

1304129960-U179158.png

  • Odpowiedzi 183
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Opublikowano

Tutorial na pewno się przyda...dużo pracy w to włożyłeś...

Aczkolwiek pewien jestem ,że serwery na tym Easy coś tam nie wypalą....po prostu zbyt dużo graczy jest przyzwyczajonych do hamachi.

 

Mimo wszystko łap + właśnie sobie sprawdzam to easy....

Opublikowano

Ładny tutek wszystko git .:)

 

Ale jak stawiam "ja" przez VPC to mam błąd :

 

"

An Internal virtual machine error (13) has eccurred.

 

The virtual machine will reset now. "

 

Ciskam Reset i nic nadal ten błąd .

Opublikowano

nie ważne czy było czy nie było, ważne że tut opisany do każdej prostej czynności czyli jak ktoś tego nie zrozumie to ja niewiem moim zdaniem bardzo przydatny tut

Opublikowano

co zrobić jak nie mam w interface de0 tylko em0 <Ethernet card> i ipfw0 <unknown network interface type>

 

karta jest zmieniona na e-vpn

1327749533-U104252.png


 


WOLNOŚĆ DLA KONOPI - KONOPIE DLA WOLNOŚCI !

Opublikowano

a co robić jak już 10 min jest taki komunikat ?? :D1304164618-U104252.png

1327749533-U104252.png


 


WOLNOŚĆ DLA KONOPI - KONOPIE DLA WOLNOŚCI !

Opublikowano

roofipl a myślałem że musi być time out albo to 2 ^^ łap + oraz MateuszSocko też łap + :)

 

@lipa nie działa

1327749533-U104252.png


 


WOLNOŚĆ DLA KONOPI - KONOPIE DLA WOLNOŚCI !

Opublikowano

roofipl a myślałem że musi być time out albo to 2 ^^ łap + oraz MateuszSocko też łap + :)

 

Napisałem, że podobne komunikaty. Nigdy nie zaszkodzi spróbować się zalogować, ponieważ komunikaty o poprawnym działaniu serwera mogą być naprawdę różne. Od time-outów, po Network Unrechable aż po różne MasterAuth. Pewne jest, że serwer nie będzie działał, jeżeli cały czas pojawiał się będzie komunikat Connection Refused lub Assertion Failed CDynamic Pool (ale to się dzieje praktycznie najczęściej od mieszania w FTP i MySQL albo złej konfiguracji maszyny).

Opublikowano

Napisałem, że podobne komunikaty. Nigdy nie zaszkodzi spróbować się zalogować, ponieważ komunikaty o poprawnym działaniu serwera mogą być naprawdę różne. Od time-outów, po Network Unrechable aż po różne MasterAuth. Pewne jest, że serwer nie będzie działał, jeżeli cały czas pojawiał się będzie komunikat Connection Refused lub Assertion Failed CDynamic Pool (ale to się dzieje praktycznie najczęściej od mieszania w FTP i MySQL albo złej konfiguracji maszyny).

Dodam, że CDynamic Pool wyskakuje, przy edycji map. Pewien łepek robił pliki i tak wyskakiwało ;x

Opublikowano

heh jednak nie działa :/ mam pliki od sherer'a nic nie edytowałem niby mówicie że działa lecz połączyć się nie mogę

1327749533-U104252.png


 


WOLNOŚĆ DLA KONOPI - KONOPIE DLA WOLNOŚCI !

Opublikowano

heh jednak nie działa :/ mam pliki od sherer'a nic nie edytowałem niby mówicie że działa lecz połączyć się nie mogę

 

Sherer przy nich ostro kombinował. Tutorial jest o tym jak postawić serwer na plikach od mcncc.pl, na których wszystko działa, a co sherer tam nawymyślał to nie wiem...

Według tuta powstało parę serwerów (moich) do testów i wszystko działa jak należy.

Opublikowano

Nie przyda mi sie co prawda, ale jestem pod wielkim zaszczytem.. Wszystko starannie. Gratuluje oraz wielki plus dla Ciebie :).

Opublikowano

kurwa nie działa :D nie mogę się połączyć :D

 

@/ rejestracja działa a zalogować się do gry nie mogę :/

@/ odblokowałem porty w portmapie i nadal nic jak się loguje to jest cały czas " zostaniesz połączony z serwerem " przy wyłączonym serwie pokazuje błąd serwera więc to się dzieje przez porty ?

1327749533-U104252.png


 


WOLNOŚĆ DLA KONOPI - KONOPIE DLA WOLNOŚCI !

Opublikowano

czym TO różni się od zrobienia serwa na hamachi bo ja nie rozumiem ?

 

W sieci easyVPN może być nieskończona ilość graczy...czyli jak masz dobrego kompa to możesz postawić ładny serwer.

 

 

Postawiłem na tym serwer....wszystko działa jak należy.....ale trzeba będzie czasu ,aż ludzie się przyzwyczają do easyVPN ....

Opublikowano

Wszystko działa jak należy ^^ +

 

aa na tym launch co podałeś link nie mogłem wejść wiec użyłem tego i działa :

 http://www.mpcforum.pl/topic/338768-dllauncher-by-mcnccpl/

-> jak ktoś ma problemy z wejściem na serwer niech spróbuje przez ten launcher =) pzdr.

 

 

PS. Jeżeli nie możecie połączyć się do bazy w FreeBSD wpisując mysql -p i hasło jerry to hasło jest arymanik123 jakby ktoś nie wiedział ^^

350x19.png
Opublikowano

Peja9692 wielki jesteś :D thx

1327749533-U104252.png


 


WOLNOŚĆ DLA KONOPI - KONOPIE DLA WOLNOŚCI !

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...