Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

News nr 2 - obowiązująca struktura moderacyjna


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry MPCforum 🙂

 

Dziś przychodzę do Was z objaśnieniem zmian, które wprowadzamy w zespole moderacyjnym.

 

  1. Motywacja zmian
  2. Cele zmian
  3. Uproszczenie struktury moderacyjnej
  4. Dodanie rangi Eksperta

 

Kolejnym krokiem, dużo poważniejszym, będą prace nad uporządkowaniem strony głównej, kategorii i działów. Strona będzie zmieniać się, także w osobnym newsie poinformujemy Was o rozpoczęciu prac i dokonywanych zmianach, które będziecie mogli komentować i wyrażać swoje opinie na temat planowanych działań.

 

Teraz chciałbym krótko omówić każdy z wcześniej podanych punktów.

 

1. Motywacja zmian

 

Ostatni rok na forum pokazał, że działy forum pozostawione same sobie różnie wyglądały bez większego nadzoru ze strony zespołu moderacyjnego. Nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o przestrzeganiu lub nieprzestrzeganiu zapisów regulaminów lokalnych, ale też o tym co w takich działach się działo. I tak zauważyliśmy, że poza działami, gdzie aktywność spadła lub zamarła są także miejsca, gdzie użytkownicy zaangażowani tylko w tematykę danego działu potrafili animować aktywność działu. Dlatego chcemy, aby takie organiczne zachowania były wspierane, bo pokazują nam jak dział powinien funkcjonować. Z tego powodu przy zaplanowanych pracach porządkowych wśród działów zwrócimy uwagę na te przypadki. Dodatkowo to dobre studium tego w jaki sposób odświeżyć zapisy regulaminowe, którymi też w niedalekiej przyszłości planujemy się zająć.

 

2. Cele zmian

 

Celem zmian jest dostarczenie każdemu działu swoistego opiekuna, który będzie nadzorował pieczę nad paroma działami pod względem przestrzegania regulaminu - zbioru zasad, które będą naturalnymi drogowskazami dla użytkowników. Tak żeby nie ograniczać sztucznie możliwości wypowiedzi, jednak nie pozwolić na łamanie netykiety. Chcielibyśmy, żeby na forum był zachowany porządek oraz panowała stosowna kultura wypowiedzi. Wierzymy, że proponowane przez nas zmiany przyczynią się do większej możliwości rozwoju całej społeczności. Zależy nam na tym, by forum było przyjazną platformą do wzajemnej komunikacji w każdym możliwym miejscu.

 

3. Uproszczenie struktury moderacyjnej

 

Chcielibyśmy te zmiany zrealizować poprzez znaczące uproszczenie struktury rang funkcyjnych. Jak wspominaliśmy w poprzednim newsie, pozbywamy się rangi KidModeratora, który w obecnej sytuacji nie do końca stanowi efektywnego rozwiązania w wyszukiwaniu wartościowych kandydatów na moderatorów. Dodatkowo, przekształcamy moderatorów poszczególnych działów: Minecraft, Metin2 itp. do moderatorów kategorii: MMO, FPS, Inne, Elektronika/Niezbędnik. Po rozmowach z naszymi moderatorami mogę zapewnić, że każda kategoria będzie miała odpowiednio zaangażowanego moderatora (lub moderatorów ;)). Te zmiany pozwolą moderatorom sprawować swoją funkcję bardziej globalnie, co da im też dobrą okazję do tego, by rozwinąć skrzydła. Dodatkowo w przyszłości dla kadry moderacyjnej przewidujemy wprowadzenie programu motywacyjnego, żeby każdy czuł się doceniony za dbanie o stan forum i społeczności.

 

Czyli w dużym skrócie schemat struktury moderacyjnej przedstawia się następująco:

 

Administrator 

Global Moderatorzy

Moderatorzy

 

4. Dodanie rangi Eksperta

 

W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy, że ranga KidModeratora przejdzie do historii. Pojawia się za to ranga Eksperta - odziedziczy ona część uprawnień rangi KidModa, by móc dbać o najbardziej podstawowy porządek, ale nie będzie rangą funkcyjną. Celem, który nam przyświecał podczas zmian jest możliwość docenienia najaktywniejszych użytkowników lub osób, które posiadają największą wiedzę, którą dzielą się z resztą użytkowników. To właśnie Eksperci będą mieli najważniejszy głos przy rozwoju swoich działów. Do tej pory na forum istniały inne, podobne rangi, tak jak np. Zaufane osoby - chcemy ten system ujednolicić i uprościć, dlatego też poprzednie rangi zostaną połączone z Ekspertem. 

 

Jak zostać Ekspertem?

Ranga ta nadawana będzie przez administrację na podstawie wyboru aktywnych i merytorycznych użytkowników. Osoby do tej rangi będą mogły być zgłaszane przez Moderatorów lub na własny wniosek. W dziale MPC Wiki będzie prowadzona lista Ekspertów wraz z oznaczeniem w jakich dziedzinach dany Ekspert się specjalizuje. Dedykowany temu temat pojawi się razem z listą Ekspertów.


 

Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas zmiany będą przyczynkiem do swoistego renesansu naszego forum (nawet na małą skalę ;)). Jeżeli macie jakieś pytania, Global Moderatorzy i ja z przyjemnością odpowiemy! No, a teraz czas uporządkować rangi 🙂

 

Pozdrawiam,

Makin

EXPmIpC.gif

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowano

Proponuję prowadzić coś co @Aive zapoczątkowała w temacie działów: https://www.mpcforum.pl/forum/1390-zmiany-na-forum/ - nie widzę sensu pisania, że 2834923 działów miało regulamin zmieniony z linkami, a taki changelog będzie przyjemniejszy, a news podsumowujący atrakcyjniejszy 🙂 

 

Co do zmian to jestem ciekawy, jeżeli chodzi o ekspertów to na pewno pomyślałbym o jakiś minimalnych wymaganiach wraz z opisem co może Ekspert i podpiął w takim dziale, żeby za chwilę nie było wysypów miliona ekspertów i nie robił się wyścig szczurów od Eksperta do Moderatora (co kiedyś było popularne) - choć przy aktualnym zaangażowaniu użytkowników nie powinno to wystąpić, ale w przyszłości?...

 

Jeżeli chodzi o działy to tutaj jestem najbardziej ciekawy, bo jednak one są sercem forum, żeby teraz nie wypadło 3/4 forum, a z drugiej strony wyszło tyle popularnych gier od czasu ostatnich aktualizacji, że mam nadzieję, że powstanie jakieś solidne działy np. MMORPG, który będzie miał za poddział popularne gry typu Lost Ark, Nostale, Linage etc.. bo to też swoje daje pomoc, a jednak Inne Gry MMO to tylko śmietnik z pozostałości, które kiedyś były, myślę, że ludzie potrzebują konkretów.  

 

Niech wam działy lekkie będą Panowie KEKW 


k4L2ZMS.png

Opublikowano

Naprawdę widać postępy w pracach nad poprawą forum, byle się nie zatrzymać i rozwijać to dalej. Wszystko naprawdę ciekawe i zobaczymy jak to wypali, tylko tak jak napisał kolega wyżej, przydałyby się minimalne wymagania na daną rangę żeby miało to ręce i nogi 😉

lftRRJswEHdg062EH-W9i3qp6USjwIvcatLZPjpa
SKŁADANKI / REMIXY I NIE TYLKO! 

https://www.youtube.com/@BatonDJ

Opublikowano (edytowane)

Ten Ekspert to brzmi trochu jak taka zwykła ranga za odpowiednia ilość postów. KidModerator już lepiej brzmiał 😄

Ale i tak duży plus, bo widać że coś się dzieje na forum 😄 

Edytowane przez Insigin

 

 

Opublikowano
4 minuty temu, Insigin napisał:

Ten Ekspert to brzmi trochu jak taka zwykła ranga za odpowiednia ilość postów. KidModerator już lepiej brzmiał 😄

Ale i tak duży plus, bo widać że coś się dzieje na forum 😄 

 

Może i lepiej brzmiał, ale wyglądało to mniej więcej tak, że starałeś się jako KidModerator, a potem jako Moderator już nic nie robiłeś (albo mniej). Teraz gdy można zostać bezpośrednio moderatorem brzmi to bardziej zachęcająco i trzeba wnieść więcej w całość, a nie starać się przez miesiąc. A Ekspert to typowe odznaczenie usera za pomoc, nie wiem czy będzie np. gwarancja zostania Moderatorem potem, ale na pewno jest mniejsza odpowiedzialność i mniej roboty, bo aktualnie zostanie moderatorem to trochę roboty na swoje barki już bierzesz. 


k4L2ZMS.png

Opublikowano
7 minut temu, Blaaszka napisał:

 

Może i lepiej brzmiał, ale wyglądało to mniej więcej tak, że starałeś się jako KidModerator, a potem jako Moderator już nic nie robiłeś (albo mniej). Teraz gdy można zostać bezpośrednio moderatorem brzmi to bardziej zachęcająco i trzeba wnieść więcej w całość, a nie starać się przez miesiąc. A Ekspert to typowe odznaczenie usera za pomoc, nie wiem czy będzie np. gwarancja zostania Moderatorem potem, ale na pewno jest mniejsza odpowiedzialność i mniej roboty, bo aktualnie zostanie moderatorem to trochę roboty na swoje barki już bierzesz. 

"a potem jako Moderator już nic nie robiłeś (albo mniej)" hmm to by wyjaśniało czemu czas oczekiwania na reakcje moderatora to tydzień minimum 😄.

Prawdopodobnie będzie właśnie że żeby zostać Modem to trzeba mieć rangę Eksperta, chyba ze dany dział będzie mało aktywny to pewnie będą inne procedury na Moderatora.

 

 

 

 

Opublikowano

Chcecie eksperta od metina? Macie eksperta od metina.

Opublikowano

Fajen widać poprawę i pracę nad forum, życze powodzonka!!

> > > Jeżeli Ci pomogłem, daj lubię to! < < <

 

 

Opublikowano
W dniu 12.05.2022 o 17:45, Blaaszka napisał:

Proponuję prowadzić coś co @Aive zapoczątkowała w temacie działów: https://www.mpcforum.pl/forum/1390-zmiany-na-forum/ - nie widzę sensu pisania, że 2834923 działów miało regulamin zmieniony z linkami, a taki changelog będzie przyjemniejszy, a news podsumowujący atrakcyjniejszy 🙂 

 

Co do zmian to jestem ciekawy, jeżeli chodzi o ekspertów to na pewno pomyślałbym o jakiś minimalnych wymaganiach wraz z opisem co może Ekspert i podpiął w takim dziale, żeby za chwilę nie było wysypów miliona ekspertów i nie robił się wyścig szczurów od Eksperta do Moderatora (co kiedyś było popularne) - choć przy aktualnym zaangażowaniu użytkowników nie powinno to wystąpić, ale w przyszłości?...

 

Jeżeli chodzi o działy to tutaj jestem najbardziej ciekawy, bo jednak one są sercem forum, żeby teraz nie wypadło 3/4 forum, a z drugiej strony wyszło tyle popularnych gier od czasu ostatnich aktualizacji, że mam nadzieję, że powstanie jakieś solidne działy np. MMORPG, który będzie miał za poddział popularne gry typu Lost Ark, Nostale, Linage etc.. bo to też swoje daje pomoc, a jednak Inne Gry MMO to tylko śmietnik z pozostałości, które kiedyś były, myślę, że ludzie potrzebują konkretów.  

 

Niech wam działy lekkie będą Panowie KEKW 

 

Ogólnie, to fajnie byłoby aby nie robić kategorii do changelogu, tylko dodać osoby ficzer na to - lecz nie wiem, czy takowy istnieje. Jeżeli tak, to super. Jeżeli nie istnieje, to ogólnie jakbym zapoznał się z tworzeniem wtyczek do IPB, to pewnie byłbym w stanie takowy napisać :)

Opublikowano

Osobiście mam nadzieję, że prace po prostu nabiorą tempa. Od lutego już trochę minęło. Jeżeli do wakacji MPC nie ruszy w 100% to może stracić potencjalny rozwój.

Opublikowano

"o tej pory na forum istniały inne, podobne rangi, tak jak np. Zaufane osoby" Mam nadzieję że ranga ekspert na bieżąco będzie nadawana użytkownikom którzy na to zasługują, bo porównując tą rangę do Zaufanej osoby ani trochę nie zachęciłeś ze względu na to że ta funkcja była nieosiągalnym mitem. 

mój znak rozpoznawczy to jego brak

Opublikowano
33 minuty temu, Kwarcik napisał:

"o tej pory na forum istniały inne, podobne rangi, tak jak np. Zaufane osoby" Mam nadzieję że ranga ekspert na bieżąco będzie nadawana użytkownikom którzy na to zasługują, bo porównując tą rangę do Zaufanej osoby ani trochę nie zachęciłeś ze względu na to że ta funkcja była nieosiągalnym mitem. 

Tak, to jest nasz cel, osoby będą wybierane na bieżąco.

Opublikowano
W dniu 15.05.2022 o 15:06, Yaboku napisał:

Tak, to jest nasz cel, osoby będą wybierane na bieżąco.

 

Ale też warto zaznaczyć, że w przypadku Eksperta można również samemu się zgłosić, czego w "Zaufanych" osobach nie można było zbytnio robić, a raczej nikt o takiej możliwości głośno nie mówił. 


k4L2ZMS.png

Opublikowano

Tylko tak na logikę - po kiego moderatorowi Ekspert? Skoro on sam w sobie jest ekspertem jako moderator xD Pamiętam, że kiedyś było coś takiego na forum, że moderator nie mógł dostać jakieś rangi bo jako moderator ją spełniał czy coś. 

Opublikowano
11 minut temu, xdses napisał:

Tylko tak na logikę - po kiego moderatorowi Ekspert? Skoro on sam w sobie jest ekspertem jako moderator xD Pamiętam, że kiedyś było coś takiego na forum, że moderator nie mógł dostać jakieś rangi bo jako moderator ją spełniał czy coś. 

Rola moderatora trochę się zmienia, gdyż wychodzimy z założenia, że nie każdy jest ekspertem we wszystkim. Więcej o tym dzisiaj.

Opublikowano

mam nadzieje że w kolejnym newsie bedzie coś o jakimś scroll to top - być może nawet takim scroll to bottom @Lord Makin

Opublikowano

Moim zdaniem ten ekspert powinien się wyświetlać tylko lokalnie przy poście wyróżnionego użytkownika w dziale dla niego właściwym. Rozumiem listę gdzieś zakopaną w Wiki ze względu na techniczne ograniczenia, ale ktoś kto wejdzie tu raz na jakiś czas z konkretnym pytaniem jej nie znajdzie, nawet nie będzie jej szukał - będzie za to sugerował się zdaniem osoby z tą rangę nawet jeśli ma do czynienia z ekspertem ds. Minecraft co zdecydował się udzielić np. w temacie tworzenia serwerów Metin2 i ostatecznie nie podpowiada nic mądrego. Nie przekonuje mnie ten pomysł.

 

Pochwalę za to założenia pierwszego punktu tej ewolucji forumowej, rozumiem że chodzi o dostosowywanie działów i zasad w taki sposób, że kształtuje je potrzeba osób w nich się udzielających, świetnie. Będąc tu kiedyś moderatorem chciałem sam zarządzać swoją przestrzenią tak jak uznam za stosowne, w innych działach moderatorzy na siłę poprawiali pod swoje oczekiwania nawet tytuły i treści zapytań co wydaje mi się z perspektywy czasu było niezwykle głupie i skutkowało właściwie zmniejszeniem aktywności w mniej popularnych działach.

 

Zgłaszam @Istny Diabeldo rangi eksperta w dziedzinie tworzenia zegarów odliczających start serwerów Metin2, pozdrawiam cieplutko.

76561198093115115.pngAddFriend.png

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...