Skocz do zawartości

News nr 2 - obowiązująca struktura moderacyjna

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry MPCforum 🙂

Dziś przychodzę do Was z objaśnieniem zmian, które wprowadzamy w zespole moderacyjnym.

1. Motywacja zmian
  2. Cele zmian
  3. Uproszczenie struktury moderacyjnej
  4. Dodanie rangi Eksperta

Kolejnym krokiem, dużo poważniejszym, będą prace nad uporządkowaniem strony głównej, kategorii i działów. Strona będzie zmieniać się, także w osobnym newsie poinformujemy Was o rozpoczęciu prac i dokonywanych zmianach, które będziecie mogli komentować i wyrażać swoje opinie na temat planowanych działań.

Teraz chciałbym krótko omówić każdy z wcześniej podanych punktów.

1. Motywacja zmian

Ostatni rok na forum pokazał, że działy forum pozostawione same sobie różnie wyglądały bez większego nadzoru ze strony zespołu moderacyjnego. Nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o przestrzeganiu lub nieprzestrzeganiu zapisów regulaminów lokalnych, ale też o tym co w takich działach się działo. I tak zauważyliśmy, że poza działami, gdzie aktywność spadła lub zamarła są także miejsca, gdzie użytkownicy zaangażowani tylko w tematykę danego działu potrafili animować aktywność działu. Dlatego chcemy, aby takie organiczne zachowania były wspierane, bo pokazują nam jak dział powinien funkcjonować. Z tego powodu przy zaplanowanych pracach porządkowych wśród działów zwrócimy uwagę na te przypadki. Dodatkowo to dobre studium tego w jaki sposób odświeżyć zapisy regulaminowe, którymi też w niedalekiej przyszłości planujemy się zająć.

2. Cele zmian

Celem zmian jest dostarczenie każdemu działu swoistego opiekuna, który będzie nadzorował pieczę nad paroma działami pod względem przestrzegania regulaminu - zbioru zasad, które będą naturalnymi drogowskazami dla użytkowników. Tak żeby nie ograniczać sztucznie możliwości wypowiedzi, jednak nie pozwolić na łamanie netykiety. Chcielibyśmy, żeby na forum był zachowany porządek oraz panowała stosowna kultura wypowiedzi. Wierzymy, że proponowane przez nas zmiany przyczynią się do większej możliwości rozwoju całej społeczności. Zależy nam na tym, by forum było przyjazną platformą do wzajemnej komunikacji w każdym możliwym miejscu.

3. Uproszczenie struktury moderacyjnej

Chcielibyśmy te zmiany zrealizować poprzez znaczące uproszczenie struktury rang funkcyjnych. Jak wspominaliśmy w poprzednim newsie, pozbywamy się rangi KidModeratora, który w obecnej sytuacji nie do końca stanowi efektywnego rozwiązania w wyszukiwaniu wartościowych kandydatów na moderatorów. Dodatkowo, przekształcamy moderatorów poszczególnych działów: Minecraft, Metin2 itp. do moderatorów kategorii: MMO, FPS, Inne, Elektronika/Niezbędnik. Po rozmowach z naszymi moderatorami mogę zapewnić, że każda kategoria będzie miała odpowiednio zaangażowanego moderatora (lub moderatorów ;)). Te zmiany pozwolą moderatorom sprawować swoją funkcję bardziej globalnie, co da im też dobrą okazję do tego, by rozwinąć skrzydła. Dodatkowo w przyszłości dla kadry moderacyjnej przewidujemy wprowadzenie programu motywacyjnego, żeby każdy czuł się doceniony za dbanie o stan forum i społeczności.

Czyli w dużym skrócie schemat struktury moderacyjnej przedstawia się następująco:

Administrator 

Global Moderatorzy

Moderatorzy

4. Dodanie rangi Eksperta

W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy, że ranga KidModeratora przejdzie do historii. Pojawia się za to ranga Eksperta - odziedziczy ona część uprawnień rangi KidModa, by móc dbać o najbardziej podstawowy porządek, ale nie będzie rangą funkcyjną. Celem, który nam przyświecał podczas zmian jest możliwość docenienia najaktywniejszych użytkowników lub osób, które posiadają największą wiedzę, którą dzielą się z resztą użytkowników. To właśnie Eksperci będą mieli najważniejszy głos przy rozwoju swoich działów. Do tej pory na forum istniały inne, podobne rangi, tak jak np. Zaufane osoby - chcemy ten system ujednolicić i uprościć, dlatego też poprzednie rangi zostaną połączone z Ekspertem. 

Jak zostać Ekspertem?

Ranga ta nadawana będzie przez administrację na podstawie wyboru aktywnych i merytorycznych użytkowników. Osoby do tej rangi będą mogły być zgłaszane przez Moderatorów lub na własny wniosek. W dziale MPC Wiki będzie prowadzona lista Ekspertów wraz z oznaczeniem w jakich dziedzinach dany Ekspert się specjalizuje. Dedykowany temu temat pojawi się razem z listą Ekspertów.

Mamy nadzieję, że wprowadzane przez nas zmiany będą przyczynkiem do swoistego renesansu naszego forum (nawet na małą skalę ;)). Jeżeli macie jakieś pytania, Global Moderatorzy i ja z przyjemnością odpowiemy! No, a teraz czas uporządkować rangi 🙂

Pozdrawiam,

Makin

EXPmIpC.gif

Proponuję prowadzić coś co @Aive zapoczątkowała w temacie działów: https://www.mpcforum.pl/forum/1390-zmiany-na-forum/ - nie widzę sensu pisania, że 2834923 działów miało regulamin zmieniony z linkami, a taki changelog będzie przyjemniejszy, a news podsumowujący atrakcyjniejszy 🙂 

Co do zmian to jestem ciekawy, jeżeli chodzi o ekspertów to na pewno pomyślałbym o jakiś minimalnych wymaganiach wraz z opisem co może Ekspert i podpiął w takim dziale, żeby za chwilę nie było wysypów miliona ekspertów i nie robił się wyścig szczurów od Eksperta do Moderatora (co kiedyś było popularne) - choć przy aktualnym zaangażowaniu użytkowników nie powinno to wystąpić, ale w przyszłości?...

Jeżeli chodzi o działy to tutaj jestem najbardziej ciekawy, bo jednak one są sercem forum, żeby teraz nie wypadło 3/4 forum, a z drugiej strony wyszło tyle popularnych gier od czasu ostatnich aktualizacji, że mam nadzieję, że powstanie jakieś solidne działy np. MMORPG, który będzie miał za poddział popularne gry typu Lost Ark, Nostale, Linage etc.. bo to też swoje daje pomoc, a jednak Inne Gry MMO to tylko śmietnik z pozostałości, które kiedyś były, myślę, że ludzie potrzebują konkretów.  

Niech wam działy lekkie będą Panowie KEKW 

k4L2ZMS.png

4 minuty temu, Insigin napisał:

Ten Ekspert to brzmi trochu jak taka zwykła ranga za odpowiednia ilość postów. KidModerator już lepiej brzmiał 😄

Ale i tak duży plus, bo widać że coś się dzieje na forum 😄 

Może i lepiej brzmiał, ale wyglądało to mniej więcej tak, że starałeś się jako KidModerator, a potem jako Moderator już nic nie robiłeś (albo mniej). Teraz gdy można zostać bezpośrednio moderatorem brzmi to bardziej zachęcająco i trzeba wnieść więcej w całość, a nie starać się przez miesiąc. A Ekspert to typowe odznaczenie usera za pomoc, nie wiem czy będzie np. gwarancja zostania Moderatorem potem, ale na pewno jest mniejsza odpowiedzialność i mniej roboty, bo aktualnie zostanie moderatorem to trochę roboty na swoje barki już bierzesz. 

k4L2ZMS.png

7 minut temu, Blaaszka napisał:

Może i lepiej brzmiał, ale wyglądało to mniej więcej tak, że starałeś się jako KidModerator, a potem jako Moderator już nic nie robiłeś (albo mniej). Teraz gdy można zostać bezpośrednio moderatorem brzmi to bardziej zachęcająco i trzeba wnieść więcej w całość, a nie starać się przez miesiąc. A Ekspert to typowe odznaczenie usera za pomoc, nie wiem czy będzie np. gwarancja zostania Moderatorem potem, ale na pewno jest mniejsza odpowiedzialność i mniej roboty, bo aktualnie zostanie moderatorem to trochę roboty na swoje barki już bierzesz. 

"a potem jako Moderator już nic nie robiłeś (albo mniej)" hmm to by wyjaśniało czemu czas oczekiwania na reakcje moderatora to tydzień minimum 😄.

Prawdopodobnie będzie właśnie że żeby zostać Modem to trzeba mieć rangę Eksperta, chyba ze dany dział będzie mało aktywny to pewnie będą inne procedury na Moderatora.

Chcecie eksperta od metina? Macie eksperta od metina.

,,Całkiem zabawne, że jedyne osoby które bronią raweryka to osoby, które są mniej lub więcej powiązane z mpc, tj. mpc facebook i mpc news, ciekawe na ile jest to obiektywne, a na
ile wymuszone przez makina lub inną osobę wyżej, która "przekonała" te osoby do napisania swojej "obiektywnej" opinii na ten temat, bo makin lubi dupolizów pokroju raweryka :)))
''

~ mądry rabin, 2020r.

W dniu 12.05.2022 o 17:45, Blaaszka napisał:

Proponuję prowadzić coś co @Aive zapoczątkowała w temacie działów: https://www.mpcforum.pl/forum/1390-zmiany-na-forum/ - nie widzę sensu pisania, że 2834923 działów miało regulamin zmieniony z linkami, a taki changelog będzie przyjemniejszy, a news podsumowujący atrakcyjniejszy 🙂 

Co do zmian to jestem ciekawy, jeżeli chodzi o ekspertów to na pewno pomyślałbym o jakiś minimalnych wymaganiach wraz z opisem co może Ekspert i podpiął w takim dziale, żeby za chwilę nie było wysypów miliona ekspertów i nie robił się wyścig szczurów od Eksperta do Moderatora (co kiedyś było popularne) - choć przy aktualnym zaangażowaniu użytkowników nie powinno to wystąpić, ale w przyszłości?...

Jeżeli chodzi o działy to tutaj jestem najbardziej ciekawy, bo jednak one są sercem forum, żeby teraz nie wypadło 3/4 forum, a z drugiej strony wyszło tyle popularnych gier od czasu ostatnich aktualizacji, że mam nadzieję, że powstanie jakieś solidne działy np. MMORPG, który będzie miał za poddział popularne gry typu Lost Ark, Nostale, Linage etc.. bo to też swoje daje pomoc, a jednak Inne Gry MMO to tylko śmietnik z pozostałości, które kiedyś były, myślę, że ludzie potrzebują konkretów.  

Niech wam działy lekkie będą Panowie KEKW 

Ogólnie, to fajnie byłoby aby nie robić kategorii do changelogu, tylko dodać osoby ficzer na to - lecz nie wiem, czy takowy istnieje. Jeżeli tak, to super. Jeżeli nie istnieje, to ogólnie jakbym zapoznał się z tworzeniem wtyczek do IPB, to pewnie byłbym w stanie takowy napisać :)

"o tej pory na forum istniały inne, podobne rangi, tak jak np. Zaufane osoby" Mam nadzieję że ranga ekspert na bieżąco będzie nadawana użytkownikom którzy na to zasługują, bo porównując tą rangę do Zaufanej osoby ani trochę nie zachęciłeś ze względu na to że ta funkcja była nieosiągalnym mitem. 

mój znak rozpoznawczy to jego brak

33 minuty temu, Kwarcik napisał:

"o tej pory na forum istniały inne, podobne rangi, tak jak np. Zaufane osoby" Mam nadzieję że ranga ekspert na bieżąco będzie nadawana użytkownikom którzy na to zasługują, bo porównując tą rangę do Zaufanej osoby ani trochę nie zachęciłeś ze względu na to że ta funkcja była nieosiągalnym mitem. 

Tak, to jest nasz cel, osoby będą wybierane na bieżąco.

W dniu 15.05.2022 o 15:06, Yaboku napisał:

Tak, to jest nasz cel, osoby będą wybierane na bieżąco.

Ale też warto zaznaczyć, że w przypadku Eksperta można również samemu się zgłosić, czego w "Zaufanych" osobach nie można było zbytnio robić, a raczej nikt o takiej możliwości głośno nie mówił. 

k4L2ZMS.png