Skocz do zawartości

Takie tam

  • wpisów
    10
  • komentarzy
    188
  • wyświetleń
    41 247

Legalizacja broni - TAK czy NIE?


imago96

11 705 wyświetleń

  

205 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Legalizacja broni - jesteś ZA czy PRZECIW?

    • ZA
      94
    • Częściowo ZA
      53
    • PRZECIW
      64
    • Nie mam zdania ;p
      5

blog-0579014001419879561.jpg

1392057975_pwmeju_600.jpg

demotywatory.pl

 

Witajcie ;)

 

Nie dawno rozmawiałem sobie z kumplem, który jest gorącym zwolennikiem owej legalizacji.Osobiście jestem przeciwnikiem legalizacji – uważam, że powszechny dostęp do broni mimo swoich pewnych zalet, byłby złym rozwiązaniem w naszym kraju.Aczkolwiek czytając trochę na ten temat z różnych źródeł dostrzegam pewną rację znajdującą się po stronie przeciwników mojego rozumowania.

 

Tak więc podsumowując: jestem osobiście przeciwnikiem powszechnego dostępu do broni ale jak najbardziej popieram częściową liberalizację w wydawaniu pozwoleń na ową broń.

 

Bro%C5%84-palna-w-Polsce-i-na-%C5%9Bwiecie-mat.-pras..jpg

zenobiuszjuz.wordpress.com

 

Jak to wygląda w naszym kraju?

Na mocy ustawy o „O broni i amunicji” (link pod wpisem) w POlsce aby mieć jakąkolwiek „broń ostrą” potrzebne nam jest na nią stosowne pozwolenie wydane przez bodajże Komendanta Policji na szczeblu powiatowym.Jednakże legalnie bez żadnych pozwoleń możemy posiadać: mi.wiatrówkę (<17J),paralizator (<10mA), miecz (np.katanę), gaz pieprzowy.Jedyny warunek to ukończenie 18 roku życia.

Czy jednak pozwolenie na broń łatwo otrzymać?NIE!Zresztą zobaczmy wymogi:

- 21 lat

- stałe miejsce zamieszkania w Polsce

- posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni

- opinia Komendanta Komisariatu Policji pod który podlegamy

- koszty wyrobienia odpowiednich dokumentów (od kilkuset zł do nawet 2000zł według bankier.pl)

Ponad to musimy mieć ważną przyczynę posiadania broni:

- do celów ochrony osobistej.Jest to jedyna szansa dająca obywatelowi możliwość noszenia broni przy sobie w innym przypadku gdy naszą bronią zainteresuje się policja a my będziemy np.w środku miasta to mamy przerąbane ;_:.Aby zdobyć ten rodzaj pozwolenia to musimy posiadać dokument, który potwierdzi że grozi nam stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia,zdrowia lub mienia.Tak więc możesz zapomnieć o tej przyczynie bo powiedzmy sobie szczerze, takie zagrożenie strasznie trudno udowodnić ;p

- do celów łowieckich (wtedy życzę powodzenia, w tłumaczeniu się policjantom, gdy przyłapią cię z bronią w centrum miasta)

- sportowych

- rekonstrukcji historycznych

- kolekcjonerskich

- pamiątkowych

- szkoleniowych

ZA i PRZECIW

 

1406405799_lplulq_600.jpg

demotywatory.pl

 

ZA:

- Świadomość, że każdy obywatel może teoretycznie posiadać broń, czasami sprawia że przestępczość spada.

- Bardziej skutecznie możemy bronić siebie i bliskich.

- „Tam gdzie broń, tam jest biznes” – dzięki legalizacji polski przemysł zbrojeniowy zdecydowanie by się rozwinął a państwo otrzymałoby dodatkowe wpływy pieniężne.

- „Jeżeli ktoś chce kogoś zabić, to równie dobrze może to zrobić chociażby kuchennym nożem”.

- Nie trzeba od razu zabijać.Już samo wydobycie broni często zapobiega przestępstwu.

- „Legalną bronią w Polsce” też można wyrządzić przeciwnikowi trwałą szkodę (broń gazowa – trwałe uszkodzenie układu oddechowego, broń elektryczna – elektrolizę krwi a co za tym idzie śmierć, odpowiednio mocną wiatrówką też można zabić człowieka).

 

tumblr_m7j0c4DpGT1rxs9k6o1_500.jpg

www.tumblr.com

 

PRZECIW:

- Istnieje duże ryzyko,że broń może trafić w nie odpowiednie ręce.

- Najprawdopodobniej legalizacja zwiększy liczbę zabójstw.

- Wypadki podczas obsługi broni spowodowane brakiem doświadczenia w jej obsługiwaniu (przykładowo często bywa tak że na skutek złego sposobu trzymania pistoletu osoba go obsługująca traci kciuk).

- „Polska mentalność” – większość naszych rodaków widząc „cywila z pistoletem” od razu zakłada, że chce on nam zrobić krzywdę.Typowy Kowalski nawet na nie myśli o tym, że osoba posiadająca broń może go owa bronią obronić.Inną sprawą jest fakt, że osoba mająca nawet te 21 lat może okazać się niedojrzała i będzie „szpanować” swoim pistoletem co niewątpliwie może doprowadzić do tragedii.

- Znając wydatki naszego państwa, zapewne doszłoby do sytuacji, w której taki szary kowalski miałby broń zdecydowanie lepszą niż walczący z nim w strzelaninie policjant.Przez co jego szanse w starciu z „sprawiedliwością, pokojem i władzą” w osobie policjanta byłyby większe .

- Nie potrzebna nam „prawdziwa broń” w starciu możemy użyć broni hukowej,postraszyć jakąś repliką czy tez użyć legalnych środków (np.paralizatora/pałki/gazu).

 

csgv-e1398173823177.png

www.democraticunderground.com

A wy co o tym myślicie? :) Jeżeli pominąłem jakieś ważne argumenty to proszę pisać ;) Obiecuję, że dodam.

 

Ustawa o Broni i Amunicji:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990530549

65 komentarzy


Rekomendowane komentarze



Mortlan

Opublikowano

Jeśli miałoby być coś takiego wprowadzone w tym kraju to wolałbym, aby każdy potencjalny obywatel mógł posiadać i używać broń tylko na własnym terenie. Używanie jej poza własnym obszarem byłoby już niezgodne z prawem, czyli tak jak jest teraz.

Zaid

Opublikowano

Oprócz oczywistych czynników społecznych chciałbym przypomnieć że nasze położenie geograficzno-polityczne wcale nie sprzyja aby ludność cywilna była rozbrojona ,oczywiście nie snuję tutaj apokaliptycznych wizjii ale uważam że sąsiadując z Rosją przeciętny obywatel powinien mieć broń osobistą do obrony domowego miru...

Eftar

Opublikowano

Nie ma to sensu. To jest taki sens jak legalizacja marichuany. Wszyscy zaraz powiedzą: A alkohol jest to czemu i nie marichuana? Przecież aż tak bardzo się nie różnią. A no dlatego, że teraz mamy masę alkoholików to będziemy mieli jeszcze masę ćpunów. Jak można posiadać nóż to czemu nie karabin? A no dlatego, że mamy ludzi pociętych to postrzelonych nie potrzebujemy. Mówisz o bezpieczeństwie? Po legalizacji broni przestępczość by wzrosła (skoro przy nielegalnej broni mamy to po legalizacji raczej nie spadnie), obywatele mogliby się lepiej chronić? Uwierz mi, że osoba, która strzela do osoby niespodziewającej się ataku strzeli pierwsza, więc napastnik byłby w lepszej sytuacji. Wyobraź sobie jakiś tłum. I nagle wybucha jakaś panika. Co się dzieje z bronią palną? Strzelanina. Bez broni co najwyżej bijatyka i parę osób będzie miało siniaki. Poza tym społeczeństwo zachwycone nagłą wolnością zaczęłoby wariować z tą bronią...

Rly? Ile masz człowieku lat? Widziałeś efekty? Interesowałeś się tym tematem poza ogólnoświatową propagandą, która przypomina tę z XX wieku? - "Pal marihuanę, zmienisz się w kobietę". Podobnie jest z bronią palną... Tutaj może warto zadać Ci pytanie pytanie, czy wychodziłeś kiedyś na miasto? Trafiłeś na kolesia, który obrabuje lub wyskoczy na tzw. solo z nożem? Wątpię. Najwięcej ludzie mają do powiedzenia, którzy nigdy z tym nei mieli styczności. Kim Ty jesteś, kim jest elita rządząca by decydować o tym, w jaki sposób mam się wyniszczyć. Człowiek jest istotą rozumną, więc nikt nie musi go chronić poza nim samym. Chcę palić, palę. Chcę czuć się bezpiecznie i posiadać broń? Posiadam. Tak jest w miarę cywilizowanych krajach. Może i są przestępstwa z użyciem broni palnej. Ale to i tak jest mały odsetek w porównaniu do tego, co mamy teraz. Chociażby w tę zabawę sylwestrową nożownicy zaatakowali. Gdyby mieli świadomość "ten człowiek może użyć broni w samoobronie, mogę zginąć", to tylko idiota by zaatakował.

/edycja

Ja teraz mogę nielegalnie dostać broń, czy inne ustrojstwo i jest to w porządku?

Aysein

Opublikowano

Na tak, wreszcie mógł bym paru osobom zaje** kulke w łeb..

Szymon2727

Opublikowano

Nie ma to sensu. To jest taki sens jak legalizacja marichuany. Wszyscy zaraz powiedzą: A alkohol jest to czemu i nie marichuana? Przecież aż tak bardzo się nie różnią. A no dlatego, że teraz mamy masę alkoholików to będziemy mieli jeszcze masę ćpunów. Jak można posiadać nóż to czemu nie karabin? A no dlatego, że mamy ludzi pociętych to postrzelonych nie potrzebujemy. Mówisz o bezpieczeństwie? Po legalizacji broni przestępczość by wzrosła (skoro przy nielegalnej broni mamy to po legalizacji raczej nie spadnie), obywatele mogliby się lepiej chronić? Uwierz mi, że osoba, która strzela do osoby niespodziewającej się ataku strzeli pierwsza, więc napastnik byłby w lepszej sytuacji. Wyobraź sobie jakiś tłum. I nagle wybucha jakaś panika. Co się dzieje z bronią palną? Strzelanina. Bez broni co najwyżej bijatyka i parę osób będzie miało siniaki. Poza tym społeczeństwo zachwycone nagłą wolnością zaczęłoby wariować z tą bronią...

 

 

Człowieku, ale czemu porównujesz alkohol do broni. Chyba, że dla Ciebie nie ma różnicy to czemu nie zabronić zaraz alkoholu i noży ? By faktycznie zaatakować niespodziewanie to trzeba najpierw wyjąć broń i być blisko - jeżeli uważasz, że pistoletem trafisz z 200m to jesteś w błędzie.

 

Z resztą dla bandyty to, że broni nie można kupić nie stanowi żadnego zagrożenia.

 

Bez broni palnej ludzie równie dobrze mogą być wyposażeni w maczety i inne bronie, pięścią można zabić i raczej wątpię, by ktoś w ogóle chodził ,, na solo '' z bronią.

 

 

Wy się tak śmiejecie z Amerykanów, a tutaj okazuje się że to my jesteśmy za głupi na broń...

 

 

Co Ty z resztą w ogóle pierdolisz, Amerykanie jakoś mają broń.

 

Tylko nie pierdol, że oni już żyją z bronią. My mieliśmy młodzież, która uczyła się korzystać z broni i to przez kilkadziesiąt lat. Z resztą nie powinny Cie też dziwić, że ludzie zaczną wariować skoro mamy taki rząd... Może w końcu zaczęliby dbać o obywateli.

Poważnie?

Opublikowano

 Widziałem niedawno taką grafikę, mówiła ona o tym że jeżeli broń jest nielegalna to posiadają ją tylko ci co nie powinni, a jeżeli legalna, to posiadają ją jedni i drudzy. Trudno sie z tym nie zgodzić, ja jako obywatel powinienem mieć prawo do obrony własnej oraz swojej rodziny przed takimi jak szanowny Breivik, on właśnie pokazał nam jak to działa, może gdyby ktos inny na wyspie miał broń to nie doszło by do aż takiej masakry?

 Chciałbym was tez poinformować,  w Polsce legalna jest broń czarno prochowa, jakos nie słyszałem o przypadkach w których ktoś zostałby zamordowany z tej broni.

 Broń daje nam władze, "nam" czyli społeczeństwu. Niewolnikom zabierano broń po to aby nie mogli sie bronić ani wszczynać buntów. Polska jest świetnym przykładem, rządzący robia co chcą i mają społeczeństwo w dupie...

 Kolejna sprawą jest bezpieczeństwo kraju, kto by zaatakował państwo gdzie przynajmniej połowa 40 mlionowego kraju posiada broń? Gdzie działa kilka tysiecy grup para militarnych które w każdej chwili były by gotowe do wstąpienia w szeregi armii? Właśnie... skoro rząd nie potrafi zadbać o bezpieczeństwo, to niech przynajmniej nam pozwoli.

Juri.

Opublikowano

Jak najbardziej tak, szczególnie kaliber 85mm i 122mm! Chcę pojeździć moją siemką po wsi!

Szymon2727

Opublikowano

 Widziałem niedawno taką grafikę, mówiła ona o tym że jeżeli broń jest nielegalna to posiadają ją tylko ci co nie powinni, a jeżeli legalna, to posiadają ją jedni i drudzy. Trudno sie z tym nie zgodzić, ja jako obywatel powinienem mieć prawo do obrony własnej oraz swojej rodziny przed takimi jak szanowny Breivik, on właśnie pokazał nam jak to działa, może gdyby ktos inny na wyspie miał broń to nie doszło by do aż takiej masakry?

 Chciałbym was tez poinformować,  w Polsce legalna jest broń czarno prochowa, jakos nie słyszałem o przypadkach w których ktoś zostałby zamordowany z tej broni.

 Broń daje nam władze, "nam" czyli społeczeństwu. Niewolnikom zabierano broń po to aby nie mogli sie bronić ani wszczynać buntów. Polska jest świetnym przykładem, rządzący robia co chcą i mają społeczeństwo w dupie...

 Kolejna sprawą jest bezpieczeństwo kraju, kto by zaatakował państwo gdzie przynajmniej połowa 40 mlionowego kraju posiada broń? Gdzie działa kilka tysiecy grup para militarnych które w każdej chwili były by gotowe do wstąpienia w szeregi armii? Właśnie... skoro rząd nie potrafi zadbać o bezpieczeństwo, to niech przynajmniej nam pozwoli.

 

 

Dodać jeszcze obowiązkowo wojsko w wieku 12-18 lat i byłoby świetnie (oczywiście nie używano, by tego do walki, a jedynym celem byłoby po prostu wytrenować).

D&G

Opublikowano

Jestem za, by się trochę głąbów wystrzelało.

miszkurkam

Opublikowano

Jestem częściowo ZA. Moim zdaniem bron mogliby posiadać obywatele, którzy nie byli karani. Oraz dopiero od 18 roku życia.

mleko654

Opublikowano

Wiecie, że działa to w obydwie strony. Obywatele mają broń i potencjalni przestępcy też. Chcesz broń=robisz zezwolenie :). Mi jak najbardziej obecny system odpowiada, dlatego zagłosowałem na częściowo. Jak dla mnie społeczeństwo musi "dorosnąć" do broni palnej. W sumie śmiesznie by wyglądało coś takiego:

Biedronka a obok Ammu-Nation :D

Szymon2727

Opublikowano

Wiecie, że działa to w obydwie strony. Obywatele mają broń i potencjalni przestępcy też. Chcesz broń=robisz zezwolenie :). Mi jak najbardziej obecny system odpowiada, dlatego zagłosowałem na częściowo. Jak dla mnie społeczeństwo musi "dorosnąć" do broni palnej. W sumie śmiesznie by wyglądało coś takiego:

Biedronka a obok Ammu-Nation :D

 

 

Potencjalny przestępca ma znajomego od którego może dostać broń.

Katien

Opublikowano

Chce żyć w spokoju. Nie dziękuję

Kendy

Opublikowano

Częściowo Tak

 

- [TAK]Broń mogli by kupić osoby przynajmniej przy od 25 lub 30 lat

 

- [NIE] Broń każdy może ukraść + opłaty za amunicję ;)

 

- [NIE]Nie każdy potrafi strzelać i nie którzy nie wiedzą co to broń .... 

 

- [NIE] Przemoc w kraju by podrosła + Czulibyście się jak we Francji ....

 

- [TAK] Jak by były strzelnice

 

- [TAK] Jak by było uczone w podstawówkach ( Niby taka lekcja ) Obrony i wtedy uczą tego

 

 

Troche  to nie rozumnie napisane ale to takie troche pomysły są xD ... Jak coś źle to sorki xD 

pmpkek

Opublikowano

no i lol w chiraqu i tak gimby po 13 lat z klamkami lataja

danieln

Opublikowano

Ja bym to dał od 40-45 lat. Sprawa zamknięta ;)

VeSteQ

Opublikowano

Nie, zaczeła by się zabawa w CS:GO na żywo.

Kendy

Opublikowano

@VeSteQ jak by jeszcze umarlaki powychodziły ... L4D2 XDD

Szymon2727

Opublikowano

 

- [TAK] Jak by były strzelnice

 

 

Jak z strzelnicy można korzystać nawet bez zezwolenia  xD  xD

mleko654

Opublikowano

No kurcze, w Polsce nie ma znowu aż takiej przestępczości aby każdy obywatel gnata nosił. Czujesz się zagrożony idziesz i robisz zezwolenie proste. Jak cię ktoś będzie chciał napaść to i tak cię napadnie. Co z tego że ty będziesz miał pistolet, jak będzie chciał cię okraść to przygotuje się lepiej i przyjdzie z granatnikiem. Boję się, że w najgorszym wypadku broń trafi się jakimś imbecylom co nie tylko zrobią sobie krzywdę ale też innym. My jako naród potrafimy się kłocić o byle co, weźmy sobie sprawmy jeszcze broń palna...

dadek1998

Opublikowano

również jestem przeciw.Broń palna ma za mocny kaliber by ja wydać ...

Koxownik1910

Opublikowano

Zróbcie jeszcze tak ,żeby było jak w Usa ,żeby szaleńcy wchodzili do szkół z ak i  zabijali każdego kto wchodzi pod celownik.

Adrjan

Opublikowano

Zdecydowanie nah. Wtedy będą polaczki buraczki chodzić po ulicach i się kozaczyć. Lepiej już zainwestować w dobry nóż.


Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...