Legalizacja broni - TAK czy NIE?
205 użytkowników zagłosowało
-
1. Legalizacja broni - jesteś ZA czy PRZECIW?
-
ZA94
-
Częściowo ZA53
-
PRZECIW64
-
Nie mam zdania ;p5
-
- Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

demotywatory.pl
Witajcie ![]()
Nie dawno rozmawiałem sobie z kumplem, który jest gorącym zwolennikiem owej legalizacji.Osobiście jestem przeciwnikiem legalizacji – uważam, że powszechny dostęp do broni mimo swoich pewnych zalet, byłby złym rozwiązaniem w naszym kraju.Aczkolwiek czytając trochę na ten temat z różnych źródeł dostrzegam pewną rację znajdującą się po stronie przeciwników mojego rozumowania.
Tak więc podsumowując: jestem osobiście przeciwnikiem powszechnego dostępu do broni ale jak najbardziej popieram częściową liberalizację w wydawaniu pozwoleń na ową broń.

zenobiuszjuz.wordpress.com
Jak to wygląda w naszym kraju?
Na mocy ustawy o „O broni i amunicji” (link pod wpisem) w POlsce aby mieć jakąkolwiek „broń ostrą” potrzebne nam jest na nią stosowne pozwolenie wydane przez bodajże Komendanta Policji na szczeblu powiatowym.Jednakże legalnie bez żadnych pozwoleń możemy posiadać: mi.wiatrówkę (<17J),paralizator (<10mA), miecz (np.katanę), gaz pieprzowy.Jedyny warunek to ukończenie 18 roku życia.
Czy jednak pozwolenie na broń łatwo otrzymać?NIE!Zresztą zobaczmy wymogi:
- 21 lat
- stałe miejsce zamieszkania w Polsce
- posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni
- opinia Komendanta Komisariatu Policji pod który podlegamy
- koszty wyrobienia odpowiednich dokumentów (od kilkuset zł do nawet 2000zł według bankier.pl)
Ponad to musimy mieć ważną przyczynę posiadania broni:
- do celów ochrony osobistej.Jest to jedyna szansa dająca obywatelowi możliwość noszenia broni przy sobie w innym przypadku gdy naszą bronią zainteresuje się policja a my będziemy np.w środku miasta to mamy przerąbane ;_:.Aby zdobyć ten rodzaj pozwolenia to musimy posiadać dokument, który potwierdzi że grozi nam stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia,zdrowia lub mienia.Tak więc możesz zapomnieć o tej przyczynie bo powiedzmy sobie szczerze, takie zagrożenie strasznie trudno udowodnić ;p
- do celów łowieckich (wtedy życzę powodzenia, w tłumaczeniu się policjantom, gdy przyłapią cię z bronią w centrum miasta)
- sportowych
- rekonstrukcji historycznych
- kolekcjonerskich
- pamiątkowych
- szkoleniowych
ZA i PRZECIW

demotywatory.pl
ZA:
- Świadomość, że każdy obywatel może teoretycznie posiadać broń, czasami sprawia że przestępczość spada.
- Bardziej skutecznie możemy bronić siebie i bliskich.
- „Tam gdzie broń, tam jest biznes” – dzięki legalizacji polski przemysł zbrojeniowy zdecydowanie by się rozwinął a państwo otrzymałoby dodatkowe wpływy pieniężne.
- „Jeżeli ktoś chce kogoś zabić, to równie dobrze może to zrobić chociażby kuchennym nożem”.
- Nie trzeba od razu zabijać.Już samo wydobycie broni często zapobiega przestępstwu.
- „Legalną bronią w Polsce” też można wyrządzić przeciwnikowi trwałą szkodę (broń gazowa – trwałe uszkodzenie układu oddechowego, broń elektryczna – elektrolizę krwi a co za tym idzie śmierć, odpowiednio mocną wiatrówką też można zabić człowieka).

www.tumblr.com
PRZECIW:
- Istnieje duże ryzyko,że broń może trafić w nie odpowiednie ręce.
- Najprawdopodobniej legalizacja zwiększy liczbę zabójstw.
- Wypadki podczas obsługi broni spowodowane brakiem doświadczenia w jej obsługiwaniu (przykładowo często bywa tak że na skutek złego sposobu trzymania pistoletu osoba go obsługująca traci kciuk).
- „Polska mentalność” – większość naszych rodaków widząc „cywila z pistoletem” od razu zakłada, że chce on nam zrobić krzywdę.Typowy Kowalski nawet na nie myśli o tym, że osoba posiadająca broń może go owa bronią obronić.Inną sprawą jest fakt, że osoba mająca nawet te 21 lat może okazać się niedojrzała i będzie „szpanować” swoim pistoletem co niewątpliwie może doprowadzić do tragedii.
- Znając wydatki naszego państwa, zapewne doszłoby do sytuacji, w której taki szary kowalski miałby broń zdecydowanie lepszą niż walczący z nim w strzelaninie policjant.Przez co jego szanse w starciu z „sprawiedliwością, pokojem i władzą” w osobie policjanta byłyby większe .
- Nie potrzebna nam „prawdziwa broń” w starciu możemy użyć broni hukowej,postraszyć jakąś repliką czy tez użyć legalnych środków (np.paralizatora/pałki/gazu).

www.democraticunderground.com
A wy co o tym myślicie?
Jeżeli pominąłem jakieś ważne argumenty to proszę pisać
Obiecuję, że dodam.
Ustawa o Broni i Amunicji:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19990530549

65 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się