Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Essenia.pl REWORK ~ Start 12.09.14 ~ Po prostu fajny serwer ! [Dedyk] [Medium]


Essenia

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

g3EDtG7.png

TqASbiQ.png

 

 

1zAuzIi.png

 

Witam na wstępie chciałbym wyjaśnić całą sytuacje dla tych którzy nie wiedzą.

Serwer Essenia.pl stał już miesiąc bez większych problemów z liczbą graczy około 600 (bez żadnej reklamy)

Jednak przez moje głupie decyzję serwer podupadł i trzeba było go zamknąć.

Serwer miał ruszyć jakiś czas temu jednak,ja czyli Admino.

Wylądowałem w szpitalu i nie miałem całodobowego dostępu do serwera. Jednak przez ten cały czas serwer był "ONLINE".

Ludzie grali oraz testowali za co bardzo dziękuje.

Wszystkie bugi które zostały znalezione zostały wyeliminowane a wszystkie rzeczy do poprawy o które prosili gracze zostały poprawione

Teraz serdecznie zapraszam do oglądnięcia prezentacji i wyrażenia swojej opinii w postach poniżej.

Dziękuje.

~ Pozdrawiam [HA]admino.

 

A zapomniałbym wszystkie Smocze Monety zostały zwrócone.

 

 

814581405891680207737.png

312451405893681207737.png

NPUuDcx.png

872101405893837207737.png

PUf52lc.png

785871405893837207737.png

699261405893837207737.png

uhW7Hmo.png

 

173071405891048207737.png

989141405893473207737.png

www.essenia.pl

573951405891680207737.png

www.essenia.pl?page=account&subpage=register

305681405891680207737.png

[1] - http://www.mpcforum.pl/s/291e713
[2] - http://pobierz2.metin2list.pl/Essenia.pl_klient_[08.09.14].rar
[3] - http://pobierz3.metin2list.pl/Essenia.pl_klient_[08.09.14].rar
[4] - http://www.speedyshare.com/QNR4p/Essenia-Client-08.09.14.rar
Konto premium : u13681661 / pumomubiziki

[SKAN] - (NIEDŁUGO DAM DUŻY PLIK CHWILE POTRWA)

14o0u35.jpg

408131405891680207737.png

forum.essenia.pl

363271405894001207737.png

 

acnpjKj.png

qSFVX0t.png

 

vcDxvlg.png

5205714058995551201825.png

2gW5cqk.png

Z7fAEth.png

Na serwerze nie ma za dużo questów.

Powodem jest to że typ serwer-a to EASY/MEDIUM

I tak do 120 Lv expi się w miaro szybko więc stawanie z expieniem tylko po to żeby zrobić questa byłoby głupie..Jednak..

Od 100 lvl zaczynają się regularne questy które znajdziemy u NPC na nowych mapach.

Za te questy otrzymujemy : Smocze Monety,Itemy z IS,Ulepszacze,Szkaty Bossów.

 

Podsumowując : Questów nie ma zbyt dużo ale jak są to opłaca się robić :]

vabluPC.png

 

Badanie Biologa 30lv: Zęby Orka 30006.png

Co ile można oddawać: 1 sec

Nagroda za misje : 10 % Silny Przeciwko Potworom | 15.000.000 Yang

Badanie Biologa 40lv: Księgi Klątw 30047.png

Co ile można oddawać: 1 sec
Nagroda za misje: 12 % Średnie Obrażenia lub 5 % Obrażeń Umiejętności do wyboru | 20.000.000 Yang

Badanie Biologa 50lv: Pamiątki po Demonie 30015.png

Co ile można oddawać: 1 sec

Nagroda za misje: 60 Do Obrony | 30.000.000 Yang

Badanie Biologa 60lv: Matowe Lody 30050.png
Co ile można oddawać: 1 sec

Nagroda za misje: 150 Do Wartości Ataku | 35.000.000 Yang

Badanie Biologa 70lv: Konary Zelkova 30165.png

Co ile można oddawać: 1 sec

Nagroda za misje: 10 % Odporności na wszystkie klasy | 40.000.000 Yang

Badanie Biologa 80lv: Certyfikaty Tugyisa 30166.png
Co ile można oddawać: 1 sec

Nagroda za misje: 10 Do szybkości ataku | 50.000.000 Yang

Badanie Biologa 85lv: Czerwone Konary 30167.png

Co ile można oddawać: 1 sec

Nagroda za misje: 10% Silny Przeciwko Ludziom , Szkat. Umarłego Rozpruwacza.

Badanie Biologa 90lv: Notatki Przywódców 30168.png

Co ile można oddawać: 1 sec
Nagroda za misje: 10 % Szansy na Krytyka , Szkat. Nieb. Śmierci.

Badanie Biologa 105lv: Futra Gnola 30173.png

Co ile można oddawać: 1 sec
Nagroda za misje: 20 % Silny przeciwko orkom, Pierścień Doświadczenia (1h)

Badanie Biologa 125lv: Nefrytowe Butelki 7987714044984991161712.png

Co ile można oddawać: 1 sec
Nagroda za misje: 20 % Silny przeciwko mistykom, Rękawica Złodzieja.

 

4696814058995551201825.png

1nWnw6w.png

 

AtcuimZ.png

 

oy34Mhj.png

WAMrdi3.png

mNBLpmq.png

Pierścień Pół-Księżyca  71130.png

Bonusy : 2.000HP|10 krytycznego uderzenia|10 przeszywającego uderzenia

Czas trwania :  40 godzin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Upiorny Lizak  71136.png

Bonusy : 2.000HP|50 wartości ataku|15% silny przeciwko potworom

Czas trwania :  40 godzin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Medal Bohatera  71158.png

Bonusy : 2.000HP|12% silny przeciwko ludziom|50 wartości ataku

Czas trwania : 40 godzin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierścień Wolności  71143.png

Bonusy : 2.000HP|8% omdlenia|50 wartości ataku

Czas trwania :  40 godzin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Naszyjnik Śmiertelności 71145.png

Bonusy : 50 wartości ataku|15% silny przeciwko potworom|8% omdlenia

Czas trwania :  40 godzin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Pierścień Wu-Lee 71148.png

Bonusy : 2.000HP|10% na ludzi|8 omdlenie

Czas trwania : 40 godzin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierścień Te-Yan 71149.png

Bonusy : 2.000HP|10% na ludzi|10 trucie

Czas trwania :  40 godzin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

6229314058995551201825.png

ceu7JZd.png

y3de.png

1081814005000381144241.png

5176814005003791144241.png

2242814005003791144241.png

scWO9Lf.png

1HFThGX.png

Di3hShG.png

 

CH905I2.png

4z0aJBd.png

 

SBxco9Z.png

W3ztz0X.png

 

eufexnz.png

FEYb2y1.png

 

ELXKlpy.png

qoDBhVw.png

 

f1jE3Ik.png

GabX63g.png

 

7StDUGn.png

LNIRojG.png

 

CrDs1WC.png

 

7KxNytJ.png

 

ByOJHKk.png

 

8730914058995551201825.png

YnZUxsg.png

Przepustka dropi z metinów 5 - 45 | 50% Szansy na drop.

Na tej mapie znajdują się duże spoty orków oraz dzikusów.

c9FbLe7.png

Działający bon : Silny przeciwko Diabłom

2S8dwmH.png

Działający bon : Silny przeciwko Diabłom

UrkxLnS.png

Działający bon : Silny przeciwko Orkom

eH23oKi.png

Działający bon : Silny przeciwko Mistykom

w7qShzQ.png

Działający bon : Silny przeciwko Zwierzętom

oprf546.png

Działający bon : Silny przeciwko Mistykom / Silny Przeciwko Diabłom

 

5337214058995551201825.png

YccHa2u.png

Wszystkie pieczątki dropią z jednego spota.

Usunięto resp przy Metinach Morderstwa.

Zwiększono szanse na drop Mapki-Zin oraz Klucza-Zin.

 

aY6OoMh.png

Wymagany poziom przywódcy PT: 85

Wymagana ilość osób w grupie: 2 ( Przykład - Ty + Buff )

Wejście u Ducha Wojowników w Grocie Wygnańców (V1)

---------------------------------------------------------------------

** Poziom 1 **

- Zniszcz: Metina Wygnańców .

** Poziom 2 **

- Zabij wszystkie moby.

** Poziom 3 **

- Zabij wszystkie moby oraz Elit. Podły Król Demonów.

** Poziom 4 **

- Zabijaj moby i drop pieczątki by otworzyć posągi.

** Poziom 5 **

- Zabij wszystkie moby oraz Generała.

** Poziom 6 **

- Zabij Niebieską Śmierć.

 

Td41PB1.png

Wymagany Poziom : 90

Wchodzi się przez pierścień teleportacji w zakładce "Inne"

 

BOE0Md1.png

Wymagany Poziom Przywódcy PT : 105

Wymagana ilość osób w PT : 0 (Można Wejść Samemu)

Wejście znajdziemy na mapie od 100 Poziomu u Octavio.

Przepustka : 70022.png x 1

---------------------------------------------------------------------

** Poziom 1 **

- Zabijaj Metina Pochlebstwa tak długo aż trafi się prawdziwy - masz na to 10 minut.

** Poziom 2 **

- Zabij Minotaura

PITODfh.png

Wymagany Poziom Przywódcy PT : 125

Wymagana ilość osób w PT : 0 (Można Wejść Samemu)

Wejście znajdziemy na mapie od 118 Poziomu u Rybaka.

Przepustka : 50kk oraz

---------------------------------------------------------------------

** Poziom 1 **

- Zabij 500 Janczurów w ciągu 5 minut !

** Poziom 2 **

- Zabij Przywódcę Jaszczurów.

VWDNhPh.png

Wymagany Poziom Przywódcy PT : 145

Wymagana ilość osób w PT : 4 (Lider + 3 inne)

Wejście znajdziemy na mapie od 135 poziomu - Mokradła.

Przepustka : 30324.png x 1

---------------------------------------------------------------------

** Poziom 1 **

- Zabij 1000 Czarnych Pająków.

** Poziom 2 **

- Zabij Elit. Królową Pająków.

** Poziom 3 **

- Zabijajcie Czarne Pająki tak długo dopóki nie pojawi się Król Pająków.

** Poziom 4 **

- Zabij Króla Pająków.

 

C1Ig7zT.png

Wymagany Poziom Przywódcy PT : 170

Wymagana ilość osób w PT : 5 (Lider + 4 inne)

Wejście znajdziemy na mapie od 151 poziomu - Przeklęta Pustynia.

Przepustka : 30324.png x 1

---------------------------------------------------------------------

** Poziom 1 **

- Zabij 1000 Czarnych Pająków.

** Poziom 2 **

- Zabij Elit. Królową Pająków.

** Poziom 3 **

- Zabijajcie Czarne Pająki tak długo dopóki nie pojawi się Król Pająków.

** Poziom 4 **

- Zabij Króla Pająków.

 

KN7nx0q.png

Dla wszystkich którzy nie są fanami kupowania Smoczych Monet do zakupów w ItemShopie mamy parę rozwiązań.

~1. W każdy weekend na naszym fanpage-u znajdziecie 5 kodów SMS na darmowe Smocze Monety.

~2.Z niektórych Bossów oraz Metinów na nowych mapach jest szansa na drop Smoczej Monety.

~3.Z tych najlepszych,najcięższych bossów jest szansa na drop 71163.png a z niej losową ilość Smoczych Monet 5-50.

 

I na pewno w przyszłości coś jeszcze wymyślimy ;]

 

6512014058995551201825.png

 

t0IVBJV.png

jJpHVpF.png

c7wIvIz.png

o4yyl2v.png

 

M4dvRrK.png

 

1qiGsjX.png

eWdg2QB.png

ercOreg.png

 

PSiysRW.png

41004.png41003.png

 

FxQA8EU.png

 

bWJWfBl.png

dLhVWOL.pngqB8TG4o.png

 

loQYkfo.png

6Nfcs4I.png

hjhd00cgjdae.png

MQeX3hb.png

 

7932314058995551201825.png

6213514005003791144241.png

67oojwS.png

Kronika Essenia.pl

 

Na naszym forum (KLIKNIJ TUTAJ) jest organizowany event który będzie trwał od startu serwera.

Jest to taka "Hala Sław" lub jak kto woli Kronika serwera.

Po prostu jak zrobisz np. Bojowy Miecz na + 9 jako pierwszy na serwerze to robisz ss-a i wrzucasz do tego tematu.

Zostaniesz zapisany do głównego postu + może dostaniesz jakaś mała nagrodę :)

Do tego również dochodzi ubijanie bossów/metinów i różne takie wszystko jest opisane w temacie.

 

Event Zuo

 

Event Zuo - Deszcz Metinów oraz Bossów.

Będzie organizowany 2 razy w miesiącu w każdy pierwszy oraz trzeci weekend danego miesiąca.

Zuo jest podzielone na przedziały LVL-owe oraz królestwa

 

Event OX

 

Event Ox - Konkurs Wiedzy.

Będzie organizowany w każdą Sobotę o Godzinie 18:00

Za każdy razem będą 3 tury.

Pytania dotyczą głównie serwera Essenia.pl

Jednak na specjalnych okazjach jak (Gwiazdka,Wielkanoc,Jakieś wydarzenia sportowe) Będą pytania na ich temat.

 

Turniej Gildyjny - Mieczem i Skillem

 

Turniej Gildyjny będzie organizowany raz w mięsiąciu.

Dokładne zasady zostaną ustalone na forum (czy będą składy czy gildia wchodzi całą gildią) i tym podobne

 

Wyścig Szczurów

 

Ten Event będzie organizowany bardzo spontanicznie.

Polega on na znalezieniu GM-a jako pierwszy lub dotarcia do miejsca wyznawczego przez GM-a jako pierwszy.

Przykład - Grota Wygnańców 670,361 CH = 1+2+3-1

 

3735214058995551201825.png

 

ILxfnZB.png

 

Zostały dodane tak zwane skille "TOOGLE" czyli jeżeli padniemy to możemy odpalić skille od razu to obejmuje takie skille jak :

 

- Aura Miecza

- Berserk

- Silne Ciało

- Ognisty Duch

- Mroczna Ochrona

- Strach

- Czarowane Ostrze

- Czarowana Zbroja

- Bezszelestny chód

 

 

vZ8yYXD.png

 

Każdy mobek na serwerze przy jego nazwie ma pokazaną ilość hp OBECNA/MAKSYMALNA

Jest to świetne rozwiązanie ponieważ będziemy wiedzieć czy jest w ogolę sens bić owego potworka lub ile zostało do ubicia ;]

 

qNIpTzm.png

Na serwerze jest wspólny czat globalny.

To znaczy że wszystkie królestwa piszą na jednym czacie.

Przed nickiem jest pokazane z jakiego królestwa jest graczy piszący wiadomość.

Na końcu nicku znajdziemy [sZEPT] po kliknięciu na to otworzy nam się okienko z szeptem do owego gracza.

 

ljhFDGX.png

Z każdego potworka na serwerze jest szansa na drop : 50027.png

Taki oto kupon przeciągamy na "Hong-Hae" i otrzymuję losową nagrodę.

 

Nagrody : [[ Do uzupełnienia ]]

 

WgWywvw.png

 

Wbudowanego BS-a znajdziemy pod klawiszem "F6"

Używanie swojego Bs-a zamiast tego wbudowanego jest - dozwolone.

 

aOPJ1PK.png

Zakładkę bonusów znajdziemy pod przyciskiem "X"

 

hUThVs8.png

r1vsLTM.png

 

TAPR5Cv.png

 

Podziękowania :

Arisa/Kurlz/Renissance - Elementy ich grafiki udostępnionej ogólnie lub dla mnie znalazły się w prezentacji ~ Dziękuje ;]

Hp System u mobów - Wykonał Nixo , dał mi Flourine ~ Dzięki

 

 

 

g3d2smy.png

[P] - Skąd bronie 75 ?

[O] - Riper / Nieb. Śmierć  -- Drop z 10 Szkat. Ripera    (http://screenshu.com/static/uploads/temporary/2t/mx/qa/f3abh2.jpg)

 

[P] - W prezentacji widać przedmioty tylko do 180 lvl jednak maksymalny lvl to 250 CO JEST ?

[O] - W przyszłości planujemy dodać itemy aż do 250 poziomu.Te przedmioty będą wybieranie przez graczy poprzez ankietę na forum serwerowym.

 

[P] - Easy/Medium a takie "słabe" bony WTF

[O] - Jeżeli wam się nie podobają bony to zapraszam na forum serwerowe do udziały w ankiecie.

 

[P] -

[O] -

 

[P] -

[O] -

 

[P] -

[O] -

 

[P] -

[O] -

 

[P] -

[O] -

 

XZWw8tB.png

 

JcYEjXt.png

XJHIavu.png

72RApjx.png

VltoFyh.png

0bFkqdJ.png

oLqzgYC.png

 

WERYFIKACJA

 

7jPsJGR.jpg

gYWmWn9.jpg

 

XJHIavu.png

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Opublikowano

Polecam i zapraszam jutro o 17:30 będzie się działo ;).Oby jak najwięcej osób wbiło to będzie z kim grać

Opublikowano

W tym problem, że ja tam nic nie widzę dlatego pytam. 

Jest kilka fryzur, pereł i tyle. To wszystko?

 

Ah nie nie będzie coś tam jeszcze IS jest w budowie do wieczora pocienień być skończony.

XJHIavu.png

Opublikowano

Zapowiada się ciekawie, choć nie wiem po co łuk do PvE (kto by expił/dropił łukiem?).

 

Jak pójdziesz na dungeon na 160 to zobaczysz że ninja z łukiem na marmie się przyda i to bardzo :P

XJHIavu.png

Opublikowano

Jak pójdziesz na dungeon na 160 to zobaczysz że ninja z łukiem na marmie się przyda i to bardzo :P

No chyba że tak.

 

EDIT: Macie ts3? bo coś na stronie nie widzę. (Napisz na PW bo w temacie nie można)

Opublikowano

No chyba że tak.

 

EDIT: Macie ts3? bo coś na stronie nie widzę. (Napisz na PW bo w temacie nie można)

 

Chwilowo nie mamy z tego powodu iż legalna licencja trochę kosztuję.

 

Ts3 rozwiążemy w taki sposób że

 

Będzie nasz ts serwerowy 32 slotowy tylko do kontaktu administracja > gracz nie będzie tam żadnych kanałów prywatnych itp (jak zarobimy na legalną licencje to na pewno się to zmieni.)

 

@topic

 

Do prezentacji zostały dodane 2 nowe linki do clienta + "Avatar" jeżeli tak to można nazwać (nie jestem grafikiem i robiłem go z zasobów które znalazłem gdzieś tam na internetach :P , potem zrobię trochę lepsze)

XJHIavu.png

Opublikowano

Zapowiada się ciekawie, choć nie wiem po co łuk do PvE (kto by expił/dropił łukiem?).

widać nie grałeś nigdy na pl ninja archer :)lub nie byłeś w gildii na pl z ninjami archer jak sie chodzi na smoki itd.

Opublikowano

takie pytanie skoro to medium easy to czy bs jest dozwolony czy nie ?chodzi mi o zewnętrznego bs nie wbudowanego i co za tym idzie czy bs zewnętrznego można używać do lurowania na zasadzie auto klikera ze cały czas luruje moby żeby potem nie było jakiś nieporozumień i banów za mober hacki itd

Opublikowano

takie pytanie skoro to medium easy to czy bs jest dozwolony czy nie ?chodzi mi o zewnętrznego bs nie wbudowanego i co za tym idzie czy bs zewnętrznego można używać do lurowania na zasadzie auto klikera ze cały czas luruje moby żeby potem nie było jakiś nieporozumień i banów za mober hacki itd

Z tego co wiem bonusswitcher jest dozwolony.Co do wartości bonusów 1-5 jest ankieta na forum (chyba xD )

 

 

#moja pomyłka sorry :P

Opublikowano

Z tego co wiem bonusswitcher jest dozwolony.Co do wartości bonusów 1-5 jest ankieta na forum (chyba xD )

kolego czytaj proszę ze zrozumieniem :)

Opublikowano

kolego czytaj proszę ze zrozumieniem :)

 

Nie można , bonusswitcher to bonusswitcher a nie moober hack. Jak znajdę chwile to zablokuje lurowanie bsem.

XJHIavu.png

Opublikowano

Nie można , bonusswitcher to bonusswitcher a nie moober hack. Jak znajdę chwile to zablokuje lurowanie bsem.

nie zablokujesz tego bo to jest od id przedmiotu wystarczy przemienić id zmianek na pelerynki i tego się nie da a nawet jak id pelerynek pozmieniasz to i tak da się poprzez bs wyciągnąć to id wiec była by to szkoda twojego czasu a zarazem walka w wiatrakami a znając życie i tak ludzie będą w taki sposób używali bs wiec czy warto jest tego zakazywać a jak nie bs to auto klikera a to jest jeden ciul czy to czy to ta sama zasada działania a za auto klikera nie można nikogo ukarać iż to program zapamiętujący ustawienia/kliknięcia myszy klawiatury bardzo często stosowany w grach przekładkowych choć administrator ma zawsze racje ^^

Opublikowano

Grałem na poprzedniej esseni i w miarę się grało , zobaczymy jak będzie po starcie bo na start nie wpadnę bo wcześniej się zawiodłem troszkę :)

nieregulaminowa sygnatura

Opublikowano

nie zablokujesz tego bo to jest od id przedmiotu wystarczy przemienić id zmianek na pelerynki i tego się nie da a nawet jak id pelerynek pozmieniasz to i tak da się poprzez bs wyciągnąć to id wiec była by to szkoda twojego czasu a zarazem walka w wiatrakami a znając życie i tak ludzie będą w taki sposób używali bs wiec czy warto jest tego zakazywać a jak nie bs to auto klikera a to jest jeden ciul czy to czy to ta sama zasada działania a za auto klikera nie można nikogo ukarać iż to program zapamiętujący ustawienia/kliknięcia myszy klawiatury bardzo często stosowany w grach przekładkowych choć administrator ma zawsze racje ^^

 

Wiem ale można ustawić że jeżeli id zmianki nie jest takie i takie to bs się nie odpali lub zamknie clienta przy odpaleniu.

Ja znam wiele sposób na blokadę "hacków" i innych softów/incjectorów nagrywarek macro i innych syfów ale nie lubię ich stosować bo spowalniają one prace clienta i zmniejszają jego wydajność , ale na pewno korzystanie z wyżej wymienionych nie będzie u nas dozwolone a wręcz surowo karane i szybko wyłapywane.

Grałem na poprzedniej esseni i w miarę się grało , zobaczymy jak będzie po starcie bo na start nie wpadnę bo wcześniej się zawiodłem troszkę :)

 

Pamiętam Cię i rozumiem. Też mam nadzieje że tym razem wszystko pójdzie po mojej myśli.

XJHIavu.png

Opublikowano

Wiem ale można ustawić że jeżeli id zmianki nie jest takie i takie to bs się nie odpali lub zamknie clienta przy odpaleniu.

Ja znam wiele sposób na blokadę "hacków" i innych softów/incjectorów nagrywarek macro i innych syfów ale nie lubię ich stosować bo spowalniają one clienta i zmniejszają jego wydajność , ale na pewno korzystanie z wyżej wymienionych nie będzie u nas dozwolone a wręcz surowo karane i szybko wyłapywane.

mi to tam wsio i tak są stałe pelerynki do dropniecia wiec kwestia czasu aż na sklepach się pojawia :)mam tylko nadzieje ze nie będzie tak samo jak ostatnio i będzie się grało miło i przyjemnie pomijając zachowanie pseudo gimbusów

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...