Skocz do zawartości
  • 0

Początki z programowaniem

Pytanie

Witam. Otóż chodzę do technikum na technik informatyk, ale jakoś nie przemawia do mnie to co tam uczą, a chciałbym nauczyć się programować. Tu zadaje główne pytanie:

Jakich języków programowania uczyć się na początek aby przyswoić podstawową wiedzę i nie zrazić się na samym początku?

Wiadomo, nikt nie powiedział, że będzie łatwo, ale nie mimo wszystko jakies podstawy mam, bo coś tam zawsze się ćwiczy w tej szkole.

10 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

• 0

Ja na pierwszym roku na kółku zainteresowań uczyłem się Pythona oraz złapałem troszeczkę Javy poprzez własny zakres nauki. Jak dla Ciebie, to polecam w/w Pythona, ponieważ jest to dosyć prosty język i zarazem zdobywający popularność. Jeżeli szukasz czegoś bardziej praktycznego, to celuj w HTML i CSS - super języki, szybka nauka. W ostateczności możesz pomyśleć o Javie, ale na początek nie polecam.

• 0

Wszystko zależy od Tego, co chciałbyś programować. Ja zacząłem od Javy i piszę w niej do dziś. Ma ona wiele zastosowań np. programy, aplikacje na androida, a nawet wykorzystuje się ją do stron internetowych. Co więcej ma przyjemną da oka składnie i jest prosty. Jedyne co może być w nim na początku ciężkiego to programowanie obiektowe.

Do gier dobry będzie C# lub C++, do aplikacji na androida Kotlin lub Java, a na iOS - Swift. Do obu języków możesz użyć JavaScripta i np. frameworka React. Do frontendu stron internetowych musisz znać HTML, CSS i JavaScript, a do backendu możesz użyć php, pythona, javy itd.

Najlepiej napisz, co chciałbyś programować, wtedy będzie najprościej podać konkretne języki.

• 0

Jeśli miałbym połączyć swoją wiedze dotychczasową i to co chce się nauczyć, to raczej coś pod strony internetowe.

Jakiej podstawy z javy mialem w szkole, lecz gó*no sie tam nauczyłem, co nie zmienia faktu ze podstawy, zagadnienia i inne podstawowe pierdoły znam. Także prosiłbym o jakiś fajny kurs online darmowy, albo jakies poradniki jak zacząć z Javą. Do Pythona znalazlem jakies poradniki ?

• 0

Zacznijmy od tego, że HTML i CSS to nie są języki programowania, HTML jest markupem, a CSS arkuszem stylów - trzeba być niedorozwiniętym żeby nie ogarnąć składni i struktury HTML w krócej niż 5 minut, podstawy CSS to 15 min. Jeśli chodzi o faktyczne języki programowania to z Twojej perspektywy masz 3 do wyboru: Java, C/C++, Python - dlaczego? Bo własnie to masz na maturze, oczywiście nie musisz się do nich ograniczyć jednak na początek z obecną wiedzą radziłbym raczej skupić się na jednym zamiast chwytać za wszystkie i szybko się zniechęcić. Który z nich wybrać? Na pewno nie polecałbym Javy, jest ona specyficzna i bardzo łatwo się do niej zrazić - oczywiście jest potężnym narzędziem używanym prawie wszędzie jednak odradzałbym ją na start, wyjątkiem jest sytuacja w której masz ją w szkole, bo wtedy mamy dwie opcje - albo olewasz i uczysz się tylko tego co na lekcjach (czyli niczego), albo skupiasz się tylko na niej i faktycznie poświęcasz dużo czasu w domu (wymaga sporo samozaparcia i motywacji - zresztą jak nauka każdej umiejętności). Zostaje nam w takim razie Python, C i C++ - i teraz tak, ucząc się C na pewno sobie krzywdy nie zrobisz bo będziesz miał bardzo solidne podstawy do C++. Jeśli chodzi o Pythona to jest on chyba najbardziej wszechstronnym językiem z wyżej wymienionych, bowiem nadaje się idealnie zarówno do tworzenia systemów desktopowych jak i systemów webowych (na upartego to i aplikacje mobilną w nim zrobisz), ponadto jest to język który ma stosunkowo dość prostą strukturę i składnie, więc dla osoby bez wcześniejszych doświadczeń z programowaniem jest najprostszy do nauki. 

Co do materiałów - na sam start może to być pierwszy lepszy kurs z google, pod dwoma warunkami - patrz na daty, każdy rok ma znaczenie, jeżeli widzisz coś starszego niż 3 lata to z góry możesz to przekreślić, opinie i komentarze - jeżeli w komentarzach i opiniach nie widzisz dużej ilości zastrzeżeń co do treści to zazwyczaj jest okej - chodzi o to żeby nie nabyć złych nawyków, bowiem później bardzo trudno jest się ich pozbyć. Co po podstawowym kursie? Nic. Jeżeli zna się już strukturę i podstawę składni języka to w razie wątpliwości zawsze zostają dokumentacje i strony pokroju Stackoverflow - gdzie zazwyczaj znajduje się odpowiedzi na 99,999% pytań. 

• 0

Ja bym nie polecał pythona na pierwszy język bo ma lekko inne zwyczaje składniowe niż pozostałe języki, najprościej się nauczyć C/C++, a na drugim miejscu dałbym Jave tylko akurat tutaj trzeba dużo czasu poświęcić bo lubi krzaczki

• 0
2 minuty temu, tapne napisał:

Ja bym nie polecał pythona na pierwszy język bo ma lekko inne zwyczaje składniowe niż pozostałe języki, najprościej się nauczyć C/C++, a na drugim miejscu dałbym Jave tylko akurat tutaj trzeba dużo czasu poświęcić bo lubi krzaczki

To prawda, ale przejście z Pythona na C i odwrotnie zawsze będzie się wiązało z koniecznością przestawienia się na inna strukturę. Języki z grupy C są absolutną podstawą i nie znam sytuacji, w której zawodowy programista nie znał C przynajmniej na średnio zaawansowanym poziomie, jednak jeżeli ktoś nie miał wcześniej styczności z programowaniem to Python pozwoli na płynne wejście w ten "rynek" bo ma fajną składnie i uczy się go łatwiej niż takiego C++, a jednak sporo podobieństw jest. 

• 0
3 minuty temu, carbonx napisał:

To prawda, ale przejście z Pythona na C i odwrotnie zawsze będzie się wiązało z koniecznością przestawienia się na inna strukturę. Języki z grupy C są absolutną podstawą i nie znam sytuacji, w której zawodowy programista nie znał C przynajmniej na średnio zaawansowanym poziomie, jednak jeżeli ktoś nie miał wcześniej styczności z programowaniem to Python pozwoli na płynne wejście w ten "rynek" bo ma fajną składnie i uczy się go łatwiej niż takiego C++, a jednak sporo podobieństw jest. 

w  zupełności się zgodzę, jednak moim zdaniem najlepszym wyjściem jest nauczenie się "standardowych" praktyk składniowych, a dopiero potem poznawanie reszty, ale jak to mówią gust jak dupa, każdy ma swoją ?

• 0

Ja na początku programowałem w języku assemblera x86 od Intela :), teraz potrafię prawie każdy język który dotknąłem.

Morał?, ucz się assemblera :), Assembler nie jest trudny a nieczytelny, sam kod działa prosto i wiadomo gdzie co działa po dłuższym rozpatrzeniu. Znajomość języka Assemblera daje ci też możliwość pracy jako programista w tym języku, a taka praca jest bardzo dobrze płatna. Jedyny problem w Assemblerze to "ekstrakod", czyli kod który jest realizowany przez preprocesor systemu operacyjnego lub zewnętrznej biblioteki, więc w nim będzie potrzebna znajomość języku C.

Język C na początek jest według mnie także dość dobrym wyborem, po języku C możesz przejść na C++ który daje ci troszkę więcej łatwości w użytku, np. nie trzeba już deklarować zmiennych w pamięci tylko na początku klasy main bo takie zarządzanie pamięcią jest strasznie uciążliwe dla programistów! :)

Edytowano przez nycaffjs
literówka

Jestem programistą, zaufaj mi :)

• 0
Dnia 31.07.2019 o 08:33, nycaffjs napisał:

Ja na początku programowałem w języku assemblera x86 od Intela :), teraz potrafię prawie każdy język który dotknąłem.

Morał?, ucz się assemblera :), Assembler nie jest trudny a nieczytelny, sam kod działa prosto i wiadomo gdzie co działa po dłuższym rozpatrzeniu. Znajomość języka Assemblera daje ci też możliwość pracy jako programista w tym języku, a taka praca jest bardzo dobrze płatna. Jedyny problem w Assemblerze to "ekstrakod", czyli kod który jest realizowany przez preprocesor systemu operacyjnego lub zewnętrznej biblioteki, więc w nim będzie potrzebna znajomość języku C.

Język C na początek jest według mnie także dość dobrym wyborem, po języku C możesz przejść na C++ który daje ci troszkę więcej łatwości w użytku, np. nie trzeba już deklarować zmiennych w pamięci tylko na początku klasy main bo takie zarządzanie pamięcią jest strasznie uciążliwe dla programistów! ?

jak ktoś pracuje na niskim poziomie to tak. Ale uczenie się dobrych praktyk, testów jednostkowych i wszystkiego co wymyśliło programowanie by pisać dobre, utrzymywalne duże programy jest prostsze w językach obiektowych a nie asemblerze/C.

C jest dobry jako dodatek do tematu architektura systemu operacyjnego / algorytmy by zobaczyć co się dzieje pod spodem i mieć tego świadomość (polecam kursy na ważniaku). Ale jak ktoś nie chce się uczyć "by hard way" tylko szybko zacząć tworzyć proste programy a w razie potrzeby się douczyć to python/java/c++/c#

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...