Skocz do zawartości
  • 0

Programowanie - od czego zacząć ?

L. Val Hallen

Pytanie

Witam

Na wstępie powiem  szczerze że jestem zielony w te klocuszki :/

Kiedyś próbowałem sił  w HTML (gimnazjum) C++ (jakoś  parę miesięcy temu)  teraz  myślałem nad Java i mam pytanie od czego polecacie zacząć?
Chodzi mi o naukę jeżyka tak dla siebie ale  też żeby może w przyszłości było coś korzystnego z tego ($$$)
HTML uczyłem się w gimnazjum tak jak wyżej wspomniałem z jakiś  stron internetowych. Umiałem zrobić szkielet ale nigdy nie doszedłem do momentu tworzenia  oprawy graficznej takiej strony w CSS.

C++

zacząłem  się uczyć  (pisałem w codeblock) skończyłem naukę na pętlach (Odcinek 3  kurs autorstwa Mirosława Zelenta)
przerwałem naukę z braku czasu (klasa maturalna)

Ale właśnie jest marzec do matury pozostało 59 dni około i po  tych dwóch  no może trzech tygodniach matur czeka mnie 5 miesięcy wakacji (brak zadań domowych tylko bo wakacje nie zupełne  idę do pracy :D )

I tu pytanie do was jak język polecacie czy warto odkurzyć informacje z gimnazjum na temat  HTML podszkolić się w tym i pisać  dla ludzi strony internetowe za pieniądze?
Czy może nauczyć się  pisania programów w C++ i pisać programy na zamówienie?
A może  Java? Pomaganie w prowadzeniu serverów MC i pisanie pluginów?
Lub nauka pisania aplikacji w androidzie  a potem  sklep google play i  miliony reklam w aplikacji?

Co sądzicie o tym?

Wiem że w pięć miesięcy niczego  konkretnego nie  osiągnę a tym bardziej nie stanę się drugim Billem Gates'em  ( nie linczujcie mnie za ta odmianę)

Po prostu szukam  hobby które mogę rozwinąć przez te pięć miesięcy i będąc na studiach w wolnym czasie doszlifowywać umiejętności. Niestety moje  studia nie będą współgrały z hobby ponieważ jestem na biol chemie  :D

Tak więc co polecacie się uczyć i gdzie w jaki sposób Czy u MZ oglądać poradniki czy może książki czy jedno i drugie

Mam dużo wolnego czasu (za dwa miesiące) wiec co polecacie się uczyć jaki język tak by  w przyszłości było to opłacalne (nie jakieś  bardzo tylko tak żeby można było coś zarobić) .

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek powinienieś sobie zadać pytanie co chcesz wgl robić, jakie aplikacje pisać, czy może strony. Potem wybiera się język do problemu nie na odwrót.

Myśl co Ci będzie sprawiać przyjemność, a nie kase. Kasa będzie jak bedziesz dobry w czymś. Opisz dokładnie co chcesz robić.

Ja też nie wiem czemu poleca się Javę jako pierwszy język programowania. To przecież olbrzymi korporacyjny język, który ma też wcale nie łatwe do nauczenia frameworki. Nauka Javy może zrazić początkującego. Ja bym stawiał na Python, Ruby lub JavaScript a potem ECMAscript 6 się douczyć. A jak ktoś lubi nowinki to Swift i Elixir/Phoenix.

Ostatnio na Tiobe idzie dość szybko w górę rankingu, język programowania od Google, czyli Golang. Jest nawet ciekawe IDE do niego Goglang. Dostępna jest Polska książka do niego, a sam język z założenia twórców ma być łatwiejszy od Javy i można w nim pisać (Nowoczesne  Programowanie) mikroserwisy, programy desktopowe i aplikacje na Androida. Może kogoś zainteresuje ten szybko rozwijający się jeżyk programowania z potężnymi zasobami od Googla.

http://helion.pl/ksiazki/jezyk-go-poznaj-i-programuj-alan-a-a-donovan-brian-w-kernighan,jgopop.htm

https://blog.jetbrains.com/go/2017/02/02/gogland-eap-163-12024-20-is-out/

https://nastoletni.pl/jezyk-go-czy-warto-wprowadzenie/#more-513

http://golang.org.pl/

Python jest językiem wszechstronnym, ale jednak nie do wszystkiego należy go stosować - to chyba oczywiste. Z użyciem Flaska, czy Django, czy jeszcze innych zrobisz więcej niż w takim PHP. Jako dopełnienie używałbym jedynie JS. Tak też robię w swoich projektach.

Jeśli zacząłbyś naukę już w Pythonie to tkinter raczej bym nie polecał. Jest to jedynie standardowa biblioteka. Używając Qt zrobisz więcej, jednocześnie Qt Designer ułatwi Ci pracę. Sam do aplikacji desktopowych użyłbym innych języków.  ;)

Zgodze się co do owych zalet dodatkowych bibliotek oraz wszechstronności.

Jednakże, nie polecałbyś tkintera, ale mówisz to jako osoba z doświadczeniem. Skoro chłopak jest nowy, niech pomiesza i tu i tu, zobaczy co i jak. To tak jak Tobie by kazali czegoś nie robić - zrobiłbyś to z czystej ciekawości, i o to tu chodzi. Niech się pobawi trochę i wyrobi własne zdanie. Owszem, tkinter nie jest rozbudowaną opcją, ale to tak samo jak ludzie piszą strony w php bez frameworków i się dziwią czemu można się włamać czy jest dużo bugów itp. (nie mówię że zawsze ale zwykle) - od czegoś trzeba zacząć :P

Do aplikacji desktopowych użyłbyś innych jezyków - okej. Ale ciekawe że do botów pod ts3 tez sie nie używa języków pokroju php a jednak dalej ludzie to robią. Mówię tylko że jest taka opcja i że to działa i można się nauczyc podstaw właśnie co do obsługi owych aplikacji - nic więcej :P

Desktop - Procesor: Intel i7-7700k 4.20Ghz  | Karta Graficzna: EVGA Geforce GTX 1070 | RAM: 16GB 

Laptop - Procesor: Intel i5-8250U 2.5Ghz | Karta Graficzna: Radeon 530 | RAM: 8GB

Na razie zobacze  jak mi pójdzie z Pythonem może akurat mi się spodoba :D

A czy uczenie się pythona i html się jakoś wiąże czy lepiej zostac na razie przy samym pythonei?

HTML to nie język skryptowy a markup więc one się nie wykluczają :)

Wręcz przeciwnie, jakbys pózniej chciał próbować sił w PHP to znajomość HTML Ci sie bardzo przyda - zawsze krok do przodu :)

Desktop - Procesor: Intel i7-7700k 4.20Ghz  | Karta Graficzna: EVGA Geforce GTX 1070 | RAM: 16GB 

Laptop - Procesor: Intel i5-8250U 2.5Ghz | Karta Graficzna: Radeon 530 | RAM: 8GB

Strony bardzo w porządku są. Najpierw zacznij od HTML i CSS jednocześnie(Zelent bardzo fajnie to tłumaczy). Następnie weź się za JavaScript. Gdy już bedziesz w stanie zrobić w miarę ładny layout weź się za PHP. Gdy już opanujesz to bierz się za to co wyżej.

Jeśli chodzi o aplikacje to na początek raczej standardowo C++ żeby sobie zacząć jakoś.

@bluefine

Z tego obrazka wynika że jak chcesz  $$$  to Java

a tak ogólnie to  pythona  wszędzie polecają :/ teraz mam troche mętlik :D

bo w sumie  myslałem już nad tym html/css/php a teraz sam nie wiem

Mógłby mi ktoś po krótce  napisać  co mógłbym zrobić  posiadając wiedże na temat  danego języka

np. HTML - projektowanie stron

Właśnie zdaję sobie sprawę że  HTML nie wystarczy i żeby mieć z tego korzyści musiał bym opanować  kilka innych rzeczy.

Fajnie by było znaleźć pracę  gdzie mógłbym coś  takiego robić i się uczyć  ale  z moją wiedza na ten temat to nigdzie się nie dostanę :/

Właśnie zdaję sobie sprawę że  HTML nie wystarczy i żeby mieć z tego korzyści musiał bym opanować  kilka innych rzeczy.

Fajnie by było znaleźć pracę  gdzie mógłbym coś  takiego robić i się uczyć  ale  z moją wiedza na ten temat to nigdzie się nie dostanę :/

Nikt się nie urodził z wiedzą o pisaniu stron :) Jak się zepniesz i będziesz miał chęć na nauke wszystkiego to czegoś się nauczysz ;)

Jeśli uczył bym się Javy i html też ale skupmy się na Javie to co mógłbym pisać w tym języku?

nie wejdziesz na poziom zarobkowy w javie, bo java jest głównie wykorzystywana w back-endzie w tym słynnym springu. nie chce mi się tłumaczyć, ale to nie jest coś co każdy może się nauczyć, a zwłaszcza samodzielnie

Pomogę z matematyki, PW.

Nikt się nie urodził z wiedzą o pisaniu stron :) Jak się zepniesz i będziesz miał chęć na nauke wszystkiego to czegoś się nauczysz ;)

No tak ale w sumie mógłbym się spiąć ale czekają mnie studia i martwi mnie to że  prawdopodobnie nie będę miał tyle czasu na to (na nauczenie się kilku języków potrzebnych do html)

Kurde więc html chyba odpada chociaż nie wiem czy on jest  aż taki trudny w sensie ta reszta języków potrzebna do niego :/

Jeśli chodzi o taką pracę to HTML/CSS/JS/PHP na początek w zupełności Ci wystarczy do pracowania jako freelancer - i tak powinieneś zaczynać, bo wiele firm nie patrzy na lata doświadczeń tylko na wykonane projekty.

No to by było nawet spoko pracować nad czymś takim w wolnych chwilach, ale zastanawia mnie ile czasu  zajęło by mi uczenie się  HTML CSS JS PHP do takiego stopnia bym mógł czerpać z tego jakieś zyski?

Bo muszę  dobrze poznać ten język i razem to wszystko połączyć :/

Dlatego tez pytałem o te inne języki jak C++  (chociaż wiem że  tu trzeba poświęcić mnóstwo pracy by osiągnąć jakieś efekty)

A co myślicie  z apkami na androida? Z reklam też są jakieś zarobki?

Wolisz pisać strony WWW, czy może sprawiać aby ta strona miała funkcjonalność?

Chcesz pisać aplikacje desktopowe?

Może chcesz sprawiać aby serwery były bardziej automatyczne?

Moim zdaniem jeśli ty nawet nie wiesz, to robisz to trochę na siłe co wgl nie ma sensu  :pls:

HTML i CSS to akurat nic skomplikowanego i idzie się nauczyć potrzebnych rzeczy w powiedzmy tydzień luźnej nauki, potem już tylko szlifowanie tego co się nauczyłeś. Z tymi dwoma rzeczami i lekkim dodatkiem grafiki możesz lecieć w fora internetowe i tworzenie do nich szablonów (fora internetowe opierane są na gotowych silnikach, nie musisz pisać wszystkiego od początku).

HTML i CSS to akurat nic skomplikowanego i idzie się nauczyć potrzebnych rzeczy w powiedzmy tydzień luźnej nauki, potem już tylko szlifowanie tego co się nauczyłeś. Z tymi dwoma rzeczami i lekkim dodatkiem grafiki możesz lecieć w fora internetowe i tworzenie do nich szablonów (fora internetowe opierane są na gotowych silnikach, nie musisz pisać wszystkiego od początku).

a co z JS i PHP?

Wejdź sobie w sklep z aplikacjami i zobacz ile tego jest.

Jeśli chciałbyś na tym dobrze zarobić, musiałbyś zrobić coś naprawdę dobrego, a do tego oczywiście potrzebne jest sporo nauki, myślę że więcej niż do robienia stron internetowych.

1398258449-U383457.png

Od potrzebnego PHP jest silnik forum, dzięki któremu wszystko będzie działało, JS jest do dopieszczania strony pod względem wyglądu i można stworzyć fajny layout bez niego.

A co do Androida to tak jak pisze Jarek. Na jakimś prostym "gów*ie" nie da się zarobić. Jeśli chciałbyś na tym zarabiać to raczej przez pisanie aplikacji dla firm, które potrzebują jakiejś aplikacji mobilnej.

Wejdź sobie w sklep z aplikacjami i zobacz ile tego jest.

Jeśli chciałbyś na tym dobrze zarobić, musiałbyś zrobić coś naprawdę dobrego, a do tego oczywiście potrzebne jest sporo nauki, myślę że więcej niż do robienia stron internetowych.

Niby tak tylko nie chodzi mi też o jakieś zarobki z kosmosu po prostu wiecie takie  hobby z którego coś może wpaść do kieszeni

Od potrzebnego PHP jest silnik forum, dzięki któremu wszystko będzie działało, JS jest do dopieszczania strony pod względem wyglądu i można stworzyć fajny layout bez niego.

A co do Androida to tak jak pisze Jarek. Na jakimś prostym "gów*ie" nie da się zarobić. Jeśli chciałbyś na tym zarabiać to raczej przez pisanie aplikacji dla firm, które potrzebują jakiejś aplikacji mobilnej.

No ale forum lub strony też robi się na zamówienie i z tego ma się pieniądze :/

Chyba że o czymś nie wiem nah nah

ale przekonujecie mnie w stronę  html własnie

Nikt nie wypowiedział się na temat  Javy i ewentualnej opieki serverami MC lub pisaniem pluginów

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający forum Programowanie   0 użytkowników
    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...