Skocz do zawartości

Wiwek - Blog

  • wpisy
    3
  • komentarzy
    19
  • wyświetleń
    2645

Poradnik - Obrabianie dźwięku.

602 wyświetleń

blog-0799339001379970344.png

Cześć, spotykamy się ze sporą liczbą let's playów, gameplayów czy innych filmów na YouTube z głosem twórcy i na prawdę czasami bolą uszy od słuchania ich, po prostu ich dźwięk jest beznadziejny, szumy z jacka, jakieś buczenie z tła nic nie jest niwelowane u niektórych osób ja jestem bardzo wrażliwy na szumy u kogoś na filmie, ja u siebie nigdy nie pozwolę na szumy.

 

Dlatego też, postanowiłem zrobić poradnik co do tego ze screenami ładnie objasniony, wiem że raczej na bloga nie pasuje to, gdyż na MPCForum jest do tego dział ale ja po prostu chcę umieścić ten poradnik u siebie na blogu, taki mam kaprys ;) A teraz zapraszam juz do czytania! :D

 

 

 

 

 

1. Nagranie i zapisanie pliku z głosem.

 

Najpierw musimy mieć swój nagrany plik audio, po nagraniu nic z nim nie robimy, po prostu zapisujemy go w formacie .mp3.

 

2. Właściwe nadanie efektu naszemu pliku Audio.

 

Teraz mając nasz plik możemy przystąpić do głównej części naszego poradnika, czyli jak dobrze obrobić dźwięk, aby nasz głos był donośny i taki potężny. Sami wiecie zresztą, że czasami za cicho słychać czy po prostu w nagranym pliku jest za mało basu co też bardzo wpływa na jakość audio. Dlatego też co robimy zatem aby to poprawić.

 

Gdy już otworzymy naszą ścieżkę audio w Adobe Audition wchodzimy w :

Effects > Amplitude and Compression > Multiband Compressor

kejh.png

 

Teraz wybieramy opcję " Broadcast " z rozsuwanej listy i klikamy APPLY.

 

jiem.png

 

Po zrobieniu tych czynności musimy chwilkę poczekać aż program nam przerobi nasz dźwięk, czas może się wydłużyć, jest on zależny od czasu trwania pliku audio.

 

 

Teraz znowu wchodzimy w :

Effects > Special > Mastering

 

yual.png

 

Teraz musimy wybrać z rozsuwanej listy " Make Room For Vocals " i klikamy Apply.

 

6vgt.png

 

 

Teraz klikamy kombinację klawiszy :

Ctrl + Shift + S

Potwierdzamy zapis przyciskiem " Save ".

 

 

3. Usuwanie szumu z obrobionego pliku.

 

Kiedy już zapiszemy nasz plik audio obrobiony w Adobe Audition, będzie on posiadał w sobie dużo szumów spowodowanych tym, że program musiał zmienić częstotliwość pliku w kilku miejsach, więc powstały szumy. Musimy je zatem usunąć, a do tego będzie nam potrzebny program Audacity, jest on darmowy w porównaniu do Adobe Audition, niestety nie wiem czy mogę bezpiecznie podać wam tutaj link na blogu do tego programu więc wystarczy, że wpiszecie Audacity w google i powinno wam wyskoczyć w pierwszej pozycji.

Zatem co zrobić aby usunąć taki szum?

Otwieramy najpierw nasz plik w Audacity, wystarczy przeciągnać nasz plik audio na puste pole w programie.

 

Teraz musimy zaznaczyć fragment naszego szumu, musi to być takie miejsce, gdzie nic nie mówimy nic nie stuka itp. po prosut zaznaczamy taki fragment trzymając LPM, przesłuchujemy go czy jest to sam szum, jeżeli tak musimy wejść w :

 

Efekty > Usuwanie szumu

 

 

pfo6.png

 

Teraz musimy kliknąć " Uzyskaj profil szumu "

 

wbni.png

 

Kiedy klikniemy Uzyskaj profil szumu, wyłączy się nam okienko odszumiacza, teraz pamiętajcie zawsze musimy użyć kombinacji klawiszy : CTRL + A, musimy zaznaczyć całą naszą ścieżkę dźwiękową, teraz możemy spokojnie

Spowrotem wejść usuwanie szumu i teraz nie klikamy uzyskaj profil szumu, po prostu klikamy " OK "

 

rr4h.png

 

I to by było na tyle tego poradnika, już możemy po tych wszystkich czynnościach zapisać nasz plik audio i po prostu zrenderować go razem z filmem, otrzymując bardzo przyjemną jakość naszego głosu :]

Mam nadzieje, że ten poradnik przyda się kilku osobom i jakoś przelgnie to, że jest on napisany na blogu, starałem się to ładnie opisać i robić szczegółowe ss'y co do tych wszystkich czynności, natomiast nie pozwalam na skopiowanie żadnej części tego tutoriala z tego bloga, jest to oryginalna i jedyna wersja tego TuT'a.

 

Jeżeli macie jakieś pytania, możecie je zadawać w komentarzach, w miare mojej wiedzy postaram się odpowiadać!

 

Pozdrawiam, Wiwek ! :]5 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
Okienko zamknie się za 5 sekund...