Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[TuT] Podkręcanie procesora/karty graficznej dla początkujących.


piotrek54

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zanim zaczniesz podkręcać

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac pamiętaj że jeśli posiadasz słaby lub niemarkowy zasilacz podkręcanie może skutkować od wysokiej niestabilności systemu (zawiechy, artefakty, restarty komputera) do nawet spalenia podzespołów.

 

Zasilacze markowe:

  • Amacrox
  • Antec
  • Astec
  • Be quiet
  • Chieftec
  • Corsair
  • CoolerMaster
  • Delta
  • Enermax
  • Enlight
  • Fortron
  • Modecom MC
  • OCZ
  • PCPower&Cooling
  • Pentagram
  • Seasonic
  • Silver Power
  • Tacens
  • Tagan
  • Topower
  • Yesico

Zasilacze niemarkowe:

  • Akyga
  • Altis
  • Aspire
  • Aton
  • Codegen
  • ColorSit
  • COMPAQ
  • Computer
  • Deer
  • Eurocase
  • Everpower
  • Fever
  • Four Star
  • Gembird
  • Gigabajt
  • Hec
  • Impet
  • i-box
  • Linkword
  • L&C
  • Logic
  • LOGISYS
  • Megabajt
  • Mercury
  • Metropilis
  • Modecom Feel (I i II)
  • Mustang
  • Newton Power
  • Platin Power
  • Power Color
  • Powercomp
  • Power Man
  • Procomp
  • Qoltec
  • QTECHNOLOGY
  • Q-tec
  • RAIDMAX
  • Rubikon
  • Ropla
  • SilenX
  • Sun Pro
  • Suntek
  • Take Me
  • Task, Tracer
  • Tronje
  • Ultra Media
  • V Power
  • Xilence (ja taki mam xD, ale wsio gra. Trafiłem na dobrą sztukę)
  • XION
  • 2N

 

Poza zasilaczem trzeba zadbać o dobre chłodzenie, jednak dla początkujących, którzy nie chcą bić rekordów tylko chcą przynajmniej odrobinę wykorzystać to co fabryka dała to wystarczy chłodzenie boxowe (dostarczane z procesorem).A to właśnie dla nich jest ten poradnik.Tak więc nie martw się, wszystkie płyty główne mają zabezpieczenie które przy wysokiej temperaturze wyłącza komputer.

 

Podkręcanie CPU

Podkręcanie procesora, w (przeciwieństwie do karty graficznej) wymaga dostępu do BIOS, czyli nie łudź się że zobaczysz super wypasione GUI z 50 stronami helpa.Ja też nie mogę ci tutaj tego dobrze opisać bo każda płyta główna rożni się biosem, czasem dana opcja jest poprostu w innym menu a czasem inaczej się nazywa.

 

Cała filozofia sprowadza się do trzech (a w zasadzie 4) pojęć:

-Mnożnik

-Szyna

-Napięcie rdzenia

Częstotliwość którą widzisz w Mój Komputer, albo na opakowaniu gry jest obliczana z tego wzoru:

Mnożnik * Szyna = Częstotliwość

13 * 200 = 3600 Mhz = 3,6 Ghz

Więc teoretycznie wystarczy zmienić mnożnik albo szynę i już mamy większą wydajność.Jednak nie jest to takie proste:

Mnożnik jest zwykle zablokowany przez producenta (możemy go zmniejszyć ale nie zwiększyć)

a zbyt duże zwiększenie Szyny powoduje niestabilność komputera

 

Koniec teorii, czas na praktykę !

1.Wyłączamy komputer

2.Uruchamiamy go i gdy pojawi się logo startowe (np wielkie ASUS) lub w starszych kompach testowanie sprzętu (mnóstwo literek na czarnym tle

xD) to wtedy dusimy odpowiedni klawisz:

Acer - [F2] lub [Ctrl][Alt][Esc]

ASUS - [Delete]

American Megatrends (AMI) - [Delete] lub [F1]

AST Advantage, Tandon - [Ctrl][Alt][Esc]

Award - [Delete] lub [F1]

Compaq - [F10], gdy na ekranie w górnym rogu pojawi się mały kwadracik

Dell - [Del], [F2], [F1], [Ctrl][Alt][Enter] lub wcisnąć Reset dwa razy

Hewlett Packard - [F1], [F2] kiedy na ekranie pojawi się logo HP lub [F10]

IBM, Lenovo - [F1], [ins], (wcisnąć i przytrzymać obydwa klawisze myszy)

NEC, Packard Bell, Amax, Micron, Aptiva, Sharp - [F1], [F2]

Phoenix BIOS - [F1], [Ctrl][Alt][ins], [Ctrl], [Ctrl][Alt][Esc], [Ctrl][Alt], [Ctrl][Alt][Enter], [del]

Sony - [F3] potem [F1] lub [F2]

Toshiba - [Esc], [F1], [F2]

Zenith - [Ctrl][Alt][ins]

U mnie jest to DELETE

3.Teraz powinno wam się pojawić niebieskie menu BIOS

4.W tym menu znajdziemy opcje do zmiany ustawień hardware, my chcemy zwiększyć szynę, więc szukamy opcji która nazywa się FSB/HTT/CPU Over Clock/FSB Freqency

5.Gdy ją znajdziemy zwiększamy ja o ok. 5 i wychodzimy z biosu zapisujac ustawienia.

6.Komputer zrestartuje się, gdy uruchomi się system pobieramy program np. Prime95 i obciażamy cpu, lub odpalamy jakąś grę.

Zostawiamy na ok 10 min i teraz:

6a.Komputer resetuje się.

Sprawdzamy temperatury, jeśli są za wysokie to osiągnęliśmy limit naszego chłodzenia.

(Dla AMD max temp. to 60-70C w stresie, dla intela to ok. 65C)

Jeśli temperatury są w normie, to wyłączamy komputer, wbijamy do biosu i zwiększamy napięcie rdzenia( vcore voltage, CPU voltage) o 1 skok (1 wciśniecie klawisza) i powtarzamy krok 6.

6b.Komputer jak działał tak działa, 0 błędów.

Powtarzamy od kroku 1.

 

Gdy osiągniemy limit, czyli:

-Po zwiększeniu vcore/FSB komputer nie uruchamia się

-Temperatury sa za wysokie

-Komputer restartuje się/ wywala bluescreeny

To wtedy zmniejszamy ostatnio zmienione opcje do takich, które działały i odpalamy Prime95 na min. 30 minut.

 

Podkręcanie Karty Graficznej

 

Aby podkręcić kartę graficzną

UUUUŻŻŻŻŻŻŻYYYYYYYYWWWWWWWAAAAAAMMMMMYYY PPPPPPPOOOOOOOWWWWWWWEEEEEEEERRRRRRRR SSSSSSSSSSTTTTTTTRRRRRRRRIIIIIIIPPPPP I SSSSSSSSUUUUUUWWWWWAAAAAAAMMMMMMMMYYYYYY SSSSSUUUUUUUUWWWAAAAAAACZZZZZZZZZKKKKKIIIIIII

 

-Pomógł

GramNaMacu

Opublikowano

Trochę niedoróbek jest. Przez biosa da się kręcić tylko te procki co mają odblokowany mnożnik, a reszta przez programy.

 

Do nieznacznego O/C nie zalecam tykać napięć, szyny.

Opublikowano

Slaby poradnik, zabraklo podstawowych informacji dot. taktowania pamieci RAM i zmiany stosunku FSB do taktowania ramu zeby przy slabszych pamieciach dalo sie krecic przyzwoicie.

Unbanned :]

Wszelkie pytania/wiadomości kierować na

Misiekantos253

Opublikowano

Ogołocony ten tut o ilee tak to można nazwać

 

Aaaa dooo kaaarrrtyyy grrrraaafiiiicznnneeej użżżyyywaaamyyyy MMSSIII AFFFTEEERBUUURNNNERRR I PPPRZZZEEESUUUUWAAAMYY SUUUUWAAACZZZKIIII

Opublikowano

AAALLLLLBBBBBOOOOOOO UUUUŻŻŻŻŻŻŻYYYYYYYYWWWWWWWAAAAAAMMMMMYYY PPPPPPPOOOOOOOWWWWWWWEEEEEEEERRRRRRRR SSSSSSSSSSTTTTTTTRRRRRRRRIIIIIIIPPPPP I SSSSSSSSUUUUUUWWWWWAAAAAAAMMMMMMMMYYYYYY SSSSSUUUUUUUUWWWAAAAAAACZZZZZZZZZKKKKKIIIIIII

Opublikowano

AAAAAAAAAAALLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE MMMMMMMMMMMMMMMMMMMSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII JJJJJJJJJJJJJJJJJJJEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEESSSSSSSSSSSSSSSSSTTTTTTTTTTTTTTT LLLLLLLLLLLLLLLLLEEEEEEEEEEEEEEEEEPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPSSSSSSSSSSSSSSSSSSZZZZZZZZZZZZZZZZZZEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

  • 8 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...