Skocz do zawartości
  • 0

C# - działania na zmiennej typu string

Pitagoras333
 Udostępnij

Pytanie

Hej, chciał bym pobawić się trochę na stringach, i np chce sprawdzić ile razy dany znak występuje w napisie. W tym celu chce potraktować string jako tablice i przeglądać każdy znak oddzielnie za pomocą pętli, podpowie ktoś jak to zapisać ? Bo w c++ zapisywałem to mniej więcej tak ale tutaj nie działa xD :

string s="abcdefg";
int k=0;
for (int i=0; i<s.Length;i++)
{
   if(s[i]=='a')
   k++;
}                              

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

• 0

Konstrukcja z tym x nazywa się lambda (patrz w tu dokumentacje).  Są to funkcje o krótkim zapisie, choć to nie jedyny warunek dlaczego powstały. Mogą także służyć jako filtr jak w powyższym rozwiązaniu. 
Wracając do kodu podanego przez kolegę @carbonx 

var k = s.Count(x => x == 'a') //w zmiennej k masz ilość wystąpień litery 'a' w stringu

s.Count(); <- Count() samo w sobie, bez jakiegokolwiek argumentu(to wszystko pomiędzy nawiasami), zwróciłoby łączną ilość obiektów w tablicy s

A sama lambda jest równoznaczna z tym : 

lambda: 
x => x == 'a' 

1. Wariant: 
zmienna => policz zmienna jezeli jest rowna 'a' 
2. Wariant jak funkcja:
bool Check(string x){
	return x == 'a'; //zwroci true albo false. Taki szybki if ;)
}

i teraz do najważniejsze. Gdy dajesz Count(), a w argumencie wpisujesz lambde (czyt. filtr), to funkcja Count() będzie za każdym iterowanym ( liczonym w danym momencie ) objektem porównywać go na zasadzie tej lambdy (filtra). Zasada prosta jako x podmienia każdy kolejny obiekt, jeżeli spełnia warunek (patrz góra) to zostaje dodany do sumy, jeżeli nie zostaje pomijany. 

Mam nadzieje, że jasno wyjaśniłem. 

• 0

Jeżeli chcesz do tego użyć stricte pętli to ja zrobiłbym to prostym foreachem:

int count = 0; //deklarujesz zmienną count, w której przechowujesz ilość wystąpień danego znaku
	foreach (char c in s.Trim()) //przypisujesz do chara 'c' poszczególną literę z Twojego słowa
		if (c == 'a') count++; //sprawdzasz czy char == znak, który chcesz policzyć, a jeśli tak to dodajesz 1 do 'count', które przechowuje Ci ilość wystąpień

oczywiście sposobów na rozwiązanie Twojego problemu jest mnóstwo, a to jedynie jeden z przykładów, natomiast wydaje mi się, że jest stosunkowo krótki i prostszy.