Skocz do zawartości

Programowanie Webowe

Rekomendowane odpowiedzi

Wtf?

>Brak wartości merytorycznej
>Shit code

Polecam najpierw nauczyć się kodować, a dopiero później nazwać się jakimkolwiek dev'em. Żeby nie było zarzutu rzucania słów na wiatr:

• h1 w menu wewnątrz tagu a. Poczytaj czym jest h1, gdzie się go stosuje, po co i w jakiej ilości. Bo cztery h1 na jednej stronie i do tego w menu to jest koderska patologia.
  • Do opakowania menu został wymyślony tag nav. HTML5 się kłania.
  • Budowanie menu na pozycjonowaniu absolutnym. Bo po co używać nowoczesnych rozwiązań. Większe średniowiecze to już tylko tabelki.
  • Łamanie zasady DRY bezsensownym powielaniem tego samego kodu. Po co użyć jednej klasy skoro można 4 id. Przecież to oczywiste, że prościej edytować kod w 4 miejscach, niż 1.

Te rzeczy, które projektuje staram się robić jak najszybciej i najprościej. Wiem czym jest h1 i mam pojęcie o HTMLu, nigdzie nie jest napisane, że jak się nie nazwie menu nav, to to jest jakiś wielki błąd. Ja rozumiem, że są jakieś pewne standardy, ale przeciętny użytkownik patrzy się na efekt końcowy i wygląd, nie patrzy Ci w kod co jak nazwałeś i co jakie ma id, ani czy zastosowałeś h1, h2, p, czy span wewnątrz a.

Jeśli chodzi o to pozycjonowanie absolutne menu, to napiszę, że nie znam jeszcze wszystkich nowoczesnych technik, bootstrapa, webpacka itd... Jestem młodym człowiekiem, nie żadnym senior devem. I napiszę to jeszcze raz - mało kto się będzie patrzył na to, czy użyłem pozycjonowania absolutnego, czy jakiejś innej techniki. Większość po prostu ściągłaby kod, wkleiła na swoją stronkę, edytowała marginesy i tekst.

Tutaj się zgodzę, że mogłem użyć klasy i zrobić margines z prawej strony.

Dzięki za krytykę, postaram się poprawić pewne rzeczy ;)

Edytowane przez WebDeveloper
Cytat

Wiem czym jest h1 i mam pojęcie o HTMLu, nigdzie nie jest napisane, że jak się nie nazwie menu nav, to to jest jakiś wielki błąd.

Ładując 4-krotnie h1 w jednym dokumencie przeczysz temu co piszesz. Co do nav, to się nazywa semantyka, po to jest stworzony znacznik, żeby go używać zgodnie z przeznaczeniem. To odróżnia dev'a od klepacza miernej jakości kodu.

Cytat

Ja rozumiem, że są jakieś pewne standardy, ale przeciętny użytkownik patrzy się na efekt końcowy i wygląd, nie patrzy Ci w kod co jak nazwałeś i co jakie ma id, ani czy zastosowałeś h1, h2, p, czy span wewnątrz a.

Kim jest przeciętny użytkownik? Bo albo jest osoba, która i tak tego nie zrobi, bo nie potrafi, albo taka, która się uczy. O zgrozo trafi na ten film początkująca osoba i pomyśli, że tak się robi. Mylisz ciągle pisanie prostego kodu z pisaniem gówno-kodu. Pisanie prostego kodu to sztuka, ale tutaj to nie ma miejsca. Robisz breje i bronisz ją argumentem, że jest kierowana do prostego odbiorcy i w tym wszystkim nazywasz się webdeveloperem. Zamiast przykręcać koło w samochodzie lepiej je przyspawać (na pewno samo się nie odkręci) i nazwać się mechanikiem.

Cytat

Jeśli chodzi o to pozycjonowanie absolutne menu, to napiszę, że nie znam jeszcze wszystkich nowoczesnych technik, bootstrapa, webpacka itd... Jestem młodym człowiekiem, nie żadnym senior devem.

Skoro nie potrafisz czegoś robić to się sam naucz zanim zaczniesz tworzyć poradnik. Nie trzeba być "senior devem" żeby napisać proste menu. Na a wystarczy display inline-block i elementy są w jednej linii. Bardziej elegancko idzie też to zrobić flex-boxem.

Cytat

Większość po prostu ściągłaby kod, wkleiła na swoją stronkę, edytowała marginesy i tekst.

Słaba obrona słabego kodu. Piszmy gówniany kod i udostępniajmy go wszędzie, bo większość i tak ściągnęłaby go i wkleiła na swoją stronę. Dlatego ciągle Ci powtarzam, że nazywanie się przez Ciebie webdeveloperem jest słabe. Zamiast zrozumieć, że nie potrafisz kodować i zrobić coś z tym ciągle upierasz się, że wszystko gra.

Jak już robisz poradnik to go rób o czymś na czym się znasz. A że na pisaniu kodu się nie znasz to sam sobie dopowiedz co powinieneś zrobić (tak, chodzi o to, żeby pierwsze nauczyć się tej sztuki).

17 minut temu, Wolen napisał:

Ładując 4-krotnie h1 w jednym dokumencie przeczysz temu co piszesz. Co do nav, to się nazywa semantyka, po to jest stworzony znacznik, żeby go używać zgodnie z przeznaczeniem. To odróżnia dev'a od klepacza miernej jakości kodu.

Wiem, że pisanie kodu jest sztuką, ale tej sztuki nie da się opanować od tak, tylko trzeba na to dość dużo czasu. Możemy mnie nazwać tak jak to powiedziałeś "Klepaczem miernej jakości kodu", ale to jest wszystko co ja umiem na ten moment, tak jak napisałem wyżej - nie jestem żadnym developerem, czy architektem kodu. Po prostu wymyślam coś, jakąś animację przykładowo i staram się ją zakodować używając moich obecnych umiejętności. Ty zapewne masz większą wiedzę i doświadczenie ode mnie, ale też kiedyś byłeś na moim poziomie i wiesz, że na początku nie da się ogarnąć wszystkiego w tak krótkim czasie. Ja przykładowo słyszę słowo semantyka pierwszy raz w swoim życiu, a o znaczniku <nav> jeszcze mnie nie uczyli, ani o nim nie słyszałem.

23 minuty temu, Wolen napisał:

Kim jest przeciętny użytkownik? Bo albo jest osoba, która i tak tego nie zrobi, bo nie potrafi, albo taka, która się uczy. O zgrozo trafi na ten film początkująca osoba i pomyśli, że tak się robi. Mylisz ciągle pisanie prostego kodu z pisaniem gówno-kodu. Pisanie prostego kodu to sztuka, ale tutaj to nie ma miejsca. Robisz breje i bronisz ją argumentem, że jest kierowana do prostego odbiorcy i w tym wszystkim nazywasz się webdeveloperem. Zamiast przykręcać koło w samochodzie lepiej je przyspawać (na pewno samo się nie odkręci) i nazwać się mechanikiem.

Nie bronie jej tym, że jest kierowana do prostego odbiorcy, bo nie jest. Prosty odbiorca raczej nie interesuje się czymś takim jak programowanie Web'owe. Mój content jest kierowany do osób, które interesują się Web Dev'em. Web Developer to tylko nazwa kanału, nie przypisuje sobie *jeszcze* takiego miana, być może kiedyś w przyszłości na nie zasłużę.

26 minut temu, Wolen napisał:

Skoro nie potrafisz czegoś robić to się sam naucz zanim zaczniesz tworzyć poradnik. Nie trzeba być "senior devem" żeby napisać proste menu. Na a wystarczy display inline-block i elementy są w jednej linii. Bardziej elegancko idzie też to zrobić flex-boxem.

Nie powiedziałbym, że nie umiem, bo jak widzisz udało mi się to stworzyć i działa, chodzi tutaj bardziej *tak jak wyżej wspomniałeś*: kod miernej jakości, bo nie zastosowałem kilku elementów, które są globalnym standardem. Gdybym zastosował te elementy, to przecież efekt będzie ten sam, tylko kod będzie "lepszej jakości". Na początku swojej nauki na pewno nie skupiałeś się na jakości kodu i dostosowywaniu go do najnowszych standardów, tylko na tym, żeby on działał, nie mówię tutaj, że mam wyje*ane w te standardy (ani, że piszę "gówno-kod"), bo prędzej, czy później trzeba będzie się ich nauczyć i do nich dostosować. W końcu po to te standardy zostały stworzone, żeby je stosować.

30 minut temu, Wolen napisał:

Zamiast zrozumieć, że nie potrafisz kodować i zrobić coś z tym ciągle upierasz się, że wszystko gra.

Jakbym nie umiał kodować, to nie byłoby tego postu i mojego kanału. Nie umiem kodować zapewne tak jak Ty, albo inni ludzie, którzy już pracują w firmach jako Front-Endowcy, albo Web Dev'owie. Mój kod jest po prostu słabej jakości.

34 minuty temu, Wolen napisał:

Jak już robisz poradnik to go rób o czymś na czym się znasz. A że na pisaniu kodu się nie znasz to sam sobie dopowiedz co powinieneś zrobić (tak, chodzi o to, żeby pierwsze nauczyć się tej sztuki).

Jakbym się na tym nie znał, to nie byłoby tego postu i mojego kanału. Nie możesz powiedzieć, że się nie znam, tylko dlatego, że nie zastosowałem w HTML'u jednego znacznika, wstawiłem h1 zamiast spana, a w CSSie pozycjonuje za pomocą absoluta. Jakbym się nie znał to bym nawet nie wiedział czym jest HTML i CSS, a to, że nie stosuje się do standardów, których nie jestem jeszcze nauczony, to nie znaczy, że się nie znam na kodowaniu. Każdy robi błędy i na tych błędach się uczy.

Po to wstawiam source code w komentarzu, żeby każdy mógł sobie go pobrać dla własnego użytku i dostosować do własnych potrzeb. 

1 godzinę temu, WebDeveloper napisał:

Większość po prostu ściągłaby kod, wkleiła na swoją stronkę, edytowała marginesy i tekst.

Ja nie mówię, że mają edytować tylko marginesy i tekst, jak znają się na standardach, to niech sobie korzystają z:

51 minut temu, Wolen napisał:

display inline-block

lub

52 minuty temu, Wolen napisał:

flex-box'a

Ja użyłem absoluta, bo w szkole od początku nas go uczyli, Ty jesteś nauczony inline-blocka, czy też flexboxa to używasz jego. Ja zapewne z czasem też przejdę na te rzeczy.

Nie wiem jak to jest w firmach typu Comarch, Astek, czy Asseco, ale wg. mnie najbardziej liczy się wygląd i działanie strony (a potem kod), bo to na to użytkownicy zwracają największą uwagę, a nie na to, czy zastosowałem display: inline-block, czy position: absolute.