Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Tworzenie stron internetowych jako hobby/minipraca


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

 

Tworzenie stron internetowych jest opłacalne? Czy może jest tak dużo konkurentów w tej branży że warto zainteresować się czymś innym?

 

Jeśli warto to kolejne pytanie :D Jak zacząć? Najpierw  Strony czy Tworzyć fora?  Gdzie się reklamować a gdzie nie?

 

Z czego korzystać?

 

 

 

 

 

 

 

P.S. za głupi spam  zgłaszam (czyli za  pisanie  czegoś typu "OMG nie możesz sobie w internecie poszukać? Może jeszcze mam za ciebie strone napisac?" (zauważyłem że  często jakieś buce  tak piszą ;) ) )

Opublikowano

 

Tworzenie stron internetowych jest opłacalne? 

Tak, jest opłacalne. Oczywiście zależy to głównie od tego jak jesteś dobry. Przykładowo jedna osoba może zrobić jakąś stronę internetową w 10 godzin, a inna osoba w tym samym czasie zrobi takich stron 5. Można łatwo wyliczyć, że ta druga osoba zarobi 5 razy więcej.

 

 

Czy może jest tak dużo konkurentów w tej branży że warto zainteresować się czymś innym?

Jest dużo konkurencji, ale to nie znaczy, że trzeba z tego rezygnować. 

 

 

Jeśli warto to kolejne pytanie :D Jak zacząć? Najpierw  Strony czy Tworzyć fora?  Gdzie się reklamować a gdzie nie?

Najpierw oczywiście musisz nauczyć się HTML, CSS, PHP i kilku innych przydatnych rzeczy.

For nie warto robić, bo: większość z nich stoi na gotowym skrypcie (mybb, ipb itp.), więc jedynie zostaje grafika do zrobienia. Poza tym for jest bardzo mało w porównaniu do zwykłych stron internetowych.

W pierwszej kolejności zrób sobie kilka stron dla siebie, żebyś mógł to później zaprezentować jako przykłady swoich projektów (jest mała szansa, że ktoś da ci zlecenie jeśli nie masz nic do pokazania). Jak już to ogarniesz, to wejdź na jakąś stronę typu oferia.pl , załóż tam konto i zgłaszaj się pod zleceniami wykonania stron. 

1398258449-U383457.png

Opublikowano

Zgadzam się z poprzednikiem wypowiedzi i jego wskazówkami. Jest to dobra podstawą dla Ciebie jako nowicjusza.

Jeżeli chodzi zaś o fora internetowe, to one też są przecież pisane w html, css, php, jquery i innych językach programowania. Nie wystarczy tylko "grafika do zrobienia" lecz znajomość języków programowania, jeżeli chcemy przykładowo stworzyć styl pod wybrany przez nas silnik. Na starcie jednak polecam Ci pobrać jakieś gotowe templatki i zacząć analizę struktury prostych stron bez dodatkowych skryptów. Reszta to już klucz.

 

Na tej stronie znajdziesz kilka gotowych templatek.

https://html5up.net

 

Polecam Ci również skorzystać z lekcji Mirosława Zelenta, które wprowadzą Cię w kreowanie swoich stron.

https://www.youtube.com/channel/UCzn6vAfspIcagLax1fck_jw

 

Na kanale znajdziesz wszystko to, czego potrzebuje nowicjusz.  ;)

Opublikowano

 

 

Tworzenie stron internetowych jest opłacalne? 

Tak, jest opłacalne. Oczywiście zależy to głównie od tego jak jesteś dobry. Przykładowo jedna osoba może zrobić jakąś stronę internetową w 10 godzin, a inna osoba w tym samym czasie zrobi takich stron 5. Można łatwo wyliczyć, że ta druga osoba zarobi 5 razy więcej.

 

 

Czy może jest tak dużo konkurentów w tej branży że warto zainteresować się czymś innym?

Jest dużo konkurencji, ale to nie znaczy, że trzeba z tego rezygnować. 

 

 

Jeśli warto to kolejne pytanie :D Jak zacząć? Najpierw  Strony czy Tworzyć fora?  Gdzie się reklamować a gdzie nie?

Najpierw oczywiście musisz nauczyć się HTML, CSS, PHP i kilku innych przydatnych rzeczy.

For nie warto robić, bo: większość z nich stoi na gotowym skrypcie (mybb, ipb itp.), więc jedynie zostaje grafika do zrobienia. Poza tym for jest bardzo mało w porównaniu do zwykłych stron internetowych.

W pierwszej kolejności zrób sobie kilka stron dla siebie, żebyś mógł to później zaprezentować jako przykłady swoich projektów (jest mała szansa, że ktoś da ci zlecenie jeśli nie masz nic do pokazania). Jak już to ogarniesz, to wejdź na jakąś stronę typu oferia.pl , załóż tam konto i zgłaszaj się pod zleceniami wykonania stron. 

 

 

Dziękuję  za wyczerpującą odpowiedź :D

 

ale mam jeszcze jedno pytanie :D0

 

Czym dokładnie jest oferia.pl i jak działa?

 

 

 

Zgadzam się z poprzednikiem wypowiedzi i jego wskazówkami. Jest to dobra podstawą dla Ciebie jako nowicjusza.

Jeżeli chodzi zaś o fora internetowe, to one też są przecież pisane w html, css, php, jquery i innych językach programowania. Nie wystarczy tylko "grafika do zrobienia" lecz znajomość języków programowania, jeżeli chcemy przykładowo stworzyć styl pod wybrany przez nas silnik. Na starcie jednak polecam Ci pobrać jakieś gotowe templatki i zacząć analizę struktury prostych stron bez dodatkowych skryptów. Reszta to już klucz.

 

Na tej stronie znajdziesz kilka gotowych templatek.

https://html5up.net

 

Polecam Ci również skorzystać z lekcji Mirosława Zelenta, które wprowadzą Cię w kreowanie swoich stron.

https://www.youtube.com/channel/UCzn6vAfspIcagLax1fck_jw

 

Na kanale znajdziesz wszystko to, czego potrzebuje nowicjusz.  ;)

Dziękuję  :D

 

Właśnie miałem zacząć naukę razem z  MZ i jego filmikami :D

Opublikowano

Ja zajmuje sie programowaniem od 4 lat, pod katem Backend i od pol roku przenosze sie tez na frontend. Ogolnie ujmujac moge stwierdzic ze tworzenie stron jest bardzo oplacale szczegolnie jesli jest sie za grania i tam pracuje dla firm, lub tez jako freelancer, polecam zajmowac sie prawdziwymi stronami internetowymi zamiast naprzyklad stronami dla gier itp. Jasne ze jest dobrze sie uczyc i tworzyc projekty, ale ja sam nie bralem na poczatku za nie pieniedzy, a teraz pracuje za granica jak developer. 

Warto pare rzeczy wiedziec:

  • -Jak najmniej stackoverflow, dlaczego? Bo tam kod to smiec, czesto ludzie wypowiadajacy sie tam nie maja pojecia o czym mowia. Uzywac jedynie jesli naprawde nie rozumie sie bledu.
  • -W3schools, jedna z najgorszyh stron do nauki, nie polecam tej strony w ogole. 
  • -Egghead dobra strona jesli chcesz sie nauczyc dobrej struktury kodu

 

Tutoriale na youtube, polecam tylko od osob takich jak

  • thenewboston (lecz niektore rozwiazania nie sa zbyt dobre)
  • Stefan Mischook, jako mentor.
  • Codecourse, jeden z najlepszych developerow na youtube.

Po czasie gdy zrozumiesz php, javascript, przejdz wylacznie na dokumentacje.

Dokumentacje Javascript oficjalna mozna znalesc na stronie mozilli, jako izj avascript jest wlasnoscia mozilli.

Opublikowano

 

 

ale mam jeszcze jedno pytanie :D0

Czym dokładnie jest oferia.pl i jak działa?

 

To strona, na której ludzie szukają kogoś kto wykona dla nich usługę. Może to być np. tłumaczenie tekstu na inny język, wykonanie grafiki, skoszenie trawnika itp. Jest też kategoria "Tworzenie stron" na której jest zazwyczaj kilkaset zleceń, więc jest z czego wybierać. Pod każdym ogłoszeniem można się zgłosić, że chce się wykonać usługę. Osoba, która dodała ogłoszenie może spośród tych osób sobie kogoś wybrać.

Oczywiście podobnych stron jest wiele np. oferteo.pl , freelancer.com. Warto też poszukać stron zagranicznych, bo przy tworzeniu stron pracuje się zdalnie, więc nie ma różnicy z jakiego kraju pochodzi klient, no i oczywiście za granicą tych klientów jest więcej.

1398258449-U383457.png

Opublikowano

Ja zajmuje sie programowaniem od 4 lat, pod katem Backend i od pol roku przenosze sie tez na frontend. Ogolnie ujmujac moge stwierdzic ze tworzenie stron jest bardzo oplacale szczegolnie jesli jest sie za grania i tam pracuje dla firm, lub tez jako freelancer, polecam zajmowac sie prawdziwymi stronami internetowymi zamiast naprzyklad stronami dla gier itp. Jasne ze jest dobrze sie uczyc i tworzyc projekty, ale ja sam nie bralem na poczatku za nie pieniedzy, a teraz pracuje za granica jak developer. 

Warto pare rzeczy wiedziec:

  • -Jak najmniej stackoverflow, dlaczego? Bo tam kod to smiec, czesto ludzie wypowiadajacy sie tam nie maja pojecia o czym mowia. Uzywac jedynie jesli naprawde nie rozumie sie bledu.
  • -W3schools, jedna z najgorszyh stron do nauki, nie polecam tej strony w ogole. 
  • -Egghead dobra strona jesli chcesz sie nauczyc dobrej struktury kodu

 

Tutoriale na youtube, polecam tylko od osob takich jak

  • thenewboston (lecz niektore rozwiazania nie sa zbyt dobre)
  • Stefan Mischook, jako mentor.
  • Codecourse, jeden z najlepszych developerow na youtube.

Po czasie gdy zrozumiesz php, javascript, przejdz wylacznie na dokumentacje.

Dokumentacje Javascript oficjalna mozna znalesc na stronie mozilli, jako izj avascript jest wlasnoscia mozilli.

Dobrze rozumiem :D Własnie myslałem  nad  pracą jako freelancer :D Na razie nie wiem czy miało by być to takie  hobby czy cos wiecej :D

 

ale dzięki za  wyczerpującą odpowiedź

 

 

 

 

ale mam jeszcze jedno pytanie :D0

Czym dokładnie jest oferia.pl i jak działa?

 

To strona, na której ludzie szukają kogoś kto wykona dla nich usługę. Może to być np. tłumaczenie tekstu na inny język, wykonanie grafiki, skoszenie trawnika itp. Jest też kategoria "Tworzenie stron" na której jest zazwyczaj kilkaset zleceń, więc jest z czego wybierać. Pod każdym ogłoszeniem można się zgłosić, że chce się wykonać usługę. Osoba, która dodała ogłoszenie może spośród tych osób sobie kogoś wybrać.

Oczywiście podobnych stron jest wiele np. oferteo.pl , freelancer.com. Warto też poszukać stron zagranicznych, bo przy tworzeniu stron pracuje się zdalnie, więc nie ma różnicy z jakiego kraju pochodzi klient, no i oczywiście za granicą tych klientów jest więcej.

 

Dzięki

 

ALe jak  sie jest freelancerem albo  robi dla kogos strony to trzeba być jakoś gdzieś zgłoszonym? zarejestrowanym? czy jakoś tak? W sensie  podatki te sprawy.

Opublikowano

Z tego co wiem to można robić takie zlecenia na umowie o dzieło. Jeśli jednak robi się je w sposób "zorganizowany i ciągły" (oczywiście w polskim prawie nie jest napisane co to dokładnie oznacza) to powinno się założyć działalność gospodarczą.

Oczywiście przy tej drugiej opcji nie jest już tak fajnie, bo co miesiąc trzeba płacić ZUS (nawet jeśli w ciągu miesiąca nic się nie zarobiło), do tego dochodzi jeszcze podatek VAT, który zwiększa cenę twoich usług o 23%.

Dlatego lepiej to zrobić np. w UK - oczywiście jest tam instytucja podobna do ZUSu, jednak składki płacisz wtedy, gdy zarabiasz określoną stawkę. Masz tam także zwolnienie z podatku VAT do chyba 80k funtów przychodu w ciągu roku.

1398258449-U383457.png

Opublikowano

Jest opłacalne, ale w większości przypadków ludzie, którzy odnoszą w tym jakiś sukces na początku swojej przygody nie nastawiali się na jakikolwiek zarobek, robili to w większości z pasji.

Jak ktoś z góry nastawia się tylko na hajs to nigdy nie osiągnie tyle co osoba, która klepie kod codziennie, tylko dlatego, że to lubi.

Więc jeśli to lubisz to zapomnij o pieniądzach tylko systematycznie pracuj (godzinka, dwie dziennie, w weekendy trochę więcej), do tego przeglądaj ciekawe blogi i przede wszystkim pracuj nad własnymi projektami (w internecie jest mnóstwo darmowych psd do zakodowania, np tutaj :

https://dcrazed.com/free-photoshop-psd-website-templates/

http://freebiesbug.com/psd-freebies/website-template/

https://speckyboy.com/free-photoshop-psd-web-design-template/ )

Opublikowano

Z tego co wiem to można robić takie zlecenia na umowie o dzieło. Jeśli jednak robi się je w sposób "zorganizowany i ciągły" (oczywiście w polskim prawie nie jest napisane co to dokładnie oznacza) to powinno się założyć działalność gospodarczą.

Oczywiście przy tej drugiej opcji nie jest już tak fajnie, bo co miesiąc trzeba płacić ZUS (nawet jeśli w ciągu miesiąca nic się nie zarobiło), do tego dochodzi jeszcze podatek VAT, który zwiększa cenę twoich usług o 23%.

Dlatego lepiej to zrobić np. w UK - oczywiście jest tam instytucja podobna do ZUSu, jednak składki płacisz wtedy, gdy zarabiasz określoną stawkę. Masz tam także zwolnienie z podatku VAT do chyba 80k funtów przychodu w ciągu roku.

Na czym polega ta umowa o dzieło?

 

Jest opłacalne, ale w większości przypadków ludzie, którzy odnoszą w tym jakiś sukces na początku swojej przygody nie nastawiali się na jakikolwiek zarobek, robili to w większości z pasji.

Jak ktoś z góry nastawia się tylko na hajs to nigdy nie osiągnie tyle co osoba, która klepie kod codziennie, tylko dlatego, że to lubi.

Więc jeśli to lubisz to zapomnij o pieniądzach tylko systematycznie pracuj (godzinka, dwie dziennie, w weekendy trochę więcej), do tego przeglądaj ciekawe blogi i przede wszystkim pracuj nad własnymi projektami (w internecie jest mnóstwo darmowych psd do zakodowania, np tutaj :

https://dcrazed.com/free-photoshop-psd-website-templates/

http://freebiesbug.com/psd-freebies/website-template/

https://speckyboy.com/free-photoshop-psd-web-design-template/ )

Nie no  wole robić za darmo na  początku bo t fajna sprawa pisać strony internetowe :D ale tak  z ciekawosci pytałem o to czy to opłacalne

Opublikowano

 

Na czym polega ta umowa o dzieło?

Gdybyś już robił te strony to wraz z klientem podpisałbyś tą umowę. Ty byś się w niej zobowiązał do wykonania zlecenia, a klient do zapłaty za nie.

1398258449-U383457.png

Opublikowano

Jeżeli chcesz się zabrać za tworzenie stron internetowych to polecam złotą zasadę numer jeden - nie ucz się tworzenia stron ze względu na zarobki, bo jeżeli pójdziesz w tą stronę, to już Ci mogę gwarantować, że polegniesz w tym :)

 

Czy jest w tym konkurencja?
Zależy co chcesz robić, jako kto pracować, co chcesz wykonywać itp..

 

Ogólnie WebDevelopment to temat rozległy, gdyż możesz pracować w tym jako projektant stron WWW nie znając w ogóle zasad programowania (czyli klepiesz templatki graficzne stron w Photoshopie i je sprzedajesz lub wykonujesz dla kogoś).

Możesz pracować jako programista backendowy (czyli ten co lubi cyferki, kombinacje itp.. czyli to co kryje się w tej części której klient nie widzi, czyli logowanie / rejestracje itd...).

 

A możesz także pracować jako programista front-endowy (czyli ta część gdzie zajmujesz się wodotryskami typu animacje, jakieś slajderki, tworzenie stron responsywnych, jakieś efekty w CSS'ie itp..).

 

Albo możesz spróbować sił przy pozycjonowaniu stron u wujka google, co prawda nie wymaga to zdolności programistycznych, ale za to musiałbyś zrozumieć sam system pozycjonowania na czym to polega, co warto robić, jakie tagi, jak korzystać z usług google typu google analitycs itp.. Cały świat SEO :)

 

Jeżeli chodzi o konkurencje - zależy czy chcesz pracować jako freelancer czy w firmie / korporacji.

Praca w firmie jest według mnie przyjemniejsza, bo pracujesz w zorganizowanym zespole, nie musisz się martwić o rzeczy typu "Czy znajdę następne zlecenie?", i zarobki też nie są złe :)

Aczkolwiek możesz pracować i jako pracownik w firmie i jako freelancer jeżeli się z tym wyrobisz :D

Opublikowano

 

 

Na czym polega ta umowa o dzieło?

Gdybyś już robił te strony to wraz z klientem podpisałbyś tą umowę. Ty byś się w niej zobowiązał do wykonania zlecenia, a klient do zapłaty za nie.

 

 

Dzięki :D za wyjaśnienie

Jeżeli chcesz się zabrać za tworzenie stron internetowych to polecam złotą zasadę numer jeden - nie ucz się tworzenia stron ze względu na zarobki, bo jeżeli pójdziesz w tą stronę, to już Ci mogę gwarantować, że polegniesz w tym :)

 

Czy jest w tym konkurencja?

Zależy co chcesz robić, jako kto pracować, co chcesz wykonywać itp..

 

Ogólnie WebDevelopment to temat rozległy, gdyż możesz pracować w tym jako projektant stron WWW nie znając w ogóle zasad programowania (czyli klepiesz templatki graficzne stron w Photoshopie i je sprzedajesz lub wykonujesz dla kogoś).

Możesz pracować jako programista backendowy (czyli ten co lubi cyferki, kombinacje itp.. czyli to co kryje się w tej części której klient nie widzi, czyli logowanie / rejestracje itd...).

 

A możesz także pracować jako programista front-endowy (czyli ta część gdzie zajmujesz się wodotryskami typu animacje, jakieś slajderki, tworzenie stron responsywnych, jakieś efekty w CSS'ie itp..).

 

Albo możesz spróbować sił przy pozycjonowaniu stron u wujka google, co prawda nie wymaga to zdolności programistycznych, ale za to musiałbyś zrozumieć sam system pozycjonowania na czym to polega, co warto robić, jakie tagi, jak korzystać z usług google typu google analitycs itp.. Cały świat SEO :)

 

Jeżeli chodzi o konkurencje - zależy czy chcesz pracować jako freelancer czy w firmie / korporacji.

Praca w firmie jest według mnie przyjemniejsza, bo pracujesz w zorganizowanym zespole, nie musisz się martwić o rzeczy typu "Czy znajdę następne zlecenie?", i zarobki też nie są złe :)

Aczkolwiek możesz pracować i jako pracownik w firmie i jako freelancer jeżeli się z tym wyrobisz :D

No i prosze nagle dowiaduje sie tylu ciekawych rzeczy :D

 

A to co twoim zdaniem jest przyjemniejsze? back-end front-end czy pozycjonowanie? :D

i co trudniejsze  bo słyszałem ze pozycjonowanie to dość skomplikowane

 

 

 

A no i teraz takie pytanko "Wordpress" jeśli umiem obsługiwać to czy mógłbym robić w tym stronik dla ludzi czy  jednak lepiej samemu kodzik klepać?

 

a i czy dobrym pomysłem jest np nauka  backendu frontendu i pozycjonowania i robienie wszystkiego samemu wspomagając się czasami internetem czy lepiej jedną rzecz wyskilować?

Opublikowano

Co jest przyjemniejsze? to co lubisz, wybierz to co Cię bardziej satysfakcjonuje.

 

Co jest trudniejsze? Back-end

Pozycjonowanie tak jak wspomniałeś jest skomplikowane i jest to proces długofalowy - nie wystarczy dodać tagów meta i z dnia na dzień oczekiwać sukcesów. Efekty porządnego pozycjonowania sprawdzane są w ciągu przykładowo pół roku.

 

 

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie kogoś kto zajmuje się backendem i nie potrafi nic w html + css zrobić, podobnie w drugą stronę - nie mówię o zaawansowanych sprawach ale podstawy tej drugiej strony trzeba zna, a skillować swojego "konika".

Opublikowano

a co z tym wordpressem? 

Wordpress jest bardzo popularnym CMS'em (nie najlepszym no ale... ludzie się już do niego przyzwyczaili) i bardzo Ci się przyda chociaż podstawowa znajomość tej platformy przy czym tu też bez podstaw html, css i js daleko nie zajdziesz. Dużo klientów wręcz wymaga aby ich strony były oparte na tym systemie więc raczej bez tego się nie obejdzie.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...