Skocz do zawartości
  • 15-latek uzależniony od Fortnite trafił do szpitala


    15-latek uzależniony od Fortnite trafił do szpitala

    15-letni chłopiec był tak silnie uzależniony od Fortnite’a, że wylądował na odwyku. Chłopak spędzał w grze dwadzieścia godzin dziennie.

     

    Kilka miesięcy temu pisałem artykuł, w którym rozprawiałem się z nieprawdziwymi mitami, które narosły wokół grania w gry, takimi jak między innymi rzekoma wzmożona agresja wśród graczy. Niestety, gry mogą też negatywnie wpływać na nasze życie. Wirtualna zabawa może być silnie uzależniająca, jak narkotyki czy alkohol. Przekonał się o tym 15-latek z Hiszpanii, który był silnie uzależniony od Fortnite’a. Młody Hiszpan na grę poświęcał blisko dwadzieścia godzin dziennie.

     

    Sprawa była na tyle poważna, że chłopak musiał trafić na detoks. Uzależnionego od Fortnite’a gracza poddano dwumiesięcznej hospitalizacji. Jest to pierwszy w historii przypadek, który wymagał takiego leczenia. 15-latek podczas pobytu w szpitalu został całkowicie odcięty od wirtualnej rozrywki.

     

    Zanim chłopak trafił na odwyk, odizolował się od otoczenia. Przestał uczęszczać do szkoły i wchodzić w interakcję z rówieśnikami. Potrafił wybuchnąć agresją, gdy ktoś coś do niego powiedział. Pojawiły się także problemy z odżywianiem i higieną osobistą. Młody Hiszpan przejmował się wyłącznie grą.

     

    Naukowcy zajmujący się nastolatkiem przyznali, że po dwóch miesiącach odwyku stan chłopaka znacznie się polepszył. Potrzeba jednak o wiele więcej czasu, by w pełni go wyleczyć.

     

    Specjaliści leczący nastolatka jasno stwierdzili, że same gry wideo nie są szkodliwe, a wykorzystywane we właściwy sposób mogą być korzystne społecznie i edukacyjnie. Naukowcy dodali również, że gry wideo mogą być stosowane jako terapia w walce z niektórymi zaburzeniami.

     

    W przypadku dotyczącym Fortnite’a stwierdzono, że ma on silnie uzależniający potencjał, który spowodowany jest kilkoma czynnikami. Nie chodzi tu o samą rywalizację, ale o czas. Chęć sprostania wyzwaniom każdego sezonu oraz zachowania postępów. Do tego dochodzi również wzorowanie się na streamerach.

     

    Wszystko ma swój umiar i korzystając z różnego typu rozrywek, należy o tym pamiętać. W szczególności tyczy się to dzieci. Korzystanie z gier wideo powinno mieć jasno określoną granicę, wyznaczoną przez rodziców.

     

    Źródło: newsweek.com

    Foto: Pixabay

     


    bdanielewski

    O autorze

    Graczem jestem już ponad 20 lat. W pierwsze gry grałem na Pegasusie i C64. Uwielbiam gry strategiczne, RPG-i, przygodówki i gry sportowe. W wolnych chwilach ogromny fan piłki kopanej.


    Najnowsze wpisy

    Polecane wpisy


    Opinie użytkowników

    Rekomendowane komentarze

    Brak komentarzy do wyświetlenia


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...