Skocz do zawartości
 • Gry powodują agresję - największy mit dotyczący gier


  Gry powodują agresję - największy mit dotyczący gier

  Wokół gier wideo w ciągu kilkudziesięciu lat ich istnienia narosło wiele nieprawdziwych mitów. Jednym z najczęściej przytaczanych przez przeciwników argumentem, dotyczącym wirtualnej rozrywki, jest to, że powodują agresję.

   

  Przez lata różni eksperci oraz media stawiali tezy, że granie w brutalne gry komputerowe przez dzieci doprowadzi do tego, że w przyszłości będą one bardziej agresywne i mogą nawet trafić do więzienia. Za liczne strzelaniny w USA obarczano winą właśnie gry komputerowe, a opinia publiczna stwierdziła, że granie w gry typu GTA V sprawia, że gracze tracą poczucie rzeczywistości, a brutalne sceny z gier mają prowadzić do wzrostu agresji. Nie inaczej było w Polsce. Kiedy w 2006 roku 16-letni chłopak pobił swoją matkę krzesłem, gdy ta odłączyła mu komputer od prądu, w mediach pisano, że gry są jak narkotyk i powodują u graczy zachowania agresywne.

   

  Różni psychologowie i media, na podstawie jednostkowych przypadków, przez lata podsycali ten nieprawdziwy mit. Trudno się temu dziwić, gdyż granie w gry prawie od zawsze wskazywano jako jeden z czynników wywołujących u ludzi skłonność do przestępstw. W Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku za szkodliwe uważano granie w papierowe gry RPG. Amerykańscy prawnicy, broniąc swoich klientów w sądzie, często jako okoliczność łagodzącą podawali fakt, że oskarżony gra w papierowe gry fabularne takie jak Dungeons and Dragons, przez co nie jest do końca poczytalny.

   

  No dobrze, ale czy w takim razie gry naprawdę powodują agresję i przez nie ludzie dokonują brutalnych przestępstw? Otóż nie! Prowadzone przez blisko 10 lat badania udowodniły, że granie w gry wideo nie ma żadnego wpływu na nasz poziom agresji. Badaczki Sarah M. Coyne i Laura Stockdale przebadały 500-osobową grupę osób, w skład której wchodziły między innymi 13-letnie dzieci, które przed komputerem spędzały kilkanaście godzin dziennie, grając w brutalne gry. Oprócz nich przebadano też osoby, które grały mało lub umiarkowanie. Celem badania było sprawdzenie czy granie w gry w przyszłości wpłynie na ich zachowanie. Badaczki przez cały okres badań nie zaobserwowały żadnych istotnych zmian w zachowaniu badanych grup.

   

  Również inne badania potwierdziły, że granie w takie gry jak DOOM nie sprawi, że w przyszłości staniemy się psychopatami. Psycholog Vaughan Bell wskazuje, że brutalne gry podnoszą poziom agresji krótkotrwale i tylko podczas grania. Co ciekawe, takie same rezultaty osiągnięto, pokazując badanym brutalne filmy, a nawet wiadomości telewizyjne.

   

  Według badań brutalne media, w tym też gry, mają mało istotny wpływ na przejawianie zachowań agresywnych. Tak naprawdę kluczowymi parametrami związanymi ze skłonnością do popełniania brutalnych czynów są czynniki środowiskowe, czyli w jakim otoczeniu dorastamy i jaką mamy rodzinę.

   

  Podsumowując, możemy spać spokojnie. Od grania w gry wideo nie staniemy się psychopatami. 


  Źródło liebertpub.com

  Foto: Shutterstock


  O autorze

  Graczem jestem już ponad 20 lat. W pierwsze gry grałem na Pegasusie i C64. Uwielbiam gry strategiczne, RPG-i, przygodówki i gry sportowe. W wolnych chwilach ogromny fan piłki kopanej.  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Brak komentarzy do wyświetlenia.


 • Kto przegląda Gry powodują agresję - największy mit dotyczący gier   0 użytkowników

  Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
Okienko zamknie się za 5 sekund...