Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Beater

Maxymalne FPS'y, brak niebieskiej mgły i mega przyspieszenie

Od ostatniej odpowiedzi w tym temacie minęło 2037 dni. Pamiętaj, że odkopywanie takich tematów jest niewskazane, chyba że chcesz wnieść coś nowego do dyskusji.

Polecane posty

Cześć.

Jeśli już tu jesteś zapewne chciałbyś zwiększyć ilość klatek na sekunde (FPS) w grze Cube World a najlepiej we wszystkich grach i przyspieszyć ich działanie i bardziej uprzyjemnić sobie rozgrywke ;)

Przejdź przez poradnik powoli,bez stresu ,dokladnie i nie napalaj sie odrazu bo jeśli coś przeoczysz może to mieć negatywne skutki. Poradnik może być wykorzystany do każdej gry,jednak inspirowano sie grą CubeWorld i działem CubeWorld.

UWAGA: Ten poradnik został wykonany przez użytkownika MPC Forum:Beater.Który zabrania kopiowania/wykorzystywania poradnika na inne fora lub przywłaszczania sobie jego autorstwa.

Zacznijmy od początku ,od podstaw. DYSKI
1.Najbardziej monotonna częśc tego procesu.
WAŻNE INFO:
-Dyski są bardzo ważne,ponieważ to przez nie pleplywaja wszystkie dane.te najmniejsze o pakietów i komend po ogromne pliki

-Każdy nowi plik na dysku spowalnia go
-Najważniejszy dysk, to dysk systemowy przeważnie jest to C;
-Nie wolno instalować nic na dysku systemowym poza sterownikami
-Spowolnienie dysku systemowego oznacza spowolnienie systemu czyli calego dzialania komputera
+
Co należy zrobić?
a)Usuwasz ze wszystkich dysków Pliki nie używane i nie potrzebne
b)Na dysu systemowym nie ma byc nic poza systemem i sterownikami
c)Odinstalowywujesz wszystkie nie używane programy i aplikacje
d)robisz pełene skanowanie systemu anty virusem
ad. d) dlaczego?: virusy,robaki i backdoory juz nie wspominajac o trojanach spowalniaja komputer a niekiedy zabieraja łącze czasami bardzo efektywnie.

2.Mniej monotonna część procesu. REJESTR
WAŻNE INFO:
Rejestr systemu jest ściśle powiązany z pierwszym punktem tego tutorialu.
jest to baza danych która przechowuje i rejestruje wszystkie pliki,programy,zapisy,czynnosci i odwolania dla systemu

-Rejestr systemu powiększa sie codziennie
-Nadmierna waga rejestru spowalnia system a za tym działanie całego komputera.
-Rejestr jest tak obszerny,że sam sie w sobie gubi i gdy tworzy błędy
-Każdy błąd w rejestrze spowalnia wszystkie czynnosci w systemie ponieważ zanim system zidentyfikuje naszą aktywność musi zinterpretować błędy.
-Zamiast interpretować błędy można ten czas przeznaczyć na szybkie zapisywanie czy wczytywanie świata w Cube World
+
Co należy zrobić?
a)pobieramy CCleaner
b)za pomocą tego rogramu bardzo łatwo przeskanujecie cały rejestr i naprawicie wszystkie błędy ( program jest w polskiej wersji językowej i jest niezwykle prosty i intuicyjny.
c)program zapyta nas o zrobienie kopi rejestru , więc zachęcam do zrobienia owej kopii gdyby sie okazalo ze cos nie dziala wlasciwie.
d)pobieramy program Auslogic Registry Defrag dzięki niemu niewykorzystana przestrzeń w rejestrze scali sie i przyspieszy reakcje rejestru.
e)program jest bardzo prosty i intuicyjny i tak łatwy, że ogranicza sie do dwukrotnego naciśniecia przycisku "Next"
DOWNLOAD CCLENAER:

http://www.piriform.com/ccleaner

DOWNLOAD AUSLOGIC REGISTRY DEFRAG:

http://www.auslogics.com/en/software/registry-defrag/

(brak skanu strona producęta)

3.Przyjemna część. ODSTRESOWANIE
WAŻNE INFO:
ODSTRESOWANIE KOMPUTERA to jedna z najważniejszych części tego tutorialu
każdy proces i usługa w systemie zabiera zasoby pamięci RAM,taktowania procesora czy karty graficznej. Po co? zamiast przeznaczać to na zbędne procesy możemy przeznaczyć to na np:Zwiększenie FPS'ów w CubeWorld i przyspieszeniu całej gry w tym renderowanie świata lub pozbycie sie tej strasznej złowrogiej której imienia nie wolno wymawiać : Niebieskiej Mgły.

-Każdy proces zabiera nasze zasoby
-Każda usługa zabiera nasze zasoby
-Większość procesów jest nie potrzebna
-Nie wolno zamykać procesów Sterowników np: Intel,Nvidia,Radeon,Realtek itp
-Umiejętne zamykanie procesów może przyspieszyć maszyne nawet o 50%
+
Co należy zrobić?
+Masz dwie możliwości: albo CTRL+ALT+DEL >>MNG ZADAŃ ( to ci da max 20%)
albo moj sposób.
a)wchodzisz w start i wposujesz "Msconfig" ( bez cudzysłowiu )
B) otworzy sie takie okienko:msconfig_7.png
c) Interesują cie 3 zakładki Rozruch,Usługi,Uruchamianie
d)wchodzisz w "Uruchamianie" tam znajdziesz wszystkie procesy które towarzyszą włączeniu sie komputera.
e)odznacz wszystkie procesy które nie są ci potrzebne i z nich nie korzystasz regularnie a następnie nacisnij zastosuj i nie zgódź sie na wyłączenie komputera.
f)Nie tylko przyspieszy to działanie komputera ale znacznie przyspieszy jego włączanie.
g)Wejdź w usługi u odznacz wszystkie które uważasz za nie potrzebne ( uważaj wiele z nich może wspomagać twoj komputer) Następnie znowu zastosuj i nie zezwól na wyłączenie

JEŚLI CHCESZ PRZYSPIESZYĆ WŁĄCZENIE KOMPUTERA PATRZ PKTY NIŻEJ JEŚLI NIE POPROSTU ZRESTARTUJ KOMPUTER.

h)Wejdź w zakładke rozruch i Opcje Zaawansowane
i)otworzy ci sie takie okienko:
Snap21.jpg
j)ustaw maxymalną liczbe procesorów i pamięci a następnie kliknij ok,zastosuj i wyłącz a następnie włącz komputer

4.Kolejna monotonna część naszych działań. ISTOTNE SZCZEGÓŁY
WAŻNE INFO:
ISTOTNE SZCZEGÓŁY to rzeczy które są,które mamy na wyciągnięcie ręki,prosto je zdobyć,od zawsze powinny być a często nie zwracamy na nie uwgai takie rzeczy to:

-Directx
-Java
-Sterowniki Karty Graficznej
-Sterowniki płyty głównej
-Framework
-Nie zawirusowany komputer

Co należy zrobić?
a) Ściągasz najnowsze sterowniki do swojej karty graficznej ze strony producenta
B) instalujesz je
c) Ściągasz najnowszą wersje javy ze strony producenta
DOWNLOAD NAJNOWSZA JAVA

http://www.java.com/pl/download/

(brak skanu strona producenta)
d)Pobierz najnowszy NetFramework 4.5
e)Zainstaluj

DOWNLOAD NAJNOWSZY FRAMEWORK 4.5

http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=30653

f)Zaktualizuj wszystkie sterowniki swojej płyty głównej
g)zawsze regularnie rób szybkie skanowanie co dziennie na wieczór.
h)pełne skanowanie rób co 2tyg regularnie
i)Ściągnij i zainstaluj najnowszy DirectX

DLA WINDOWS 7 DIRECTX DOWNLOAD
info:system windows7 zostal stworzony specialnie dla graczy. a specialnie dla graczy stworzono specialnego DirectX ;) (nie mylic z DirectX w karcie graficznej)

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows7/products/features/directx-11

DLA WSZYSTKICH DIRECTX DOWNLOAD

http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=35

5.Najprostrza operacja. OPTYMALIZACJA USTAWIEŃ GRAFIKI W GRZE
WAŻNE INFO:
OPTYMALIZACJA USTAWIEŃ GRAFIKI W GRZE to bardzo prosta czynność która może dać niespodziewanie świetny efekt,jednak dla wielu ta operacja jest znikoma.

-Rozdzielczośc
-Pełny ekran,Okno
-Detale
-Cienie
-Antyaliasing
+
Co zrobić?
a)Zmniejszenie rozdzielczości znacznie podnosci FPSY i odciąża grafike+procesor
b)Grając w oknie odciążasz procesor i ram
c)zmniejszając szczegółowość detali odciążasz wszystkie podzespoły
d)wyłączając cienie mocno odciążasz wszystkie podzespoły
e)Antyaliasing to juz szersze pojęcie można ustawić go na x2,x4,x6,x8,x10...
f)Antyaliasing wygładza wszystkie krawędzie i obciąża karte graficzna,jednak gra bez niego nie zawsze wygląda estetycznie dlatego maxymalne na co możemy sobie pozwolic to x2.
g)Anty x2 jest bardziej wydajniejsze i mniej obciążające niz x4 natomiast x6+ zostaje dla mocniejszych komputerów

6.Najbardziej stresująca czynność. PODKRĘCANIE PODZESPOŁÓW
WAŻNE INFO:
PODKRĘCANIE PODZESPOŁÓW to najbardziej efektywna praca,ponieważ dzięki temu różnice widzimy odrazu i to znaczną ,jednak nic za darmo przez to komputer pobiera więcej prądu lub chodzi głośniej.

Osobiście zawsze korzystalem z tego poradnika i nigdy sie nie zawiodłem.

UWAGA CZYTAJ WSZYSTKO DOKŁADNIE
NIE PONOSZE ODPOWIEDZIALNOSCI ZA JAKIE KOLWIEK SZKODY WYRZĄDZANE CAŁYM TUTORIALEM.

PODKRĘCANIE PROCESORA

Procesor jest podzespołem komputera, który cieszy się największym zainteresowaniem wśród overclockerów, ponieważ daje on w praktyce bardzo zadowalające efekty. Nie wszystkie procesory da się podkręcić, niektóre z nich mają zablokowany mnożnik.

procesor.jpg

W teorii wygląda to mniej więcej w ten sposób:

Wartość mnożnika + szybkość magistrali FSB = taktowanie
Więc jeżeli mnożnik będzie równy 10, a szybkość magistrali 128, otrzymamy 10*128 = 1280 MHZ

W najnowszych procesorach na ogół nie stosuje się już magistrali FSB, lecz jej zamienniki. Ogólnie podkręcanie polega na podnoszeniu mnożnika, szybkości magistrali albo obu rzeczy na raz, lecz podnoszenie wartości mnożnika jest znacznie prostsze.

Do sprawdzania postępów w podkręcaniu procesora polecam program CPU-Z

http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Temperaturę będziemy mogli monitorować w BIOS-ie podczas podkręcania. Jeżeli temperatura już bez żadnego podkręcania jest wyższa, niż 55 stopni, to zalecam zakupić lepsze chłodzenie.

Wchodząc do BIOS-u szukamy opcji podkręcania, najczęściej opcja ta nazywa się "Frequency/Voltage Control". Tam podnosimy wartość mnożnika (Core clock ratio) i sprawdzamy czy wszystko jest w porządku.

Jeżeli system jest niestabilny i się zawiesza, można podwyższyć napięcie (VCore voltage), lecz trzeba się liczyć z większym poborem prądu przez komputer.

Jeżeli temperatura naszego procesora w spoczynku wynosi 55 stopni albo więcej, zawsze można nieco przyspieszyć pracę chłodzenia (CPU Fan Speed), lecz wtedy trzeba się liczyć z tym, że komputer będzie działał głośniej.

Po zakończonej operacji można można się cieszyć bardziej wydajnym procesorem.

PODKRĘCENIE KARTY GRAFICZNEJ

W tym temacie opiszę jeden z prostszych sposobów podkręcania karty graficznej. Z czasem staje się to korzystniejsze od podkręcania procesora, ponieważ to karta graficzna powoli przejmuję rolę serca komputera.

karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-670

Na początek polecam pobrać GPU-Z

http://www.techpowerup.com/gpuz/

, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować temperaturę naszej karty graficznej. Wiele jest programów do podkręcania, lecz obecnie tym najlepszym wydaje się być MSI AFTER BURNER

http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm

ze względu na sporą liczbę opcji i przejrzysty interfejs.

MSI+AFTERBURNER.jpg

Pierwsze co nas interesuje, to Core clock (taktowanie rdzenia. Za każdym razem podwyższamy u kilkanaście MHZ, i testujemy za pomocą
3Dmark

http://www.3dmark.com/

, czy nic się nie zawiesza. Nie zapominamy także o kontrolowaniu temperatury. Jeżeli jest za wysoka, możemy nieco podwyższyć Fan Speed (szybkość pracy wentylatora).

Jeżeli pojawią się pierwsze problemy, zmniejszamy taktowanie rdzenia o jakieś 15-20 MHZ i postępujemy w ten sam sposób w przypadku Memory Clock (taktowanie pamięci).

Po całej operacji możemy przejść do testu praktycznego w grach. Jeżeli po kilku godzinach nie ma żadnych załamań obrazu, to wszystko jest w porządku. Jeżeli występują jakieś problemy, musimy trochę zmniejszyć wydajność karty.

PODKRĘCENIE RAM

Podkręcanie RAM-u w praktyce wygląda tak samo, jak podkręcanie każdego innego podzespołu. Trzeba robić to małymi kroczkami i z umiarem.

gskill-ram-pamiec-trident-490.jpeg

Oczywiście nie każdy komputer będzie miał możliwość zmiany taktowanie swojej pamięci, RAM, ale jeżeli taka opcja w ogóle będzie dostępna, to prawdopodobnie w BIOS-ie będzie nazywać się "Frequenycy/Voltage Control". Za każdym razem podwyższamy taktowanie o jakieś 5-10 MHZ i sprawdzamy czy nasz komputer jest stabilny, nie zawiesza się, ani nie resetuje. Zawsze można też podwyższyć napięcie, które znajduje się prawdopodobnie w opcji "RAM Voltage" lecz trzeba się wtedy liczyć z prądożernością naszego sprzętu, dlatego warto zaczynać podkręcanie od najniższej wartości.

Podkręcamy do czasu, aż nasze kości RAM będą odczuwalnie gorące lub system odmówi nam całkowicie współpracy.

Ad 5. Materiał o podkręcaniu podzespołów wykorzystano z taktowanie.blogspot

Jestem pewnien że Tutorial ci pomoże.
Temat będzie rozwijany i aktualizowany, ponieważ już mam w głowie kolejne sposoby na optymalizacje gry.

Pozdrawiam Beater

Pani Kasia

WTF ;D Może się przydać ale nie napisałeś nawet nic o opcjach CubeWorlda, jak dla mnie to przyśpieszenie kompa, może dodaj jakiś config z optymalizowany, poprzez edycje options.ini

@down

dobrze pkt 5 nie przeczytałem ;p ale chodzi o to że dużo graczy skarży się na to jak ustawiać cubeworlda aby działał, nie lagował itd.

ty opisałeś tu wszystko praktycznie co może pomóc.

Każdy gracz ma innego kompa, jeden lepszego drugi gorszego, ale po to jest chyba nazwa tematu maxymalne fps? a nie minimalne ;p

@up patrz pkt 5.

Ustawienia optymalne moga byc dla twojego komputera, nie koniecznie dla kogos innego.

optymalizacje mozna wprowadzic tylko wtedy gdy zna sie wszystkie podezspoly komputera a nie wtedy gdy ktos powie ze ma ¨slaby¨ czy ¨mocny¨ komputer,bo to sa pojecia wzgledne

Dzięki wielkie nareszcie gra jest grywalna ! :) PS:Jak wyłączyć niebieską mgłę za odpowiedz z góry dziękuję!

I oczywiście like!

@up, żeby wyłączyć mgłe to chyba musisz zwiększyć render, im większy tym ona się oddala aż po jakimś czasie znika, ale nie radze ruszać ona usuwa też lagi :) ale nie jestem do tego pewien, myśle na przykładzie minecrafta.

Niebieska mgła jest spowodowana nie wyrabianiem procesora i karty graficznej.

ustaw render 50% , podkreć procesor i karte graficzną = smiga pieknie.

ja wlasnie na mojej pro maszynie dla graczy podkrecilem karte tym sposobem i o niebieskiej mgle juz dawno zapomnialem :P

Nie jestem posiadaczem słabego komputera, ale doceniam twoją pracę i z chęcią daję like by więcej osób z słabymi komputerami dowiedziało się o tym.

Hmm ja mam takie pytanko.

Gdy wchodze na serwer kumpla to dookola mnie jest taka niebieska mgla i gdy w nia wejde to ciagle pisze Please Wait. FPSow mam okolo 90. Jakies rady?

Wymien podzespoly,bo tylko tak bd mogl ci pomoc.

@down przeczyść pożądnie kompa wdlg tego poradnika

i podaj łącze ;)

A to nie moze byc wina internetu?

Bo podzespoly mam takie:

- 4gb ram

- procek intel dual core 2x3.0 ghz

- grafa Radeon Hd 6670 2GB

@up dziwne.. możliwe, że to net,jednak mgła to zawsze nie wyrabianie komputera.. hmm

@topic refresh,bo pojawia sie coraz wiecej tematów z tym zwiazanych a nikt tego nie zauważa

Bardzo ładnie wszystko rozpisane , widać że się napracowałeś .

Pani Kasia

Pomoże ktoś z punktem 3 , a dokładnie z usługami ??

Chcę aby komputer chodził najspawniej jak się da .

Próbowałem Offnąć wszystkie usługi ale wtedy nie było dźwięku , internetu i kolorystyka pulpitu.

Może mi ktoś podać jakie usługi trzeba zostawić aby

były te usługi co wcześniej wymieniłem ?

@up masz powywalać dużo w uruchamianiu a nie w usłgach

-nie wolno odznaczać nic co ma w sobie frazy:

realtek;

geforce;

radeon

intel;

amd;

nvidia;

microsoft;

java;

@ w usługach wolno wylaczyc tylko takie cos jak:

update;

updater;

hm, ciekawie. czyli jak ja mam wszystko na C to znaczy ze musze zrobic jakis nowy dysk np D i tam wszystko poprzerzucac : filmy, muzyke,gry,dokumenty jakies, zdjecia itd... tak?a niepotrzebne usunac?

@up dokladnie tak jak myślisz ;)

nie polecam programu : AUSLOGIC REGISTRY DEFRAG

Musiałem przez niego odświeżać system (usuwa prawie wszystko z C, coś jak format), ponieważ ciągle włączał się w trybie awaryjnym ;< teraz spróbuje lekko podkręcić karte.

@edit

u2oq.png
emmm pobrałem ten msi after burner i miałem tak od początku i nie mogę podkręcić dalej ;<

@2up

zablokowana karta graficzna i na dodatek w laptopie nic dziwnego ;)

Poradnik, mega ekstra super, dobra robota, a co więcej, inne gry, mi śmiagają nawet na Full Detalach !

Super poradnik, leci like :)

Pozdrawiam i dziękuję!

3dMark ma 1gb? dałeś tylko link do strony ale nie wiem co pobrać...

b)Na dysu systemowym nie ma byc nic poza systemem i sterownikami

Rozumiem że mam usunąć wszystkie pierdoły lecz zastanawiam się nad "Program files". Część plików tam to śmieci, aczkolwiek mam tam i pliki z nazwami Microsoft więc nie jestem pewny czy usunąć cały folder czy tylko wybrane pliki. Powinienem je zostawić?

Pani Kasia

Cube World szybciej chodzi , mam więcej FPS. Ten poradnik jest naprawdę super. Warto poświęcić czas na jego przeczytanie. Bardzo solidnie wykonany ,opisano krok po kroku jakie czynnosci należy wykonać. Naprawdę polecam !

@up starałem sie zrobić wszystko by przyspieszyć działanie całego komputera , ten poradnik jest wstanie nawet o 60% przyspieszyć każdy komputer ,tylko nie każdemu chce sie go czytać ;)

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...