Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[Poradnik]Age Of Empire - Jak zacząć?


ShrekForever

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich serdecznie Jak widze wielu osobom spodobała się gra Age of Empire, co mnie z reszta nie dziwi. Jako że gra ta jest dość rozbudowana postanowiłem troszkę pomóc nowym graczom tworząc poradnik dotyczący tejże gry. Być może i osoby, które grają w AoE już jakiś czas także z niego skorzystają.
Zacznijmy od podstawowych informacji.
Gra Age of Empires jest wg. mnie swoistym połączeniem gry MMO z grą strategiczną. Polega ona na rozbudowie swojej osady oraz na szkoleniu armii i podbijaniu nowych terenów. Gracze mogą łączyć się w sojusze co daje im szanse na poprawę jakości gry i rywalizację z innymi sojuszami o miano tego najlepszego – gra oferuje szereg rankingów, o których wspomnę w dalszej części.

A oto jakie budynki mamy do dyspozycji w naszej osadzie. Nie można tworzyć nowych budynków, a jedynie ulepszać istniejące.

Budynki, które można(a nawet trzeba) ulepszać to:



Ratusz – główny budynek naszego miasta. Ulepszając go zwiększamy populację naszego miasta. Do czego ona potrzebna? Każde ulepszenie budynku i wyszkolenie żołnierza wymaga od nas pewnej liczby ludności. Ludność bez pracy jest wykorzystywana w tym celu stając się ludnością pracującą. Dane dot. ilości poszczególnej ludności znajdziemy w ratuszu.
Magazyn – budynek, w którym składowane są nasze surowce. Ulepszanie go zwiększa limit surowców jakie możemy posiadać
Koszary – tutaj rekrutujemy wojska. Wpływa na maksymalną ilość wojsk, która wzrasta wraz z ulepszaniem Koszar.
Kamieniołom/Kopalnia /Drewno/Farma – dostarcza określoną i zależną od poziomy ilość kamienia/stali/drewna/żywności.

Budynki, których nie da się ulepszyć:

Targowisko – budynek, w którym możemy handlować surowcami z innymi graczami.
Loteria – raz dziennie można wziąć udział w loterii, w której wygrać można ciekawe nagrody. Są 3 stopnie loterii. Normal (darmowe jedno losowanie dziennie – kolejne 10 złota) -> Medium (losowanie za 45 złota)->Advanced (losowanie za 120 złota).
Wieża chaosu – na każdym piętrze czeka nas przeciwnik do pokonania. Przechodząc kolejne piętra mamy szanse zdobyć Zniszczona Tarcza, Zniszczona Zbroja lub Złamana Lanca – przedmioty potrzebna do wykonywania codziennych misji (o tym dalej). Na 20,40,60,80,100 piętrze otrzymujemy bohatera z rosnącą ilością gwiazdek i tak na 20 – 1 gwiazdka, na 40 – 2 gwiazdki itd.
Arena – tutaj toczymy walki z innymi graczami. Raz na 3 dni otrzymujemy nagrodę za nasze miejsce w rankingu. WALKA NA ARENIE NIE POWODUJE STRAT JEDNOSTEK!! Ponadto zapisana formacja jest używana do walki tak długo jak długo mamy ją zapisaną (nie zmienia się ilość, rodzaj i liczebność wojsk danego bohatera nawet jeśli już go nie mamy w grze).
Technologie – tutaj możemy zwiększać szybkość zdobywania surowców.

Surowce


W grze mamy 6 rodzajów surowców.
Drewno, Kamienie, Stal, Żywność – zdobywamy w naszych budynkach oraz okupując dzikie pola.
Miedziaki – waluta stosowana do zakupu surowców od innych graczy, ulepszania technologii pozyskiwania surowców i ulepszania bohaterów.
Złoto – waluta dostępna głównie za prawdziwe pieniądze. W grze możemy ją uzyskać z eventów, wysokopoziomowych (8 i 9) skarbów oraz wylosować w loterii. Znacznie ułatwia nam gre co zostanie omówione w dalszej części.

Dzikie pola i fortece


Mamy 4 rodzaje dzikich pól. Dostarczają 4 podstawowych zasobów, czyli drewna/kamienia/stali/żywności. Możemy spotkać pola na levelu od 1 do 9. Wraz ze wzrostem poziomu pola zwiększa się ilość zasobów z niego pozyskiwanych jednakże bronione jest ono przez większą ilość strażników. Co istotne – pola zużywają się więc często trzeba podbijać nowe.
Fortece możemy spotkać tak jak pola wiatru na mapie świata. Dostarczają one miedziaków na tej samej zasadzie co pola surowców. Zdobycie fortecy jest jednak znacznie trudniejsze niż pola o tym samym lvlu.

Wojsko


Czym byłby gra strategiczna bez wojska? W grze dostępne są 4 rodzaje wojsk:
Piechota – wysoka obrona, słaby atak dobra przeciwko łuczników
Kawaleria – średni atak i średnia obrona, dobra przeciwko katapultom
Łucznicy – średni atak słaba obrona, dobra na kawaleria
Katapulty – dobry atak średnia obrona, dobra na piechotę

Generałowie


Generałowie dowodzą wojskami. Do każdej walki możemy wysłać max 4 bohaterów. Każdy z nich może dowodzić tylko jednym rodzajem wojsk. Generałów charakteryzują następujące statystyki:
Ilość gwiazdek – ogólna ocena generała. Im więcej generał ma gwiazdek tym lepsze jego statystyki i większą ilością wojsk może dowodzić.
Atak i obrona – wpływają na atak i obronę jednostek dowodzonych przez generała.
Szybkość wzrostu – określa o ile podnosi się atak i obrona generała wraz z awansem na wyższy poziom.
Exp – ilość doświadczenia posiadanego/ilość potrzebna do następnego lvl
Każdy generał ma pewne predyspozycje do dowodzenia określonym rodzajem wojsk. Mówią o tym litery przy obrazkach wojsk i tak:
S – zwiększa atak wojsk o 20%
A – zwiększa atak wojsk o 15%
B – zwiększa atak wojsk o 10%
C – zwiększa atak wojsk o 5%
D –atak bez zmian
E –obniża atak wojsk o 5%
Istotne jest zatem odpowiednie przypisanie wojsk do generałów.
Ważnym zagadnieniem jest również synteza bohaterów. Aby posiadać coraz silniejsze wojsko należy posiadać coraz lepszych generałów ( z większą liczbą gwiazdek). Synteza polega na połączeniu 6 bohaterów w jednego o liczbie gwiazdek o jedną wyższej niż liczba gwiazdek najsłabszego bohatera. Przykład:
Łączymy 4 generałów 2-gwiazdkowych, jednego 3-gwiazdkowego, jednego 1-gwiazdkowego.
Otrzymujemy… Generąła 2 gwiazdkowego. Poziom i wartość ataku i obrony są wyliczane prawdopodobnie jako średnia generałów poddanych syntezie.
Rady dotyczące syntezy:
- łączymy generałów o równej liczbie gwiazdek by uzyskać jednego silniejszego.
- synteza powinna być wykonywana gdy mamy co najmniej 9 generałów – 6 do syntezy i 3 do normalnej gry. Gra z liczbą generałów niższą niż 4 jest znacznie utrudniona.
-starajmy się łączyć generałów o podobnym poziomie, dzięki czemu nie będzie problemów, gdy jeden generał odstaje lvl od innych, lub gdy 4 wysoko poziomowych generałów łączymy z dwoma 1 poziomowymi co skutkuje stratą poziomów tej 4 w postaci bohatera o niższym poziomie od wcześniej posiadanych

Misje i zadania codzienne


Za wykonywanie misji (ulepszanie budynków, zdobywanie pól, walka na wieży chaosu) otrzymujmy nagrody w postaci surowców.
Zadanie codzienne wykonujemy codziennie (wow). Zwrócę uwagę na dwie misje. Pierwsza polega na zebraniu 2 Zniczonych Tarcz, Zniszczonych Zbroi oraz Złamanych Lanc dostępnych w wieży chaosu. Otrzymamy za to 10 wozów z zasobami dającymi 300-500 każdego surowca za jeden wóz. Kolejna misja polega na zebraniu 1 Zielony Owoc, Czerwony Owoc, Złamana Kość i Pióro. Przedmioty tezdobywa się walcząc na arenie, a nagroda jest taka sama jak w misji poprzedniej.

Sława


Sława decyduje o ilości pól i fortec jakie możemy zając, a także o poziomie naszego miasta. Otrzymujemy ją za ulepszanie budynków, walkę na arenie oraz wykonanie misji codziennej(zajęcie 2 dzikich pól przeciwnikom). Aby przejść na wyższy poziom musimy zaliczyć misję o nazwie „Sława X” X- poziom, na który wejdziemy. Sławę zdobywamy także po udanej obronie naszego miasta przed atakiem innego gracza.

Mapy skarbów


Mapy skarbów zdobywamy plądrując miasta innych graczy. Cotygodniowo gracze otrzymują nagrody zależne od ilości posiadanych map skarbów, więc opłaca się o nie walczyć.
Rady dotyczące walki o mapy skarbów:
-jeśli mamy niski lvl miasta nie walczmy o mapy zbyt gwałtownie. Jeśli będziemy w rankingu wysoko gracze silniejsi od nas mogą skupić na nas swoją uwagę i nękać nas dość długo.
-dokładnie analizujmy każdy atak by nie stracić wojsk w walce ze zbyt silnym przeciwnikiem. Dobrym pomysłem jest wykrycie przed atakiem( lub też nieznacznie przed dojściem wojsk do celu) jakie siły bronią miasta, jednak kosztuje to sporo miedziaków.
-na niższych lvlach włączajmy się do walki 2-3 dni przed zakończeniem co pozwoli nam zdobyć dużą ilośc map, a przy okazji nie narazimy się na częste ataki innych (oczywiście zupełnie ich nie unikniemy)

Dalsza część wkrótce. Każdego nowego gracza proszę o wpisywanie podczas pierwszej gry kodu
xxx




Gracz: Mrbibix123xd | Serwer: A40 |Sojusz: UnitdKingdom

Pomogłem daj +? zapewne zminusujesz, ale to zależy od ciebie..

bo przecież nie każdy jest dzieckiem..

Opublikowano

podawanie kodu do gry to reflinkowanie

 

p.s. to kolejny bezsensowny temat z tą grą...

If you = stupid then

insert(foot.in.your.ass)

end if

licznik-54-96732-stat.png

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...