Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Programowanie - od jakiego języka zacząć?


Remover

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Od jakiego języka programowania zacząć? Słyszałem o Pascalu, że od niego najlepiej się zaczyna, ale również byli ludzie którzy się z tym nie zgadzali, ponieważ to podobno przestarzały język. Przyznam, że z programowaniem nie miałem styczności, prócz HTML - ale to już chyba inna bajka...

 

 

 

Co sądzicie o Python'ie? Warto od tego zaczynać?

Opublikowano

@up

 

Python wyrzuć przez okno prosto do piekła.

 

Dzięki za radę :) Ale dlaczego Pythona wyrzucić przez okno? :P

Opublikowano

Po pierwsze pyton może cię udusić przy komputerze.

Po drugie jest strasznie zamotany i beka z nim.

Zacznij od VisualaBasic bo ma więcej wspólnego z prawdziwym programowaniem a potem działasz na własną rękę z C#/C/C++.

W autoit robisz takie pierdułki typu naciskanie guzika co x czasu etc. (automatyzacja windowsa)

W Delphi fajnie i szybko trojany się robi więc beka.

Pascal - prawie to samo co delphi ale większa beka.

Asembler?

			 mleko - 3zł
			 wino  - 5zł
			 chleb - 2zł
			 razem - 8 zł

 

A tak to wygląda w asemblerze

 

 

Beka prawda?

.data
 align 1024
 wino	 dw 2   ;    1
 mleko dw 5   ;    2
 chleb    dw 4   ;    3
 w_sumie  dw ?   ;    |
 dodaj    dd 0   ;    |
 ile	  dw 3   ;  <-
.code
 nop
 nop
 nop
 nop
 nop
 nop
 nop
 nop
 nop
 jmp start
dodawaj proc near
 nop
 push ax
 nop
 sub ax,ax
 nop
 push ds
 nop
 mov ds, seg w_sumie
 nop
 push dx
 nop
 mov dx, offset w_sumie
 nop
 mov ds:dx, ax
 nop
 mov dx, offset ile
 nop
 push ecx
 nop
 mov cx, ds:dx
 nop
 int cyferka=0
 cyferka+1=
 drukuj
 lista:
 0+0
 888=888
 mov dx, offset wino
 nop
 dec dx
 nop
 align 4096
 lista:
  nop
  inc dx
  nop
  call proc
  nop
  inc dx
  nop
 loop lista
 nop
 pop ecx
 nop
 pop dx
 nop
 pop ds
 nop
 pop ax
 nop
 ret
dodawaj endp
dodaj proc near
 nop
 push ecx
 nop
 xor ecx, ecx
 nop
 mov cx, ds:dx
 nop
 jmp bbb
align 3
aaa:
 nop
 mov bx, ds:dx
 nop
 align 65536
 dodawanie:
  nop
  inc bx
  nop
 loop dodawanie
 nop
 mov ds:dx, bx
 nop
 pop dx
 nop
 pop bx
 nop
 jmp ccc
align 49
bbb:
 nop
 push bx
 nop
 push dx
 nop
 mov dx, offset w_sumie
 jmp aaa
align 107
ccc:
 pop ecx
 nop
 ret
endp dodaj
pisz proc near
 nop
 push bp
 nop
 mov bp, 3
 nop
 push ax
 nop
 inc bp
 nop
 inc bp
 nop
 push bx
 nop
 inc bp
 nop
 inc ah
 nop
 inc bp
 nop
 inc ah
 nop
 inc bp
 nop
 sub bx, bx
 nop
 inc bp
 nop
 push ecx
 nop
 inc bp
 nop
 mov ecx, 1
 nop
 inc bp
 nop
 inc ecx
 nop
 inc ecx
 nop
 inc ecx
 nop
 inc bp
 nop
 add ecx,2
 nop
 inc bp
 nop
 inc ecx
 nop
 inc ecx
 nop
 inc ecx
 nop
 inc ecx
 nop
 inc ecx
 nop
 inc ecx
 nop
 align 32768
 znak1:
  nop
  and ah, 0
  nop
  or  ah, 1
  nop
  add dl, ah
  nop
  shl ah, ah
  nop
  add dl, ah
  nop
  inc dl
  nop
 loop znak1
 nop
 xor ah, ah
 nop
 int 21h
 nop
 add ecx, bp
 nop
 dec ecx
 nop
 align 8192
 znak2:
  nop
  dec dl
  nop
  dec dl
  nop
  dec dl
  nop
  dec dl
  nop
 loop znak2
 nop
 pop ecx
 nop
 pop bx
 nop
 pop ax
 nop
 pop bp
 nop
 ret
endp pisz
align 2048
start:
 nop
 nop
 nop
 nop
 nop
 nop
 call dodawaj
 nop
 mov dl, 1
 nop
 call pisz
 nop
 call pisz
 nop
 mov ax,4c00h
 nop
 int 21h
 nop

1375799776-U359635.jpg

Opublikowano

@up

Dzięki za radę :) Ale dlaczego Pythona wyrzucić przez okno? :P

Jemu chodziło chyba o Pascala :3

 

@Top

 

AutoIt to nie jest jakieś takie fajne na początek, chyba ,że swoją kariere programisty chcesz zbudować na botach do metina i tibi...

//To wszystko zależy od wielu zależnośći - czy wcześniej miałeś jakąś styczność z jakimkolwiek chociażby pseudokodem albo systemami

informatycznymi... i jak w dużym stopniu jesteś w stanie zrozumieć cokolwiek.

 

Wbijaj do działu VB.NET tam jest dyskusja na poziomie i mało osób, co za tym idzie ;_;

Niektórzy mówią ,że vb jest nielogiczne i lepsze c# ale to Twój wybór.

 

//A jak chcesz wbić na rower z czterem kółkami to PHP - najprostszy "język" ave :3

 

@Up

 

Asma sie używa do pisania sterowników, super-duper funkcji i niewykrywalnych wirusów (to poprzednie to żart oczywiśćie :3) i na asma możesz wejść jak ogarniesz cokolwiek .

 

//szybkie trojany ;__;

Opublikowano

Widzę, że niektórzy są bardzo ograniczeni twierdząc, że AutoIT to tylko boty do metina i tibii ... Ja polecam jak najbardziej AutoIT, żeby poznać podstawy programowania. Nie powiem co później bo sam jestem na tym etapie :D Ale próbowałem różne języki i ten najlepszy dla początkującego. <------ TO JEST MOJE ZDANIE!

Opublikowano

AUTO IT -> C++ -> Java/HTML

na początku warto się pobawić w prostych rzeczach, np. Cmd,bat, czy też notatnik i zapisanie jako .bat czy inne bajery.

Opublikowano

C++. Nauczysz się zarządzać pamięcią. Później możesz się przerzucić na choćby C#. VB.NET nie polecam. Dlaczego? Gdyż do platformy .NET rekomendowanym językiem jest właśnie C# i najwięcej przykładów jest w nim. Do tego ma podobną składnię do C++ (składnia podobna, ale pamiętaj, że te dwa języki się bardzo od siebie różnią).

Opublikowano

...powiedział, uruchamiając Windowsa 8 i odpalając Internet Explorera.

Jeszcze może mu polecisz M$ Visual Studio 12?

Niech się chłopak czegoś prostego na początek nauczy, a ty mu każesz od razu męczyć się z C++...

Tak, polecę mu vs 2012 (no chyba, że pisze pod linuxem to inna bajka) oraz windowsa 8. Sam używam i jestem zadowolony.

C++ jest przydatne w wielu konkursach i olimpiadach. Jeżeli nie da rady, to może zacząć od jakiegoś skryptowego języka.

Opublikowano

Toś się wpakował, bo Win8 pod peceta to lekki shit tak samo jak VS 12 które muli i ssie na gorszych kompach, a na netbooku z win xp nie chce się w żaden sposób zainstalować :x

ale już koniec offtopu

XP to zacofane gówno, które blokuje rozwój.

VS 2012 jest edycją, która wprowadza intellisense dla C++/CLI.

Windows 8 ma lepsze osiągi w grach niż Win7.

Opublikowano

Mnie i tak nie przekonacie, XP pod netbooka rulez :D... co najwyżej 7, ale pod 8 dla tych paru % więcej mocy nie chcę się przesiadać (przynajmniej na razie)

I dobry programista i w notatniku napisze porządny progra .

mi wystarczy MSDN i Code::Blocks jeśli chodzi o C++

846331404756772371599.jpeg
Opublikowano

Mnie i tak nie przekonacie, XP pod netbooka rulez :D... co najwyżej 7, ale pod 8 dla tych paru % więcej mocy nie chcę się przesiadać (przynajmniej na razie)

I dobry programista i w notatniku napisze porządny progra .

mi wystarczy MSDN i Code::Blocks jeśli chodzi o C++

Ty w notatniku po kilkudziesięciu linijkach będziesz miał obolałe palce.

Ja w VS dopiero będę się rozkręcał.

Opublikowano

Toś się wpakował, bo Win8 pod peceta to lekki shit tak samo jak VS 12 które muli i ssie na gorszych kompach, a na netbooku z win xp nie chce się w żaden sposób zainstalować :x

ale już koniec offtopu

Przyznaj się, czy chociaż używałeś visuala 2012 lub windowsa 8. Jak nie, to nie masz się o nich co wypowiadać. Jak tak, to zwracam honor.

Dlaczego VS 2012 nie chce ci się zainstalować na netbooku z win xp? Bo ta wersja już nie obsługuje xp, tylko od 7 w górę. Wystarczy poczytać wymagania. Mi jakoś na 5. letnim kompie nie muli (Pentium D 2x2.8; 2 GB ramu).

 

Na netbokach, które mają niskie parametry to xp będzie w sam raz, ale na nowszych kompach, które mają już trochę więcej zasobów, to nie ma co dawać xp bo i tak tego nie wykorzysta.

Opublikowano

Visual Studio 2012 osobiście nie używałem, z wyżej wymienionych powodów, jednak poczytałem sobie opinie userów o nim.

Win8 używałem przez parę godzin na testowym pececie - ni to ładne ni to użyteczne.

Nie mogłem się przyzwyczaić do Metra i tych całych kafelek - nie było to zbyt praktyczne.

Jednak mogłem się uskarżać tylko na niekompatybilność z wieloma moimi programami (testowałem to parę miechów temu - wtedy jeszcze nic nie było kompatybilne z 8) i interfejs - przynajmniej nowy windows nie zamulał.

846331404756772371599.jpeg
Opublikowano

Visual Studio 2012 osobiście nie używałem, z wyżej wymienionych powodów, jednak poczytałem sobie opinie userów o nim.

Win8 używałem przez parę godzin na testowym pececie - ni to ładne ni to użyteczne.

Nie mogłem się przyzwyczaić do Metra i tych całych kafelek - nie było to zbyt praktyczne.

Jednak mogłem się uskarżać tylko na niekompatybilność z wieloma moimi programami (testowałem to parę miechów temu - wtedy jeszcze nic nie było kompatybilne z 8) i interfejs - przynajmniej nowy windows nie zamulał.

Testowałem Windowsa 8 od Developer Preview i jednym programem, który nie działał był KIES.

 

@topic

Pada pytanie od czego zacząć i oczywiście pojawiają się jakieś randomy, które pewnie nie do końca wiedzą co to za język, ale go polecają.

Co do autoshita, to po co ma marnować czas na język, którego będzie używał maksymalnie do nauczenia się lepszego języka?

Opublikowano

Moim zdaniem, najlepiej zacząć w C++ dlaczego ? Sam od niego zacząłem, i główną kwestie nie odegrała inteligencja tylko dobry kurs, jak już to polecam ten kurs

sam się z niego uczę i jest na prawdę dobry na początek :

"...przeważnie zachowuje się rozważnie ... "

Opublikowano

Dlaczego wywalić Pythona przez okno?

 

Autoit - to nie język programowania - autoit to strata czasu

Python - uczysz się czysto programować(zamiast klamer muszisz tabować kod) - programujesz pod wszystkie platformy - także strony.

VB.NET - zamknięta platforma jak chcesz już .NET to:

C# - zamknięta platforma, idiotoodporny, jak ktoś ma mózg nauczy się bez kursów.

C++ - głównie 90% polecających to pseudo koderzy którzy jeśli coś potrafią w Cpp to maksymalnie pętle i if'y.

C - tak jak C++, napiszesz pod wszystko, Unixy, MSDOS'y, AMR, AVR - trudny

Assembly - wychujiście mało intrukcji, wychujiście trudny.

Opublikowano

Zastanawia mnie dlaczego ludzie polecają języki, które są popularne na MPC. Visual Basic już odszedł do lamusa, a przerobili go na .NET'a, aby ludzie którzy w nim pisali, nie musieli uczyć się od nowa C# aby pisać na nowej platformie.

AutoIT jest językiem skryptowym. Wg. mnie mało czytelnym.

 

Ja polecam C++ lub C#. Pamiętaj tylko, że te dwa języki się dużo różnią (tylko składnią są podobne).

 

@Sekhmet™ C# to tylko język, .NET jest zamkniętą platformą. Nie ma przeszkód by w C# pisać z użyciem bibliotek Mono, które są otwarte.

Opublikowano

.NET jest zamknięte - Mono nie jest Microszitu.

 

Jeśli ktoś napisałby od zera GG i udostępnił kod, to GG nie byłoby opensource.

 

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...