Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[fiz]sprawność Cyklu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

próbowałem zrobić, ale z notatki na lekcji nie potrafię się za to zabrać...

 

Zad. Oblicz sprawność cyklu:

 

cyklr.th.jpg

 

Wielkie dzięki za wszelką pomoc!

Pozdrawiam.

Opublikowano

Nie chcę Cię w błąd wprowadzać, bo sam do końca nie jestem pewien, czy poprawnie kombinuje, ale na odcinku 1-2 i 3-4 masz przemiany izochoryczne (stała objętość) a 2-3 i 4-1 przemiany izobaryczne (stałe ciśnienie). Teraz sprawność to będzie stosunek użytecznej pracy jaką wykonuje ten gaz do dostarczonego ciepła

 

n = (W/Q)*100%

 

Ponieważ w przemianie izochorycznej nie masz pracy, to zmiana energii DU będzie równa dostarczonemu ciepłu:

 

DU = Q = cv * m * DT

 

W przemianie izobarycznej praca wyraża się wzorem:

 

W = p * DV

 

Ponieważ w tym cyklu praca w procesach izobarycznych zachodzi w dwie strony, to jedna będzie miała znak minus. Ich suma powinna być równa sumie całej pracy w tym układzie, lub polu figury jaką tworzy, czyli 2*p1*V1.

 

Teraz to tylko podzielić, ale wszystko będzie na symbolach, więc może znajdziesz coś w zeszycie, co to uprości.

 

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...