Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Rzeczy, które chciałbym widzieć, gdy rozpoczynałem grę


Kodexior

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mały poradnik, co do tego, jak się zachowywać w pewnych sytuacjach w Docie.

Tylko tłumaczyłem oryginał (http://forum.gamespo...-I-Just-Started). Za wszelkie błędy przepraszam.

Zapraszam do czytania.

 

Laning:

  • Jeżeli masz opóźniony stun, jak Lina lub Leshrac, poczekaj na towarzysza, aby pomógł ci go zabić (nie rwij się sam do zabijania). Działa nawet przy dłuższych opóźnieniach jak Kunkka, ale wrogowie mogą to łatwo przewidzieć.
  • Jeżeli jesteś postacią zasięgową i walczysz przeciwko postaci melee, wroga postać zawsze będzie podchodziła pod creep wave'a, aby last hitować. Jest to okazja do zadania jej paru obrażeń. W przypadku gdy zadasz jej dużo obrażeń, wycofa się i użyje butelki lub tango, a ty będziesz miał więcej czasu, aby zlikwidować własne creepy z małą ilością życia (tak, aby nie dawały przeciwnikom kasy ani expa).
  • Z powodu podanego powyżej, jeżeli jesteś postacią melee i walczysz przeciwko zasięgowej, podchodź często do przeciwnika i zadawaj mu ciosy tak, aby cofnął się. W ten sposób unikniesz nękania ze strony wroga.
  • Jeżeli jesteś postacią supportową i walczysz 2vs1 na swojej linii, nie stój za swoimi creepami, stój niedaleko wroga i nękaj go, aby się wycofał. Jeżeli nadal będą was nękać, twój partner z linii powinien po prostu przejść pomiędzy creepami i podejść do nich (klik na ziemię, nie bohatera). W ten sposób druga osoba musi wrócić lub zmierzyć się 2vs1, co oznacza, że otrzymają oni więcej obrażeń, niż ty.
  • Gdy walczysz 1vs2, skup się na zbieraniu gold'a i exp'a i nieumieraniu będąc chciwym na last hity. Na początku nie dostaniesz zbyt dużo złota. Użyj przewagi swojego poziomu, aby nadrobić zaległości w połowie gry.
  • Jeżeli nikt nie używa kuriera, po prostu kup butelkę (zieloną) i przynieś ją sobie. Jeżeli wrócisz do bazy, omijając około dwóch fal creepów, będziesz miał duże zaległości w expie i złocie na początku gry.
  • Jeżeli solujesz mida, Świetliści mają bezpieczną drogę, aby sprawdzić obydwie runy, gdy Mroczni bezpiecznie mogą sprawdzić tylko runę z topa. Zawszę sprawdzaj górną runę ze względu na krótszą drogę (lepiej wgl kupić Observer Wardy).
  • Butelka (Bottle) jest obowiązkowa do wygrywania na midzie, lecz są pewne wyjątki. Tymi wyjątkami są postacie, które nie używają prawie w ogóle many, jak Bloodseeker i Anti-Mage. Nienalezy także ignorować run w grze po czasie ok. 20-25 minut. Istnieje 5 run, które zabutelkowane, bardzo pomogą ci podczas potyczek z wrogami i mogą zaważyć na wyniku gry. Runy uzupełniają butelkę, dzięki czemu nie musisz wracać do bazy i zostać na swojej linii, dzięki czemu zyskasz przewagę poziomową, która pomoże ci w grze.
  • Kiedy pushujesz linie ze zdolnościami AoE, upewnij się, że last hitujesz więcej niż 2 creepy i trafiasz bohatera. Żaden inny scenariusz nie jest tego wart.
  • Najbezpieczniejsze miejsce przeciwko Pudge'owi jest w środku creep wave'a, inaczej mówiąc, pomiedzy melee creepami a range, lub pomiędzy dwoma melee. Ciężko jest cię wtedy złapać i jeżeli przyjdzie ze swoją chmurą, wszystkie creepy podejdą do niego i zaczną go atakować.
  • Nie jesteś niezwyciężony, tylko dlatego że masz blink'a. W rzeczywistości, postacie, które mają blink'a, zazwyczaj posiadają małą ilość życia i bardzo słaby pancerz. Pomyśl dwa razy zanim zainicjujesz walkę Anti-Mage'm lub Queen of Pain. Pomyśl trochę, czy aby podejście i bicie nie jest opłacalniejsze, aby zachować blink, szczególnie wtedy, kiedy jest miss jakiejś postaci ze stunem.
  • Jeżeli wróg idzie po last hita z jednym creepem po jego stronie, który zaraz ma zginąć, zestunuj go. Jeżeli masz pełnego wave'a po swojej stronie, masz dużą szansę go zabić. Creep rani, bardzo.
  • Opóźniaj swoją falę creepów, stając przed nimi. Dzięki temu, w pewnym momencie, dwie fale złączą się w jedną, co możesz wykorzystać do zniszczenia wrogiej wieży.
  • Jeżeli jesteś na midzie, pushuj falę od 40 sekund do minuty. To oznacza, jeżeli twój wróg zdobędzie runę, wtedy przegapi twoją falę i będzie do tyłu z poziomem. Jeżeli ominą falę i przegapią runę, wygrałeś na swojej linii.

Informacje ogólne:

  • Nigdy nie myśl, że skład zespołu determinuje późniejszą grę. Z odpowiednim farmieniem i przewagą na liniach w środku gry można wygrać.
  • Levele są ważniejsze niż złoto na początku gry, exp znaczy bardzo dużo, a omijanie fali creepów jest beznadziejne. Są od tego wyjątki, tak jak postacie Carry. Im wcześniej AM dostanie bf, farmienie pójdzie o wiele szybciej. Im szybciej morph dostanie eb i clinkz orchid, tym szybciej można zacząć zabijać wrogów.
  • Wardy są dobre, ale jest więcej niż 2 pozycje runowe, gdzie możesz je postawić. Zmieniaj pozycje wardów, ze względu jak idzie gra. Jeżeli nie masz zniszczonych wież, a oni mają, postaw wardy w dżungli. Jeżeli jesteś pushowany, postaw wardy w dżungli w sklepie. Wardy obok run po 40 minutach rzadko mają jakiś sens.
  • Jeżeli kupisz dusta i dzięki niemu zdobędziesz kill'a, to nie dzięki przewadze poziomowej, tylko dlatego, że zbytnio polegali na niewidzialności.
  • Używanie skilli na kluczowych bohaterach jest najważniejszą częścią team-fight'ów. Nie puszczaj swoich spelli w pie**olony chaos i licz na szczęście, wybierz 2-3 cele i próbuj trafić w nie.
  • Nigdy nie goń kogoś mijając 4 herosów w teamfightach. Może zdobędziesz kill'a na tym Sniperze z 5% życia, jeżeli jednak zabiją cię ze 100% życia, przegraliście całą walkę drużynową. Bij kogo tylko możesz, pozycja w walce jest wszystkim.
  • Ustal, czy autoatak rzeczywiście jest tego wart. Jeżeli grasz Windrunner, pamiętaj że zaatakowanie 2 razy strzałą zada mniej obrażeń, niż Power Shot. Power Shot, który trafi więcej niż osoby, spętane Shackle, jest bezcenny.
  • Jeżeli tide lub enigma użył ulti, masz 2 minuty na zniszczenie wież wroga. Nie marnuj ich na jungling.

Gankowanie:

  • Kiedy gankujesz, upewnij się gdzie są creepy, dzięki czemu będziesz mógł zaatakować, nie będąc zauważonym przez creepy.
  • Gankuj w nocy, szczególnie gdy masz większe pole widzenia niż twoi przeciwnicy, często będziesz mógł ich zauważyć, gdy oni ciebie nie będą mogli.
  • Jeżeli gankujesz się i czekasz na okazję, sprawdź ile HP i many ma twój wróg i jakich spelli zużył.
  • Najlepszym czasem na zaatakowanie jest wtedy, gdy wróg zużył spella, nie musi to być stun, ale jeżeli jestm tym lepiej.
  • Za każdym razem kiedy pytasz o pomoc w gankowaniu, po prostu wiedz, że przegrasz jedną z linii. Jeżeli mid dominuje przeciwko, powiedzmy, Shadow Fiend'owi, pomyśl dwa razy, zanim spytasz mid o pomoc. Jeżeli SF zniszczy wieże i zabije 2 fale creepów, zdobędzie dużą przewagę.
  • Jeżeli ktoś idzie do ciebie, chociaż na 100% nie pokona cię, UCIEKAJ, będziesz zgankowany przez 3 osoby.. Podobnie, jeżeli ktoś atakował wieże i nie last-hituje creepów, a pokazuje się, odrazu patrz na mini-mapę i bądź ostrożny.

 

Usunąłem pare punktów, które naprawdę były z deczka bezsensowne :F za co bardzo przepraszam.

Zapewne ludzie, którzy grali w LoLa znają te zasady, ale ten poradnik jest dla początkujących.

Dziękuję za lekturkę i życzę powodzenia w grze.

Pozdrawiam :)

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...