Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[PHP] [Seria] Piszemy Mini-CMS | Rejestracja i logowanie (cz. 1 - Rejestracja)


cxxus

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Heh! Wreszcie kolejny odcinek z serii Mini-CMS :)

 

Rozkład :

  • Przygotowanie do pracy
  • Rejestracja i logowanie
  • System newsów
  • Panel użytkownika
  • Panel administratora

A więc zaczynajmy!

 

Będziemy korzystać z :

  • Notepad++
  • Server Apache
  • Server MySQL
  • PHP to Apache


 

Uwaga! Aby utrudnić trochę wam kopiowanie i wklejanie, będę pisał kody jednak nie w całości, abyście czytali.

Zmieniamy w config.php $strony = array('index');

na

$strony = array('index', 'register', 'login');

 


 

Tworzymy pliki :

  • register.php
  • login.php

w folderze pages.

 


 

Tworzymy tabelę MySQL o nazwie MCMS_Users

Wiersze :

  • UID [AutoIncrement, int]
  • Nick [varchar]
  • Haslo [varchar]
  • Mail [varchar]
  • Admin [int]


 

Otwieramy plik register.php i ustawiamy mu kodowanie UTF-8 bez bom.

 

Potrzebujemy formularza :

  • nick [name=nick]
  • password [name=password]
  • mail [name=mail]
  • submit [name=submit]


 

Wklepujemy kodzik :

if(empty($_POST['submit'])) //jeżeli user nie wcisnął przycisku do rejestracji
{
//formularz
}
else
{
// jeżeli user wcisnął przycisk do rejestracji
}

 


 

Formularz uzupełnicie sobie sami, jak już mówiłem, że nie będę dawał gotowców.

 


 

Teraz kodzik :

$nick = $_POST['nick'];
$password = $_POST['password'];
$mail = $_POST['mail']; // Uwaga! Powyższe zmienne należy zabezpieczyć - jak? Znajdziecie w moich poprzednich poradnikach.

$bledy = ""; //robimy tablicę
if(empty($nick)) $bledy .= "Nie podałeś nicku.<br />"; //jeżeli nie ma nicku, to dopisujemy.
if(empty($_POST['password'])) $bledy .= "Nie podałeś hasła<br /> "; //jeżeli nie ma hasła - dopisujemy, $_POST, ponieważ np. MD5 potrafi zakodować nawet nic.
if(empty($mail)) $bledy .= "Nie podałeś adresu Mail<br /> ";

if(strlen($bledy) > 1) //jezeli wystapil jakis blad.
{
echo $bledy.'<hr />'; // wyrzucamy błędy
//tutaj formularz sobie dajcie, jeżeli jest jakiś błąd no to od nowa.
}
else
{
//tutaj damy kodzik który odpowiada za sprawdzanie.
}

 


 

Teraz kodzik odpowiadający za rejestracje :

$zapytanie = mysql_query("SELECT * FROM `MCMS_Users` WHERE `nick` = '".$nick."' AND `password` = '".$password."'");
if(mysql_num_rows($zapytanie))
{
echo 'Zalogowano!';
$_SESSION['logged'] = true;
}
else
{
echo 'Nie ma takiego konta';
//formularz :P
}

 


 

Przepraszam, że tak dziele to, ale ostatnio mam mało czasu na komputer i pisanie poradników, a molestujecie mnie, żebym pisał.

Potrzebujesz strony internetowej? Pisz śmiało, jestem do waszej dyspozycji. (Jedyna możliwość zapłaty to pieniądze (przelew, SMS, doładowanie), innej nie przyjmuje i nawet nie masz co pisać).

Opublikowano

Przepraszam, że tak dziele to, ale ostatnio mam mało czasu na komputer i pisanie poradników, a molestujecie mnie, żebym pisał.

 

Z tego co wiem, to molestować znaczy tyle, co nakłaniać do czegoś siłą, wbrew woli drugiej osoby. Nikt Cię tutaj nie molestuje...są to jedynie prośby, pytania czy mógłbyś napisać kolejną część. Tak to zabrzmiało, jakbyś pisał ten poradnik na siłę z przymusu...

Opublikowano

Bo z przymusu, przez userów :P A ja biorę do serca to co do mnie piszą :P

Potrzebujesz strony internetowej? Pisz śmiało, jestem do waszej dyspozycji. (Jedyna możliwość zapłaty to pieniądze (przelew, SMS, doładowanie), innej nie przyjmuje i nawet nie masz co pisać).

Opublikowano

Nie wczytywałem się głębiej w kod, ale:

* Dodajesz do tabeli z użytkownikami pole admin i tam zapewne będzie wartość boolean. Dużo wygodniej chociażby nawet ze względów późniejszego rozwoju jest utworzenie tabel odpowiedzialnych za uprawnienia, wyciąganie po id odpowiednich uprawnień i sprawdzanie ich. Bardzo fajny sposób jest przedstawiony tu (tyle, że to obiektówka i pasuje tu jedynie pomysł): http://artykuly.zyxist.com/czytaj.php/system_uprawnien_w_php

*

// Uwaga! Powyższe zmienne należy zabezpieczyć - jak? Znajdziecie w moich poprzednich poradnikach.

Chciało Ci się pisać komentarz, ale nie użyłeś rozwiązań z poprzedniego poradnika? Coś mi tu śmierdzi :)

* Nie uważasz, że przydała by się też sesja z id użytkownika?

Na więcej rzeczy nie patrzyłem. Zastanów się nad tym co wypisałem, pozdrawiam i powodzenia życzę.

Astium team

Webmaster

Opublikowano

Fu! Skasować to, pomyliłem połowę kodów, em...

Potrzebujesz strony internetowej? Pisz śmiało, jestem do waszej dyspozycji. (Jedyna możliwość zapłaty to pieniądze (przelew, SMS, doładowanie), innej nie przyjmuje i nawet nie masz co pisać).

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...