Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Urządzenia USB się odłączają i podłączają.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Problem objawia się samoistnym rozłączaniem i podłączaniem urządzeń usb (myszka, klawiatura, mikrofon usb), dzieje się to tak szybko, że nie słychać charakterystycznego dźwięku podłączania/odłączania usb. Natomiast jest to odczuwalne w trakcie użytkowania np. przerywanie ciągłości klawisza (jak na filmiku), myszka gubi ruch etc.
Mega irytujące. Najgorsze jest to, że jestem po przywróceniu windowsa do ustawień fabrycznych, aktualizacji biosa, reinstalacji sterowników a problem nadal występuje.

Ważna informacja (chyba): klawiatura na to stare okrągłe wejście (zapomniałem nazwy) działa bez problemu.
Natomiast jeszcze inna (3) klawiatura (usb) nie nadaje się kompletnie do użytku, mega laguje - po wciśnięciu klawisza reakcja na monitorze jest mega opóźniona bądź nie ma wcale, często dubluje raz wciśnięty klawisz np. pisząc "siema" finalnie wypluwa coś w stylu "ssssieeeemaa" 😞

edit.
Płyta: msi b450 mini atx pro max

 

Edytowane przez Under07
Opublikowano

Na początek:

  • Wyeksportuj konfigurację komputera za pomocą Speccy - uruchamiasz program, następnie klikasz File -> Publish Snapshot. Pojawi się okienko w którym klikasz Yes, a następnie kopiujesz link i wklejasz go do postu.
  • Wyeksportuj logi systemowe z podglądu zdarzeń. W tym celu włącz Podgląd Zdarzeń, rozwiń Dzienniki systemu Windows, na dziennik System kliknij PPM -> Zapisz wszystkie zdarzenia jako.... Zapisz dziennik i wrzuć jako załącznik do postu lub skorzystaj z jakiegoś hostingu, np. Zippyshare.

Jakie sterowniki i do czego dokładnie zainstalowałeś?

Przywracanie systemu do ustawień fabrycznych nie polecam na przyszłość, większość problemów z systemem da się rozwiązać za pomocą naprawy In-Place Upgrade, dzięki czemu nie tracisz danych ani zainstalowanych aplikacji.

Opublikowano (edytowane)
18 godzin temu, Anhin napisał:

Na początek:

  • Wyeksportuj konfigurację komputera za pomocą Speccy - uruchamiasz program, następnie klikasz File -> Publish Snapshot. Pojawi się okienko w którym klikasz Yes, a następnie kopiujesz link i wklejasz go do postu.
  • Wyeksportuj logi systemowe z podglądu zdarzeń. W tym celu włącz Podgląd Zdarzeń, rozwiń Dzienniki systemu Windows, na dziennik System kliknij PPM -> Zapisz wszystkie zdarzenia jako.... Zapisz dziennik i wrzuć jako załącznik do postu lub skorzystaj z jakiegoś hostingu, np. Zippyshare.

Jakie sterowniki i do czego dokładnie zainstalowałeś?

Przywracanie systemu do ustawień fabrycznych nie polecam na przyszłość, większość problemów z systemem da się rozwiązać za pomocą naprawy In-Place Upgrade, dzięki czemu nie tracisz danych ani zainstalowanych aplikacji.


Najnowszy bios i uniwersalnej magistrali szeregowej w Menedżer urządzeń.
 

http://speccy.piriform.com/results/YeKRh3Z7tUqZDJ2Ip2OO5mB

To jest ukryta treść, proszę

Edytowane przez Under07
Opublikowano

No więc tak:

  • Według Speccy procesor się przegrzewa - wrzuć screenshot temperatur z HWiNFO w celu potwierdzenia, czy rzeczywiście procesor się grzeje.
  • Nie masz włączonego profilu XMP, co zabija wydajność całej jednostki.
  • Masz zalogowanych ciągle dwóch użytkowników - przekaż drugiej osobie, która korzysta z komputera, żeby się wylogowała za każdym razem, gdy nie korzysta z komputera, dzięki czemu nie dublują się usługi i nie powoduje to w logach systemu różnorakich błędów.
  • Dziennik jest tylko z dzisiaj i wczoraj - albo został wyczyszczony przed eksportem, albo usługa dziennika zdarzeń w ogóle w systemie nie była włączona.

Nie wiem skąd zaktualizowałeś/zainstalowałeś sterowniki USB, ale chętnie się dowiem. W Twoim przypadku jedyne co masz aktualizować to Chipset, Audio oraz LAN (oraz resztę sterowników urządzeń w zależności od podłączonego sprzętu) - ręcznie z stron producentów lub odpowiednich repozytoriów, lub za pośrednictwem Windows Update.

Co robimy:

  • Wyloguj drugiego użytkownika
  • Przeskanuj system za pomocą DISM - uruchom Powershell jako admin i wpisz/wklej komendę: 
    To jest ukryta treść, proszę

     

  • Następnie zaktualizuj sterowniki Chipsetu: https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
  • Sprawdź partycję C za pomocą CHKDSK - uruchom Powershell jako admin i wpisz/wklej komendę:
    To jest ukryta treść, proszę
    wyskoczy informacja o zablokowanym dysku i zaplanowaniu skanowania przy następnym restarcie systemu, wpisz Y i potwierdź, następnie uruchom system ponownie i poczekaj, aż skanowanie zostanie zakończone.
  • Na koniec poprzepinaj wszystkie urządzenia podpięte pod USB i sprawdź czy coś się poprawiło.
Opublikowano (edytowane)
59 minut temu, Anhin napisał:

No więc tak:

  • Według Speccy procesor się przegrzewa - wrzuć screenshot temperatur z HWiNFO w celu potwierdzenia, czy rzeczywiście procesor się grzeje.
  • Nie masz włączonego profilu XMP, co zabija wydajność całej jednostki.
  • Masz zalogowanych ciągle dwóch użytkowników - przekaż drugiej osobie, która korzysta z komputera, żeby się wylogowała za każdym razem, gdy nie korzysta z komputera, dzięki czemu nie dublują się usługi i nie powoduje to w logach systemu różnorakich błędów.
  • Dziennik jest tylko z dzisiaj i wczoraj - albo został wyczyszczony przed eksportem, albo usługa dziennika zdarzeń w ogóle w systemie nie była włączona.

Nie wiem skąd zaktualizowałeś/zainstalowałeś sterowniki USB, ale chętnie się dowiem. W Twoim przypadku jedyne co masz aktualizować to Chipset, Audio oraz LAN (oraz resztę sterowników urządzeń w zależności od podłączonego sprzętu) - ręcznie z stron producentów lub odpowiednich repozytoriów, lub za pośrednictwem Windows Update.

Co robimy:

  • Wyloguj drugiego użytkownika
  • Przeskanuj system za pomocą DISM - uruchom Powershell jako admin i wpisz/wklej komendę: 
    To jest ukryta treść, proszę

     

  • Następnie zaktualizuj sterowniki Chipsetu: https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450
  • Sprawdź partycję C za pomocą CHKDSK - uruchom Powershell jako admin i wpisz/wklej komendę:
    To jest ukryta treść, proszę
    wyskoczy informacja o zablokowanym dysku i zaplanowaniu skanowania przy następnym restarcie systemu, wpisz Y i potwierdź, następnie uruchom system ponownie i poczekaj, aż skanowanie zostanie zakończone.
  • Na koniec poprzepinaj wszystkie urządzenia podpięte pod USB i sprawdź czy coś się poprawiło.



Wszystko zrobiłem, XMP włączone (profil 1), temperatury w normie bo często to obserwuję HWMonitorem jak gram np. w Wieśka. Problem bez zmian.

image.png

Edytowane przez Under07
Opublikowano

Nie korzystam z HWMonitora, bo jest to program, który nie pokazuje wszystkiego, dodatkowo miewał problemy z poprawnym przedstawianiem danych, w szczególności na Ryzenach. No, ale utrzymujemy, że CPU się nie przegrzewa.

Sprawdziłeś czy w innych portach USB występuje ten sam problem? Jeśli nie to spróbuj, jeśli tak to:

  • Spróbuj w Menadżerze Urządzeń usunąć urządzenia (wraz z sterownikami), które widnieją pod pozycją Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Następnie odłącz wszystkie urządzenia podpięte pod USB, później podłącz tylko mysz i uruchom ponownie system, po uruchomieniu komputera podłącz klawiaturę i przetestuj czy wszystko śmiga. Jeśli śmiga to podłączaj kolejne urządzenia - jeśli po podłączeniu jakiegoś urządzenia występują problemy to znaczy, że coś jest nie tak z urządzeniem.
  • Oprócz tego możesz spróbować również w danym urządzeniu wyłączyć oszczędzanie energii (PPM na urządzenie -> Właściwości -> Zarządzanie energią i odznaczasz opcję Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii).
  • Inną opcją jest wyłączenie w opcjach planu zasilania opcji wstrzymywania selektywnego USB (Panel Sterownia -> Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu (przy aktywnym planie zasilania) -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> Ustawienia USB i wyłączasz selektywne wstrzymywanie USB).
Opublikowano (edytowane)
44 minuty temu, Anhin napisał:

Nie korzystam z HWMonitora, bo jest to program, który nie pokazuje wszystkiego, dodatkowo miewał problemy z poprawnym przedstawianiem danych, w szczególności na Ryzenach. No, ale utrzymujemy, że CPU się nie przegrzewa.

Sprawdziłeś czy w innych portach USB występuje ten sam problem? Jeśli nie to spróbuj, jeśli tak to:

  • Spróbuj w Menadżerze Urządzeń usunąć urządzenia (wraz z sterownikami), które widnieją pod pozycją Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej. Następnie odłącz wszystkie urządzenia podpięte pod USB, później podłącz tylko mysz i uruchom ponownie system, po uruchomieniu komputera podłącz klawiaturę i przetestuj czy wszystko śmiga. Jeśli śmiga to podłączaj kolejne urządzenia - jeśli po podłączeniu jakiegoś urządzenia występują problemy to znaczy, że coś jest nie tak z urządzeniem.
  • Oprócz tego możesz spróbować również w danym urządzeniu wyłączyć oszczędzanie energii (PPM na urządzenie -> Właściwości -> Zarządzanie energią i odznaczasz opcję Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii).
  • Inną opcją jest wyłączenie w opcjach planu zasilania opcji wstrzymywania selektywnego USB (Panel Sterownia -> Opcje zasilania -> Zmień ustawienia planu (przy aktywnym planie zasilania) -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania -> Ustawienia USB i wyłączasz selektywne wstrzymywanie USB).

Zrobilem pkt 1 i 2, jest jeszcze gorzej, pisze z klawiatury ekranowej. Bo mimo podlaczenia usb - jest dzwiek podlaczania usb i swieci numlock to klawa nie dziala w zadnym porcie. W niektorych portach w kolko sie podlacza i odlacza.

 

Zrobiłem pkt 3 w opcjach zasilania ale bez zmian nadal.
 


odinistalowalem raz jeszcze urządzenia pod pozycją Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej, dzialaja klawisze na klawiaturrze  natomiaist  mocno laguja klawaiwsze e i  dubluje  znaki co  uutrtudnia pisanie jak widac  na owym przykladzie

Edytowane przez Under07
Opublikowano

Jeśli mysz działa poprawnie, a klawiatura robi cyrki to chyba już wystarczająco Cie nakierowałem w czym jest problem. No, ale żeby się upewnić, że to problem z klawiaturą a nie samą MOBO:

  • Sprawdź inną klawiaturę, jeśli masz na stanie.
  • Sprawdź aktualną klawiaturę w panelu przednim obudowy.
  • Sprawdź aktualną klawiaturę na innym komputerze, np. u znajomego.
  • No i sprawdź porty USB podłączając do nich np. mikrofon albo pendrive.

Jeśli problem na aktualnej klawiaturze będzie występował także na przednim panelu oraz na innym komputerze to klawiatura jest do wymiany.

Dodatkowo masz w Panelu Sterowania opcje zasilania, każdy ma - zmień widok kategorii na duże ikony:

Zrzut ekranu_20221223_225712.png

 

Opublikowano (edytowane)
3 minuty temu, Anhin napisał:

Jeśli mysz działa poprawnie, a klawiatura robi cyrki to chyba już wystarczająco Cie nakierowałem w czym jest problem. No, ale żeby się upewnić, że to problem z klawiaturą a nie samą MOBO:

  • Sprawdź inną klawiaturę, jeśli masz na stanie.
  • Sprawdź aktualną klawiaturę w panelu przednim obudowy.
  • Sprawdź aktualną klawiaturę na innym komputerze, np. u znajomego.
  • No i sprawdź porty USB podłączając do nich np. mikrofon albo pendrive.

Jeśli problem na aktualnej klawiaturze będzie występował także na przednim panelu oraz na innym komputerze to klawiatura jest do wymiany.

Dodatkowo masz w Panelu Sterowania opcje zasilania, każdy ma - zmień widok kategorii na duże ikony:

Zrzut ekranu_20221223_225712.png

 

klawiature testowalem na wszystkich wejsciach.

druga klawiatura "chodzi" jeszcze gorzej lub jej wgl nie zasila,

mikrofon usb tez czesto podlacza i odlacza.

 

znalazlem opcje zasilania i zmienilem co trzeba ale bez zmian. 

Osobiscie na poczatku myslalem ze moze problem z napieciem jest czy cos, zasilacz to bequiet system power 9 500w

Edytowane przez Under07
Opublikowano

Mysz działa bez problemów?

Podejrzewam, że problem jest po stronie MOBO lub zasilacza, ewentualnie gdzieś pojawia się jakieś zwarcie. Tutaj będzie potrzebny serwis do dalszej diagnostyki, bo na odległość to można gdybać

Opublikowano
Teraz, Anhin napisał:

Mysz działa bez problemów?

Podejrzewam, że problem jest po stronie MOBO lub zasilacza, ewentualnie gdzieś pojawia się jakieś zwarcie. Jaki zasilacz posiadasz?

Mysz też ma problem - natomiast jest on marginalnie odczuwalny, czasem gubi jakby sensor i po 1 sekundzie znowu czyta ruch/przyciski.

 

zasilacz to bequiet system power 9 500w

Opublikowano

Jak napisałem wyżej - dalsza diagnostyka wymaga serwisu, bo części na podmianę na pewno nie masz. Jeśli coś okaże się uszkodzonego to patrząc po Twoich tematach gwarancja na MOBO czy zasilacz powinna jeszcze być.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...