Skocz do zawartości

Upgrade komputera

Polecane posty

Cześć,

Myślę że nadszedł czas na jakiś upgrade w moim piecyku. Aktualna specyfikacja jest w sygnaturze i służy mi ona w szczególności do grania w 1080p. Chciałbym grać w najbliższe tytuły takie jak AC Valhalla i Cyberpunk 2077 bez nerwów o spadki FPS, co zdarza się teraz. Szczególnie w Horizon Zero Dawn i NFS Payback dropy sięgają momentami do 20-30fps podczas gdy normalnie mam 50-60fps. Intuicja mi podpowiada, że trzeba by było zainwestować w lepszy procesor, ponieważ wydaje mi się to najsłabszym elementem całego zestawu i głównym winowajcą dropów (bottleneck). Nawet na najniższej rozdzielczości i skalowaniu takie dropy się zdarzają. Dodatkowo, myślę że można by dołożyć już te 8GB RAMu.

Chciałbym się raczej oprzeć na używanych podzespołach, ponieważ określiłem sobie budżet na ok. 600-800zł a za tyle wątpię w sensowne, nowe komponenty. Z tego co zdążyłem się rozejrzeć po aukcjach, to wpadł mi w oko i5-6600k za 400zł. Cena wydaje mi się rozsądna, odblokowany mnożnik z którym na razie i tak nic nie zrobię na mojej płycie, no ale. Kwestie których nie jestem pewien to czy skok wydajności będzie jakiś zauważalny. Do mojej płyty głównej nowsza generacja nie wejdzie, szkoda. Ale opcja procesor + mobo też jest do rozważenia, zwłaszcza jeśli wziąć by pod uwagę produkty od AMD. Niestety nie znam się na nich na tyle co wiem o Intelu, więc tu zdałbym się na was.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie.

Procesor: i5-6400 3.3GHz (Turbo)   Karta graficzna: Gigabyte GTX 1060 6GB Windforce OC    Płyta główna:  MSI B150M Mortar

Zasilacz:  Antec VP 500    Dysk:  HDD 1TB + SSD 240GB    RA M:  2x4GB Kingston HyperX FURY 2133MHz CL14   Obudowa: SilentiumPC RG3

Mysz: A4 Tech Bloody Blazing A90   Klawiatura: IBOX Aurora K-4 Monitor: iiyama XU2490HS-B1

Po co Ci i5-6600K z odblokowanym mnożnikiem? Twoja płyta nie pozwala na manipulację mnożnikiem, generalnie kupować coś, co nie przełoży się na realną poprawę sytuacji nie jest dobrym pomysłem. Lepiej będzie poszukać w dobrej cenie i7-6700, a do tego dokupić RAM 2x8GB. Jeśli planujesz w przeciągu roku zmienić platformę na coś lepszego, to RAM wybieraj już pod nową platformę.

Na Twoim miejscu pomyślałbym również nad jakimś dyskiem SSD 1TB pod gry - HDD jest dobry jako magazyn, ale nie jest dobry pod gry.

7 godzin temu, Anhin napisał:

Po co Ci i5-6600K z odblokowanym mnożnikiem? Twoja płyta nie pozwala na manipulację mnożnikiem, generalnie kupować coś, co nie przełoży się na realną poprawę sytuacji nie jest dobrym pomysłem. Lepiej będzie poszukać w dobrej cenie i7-6700, a do tego dokupić RAM 2x8GB. Jeśli planujesz w przeciągu roku zmienić platformę na coś lepszego, to RAM wybieraj już pod nową platformę.

Na Twoim miejscu pomyślałbym również nad jakimś dyskiem SSD 1TB pod gry - HDD jest dobry jako magazyn, ale nie jest dobry pod gry.

O i5-6600K wspomniałem tylko, bo ktoś sprzedaje blisko mnie. Pełną modernizacje lub nowy komputer planuje składać nie wcześniej niż za ok. 3 lata. 1TB SSD to super sprawa, na pewno kupię za jakiś czas. Póki co procek i RAM.

24GB RAM nie będzie nieco overkillem?

Czy do i7-6700 będę potrzebował lepsze chłodzenie niż to boxowe?

Czy do gry wchodzą jeszcze jakieś inne procesory Intela lub AMD + mobo?

Procesor: i5-6400 3.3GHz (Turbo)   Karta graficzna: Gigabyte GTX 1060 6GB Windforce OC    Płyta główna:  MSI B150M Mortar

Zasilacz:  Antec VP 500    Dysk:  HDD 1TB + SSD 240GB    RA M:  2x4GB Kingston HyperX FURY 2133MHz CL14   Obudowa: SilentiumPC RG3

Mysz: A4 Tech Bloody Blazing A90   Klawiatura: IBOX Aurora K-4 Monitor: iiyama XU2490HS-B1

1. Będzie overkillem. Trzymaj się konfiguracji pamięci w Dual Channel - każda inna skutkuje obniżoną wydajnością. Ze względu, że większe modernizacje planujesz w odległym czasie to możesz szukać używek 2x8GB - prędkość nie ma znaczenia, bo i tak wszystko zejdzie do 2133MHz.
  2. Wypadałoby lepsze lub będzie koniecznością jeśli kupisz CPU bez boxowego chłodzenia. Jeśli będziesz musiał kupować to nic lepszego niż Fera 3 nie będzie wymagane.
  3. Po aktualizacji UEFI w grę wchodzi jeszcze i7-7700. Z AMD teoretycznie jakiś R5 1600 + B450 + RAM 2x8GB 3000/3200MHz CL15/16 jeśli uda Ci się znaleźć w zakładanym budżecie takie części.

Zostanę jednak przy opcji z i7-6700. Wracając do RAMu: zamiast wymieniać moje aktualne 2x4GB na 2x8GB nie mogę po prostu dokupić dwóch takich samych kości i mieć 4x4GB? Dual channel będzie wtedy działać?

Tak, możesz dokupić kolejne 2x4GB, nie powinno być żadnych problemów z obsługą czterech modułów, a Dual Channel nadal będzie działał. W przypadku AMD trzeba brać 2x8GB ze względu na kontroler pamięci, który jest bardzo kapryśny.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...