Skocz do zawartości

Solidny upgrade PC

Polecane posty

Cześć wszystkim,

Zbyt często nie odwiedzam forum jakichkolwiek, jednak właśnie na mpcforum ktoś życzliwy udzielił mi rad co do budowy pierwszego PCta do gier. Wtedy całość kosztowała 3042zł, była kupiona w sklepie techplanet, w dodatku z kodem mpcforum dostałem złożenie PCta i test kompatybilności w zestawie za 1zł. Dodam, że po omówieniu tematu na forum, zostałem można tak powiedzieć, za rączkę poprowadzony co i jak podobierać, żebym był zadowolony (jeszcze wtedy przez nieśmiertelne Gadu-Gadu 😄)

Po 7-dmiu latach użytkowania PC-ta czas na upgrade (zamianę?). Proszę o ewentualne rady, co by tu zmienić, co poprawić. Kwota max absolutne 3500zł. PC oczywiście jako centrum multimediów: gry, filmy, internet

Aktualny sprzęt:

AsRock B85M-HDS (https://www.asrock.com/mb/Intel/B85M-HDS/index.pl.asp)

MSI nVidia GTX 760 (https://www.x-kom.pl/p/152044-karty-graficzna-pci-e-msi-geforce-gtx760-2048mb-256bit-twin-frozr-oc.html)

Intel Core i5 4670 (https://ark.intel.com/content/www/pl/pl/ark/products/75047/intel-core-i5-4670-processor-6m-cache-up-to-3-80-ghz.html)

1x 8GB DDR3 1600MHz, Crucial o ile się nie mylę.

Zasilanie Silentium PC 500W, modelu nie pamiętam dokładnie

Obudowa SilentiumPC Brutus M23

Chłodzenie Fera 3 (https://www.silentiumpc.com/pl/product/fera-3-he1224/)

Napęd optyczny jakiś tam, nieistotne

Dwa twardziele Toshiba 500GB i 1TB Dokładnie nie pamiętam jakie

Sprzęt sprawował się wręcz idealnie, tak jak mógłbym sobie tego zawsze życzyć. Grafika niezawodna, jednak jak na te czasy trochę już leciwa, chociaż nie uniemożliwia odpalania nowszych tytułów (jeżeli ktoś o kilkuletnim Wieśku 3 mówi "nowszy tytuł"). 

Moja propozycja wygląda następująco:

i5 9600K (https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i5-9600k-3-7-4-6-ghz-lga1151-8424773578)

MSI GeForce GTX 1660 Gaming X 6GB (https://allegro.pl/oferta/karta-msi-geforce-gtx-1660-gaming-x-6gb-9633968194)

AsRock Z390 Phantom Gaming 4 (https://allegro.pl/oferta/plyta-asrock-z390-phantom-gaming-4-z390-ddr4-9271112592)

GoodRam IRDM X DDR4 3200MHz 2x8GB (https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-goodram-irdm-x-ddr4-16gb-3200mhz-cl16-9672308301)

Chieftec GPS-650A8 650W (https://allegro.pl/oferta/zasilacz-chieftec-gps-650a8-650w-atx-120mm-9710471288)

Kingston A2000 250GB M.2 NVMe (https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-kingston-a2000-250gb-m-2-nvme-pcie-gen-3-9580507996)

Do tego zostaje obudowa, twardziele, chłodzenie. Wydaje mi się, że procek w stosunku do reszty trochę odstaje w przód, ale może będzie odpowiednio nadrabiał w grach w których jest to wymagane. Proszę o jakieś rady, ewentualne modyfikacje. Z góry wielkie dzięki za pomoc wszystkim 🙂
PIONA 😄

Jesteś pewien, że chcesz wybierać 9 generację? Grafika w pierwszej kolejności do wymiany na wersję wydajniejszą super.

Zamierzasz podkręcać procesor? Jeżeli nie to coś tego typu https://www.x-kom.pl/lista/xfyrfenzy

• G.SKILL 16GB (2x8GB) 3000MHz CL16 Aegis
  • Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000
  • SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze
  • ASRock B460 Phantom Gaming 4
  • Intel Core i5-10400F
  • PowerColor Radeon RX 5600XT 6GB GDDR6

Chłodzenie i obudowę odrzucasz takowe posiadasz. 

Masz problem z wyborem laptopa czy komputera? >Napisz do mnie<
Jestem równiez na GG: 1484081 również na facebooku >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ // 8GB DDR3 // Lite-on 128GB SSD // NVIDIA GeForce GT 755M // Windows 8.1
Mysz Razer Deathadder

Nie ma kompletnie sensu brać 9. generacji Intela, bo podstawka jest wymarła. Chieftec to syf, dyski SSD poniżej 480GB są mało opłacalnymi wyborami, bo nie tylko pojemność jest mniejsza.

Jeśli jesteś w stanie to możesz dopłacić do najtańszej płyty na Z390 i szybszej pamięci RAM, ewentualnie kupić Ballistixy i kręcić ile się da (Amazon). Kupując w x-komie przygotuj się na to, ze czegoś nie mają. Popatrz również na proline/morele czy innych sklepach, bo całkiem możliwe, że niektóre podzespoły będą tam tańsze.

Dzięki wielkie za odpowiedzi i podpowiedzi, jednak mam kilka pytań.

1. PROCESOR

Dziewiąta generacja Intel jest odradzana tylko ze względu na socket? Procesor, który aktualnie u mnie siedzi jest na LGA1150, nie miałem problemu z "wymarłą" podstawką, kompletnie nie wiem, dlaczego podstawka ma być ograniczeniem. Pewnie kolejny upgrade sprzętu będzie miał miejsce za następne 7 lat. Może są inne powody dlaczego 9600 nie jest dobrym wyborem?

Procka nie muszę podkręcać, jeżeli zapewni mi wystarczająco wysoką wydajność w stosunku do wydajności karty graficznej. Wiadomo że chodzi tu o gry i mam na myśli bilans między wydajnością procesora a karty. Procesor 9600K brałem pod uwagę razem z płytą Z370 na wypadek, gdyby procek okazał się spowalniaczem karty graficznej i gdybym musiał wycisnąć z niego trochę więcej ażeby uzyskać w jakimś tam tytule stabilne 60FPS. Gdybym w podobnych pieniądzach, ewentualnie taniej (tak jak 10400F) miał pewność że procesor nie ustąpi Karcie graficznej to jak najbardziej nie potrzebna mi literka "K" :). Dodatkowo, nikt nie zgłaszał na przykład na forum problemów dotyczących braku zintegrowanej grafiki w procku? Co jeżeli wysiądzie karta? (Teraz masa wypuszczanych produktów podobno się poddaje, nawet gdy są nowe). Wolałbym wtedy chociaż móc odpalić PieCyk i pooglądać coś w necie, ewentualnie offline jakieś filmy. Jednak nie wiem jak zachowuje się PC z procesorem bez integry, pytam o opinię.

2. MOBO

3 godziny temu, Anhin napisał:

Jeśli jesteś w stanie to możesz dopłacić do najtańszej płyty na Z390

Wydawało mi się, że płyta AsRock Z390 Phantom Gaming 4 jest właśnie na takowym chipsecie. Jednak w płytach głównych kompletnie jestem zielony. Wiem tylko, że chodzi o preferencje użytkownika, peryferie płyty, czyli na co pozwala a na co nie, liczba złącz itp. itd. (To już i tak lepiej, niż być świadomym samej różnicy w sockecie 😄) Płytę wybieram pod procesor (to po pierwsze), następnie dobieram odpowiednie złącza i półkę cenową, tyle z mojego wybierania MOBO.

3. RAM

A pamięć RAM jeszcze szybszą niż 3200MHz? Czy nie będzie się grzała jeszcze bardziej, co za tym idzie będzie potrzebowała radiatorów, co za tym idzie koszty w górę no i miejsce na chłodzenie może okazać się problemem? Pytam, bo do tej pory korzystając z 8GB DDR3 1600MHz wiecie, ciężko sobie porównać bez jakiegokolwiek porównania 😄 Dlatego założyłem, że DDR4, dwa razy szybciej 3200MHz, dwa razy więcej 16GB, i od w miarę znanego producenta z podstawowym chłodzeniem wystarczy, ale mogę się mylić bez doświadczenia. Wiem, że to nie są wszystkie parametry RAMu, no ale nie zajmuję się tym w żaden inny sposób oprócz użytkowania 😉 Swoją drogą przeglądałem parę tematów tutaj, często widzę tekst, parafrazując: "kup Ballistixy na Amazonie, podkręć ile się da, bedzie GIT". Wolałbym jednak zostać przy fabrycznym RAMie, byle by był wystarczający wydajnościowo do reszty sprzętu.

4. GRAFIKA

Jeżeli o grafikę chodzi, może dość uparcie, jednak zostałbym przy zielonych, najlepiej od MSI. Jest to podyktowane tylko tym, że przez kupę lat gram na sprzęcie od nich i żadnych problemów, dlatego sami rozumiecie, ciężko teraz przesiąść się na coś nieznanego. Chociaż rozumiem, że po latach producent może zacząć robić syf, jeżeli tak, może jest inny "Wypuszczacz" (producent 😄 Gigabyte, zotac, MSI, może te tańsze, których w ogóle nie biorę pod uwagę? Palit?) kart graficznych, który mniej więcej jest na forum sprawdzony i wiadomo, że najpewniej nie zawiedzie?

5. ZASILANIE

Co do zasilania, też tak mi się wydawało, zeby wziąć coś innego producenta, np. SillentiumPC. Pomyślę nad tym.

6. PAMIĘĆ

Co do pamięci OKej. Tyle, że cena wchodzi w grę, a tutaj można oszczędzić. Wybierając konkretny procesor i grafikę no to nie za bardzo jest z czego uszczypnąć, a w pamięciach a to pojemność poleci, a to prędkości. Rozumiem, że nie ma sensu brać SSD, które będzie tylko nieznacznie szybsze od twardzieli. Jednak dysk spada na sam koniec stawki, ponieważ w ostateczności jeszcze przez jakiś czas podziałam na dotychczasowych dyskach (które i tak koniec końców trafiają poza opcjonalnym SSD na system do komputera jako miejsce na gry, programy, muzę itp.)

A co do samego sprawdzania komponentów w róznych miejscach w sieci, to bez obaw. Szukam wszedzie, w xkom, morele, proline. Allegro podałem wszędzie, bo odpadają mi koszty wysyłki, więc wychodzi najtaniej.

Na ten moment zmieniam listę na coś takiego, tylko ze względu na powyższe rady dot. sprzętu, zmieniłem też nieco budżet, ale nieznacznie:

i7 10700

Ewentualnie alternatywnie i5 10600, jednak waham się jeżeli chodzi o bilans między grafą a prockiem (tak jak wyżej napisałem)

AsRock B460 Phantom Gaming 4

MSI GTX 1660 SUPER Gaming X

G.SKILL 16GB (2x8GB) 3200MHz

SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze

Silicon Power 256GB M.2 PCIe NVMe A60

Obudowa zostaje (PYTANIE: Czy w ogóle do tego brutusa m23 wejdzie mi normalne ATX MOBO? W specyfikacji archiwalnej tej obudowy jest mATX, ATX, ale wymiary ciężko mi zdjąć bo to wiąże się z demontażem PCta 🙂 )

Fera 3 zostaje

Dyski twarde zostają

Link do kosza z i7: https://www.x-kom.pl/lista/zpwbgkvk9

Link do ksoza z i5: https://www.x-kom.pl/lista/wxzk6pctz

Tutaj moje pytanie, czy różnica w wydajności z przewagą i7 w porównaniu i5 10500 a i7 10500 jest znaczna? Obawiam się, że cały czas celuję za wysoko w ten procesor w porównaniu do tego, na co będzie stać kartę graficzną 😕 Myślę, że w PC do gier to grafika wiedzie prym finansowy, a u mnie cały czas ten procek się sadzi na najwyższą wydaną kwotę. Proszę o pomoc.

Dzięki wielkie zainteresowanym za odpowiedź, z góry dziękuję za przyszłe podpowiedzi i proszę o dogłębne zapoznanie się z moimi przemyśleniami. Zmieniam kompa raz na niespełna dekadę, dlatego same zakupy trwają kilka minut w sieci, ale przygotowania można liczyć w tygodniach. Czekam z niecierpliwością na wasze analizy. 😄

Edytowano przez wolej11
Dodałem alternatywny procesor, może i5 będzie bardziej "adekwatny" do proponowanej grafy :) PLUS dodałem zapytanie o obudowę, PLUS dodałem link z koszykiem z alternatywnym prockiem

1. i5-9600K to procesor 6/6, i5-10400F to procesor 6/12 - z czasem brak dodatkowych wątków może dać się we znaki i nawet taktowanie nie pomoże. Jeśli potrzebujesz CPU z iGPU to bierzesz takowy (i5-10400 dla przykładu), żeby procesor spowalniał kartę musiałbyś montować potwory pokroju RTX 3080.
  2. Tutaj popełniłem literówkę - chodziło mi o chipset Z490, który pozwala na obsługę wyżej taktowanych pamięci RAM, wybór takiej płyty i odpowiedniej pamięci eliminuje jeden z największych minusów względem największego konkurenta ze strony AMD - Ryzen 5 3600. Gdyby nie ceny R5 3600 to platforma AMD byłaby również ciekawą alternatywą.
  3. Pamięć RAM nie generuje wielkich temperatur, jest to wręcz niezauważalne, dodatkowo aktualnie większość pamięci posiada "radiatory". Nie zmuszam do kupna Ballistixów i kręcenia ich jeśli nie czujesz się na siłach, możesz dla przykładu kupić w okolicach 320/330 zł GoodRAM IRDM Pro 3600MHz CL17 lub pozostać przy 3200MHz CL16. Bazowe taktowania dla pamięci DDR4 to 2133MHz lub 2400MHz, wszystko powyżej to fabryczne OC zapisane w profilu XMP.
  4. Nie masz się czego bać kart AMD - są to udane i rozsądnie wycenione karty. Chcesz mieć pewność co do RX 5600 XT to bierzesz Sapphire Pulse. Sapphire od lat tworzy autorskie konstrukcje Radeonów i jest to najpewniejszy producent. Każdy produkt może zawieść, a szczególnie im bardziej popularny model tym bardziej słyszy się o awariach - dopóki nie kupujesz gpu najgorszego sortu byle tylko wydajność, to problemów być nie powinno.
  5. SPC, mimo że jest budżetową marką to ich zasilacze są o wiele lepsze niż Chieftec'a.
  6. Dysk SSD jest o wiele szybszy od HDD. Windows 10 to must have na SSD, bo HDD dostają zadyszki od samych operacji w tle.

Generalnie nie ma co się pchać w mocne procesory, jeśli karta tego nie wykorzysta. Gry, które siedzą na procesorze można policzyć na palcach jednej ręki, dodatkowo za jakiś czas rozdzielczość 1440p będzie standardem, a im wyższa rozdzielczość, tym więcej do gadania ma karta graficzna.

Obudowa spokojnie pomieści płytę ATX, generalnie obudowę możesz zmienić jak będziesz miał wolne fundusze.

Dzięki za odpowiedź. Ostateczny zestaw jaki w X-Komie skopletowałem:

Link: https://www.x-kom.pl/lista/qur7gl7da

-i5 10400F

-Sapphire RX 5600 TX (poczytałem, pooglądałem, ostatecznie postawiłem na AMD, mam nadzieję, że się nie rozczaruję. To samo GPU oferuje też MSI, ale koro Sapphire wiedzie prym w GPU od czerwonych no to niech będzie kolejna zmiana, może będzie dobrze)

-AsRock Z490 Phantom Gaming 4/ac (kompletnie nie wiem co znaczy /ac w nazwie, ale tutaj wielkie dzięki za podpowiedź płyty obsługującej szybszy RAM, trochę drożej ale myślę że wyjdzie to na dobre, no i plus WiFi i BT w komplecie EDIT: Właśnie myślę że to AC dotyczy właśnie łączności bezprzewodowej, czyli WiFi i BT)

-GOODRAM 2x8GB IRDM PRO 3600MHz CL17 (RAM 3600MHz mam nadzieję że nie będzie problemów)

-Kingstone 250GB M.2 PCIe NVMe

-SilentiumPC Vero L3 600W

Plus to co mam aktualnie:

-SilentiumPC Brutus M23

-SilentiumPC Fera 3 (swoją drogą nie wiem czym się różni wersja pierwsza od v2, ale sądząc po wieku mojego pierwotnego kompletu, mam tę pierwszą)

-Jakieś dyski w sumie 1,5TB, mało istotne aktualnie

Do tego dochodzi jakiś pakiet do radeona, nie wiem co to ani po co, ale w koszyku jest za 1 grosz, na liście z linku za 299zł 😄

Całość wychodzi aktualnie w x-kom 3514,01zł. Powiedzmy, że dobry budżet, zważywszy na lepszą niż zakładana pierwotnie grafika. Całość będę kompletował na własną rękę, oczywiście chodzi tutaj o budżet, wiadomo im taniej, tym lepiej, ale zestaw zostaje ten sam (tutaj 5zł na przesyłce, tutaj 5zł niższa cena i w sumie można kilka dych oszczędzić na dobrą pastę termoprzewodzącą). W żadne montowanie w sklepie się już nie bawię po tym jak ostatnio z techplanet mi przysłali mój dotychczasowy zestaw, w którym na Fera 3 po zdjęciu z procesora była piękna nalepka z napisem Remove before installation, czy coś takiego 😄

Mam jeszcze pytanie dot. procka. Czy ten 10400 będzie odpowiednio szybki? Teraz dysponuję co prawda 4-tą generacją i5 4670, który to procek ma 3,4GHz, a ten który mam kupić ma 2,9GHz standardowo (chociaż w trybie boost i5 10400 "kręci" się znacznie wyżej od mojego staruszka). Pytam, ponieważ zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej (na razie pomijając koszty) kupić np i5 10500 lub i5 10600, które bazowo mają wyższe taktowania? Czy to ma jakiś wpływ? Pytanie pewnie od czapy, ale nigdy się nad tym nie zastanawiałem i nie wiem :|.

Kolejne pytanie do procka... Na morele wyczytałem że i5 10400 obsługuje pamięci do 2666MHz. Teraz sam już nie wiem 😞 To info to prawda i nici z 3600MHz z GOODRAMów? Następnie wyczytałem, że prędkość taktowania podawana przez producentów dotyczy taktowania efektywnego, co znaczy tyle że pamięć jest w stanie przesyłać dane na obu zboczach sygnału zegarowego, co znaczy że w rzeczywistości taktowanie wynosi połowę mniej (to taktowanie, które musi obsłużyć procek???) i w przypadku w.w. kości będzie to 1800MHz, co mieści się w zakresie obsługiwanych pamięci i5 10400F? Bardzo ważne dla mnie pytanie 🙂 Myślę, że jasno wyjaśniłem, co mam na myśli. Proszę o odpowiedź.

Oprócz tego pytanka mam jeszczę prośbę żeby zerknąć w ten zestaw co wysłałem w linku i potwierdzić czy aby na pewno wszystko gra 😄 Dzięki wielkie za odpowiedź!

Edytowano przez wolej11
Pytanie dot. procesora kolejne; edycja 2: wyjaśnienie dodanego pytania

Z profilem XMP nigdy nie ma pewności, jeśli się boisz, że coś nie pójdzie to możesz brać te Ballistixy z Amazonu za ok. 285 zł i ewentualnie jeśli będziesz chciał próbować je wykręcić na 3600MHz CL16 lub zostawić na 3200MHz, nadal to lepsza prędkość niż 2666MHz na B460. Dopisek /AC oznacza właśnie bezprzewodową kartę sieciową. Różnice między Fera 3 V1 a V2 są niewielkie - wygląd topu, trochę inne zapinki wentylatorów, inna pasta w komplecie. "Pakiet" Radeona to promocyjne gry - Godfall oraz WOW: Shadowlands. Nie musisz kupować bardzo wydajnej pasty, więc nie musisz lecieć w Kryonauta.

Różnice w taktowaniach nieadekwatne do różnicy w cenie, zbyt wielka dopłata do 200MHz więcej. Kontrolery pamięci w procesorach Intela są pancerne i łykają prawie wszystko - jedyne co Cie ogranicza to chipset, możliwości płyty głównej oraz sama pamięć RAM.

Wszystko jest ok. Pamiętaj, że 10400F to procesor bez iGPU, więc jak chcesz iGPU to Twój wybór powinien paść na 10400.

Ogółem w cenie Z490 Phantom Gaming 4 /ac na x-komie masz lepszą MSI Z490 Gaming Plus. Generalnie możesz brać cokolwiek na Z490.

OKej. W takim razie wielkie dzięki za pomoc, wszystkie sprawy wyjaśnione. Tak, wiem, że w i5 10400F nie ma integry, pracuję na lapku więc nawet gdyby karta graficzna zawiodła w PC to nie ma tragedii (no a 100zł taniej). Co do OC w RAMach, jeżeli jest to fabryczne to powiedzmy, że zaryzykuję, w końcu muszą przeprowadzać na tym jakiekolwiek testy stabilności. Fera i Brutus M23 zostają. Pakiet radeona odpada, ze względu na to, że robię miks poszczególnych elementów w różnych sklepach (trochę z allegro leci, coś tam z morele itd.). Procesor również zostaje, i5 10400F.

Summa Summarum Sprawa wyjaśniona, jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc i wszystkie wyjaśnienia. Myślę, że do usłyszenia (poczytania?) za pewnie kolejnych 7 lat 😄

3maj się ciepło! Pozdrawiam. DZIĘKI

@EDIT: Nie jestem pewien, czy jestem do tego zobowiązany, ale... Temat do zamknięcia 😉

Edytowano przez wolej11
Zamknięcie

Tylko nie kupuj nie wiadomo jakiej tej płyty głównej, bo ten Gaming Plus to i tak overkill pod ten procesor, tu rozchodzi się wyłącznie o chipset i obsługę pamięci powyżej 2666MHz. Ogólnie ASRock Phantom Gaming (oraz inne ASRocki) może najwięcej problemów sprawiać z pamięciami.

Chyba że w przyszłości chciałbyś wymieniać na jakiś procesor z OC.

Masz problem z wyborem laptopa czy komputera? >Napisz do mnie<
Jestem równiez na GG: 1484081 również na facebooku >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ // 8GB DDR3 // Lite-on 128GB SSD // NVIDIA GeForce GT 755M // Windows 8.1
Mysz Razer Deathadder

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...