Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wraz ze wspólnikiem ostro przykładamy się do stworzenia nowego serwera. Wszystko ładnie idzie, kilkaset złotych już poszło, a tutaj tak jakby znikąd pojawia się kwestia, czy prowadzenie tego serwera będzie zgodne z prawem..

Otóż nie mam zamiaru zgłaszania działalności gospodarczej do US, gdyż serwer z początku musi się przecież rozwinąć, a w ten sposób tylko narażę się na spore straty. Nie mam w ogóle doświadczenia w prowadzeniu firmy, a temat księgowości oraz wypełniania/podpisywania papierów mnie przerasta.. Jak i oczywiście odpowiedzialność, która na mnie spada.. Od kilku tygodni przeszukuję fora w znalezieniu odpowiedzi, jednak w żadnym wątku praktycznie nikt nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi (Tematy sprzed 2-3 lat, bo najwidoczniej w teraźniejszości nikt się tym nie interesuje)..

Tak więc pytania, które kieruję do bardziej obeznanych w tym temacie osób, bądź posiadaczy większych serwerów:

- Czy regularnie rozliczając się z Urzędem Skarbowym (bez DG) w PIT'cie, nie muszę się niczego obawiać i spokojnie prowadzić serwer?

- Czy jeżeli kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł, to rozumiem, że póki moje roczne zarobki do tylu nie skoczą, nie muszę niczego opłacać?

- Czy działalność gospodarcza niesie za sobą jakieś korzyści? Czy prowadząc ją, da się uniknąć składek ZUS (oraz innych dupereli) i nie wyjść na minus?

Dziękuję.

Pytanie, ile masz lat, czy mieszkasz razem z rodzicami, czy pracujesz? Na czarno, czy na umowę zlecenie/o pracę? 

Znalazłem taką informację:
"Przy czym należy tu pamiętać, że nie ma znaczenia wysokość uzyskiwanych przychodów. Nawet małe zyski z działalności, np. polegającej na prowadzeniu bloga, strony internetowej, kanału na YouTube, sprzedaży w Internecie,  uzyskiwane regularnie i wymagające podjęcia szeregu czynności mogą zostać uznane za prowadzenie działalności gospodarczej."

http://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/142423,Co-grozi-za-zarabianie-bez-zalozenia-dzialalnosci-gospodarczej.html

Jeśli koniecznie chcesz prowadzić legalny biznes i nie chcesz zakładać działalności gospodarczej to poszukaj w Internecie informacji o tzw. "Inkubatorach przedsiębiorczości". Najlepiej jak się skontaktujesz z nimi i wtedy dopytasz o to, czego nie wiesz. 

Jestem pełnoletni, mieszkam z rodzicami, a pracuję tylko w weekendy i to bez żadnych tam umów.

"Przy czym należy tu pamiętać, że nie ma znaczenia wysokość uzyskiwanych przychodów. Nawet małe zyski z działalności, np. polegającej na prowadzeniu bloga, strony internetowej, kanału na YouTube, sprzedaży w Internecie,  uzyskiwane regularnie i wymagające podjęcia szeregu czynności mogą zostać uznane za prowadzenie działalności gospodarczej."

A powiedzmy serwer zacznie się rozwijać i będziemy się tylko trzymać z tego, co nam wpadnie z oferowanych usług, albo będzie trzeba dalej inwestować + ten inkubator od 250zł.. Wtedy tutaj nie ma mowy o żadnej korzyści, a tylko o stratach, co raczej w żadnym stopniu nie pozwoli mi osiągnięcia celu.. Skoro tak interpretować ten przepis, to więcej niż połowa polskich serwerów jest prowadzona nielegalnie (Nie wspominając już o tym, ile jest niezgodnych z EULA (Ale na to trzeba lać!)).

No nic, czekam na więcej odpowiedzi. 

No właśnie o to chodzi, że serwery są prowadzone nielegalnie. 95% serwerów polskich jest nielegalnych. Nie jestem pewien jak to jest w przypadku serwerów, które korzystają z hostingów i ich płatności, których nie można wypłacić na prywatne konto. Teoretycznie nie następuje wtedy przychód.

A jeśli chcesz faktycznie działać legalnie to te 250 zł to NAJNIŻSZY koszt działalności gospodarczej, a jak widziałeś, KAŻDE regularne działania zarobkowe musi być zarejestrowane.

Nikt tu z forum Ci nie odpowie rzetelnie bo raczej nie ma tu księgowych. Czekanie na wpis nic Ci nie da. Dowiaduj się u źródła - księgowego - może masz w rodzinie jakiegoś albo może znajdziesz jakieś darmowe porady. Potrzeby Ci fachowiec, a nie cwaniaczek z forum.

No właśnie o to chodzi, że serwery są prowadzone nielegalnie. 95% serwerów polskich jest nielegalnych. Nie jestem pewien jak to jest w przypadku serwerów, które korzystają z hostingów i ich płatności, których nie można wypłacić na prywatne konto. Teoretycznie nie następuje wtedy przychód.

A jeśli chcesz faktycznie działać legalnie to te 250 zł to NAJNIŻSZY koszt działalności gospodarczej, a jak widziałeś, KAŻDE regularne działania zarobkowe musi być zarejestrowane.

Nikt tu z forum Ci nie odpowie rzetelnie bo raczej nie ma tu księgowych. Czekanie na wpis nic Ci nie da. Dowiaduj się u źródła - księgowego - może masz w rodzinie jakiegoś albo może znajdziesz jakieś darmowe porady. Potrzeby Ci fachowiec, a nie cwaniaczek z forum.

1. Hostingi to co innego, a na mój serwer przypadnie akurat VPS z ovh. Chociaż nie wiem też, czy US koniecznie się doczepi do czegoś takiego i będzie przez parę dobrych miesięcy analizować moje wpłaty/wypłaty? 

2. Z tym inkubatorem nie jest najgorszy pomysł, ale gdy sieć się rozwinie i będę chciał działać na własną rękę, to co wtedy? Nic już wtedy nie zrobię..

"Przy czym należy tu pamiętać, że nie ma znaczenia wysokość uzyskiwanych przychodów. Nawet mały zyski z działalności, np. polegającej na prowadzeniu bloga, strony internetowej, kanału na YouTube, sprzedaży w Internecie,  uzyskiwane regularnie i wymagające podjęcia szeregu czynności mogą zostać uznane za prowadzenie działalności gospodarczej."                                                     

No właśnie, a co jeżeli tych przychodów w ogóle nie ma? Wspominam tutaj o serwerze non-profit (byle się utrzymywać, rozwijać, ale nic nie brać). Wtedy raczej nie ma mowy o żadnej korzyści, co już nie podchodzi pod definicję Działalność Gospodarczej.

@Damian: Ten filmik przeanalizowałem już kilka razy, lecz nie rozwiązuje mojego problemu.

PS: Pytam się akurat na forum, ponieważ co komu zadam podobne pytania, to albo ktoś wali cytatami z przepisów, albo po prostu nie zna odpowiedzi. Tu wiem, że znajdują się posiadacze większych serwerów i właśnie liczę na ich pomoc.

1. Teraz nie musisz się martwić bo serwery MC są raczej w szarej strefie rynku, natomiast Urząd Skarbowy może sprawdzić Twoje dochody do 5 lat wstecz, więc możesz przez rok bawić się w MC, a za 4 lata możesz mieć problem z założeniem firmy.

2. Inkubator daje Ci możliwość przejścia w każdej chwili na "własną rękę".

3. To nieważne, czy rozwijasz serwer, czy bierzesz pieniądze dla siebie. Jeśli na Twoje konto regularnie wpływają pieniądze to musisz się z nich rozliczyć. Dlatego wspomniałem o przypadku hostingów, gdzie pieniądze z serwera są faktycznie przeznaczane na jego utrzymanie bo nie są przelewane do Ciebie.

PS. Dlatego Ci powtarzam, żebyś skontaktował się z księgowym. Na portalach ogłoszeniowych typu gumtree jest pełno ogłoszeń, może ktoś będzie miał ochotę, żeby Ci odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Temat poruszany wielokrotnie. Serwer jest stałą działalnością zarobkową, więc teoretycznie podpada pod DG, ale większość tego nie robi, bo koszty byłyby stosunkowo wysokie.

Pomimo nieprzekroczenia kwoty wolnej od podatku, musisz to ująć w innych dochodach w PIT-11. 

5465845486.png

Temat poruszany wielokrotnie. Serwer jest stałą działalnością zarobkową, więc teoretycznie podpada pod DG, ale większość tego nie robi, bo koszty byłyby stosunkowo wysokie.

Pomimo nieprzekroczenia kwoty wolnej od podatku, musisz to ująć w innych dochodach w PIT-11. 

Z tego, co ostatnio się dowiedziałem, to zarabiając w internecie do 500zł/rok ponoć rozliczamy się za pomocą jednego papierka i nie ma problemu z US. Z PIT'em jak już wspominałem nie będzie żadnego problemu.

Dobrze również mogę prowadzić serwer za swoje oszczędności, a zebrane pieniądze odstawiać w portfelu na wybranym serwisie mikropłatności (w moim przypadku będzie to microsms), później dopiero wypłacić i stworzyć własną firmę (albo dołączyć pod inkubator), no nieprawdaż? :) Wtedy wręcz niemożliwe będzie wytropienie takiej "działalności" (bo o ile można ją wtedy tak nazwać) i w dodatku nie będą mogli mnie zmusić do płacenia podatków, gdyż właściciel serwisu nie będzie musiał dochodzić tego, czy dane podane do rejestracji będą prawdziwe, bądź czy jest zarejestrowana działalność gospodarcza.

Czekam więc na obalenie teorii. :)

@KantynaLaser: Nie ma co marnować pieniędzy na porady prawne, bo rozwiązanie czasem może być wręcz niewykonalne w moim zakresie. To ja już wolę za to zainwestować w ten inkubator..

@WileczeqPL Ja tylko napisałem Ci jak to wygląda stricte z perspektywy prawnej, z kilkoma prawnikami konsultowane. 

Generalnie oczywiście nikt się do tego nie dopierdala, największe serwery zarabiały +5k takie jak chociażby XCrafters i wszystko było rozliczane na osobę fizyczną, więc jeżeli będziesz się rozliczał, to nie powinno być problemów.

5465845486.png

@WileczeqPL Ale skoro i tak wiesz, że będziesz kombinował to po co się pytasz? Chyba, że oczekiwałeś, że Ci powiemy "Spoko stary, zarabiaj sobie, to MC - jesteś bezpieczny". US może Ci się dobrać do dupy w każdej chwili. Zwłaszcza teraz, kiedy zaczyna brakować pieniędzy na 500+. Prześwietlą nam konta jak nigdy. 

Nie ma żadnej podstawy prawnej odnośnie Twojej teorii "500 rocznie - jesteś czysty", więc ktoś po prostu to sobie wymyślił. 

Serwisy z mikropłatnościami chcą skanu dowodu osobistego zanim zaakceptują konto, albo wyślą pieniądze. Nie wiem czy wszystkie, ale korzystałem z trzech i na tych trzech wymagali. Ale możesz próbować. 

Powiem Ci tak, każdy odpowiada za swój tyłek. Zrobisz jak uważasz. Powodzenia z biznesem!

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający forum Prowadzenie serwera   0 użytkowników
    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...