Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[Fizyka] Pomóżcie, muszę jutro zaliczyć drugi semestr. ;/


Nayloth

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Witam. :D

Prosiłbym was, o bardzo krótką definicję, która ma na celu opisać budowę atomu i jego jądra. Hmm, zapomniał bym jeszcze o jednym. Potrzeba mi jeszcze bardzo krótkich definicji które mają na celu, opisać promieniowanie " ALFA , BETA , GAMMA " . :)

 

Proszę o jak najszybszą pomoc.. muszę jutro drugi semestr zaliczyć, z góry dzięki. :) 

 

[ NAGRODA, LIMIT LAJKÓW. ] 

Opublikowano

Atom zbudowany jest z protonow(p+), elektronów(e-) i neutronów(n0). Protony występują w jądrze i ich liczba jest niezmienna. Elektrony krążą wokół jądra po powłokach, a ostatnia powłoka to powłoka walencyjna i elektrony walencyjne biorące udział w tworzeniu wiązań. Masa protonu to 1u, a elektronu ok. 1/1840 w stosunku do masy protonu.

Promieniowanie alfa to to jądra helu (4He2), przed którymi wystarczy kartka papieru. Do przemiany pierwiastek ma mniejszą liczbe masowa o 4 i większą liczbe atomowa o 2.

Promieniowanie beta to elektrony, które zwiększają liczbę atomowa o 1. Tu wystraszy płytka glinowa.

Promieniowanie gamma jest najbardziej przenikliwe.

                           

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...