Skocz do zawartości

[Angielski] Poprawienie

Freakzzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, najzwyczajniej w świecie, chcę wiedzieć co mam źle w tej wypowiedzi, przed oddaniem.

The London is a capital city of England, United Kingdom and Northern Irleand. In this city, you can see much landmarks. The one of them, is London Eye. This is very big roundabout, like a roundabout from destroyed Pripyat. To go for a ride, you must have got about 10£, if you're child. Price of normall ticket amout to 18£. When you will get the highest place, you can see all buildings in London. Opposite this attraction, built is a Big Ben and Parliament. After ride on London Eye, you can take, for example just bus and drive on a Tower Bridge. Then you'll able to see towers on this bridge, so it looks fine. In the end of day, when you will be hungry, you can go to local pub, to place an order and have a good evening meal.

graphic.png

RANK - THE GLOBAL ELITE - 1028H

PROFIL STEAM → CLICK

The London is a capital city of England, United Kingdom and Northern Irleand. In this city you can see much landmarks. The one of them is London Eye. This is very big roundabout, like a roundabout from destroyed Pripyat. To go for a ride, you must pay about 10£, if you're child. Price of normall ticket amout to 18£. When you will get the highest place, you can see all buildings in London. Opposite this attraction, built is a Big Ben and Parliament. After ride on London Eye, you can take, for example just bus and drive on a Tower Bridge. Then you'll be able to see towers on this bridge, so it looks fine. In the end of day, when you will be hungry, you can go to local pub, to place an order and eat a good evening meal.

Wydaje mi się, że tak jest lepiej. A co ma znaczyć "so it looks fine" ?

The London is a capital city of England, United Kingdom and Northern Irleand. In this city, you can see much landmarks. The one of them, is London Eye. This is a very big roundabout, like a roundabout from destroyed Pripyat. To go for a ride, you must have about 10£, if you're child. Price of normal ticket is 18£. When you will get the highest place, you can see all buildings in London. Opposite this attraction, is built Big Ben and Parliament. After ride on London Eye, you can take, for example a bus and drive on the Tower Bridge. Then you'll able to see towers on this bridge, it will look nice. In the end of day, when you will be hungry, you can go to the local pub, to place an order and have a good evening meal.

Wydaje mi się, że tak jest poprawnie. Na 99% :P

zSCFQrN.png

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający forum [Angielski] Poprawienie   0 użytkowników
    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...