Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[MegaTUT]Skript - Naucz się go z całą społecznością !


adranusMPC

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

<----------

Witam

To będzie taki MEGA TUT, który nauczy Cię obsługiwania pluginu SKRIPT.

Plugin Skript umożliwia pisanie tak zwanych "skryptów" dzięki nim możesz pisać własne komendy a nawet gildie, ale to już większa szkoła jazdy :)

TuTorial będzie updatowany (prawdopodobnie) co tydzień, może i nawet krócej zależy od wolnego czasu!

Więc zacznijmy robotę :)

mca.png

Przeczytaj! Jeżeli jesteś nowy!

 

Co to skript?

Skript to taki plugin, który umożliwia tworzenie pluginów małych i dużych. Jeżeli masz serwer i chcesz mieć coś autorskiego musisz się tego "kodu" nauczyć!

Dlaczego Skript, a nie Java?

Java jest bardzo męcząca, a twórca skriptu nie chciał by ludzie się męczyli i dlatego go stworzył a poza tym to jest o wiele łatwiejszy kod niż java!

Gdzie mogę znalesc różne kody i eventy?

Kody można znalesc na ich forum

Link:http://dev.bukkit.org/bukkit-plugins/skript/forum/

w przedziale scripts

Natomiast eventy, mozna znalesc na ich stronie internetowej

Link: http://njol.ch/projects/skript/doc/events/

Tam są też inne ważne rzeczy do skript między innymi:

Efekty, itp.

Gdzie pisać te Skrypty?

Skrypty możesz pisać w notatniku itp.

Ale ja polecam NotePad++, ponieważ tam jest dobre podkreślenie "Tabu" a tab w skript jest bardzo ważny!

 

mca.png

Część 1: Instalacja i pobieranie pluginu!

Pewnie zastanawiałeś się co to Skript, skript to taki plugin, który umożliwia tworzenie skryptów (takie małe pluginy)On pozwoli Ci na wiele funkcji, które w tym poradniku możesz poznać jeżeli będziesz śledził temat. Zacznijmy od instalacji skryptu!

Skrypt ściągniemy stąd:http://dev.bukkit.org/bukkit-plugins/skript/

Instalacja Skript nieco różni się od instalacji innych pluginów, dlatego śledź tą instrukcję !

  1. Ściągnij skript z ich strony (http://dev.bukkit.org/bukkit-plugins/skript/)
  2. Wejdz w folder plugins i przeciągnij plik Skript.jar do tego folderu
  3. Zrestartuj serwer.
  4. Jeżeli jest folder Skript wejdz w niego następnie config .
  5. Zjedź do lini 29 i zmień german zmień na english (chyba że lepiej posługujesz się językiem Niemieckim! to zostaw!)
  6. Zapisz config i zrestartuj serwer!

Komendy:

/skript – pokazuje komendy dostępne w pluginie

/skript update – wyświetla opcje związane z aktualizowaniem pluginu

/skript reload all – odświeża wszystkie skrypty

/skript reload nazwaSkryptu – odświeża dany skrypt

/skript enable all – włącza wszystkie skrypty

/skript disable all – wyłącza wszystkie skrypty

/skript enable nazwaSkryptu – włącza dany skrypt

/skript disable nazwaSkryptu – wyłącza dany skrypt

Kolor czerwony- ważne komendy

Kolor zielony - Komendy do aktualizacji

Kolor niebieski - Podstawowe komendy!

Jak dodać skript?

To jest bardzo łatwe, jeżeli będziesz działał z instrukcją.

  1. Wejdz w folder Skript
  2. Wejdz w folder Scripts
  3. Jeżeli nazwa ma np -Skript (zwróć uwagę na - ) czyli jest zablokowany
  4. Jeżeli skrypt ma nazwę normalnie Skript
  5. Skrypty zapisuj w formie .sk bo inaczej nie zadziała!

mca.png

Część 2: Pierwszy skrypt


Napiszemy sobie skrypt na "magiczną różdżkę, która zmienia czas :)

on rightclick with a golden axe:
    if player has the permission "Mpc.Tut":
        if {noc.tak} is true:
                set time to 18:00
            set {noc.tak} to false
            stop
        else:
            set time to 6:00
            set {noc.tak} to true
            stop
    else:
        send "&cBrak uprawnien!"


Co oznaczają poszczególne kody?

on rightlick with a golden axe:

Czyli jak nazwa podczas kliknięcia prawym na złotą siekierę, wywołuje się kod poniżej :) Pamiętaj żeby wpisywać ":" na końcu tzn dwukropek, i pamiętaj o 1 tabie ! Nigdy nie rób tego spacją!

    if player has the permission "Mpc.Tut":

Ten kod oznacza permissions, u mnie permissions to Mpc.TuT . Pamiętaj o dwukropku na końcu i 1 tabie!


		if {noc.tak} is true:


Ten kod oznacza, a bardziej pyta czy {noc.tak} jest na tak, {noc.tak} możesz zmienić na dowolną nazwę! Może to być {kupa.tak} lub {minekraft} to nie ma zanczenia, ale pamiętaj o tabie i dwukropku!

			set time to 18:00

Kod ustawia czas na 18:00 czasu minecraft!

			set {noc.tak} to false

Ustawia {noc.tak} na nie, żeby potem można było ustawić dzień dowiesz się za chwile ;) Tu nie stawiaj taba! ani dwukropku!

			stop

kończy dane zadanie. Nie obowiązkowe, ale wpisuj to, bo kod się może zmieszać!

		else:

Inaczej jeżeli w moim przypadku to będzie że jeżeli {noc.tak} is false: to ustawia godzine 6:00:)

			set time to 6:00

Ustawia czas na 6:00 czasu minecraft

			set {noc.tak} to true

Ustawia {noc.tak} na true, czyli to taka zmienna, która jak wyżej podałem możesz zmieniać itp, ona gra role włącznika wyłącznika;) tak jak by:)

			stop

Zatrzymuje zadanie, jak mówiłem wcześniej:)

			else:

Doszliśmy do przedostatniej linijki! to else: reaguje gdy nie mamy uprawnień MPC.tut, możesz sobie przeciągnąć palcem i sprawdzić czy są równo to if player has the permission "Mpc.Tut": i else:). A tak poza tym on reaguje na te permissions i gdy nie ma permissions wykonuje czynność w naszym przypadku wykonuje wiadomość!

		send "&cBrak uprawnien!"

Send wykonuje wiadomość pamiętaj o spacji i " tu text " ponieważ one oznaczają że w środku jest tekst!

mca.png

Część 3: Zabawa tabliczkami

Zdjęcia:

f70d3bf612357f285f2e5ba5ca159685_1.jpg2a242db28b825dc86356e3783d5b4e72_1.jpg39915cca0a5301c594b40842ed0ddfec_1.jpg

935f1e39056acdba5dee9c7bd679a04a_1.jpg

Variables:
	{ilosc.graczy} = 0
on join:
    add 1 to {ilosc.graczy}
on quit:
   remove 1 from {ilosc.graczy}
on sign change:
    if player has permissions "Mpc.TUT":
        if line 1 is "[MpC]":
            set line 1 to "&bSkrypt"
            set line 2 to "&bMpcTut"
            set line 3 to "&bby adranus!"
            wait 5 seconds
            set line 1 to "&bNa serwerze:"
            set line 2 to "&c%{ilosc.graczy}%"
            set line 3 to "&bosoby jest"
            set line 4 to "&bOnline"
            stop

Ten kod wyżej pozwala na sprawdzanie ilości osób online na serwerze! A więc do roboty.

W tym poradniku, zwróć uwagę na takie znaki w kodzie: " " : % %

To jest bardzo ważne!

P.S

Niektóre kody już znamy więc, je ominę !

Kod na pastebin! :http://pastebin.com/fvb6TxYw

do skopiowania !

Variables:
	{ilosc.graczy} = 0

Variables oznacza zmienne, a {ilosc.graczy} = 0 to zmienna, która oznacza że początkowa liczba zmiennej to 0.

on join:
	add 1 to {ilosc.graczy}

On join: oznacza że podczas wchodzenia wywołuje komendę lub kod.

Natomiast add 1 to {ilosc.graczy} dodaje nam 1 do zmiennej {ilosc.graczy}.

on quit:
	remove 1 from {ilosc.graczy}

On quit: oznacza ze podczas wychodzenia.

Natomiast remove 1 from {ilosc.graczy} odejmuje nam 1 z zmiennej {ilosc.graczy}

on sign change:

Oznacza ze podczas edytowania tabliczki wywołuje się kod !

        if line 1 is "[MpC]":

Jeżeli w tabliczce linia 1 jest [MpC] (Tak jak na zdjeciach) wywołuje się kod!

            set line 1 to "&bSkrypt"
            set line 2 to "&bMpcTut"
            set line 3 to "&bby adranus!"

Jeżeli w pierwszej lini będzie [MpC] automatycznie zmieni się kod na (taki jak na zdjeciu) Skrypt Mpc... itd.

set line 1 oznacza ze ustawia linie 1 w skrypcie na &bSkript czyli Niebieski kolor Skript

            wait 5 seconds

wait 5 seconds oznacza zaczekaj 5 sekund, może być wait 5 hours itd...

            set line 1 to "&bNa serwerze:"
            set line 2 to "&c%{ilosc.graczy}%"
            set line 3 to "&bosoby jest"
            set line 4 to "&bOnline"
            stop

set line 1 to znamy, ale zwróćmy uwagę na set line 2, ponieważ tam jest "&c%{ilosc.graczy}%" {ilosc.graczy} to nasza zmienna, która wcześniej opisałem (ona podlicza ilosc graczy na serwerze!) Ale zwróć uwagę na % % ponieważ to jest ważne. Zawsze gdy chcemy wstawić zmienną w send, message set line musi być "% %" ponieważ ona oznacza że włącza się zmienna!

mca.png

Część 4: Statystyki

 


Nie zapomnij dać like, jeżeli Ci się podoba i pomógł Ci ten Tutorial.
Oceniaj i pisz komentarze:)

Mój profil!

baner3m.jpg

Opublikowano

Osoba, która ma 1 post napisała ten komentarz. Mądre.

Pewnie nawet nie przejrzałeś to :D

Napisałem ten komentarz bo prosileś mnie na gg i nie mam zamiatu patrzeć tego bo nie jest to potrzebne lecz to nie zmienia faktu e ten tutorial jest chujowy i krótki ;)

Opublikowano

A no racja ten "PrO hakier" powraca

Ale po co sie zajmowac skryptami skoro ty chyba "umiesz" jave? Chodź szczerze w to wątpie

Opublikowano

A no racja ten "PrO hakier" powraca

Ale po co sie zajmowac skryptami skoro ty chyba "umiesz" jave? Chodź szczerze w to wątpie

Skript stworzono, po to żeby nie męczyć się tworzeniem komendy w javie, bo w javie tworzenie komendy zajmie ci około 5 linijek, a w skript 1 linijka i piszesz kod... A co do javy, znam. ALe nie używam tego, chyba że na swoje serwery:)

baner3m.jpg

Opublikowano

Ale skrypty ssą więcej zasobów serwera niż wtyczki (coś takiego czytałem) :p

Chyba sie zmieniles kiedys jak bym takie cos ci na skype wyslal zaczabys wyklinac na mnie ;)

Opublikowano

Poradnik jest dobrze opracowany, lecz jeszcze mógłbyś go dopracować czyli dodać jakieś obrazki/loga. Myślę, że tekście nic nie brakuje, zastąp spoilery czymś innym ponieważ wiele osób jeszcze nie naprawiło tego błędu z ciasteczkami, a mogą chcieć skorzystać z bardziej rozbudowanego poradniku.

avatar_14518339374nlip.jpg


 


 


,,Vape is good, vape is my life"

Opublikowano

Poradnik jest dobrze opracowany, lecz jeszcze mógłbyś go dopracować czyli dodać jakieś obrazki/loga. Myślę, że tekście nic nie brakuje, zastąp spoilery czymś innym ponieważ wiele osób jeszcze nie naprawiło tego błędu z ciasteczkami, a mogą chcieć skorzystać z bardziej rozbudowanego poradniku.

Jak zmienić spoilery? Bo troche nie rozumiem. A tak poza tym miałem dodać zdjęcia, ale za duży rozmiar był;3

baner3m.jpg

Opublikowano

Mi się podoba w spoilerach, nie ma syfu i jak kogoś interesuje to sobię włączy a jak nie to idzie dalej. A ci co nie mają naprawionych cookies niech je naprawią. Istnieje temat który uczy jak tego naprawić więc nie powinni mieć problemu (ewentulanie dać link w code do tego filmu) a ktoś wejdzie i sobie sprawdzi i naprawi i zobaczy ten tut

Opublikowano

Rozwiń trochę ten Tutorial, opisuj dane funkcje, żeby ktoś nie obeznany potrafił się czegoś nauczyć.

svh03y.jpg


Opublikowano

Ja ogarniam to, niestety ty to napisałeś tak że każdy początkujący miałby problemy, napisz to bardziej zrozumiałym językiem i tak jak @up, opisz daną funkcję.

 

Pozdrawiam :)

Opublikowano

Poradnik, jak poradnik, kilka częsci, podstawy przekazane i koniec... Btw. uzyj pastebin, do wklejania kodów, takie sie źle czyta, i nie ma tabów. Nawet nie napisałeś w czym to pisać (nowi mają prawo nie wiedzieć - jbc. pisze sie w Notepad++, Sublime Text itp. [polecam to drugie]). Wgl. powinienes wytłumaczyć eventy, a nie w pierwszej części dać zmienne (ten ktoś nie bedzie wiedział podstaw, jak tak uczysz)...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...