Skocz do zawartości

Production Games

  • wpis
    1
  • komentarzy
    11
  • wyświetleń
    947

Jak podejść do tworzenia własnej gry?


Na pewno każdy z nas chociaż raz w życiu chciał stworzyć własną grę. A że proces wydaje się trudny wiele ludzi decyduje sie własnie na via www, chodź myślę, że zasada tworzenia jak i podejście powinno być zawsze takie samo. Oczywiście wiele ludzi jak i całych składów popełnia wiele podstawowych błędów. Ostatni raz podeszłem do tego problemu w 2007 roku kiedy był bum na ugamele, a wcześniej na skrypt vallheru, teraz jest już więcej darmowych skryptów, a tworzenie własnej wymarzonej gry jest na wyciągnięcie ręki. Ten poradnik a raczej artykuł opisujący mój punkt widzenia ma na celu podać Ci jak najwięcej powodów, dla których powinieneś zrezygnować z szalonego pomysłu na tworzenie gry. A dlatego, że wiele osób myśli, że wgranie darmowe skryptu na jakiś serwer, podpięcie jakiegoś aliasa daje nam uczucie posiadanej gry a ludzie będą się zabijać żeby grać u nas. Jednym słowem jeżeli tak myślisz to albo jesteś jeszcze za młody, aby to pojąc albo jesteś idiotą.

 

Genialny pomysł na grę

 

Zacznijmy od tego, że wcale nie musisz być programistą, aby posiadać własną grę. Jednak żeby mieć pełną władze musisz sam ją napisać. Nawet posiadając konkretny skrypt i tak jesteśmy zablokowani brakiem umiejętności, więc nie jesteśmy samowystarczalni co za tym idzie musimy albo bulić komuś kasę bądź mieć nadzieje, że nasz znajomy programistą, który robi za frajer nie wali byków co 3 linijki. Wiele ludzi w wieku 12-18 lat ma marzenie posiadać własną grę, oczywiście nikt Ci nie broni, ale poważnie się zastanów czy masz pokolei w głowie. Bo zrobić lipę każdy potrafi i jeżeli masz załóżmy 15 lat to jesteś głupi jeżeli nie uczysz się programować, nie wmawiaj sobie, że to jest jakieś trudne, cały kod opiera się na logice, do wielu funkcji, możliwości można dojść samemu po czasie poznając podstawy, ale jeżeli ograniczasz się bo twierdzisz, że nie dasz rady to jesteś głąbem. Druga sprawa nie piszę tego poradnika, żeby Ci wszystko podać pod ryja i żebyś po przeczytaniu tego tekstu nadal był głupi. Dlatego nie powiem Ci nic na temat programowania w tym artykule, jedynie teoria do praktyki zapraszam do google, bo podstawowym elementem Twojej kariery twórcy gry zaczyna sie od posiadania umiejętności szukania informacji.

 

Jeżeli ktokolwiek myśli, że może posiadać grę nawet na silniku Vallheru czy innym szicie bez wiedzy php + mysql, to się niestety pomylił. I myślę, że to jest czas, aby sprowadzić was na ziemię. Naprawdę żal mi patrzeć na debili co płaczą na forach, że mają problem z instalacją vallheru – to po jaki kij chłopie bierzesz się za takie rzeczy! Naprawdę wiele bluzgów ciśnie się na usta podczas gdy myślę, że ludzie są naprawdę takimi egoistami, którzy stawiają dla siebie tą grę a nie dla graczy! Przecież to jest chore podejście. Nigdy bez wiedzy programistycznej nie postawisz takiej gry jakiej by chcieli gracze! Nie zdobędziesz graczy na skrypcie na którym jest już setki gier! Zastanów się czym Ty chcesz się wyróżnić i pomyśl czy Ty byś w to zagrał patrząc z punktu osoby trzeciej.

 

Najlepsze są wymówki. Ludzie myślą, że im droższy i posiadający ładną okładke kurs programowania jest lepszy. Gówno prawda, nie musisz nic płacić żeby posiadać tą wiedze a autorzy takich kursów pieprzą głupoty, 30 stron teorii, 1 strona praktyczna. Po kij komu ta teoria, to jest jakby do zbierania jabłek dali Ci kurs gdzie jest 100 stron na ten temat, a możesz po prostu pójść i zerwać te jabłka.

 

Trening czyni mistrza. Nie bierz się od razu za wielki projekt, do których silnik gry należy. Zacznij od nauki prostych skryptów z czasem będziesz mógł konkretnie zabrać się za robienie gry. Nie wierz w bzdury pseudo-programistów, którzy twierdzą, że pisanie gry to nawet rok czasu. Dobry programista jest w stanie napisać grę pokroju The Crims, Bitefight w 2 miesiące czasu! I nie mówię tutaj o 8 godzinnym trybie pracy.

 

Mam pomysł

 

Wielu z was napewno już wymyśliła swoją grę. Jednak pamiętaj, że kolejna gry o smokach, rycerzach czy wojnach kosmicznych jest spalona, spóźniłeś się jakieś 5 lat więc nie dasz rady się przebić. Pomysł musi być unikalny i grywalny a zarazem dobrze wykonany. Zanim przystąpisz do myślenia nad swoją przyszłą grą najpierw postaraj się przeszukać internet w celu sprawdzenia co jest teraz trendy, przejżyj topki gier przeglądarkowych, co się długo trzyma i zastanów się dlaczego, co trzyma graczy. Pamiętaj, że Twoja gra oprócz tego, że musi być ciekawa to też na tyle trudna, aby gracz po 10 dniach gry nie zrezygnował z niej ze względu na to, że będzie mu żal straconego czasu i pracy jaką włożył w Twoją grę. Jednym słowem musisz uzależniać graczy tworzą pewne mechanizmy. Oczywiście wiadomo, że pewne tematyki gier są na tyle dobre, że trzymają graczy mimo, że gier fantasy jest naprawdę dużo.

 

Symulatory, managery są też dobrym wyborem. Na pewno wiele ludzi chętnie zagrałoby w grę gdzie możemy zarządzać własnym lotniskiem lub linią lotniczą być może dobrym pomysłem będzie manager sportowy a załóżmy koszykówka, więcej ludzi na początek stwierdzi, że piłka nożna jest lepsza, niestety konkurencja ma naprawdę dobre gry więc raczej celowałbym w nisze typu hokej, koszykówka, siatkówka lub nawet gra typu extreme sports... bmx, deskorolka, rolki czy snowboard.

 

Bardzo dobrą praktyką jest nie branie się od razu za tworzenie swojej gry, a raczej dokumentacji, która oczywiście jest niezbędna. Mamy dwa typy dokumentacji o czym rozwinę póżniej, wróćmy do samej idei. Chodzi o to, że warto się przespać z pomysłem, zanim wybierzemy konkretny temat żyjmy ze świadomością, że chcemy stworzyć grę 2-3 dni myśląc co tak naprawdę warto, w czym jesteśmy dobrzi, w co sami byśmy chcieli zagrać. Dobrze by było następnie dobrze poznać temat, jeżeli wybierzemy koszykówkę warto znać wszystkie zasady panujące w tym sporcie, jak co działa, jak są organizowane drużyny, jak przeprowadza się transfery graczy, na jakiej zasadzie działa NBA. Warto sobie zadawać wiele pytań odpowiadając na nie informacjami wyszukanymi w internecie. Poznajmy najpierw środowisko w jakie chcemy uderzyć.

 

Analiza konkurencji to następna rzecz jaką powinniśmy zrobić. Oczywiśćie może się zdarzyć, że nasz pomysł jest na tyle unikalny, że takiej gry nie ma nawet zagranicą. Jeżeli jednak są tworzymy konta w takich grach, gramy, testujemy a następnie oceniamy, zadajemy kolejne pytania, określamy plusy i minusy.

 

Ocena własnych możliwości. Jeżeli jesteśmy już pewni, że będziemy tworzyć grę typu manager koszykówki określmy się jakie technologie wykrzystamy podczas produkcji oraz realnie oceńmy swoje możliwości.

 

Tworzenie dokumentacji

 

Jeżeli myślisz poważnie nad stworzeniem gry podstawowym filarem jest właśnie dokumentacja. Wspomniałem o dwóch typach. Pierwsza to dokumentacja ogólna a prościej mówiąc fabuła czyli nasz wizja na temat gry, wszelkie pomysły oraz opis jakbyśmy widzieli grę z pozycji gracza. Drugą zaś jest dokumentacja docelowa czyli programistyczna, wypisane wszystkie opcje i funkcje od punktów, aby programista dokładnie wiedział o co nam chodzi. Dokumentacja ogólna to taki nasz pomocnik przy spisywaniu możliwości i opcji w dokumentacji programistycznej.

 

Oczywiście bez biznesplan żaden projekt na świecie nie dotrwa do końca. Wiem początki mogą się wydawać dla niektórych nudne, dla mnie pisanie fabuły gry to świetne doświadczenie. I czerpie z tego dużo przyjemności.

 

Zespół

 

No bardzo ważny czynnik, jeżeli nie jesteś programistą to leżysz na starcie. Jeżeli nie jesteś grafikiem to masz prawdziwy problem. Twoja siła teraz polega na napisaniu fabuły i dokumentacji z prawdziwego zdarzenia. Następny zadaniem jest znalezienie grafika i przedstawienie mój swojej koncepcji, najlepiej żeby wykonał on projekt wstępny a następnie powinieneś zacząć szukać programisty i przekonywać go właśnie tymi elementami.

 

Jest to czarny scenariusz i ogólnie powiem tak – jeżeli jesteś w takiej sytuacji poważnie zastanów się czy jest sens. Lepiej okazać się cierpliwym i przystąpić do nauki programowania, aby za pół roku spróbować ponownie.

 

Jeżeli jesteś dobrym grafikiem warto zorganizować dobrą dokumentacje i wstępne projekty myślę, że szybko znajdziemy chętnego programistę do współpracy. Będąc programistą możemy sami pisać dokumentacje lub kogoś poszukać o ile mamy dobre umiejętności, ale nie mamy wyobraźni.

 

Początki są trudne i zalecam rozpoczęcie samemu, w końcu przyjedzie czas kiedy stwierdzimy, że już nie ogarniemy sami i potrzebujemy ludzi. Członków trzeba motywować i nie przyjmować byle kogo, tym lepiej się przygotujemy tym lepszych ludzi do siebie ściągniemy. Oczywiście gadka typu zainstaluj mi grę a dostaniesz moderatora – jest oczywiście niepoważne i zalecam do powrotu na samą góre artykułu. Członek powinien czuć się ważny oraz powinien zostać za to nagradzany różnymi pochwałami. Jeżeli sami nic nie wnosimy do projektu jesteśmy zbędnym wżodem na dupie. Samo napisanie fabuły bez żadnych umiejętności nie czyni z nas lidera a raczej gości, który szuka zółwi do roboty za frajer. Ranga nie nakarmi rodziny.

 

I na tym kończymy. Nie jest to poradnik jak stworzyć grę a raczej jak podejść do tematu tworzenia gier zanim poważnie do tego przystąpimy. Planuje kolejne części jeżeli ten wstęp spotka się z ciepłym przyjęciem.

 

Kopiowanie zabronione bez zgody autora, © 2011 - klaq dla mpcforum.pl

11 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Walo

Opublikowano

najlepiej nie podchodzić do tworzenia :D

DarenBashi

Opublikowano

Szkoda, że jest wieczór bo mi się nie chce czytać ;D.

klaq

Opublikowano

najlepiej nie podchodzić do tworzenia :D

 

Tak to jeden z celów tego tekstu, właśnie żeby zniechęcić przyszłych twórców.

CiagleZapominam

Opublikowano

słusznie^, dobrze napisane.

ten tekst można pod pasować pod 'pro elo elo' twórców serwerów prywatnych do gry metin2. którzy myślą że jak zainstalują gotowca to mogą już mieć 'własną grę' LAJK

klaq

Opublikowano

Ty to lepiej idź do MPC Media Team...

 

Przecież jestem.

Gość kokosz

Opublikowano

Bardzo dobry tekst, trochę mało treści w tej treści, ale mimo wszystko mówisz z sensem. Czekam na kolejne części. ( Na marginesie... kiedyś byłem właścicielem domeny vallheru.pl )

Overlord.

Opublikowano

Kiedyś się do tego brałem... W sumie to miałbyć mod zmieniajacy wszystko (baza GII), ale potrzeba do tego ludzi, samemu się nie zrobi, a jeśli nawet to w 14 lat, jak to robili Duke Nukem 4Ever

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...