Skocz do zawartości

xor eax, eax

  • wpisy
    3
  • komentarzy
    5
  • wyświetleń
    4 650

[tut]Igraszki z notatnikiem #2, czyli jak uruchomić notatnik z notatnika?


Wiemy już, jak pisać do notatnika bez użycia notatnika. To może teraz czas na coś zgoła innego, jak przypuśćmy...uruchomienie notatnika z notatnika?

 

[tut]Igraszki z notatnikiem #2, czyli jak uruchomić notatnik z notatnika?

Wstęp

W dzisiejszym artykule spróbujemy jakoś kreatywnie wykorzystać to, czego dowiedzieliśmy się w poprzednim artykule, tj. gdzie jest editBox Notatnika, jak czytać z niego informacje i jak do niego pisać. Pytanie tylko, jak to możemy wykorzystać żeby uruchomić notatnik...

 

...Każdy, dosłownie każdy miał styczność z czymś tak fajnym jak interpeter poleceń, vel cmd.exe. Bardziej dociekliwe osoby wiedzą że jest coś takiego jak przełącznik /C...

cmdc.jpg

Rys. 1 - Przełącznik /C. Ciekawy, prawda?

...który moglibyśmy wykorzystać wraz z tzw.przekierowaniem strumieni/potoku do pliku...

cmdstrumienie.jpg

Rys. 2 - Przkierowanie wyjścia danego programu do pliku. Bardzo przydatna rzecz.

 

Jakiś niecny pomysł zaczyna się klarować, prawda? Pomyślmy, timer, który w krótkich odstępach czasu(powiedzmy, 100ms) za pomocą GetAsyncKeyState sprawdzałby czy użytkownik nacisnął jakiś z góry ustalony klawisz(np.klawisz tab). Jak tak, odpalałby funkcję z DLL'ki, która za pomocą GetWindowText pobierałaby zawartość editBoxa, wrzucała jego zawartość do parametru lpCommandLine funkcji CreateProcess, i przekierowałaby jego zawartość do wcześniej utworzonego pliku tymczasowego(a co, konspiracja na sto procent), a później za pomocą odpowienich funkcji z WinApi ładowałaby do pamięci, a stamtąd za pomocą SetWindowText do editBoxa...no cóż, cel i kroki mamy, teraz pora nałożyć buty i...

 

W drogę!

Więc jak nie wspomniałem wcześniej, to wspomnę teraz - cały nasz niecny plan będzie opierać się na technice DLL Injection. Nie będę wdawał się w opisy, bo z pewnością powstało na ten temat dużo ciekawych poradników, znacznie lepszych niż mój. Wspomnę jedynie, że nie będę trudził się z pisaniem własnego szkieletu - wykorzystam sobie gotowy projekt z Dev-C++(tyle że dla języka C - tworzenie własnych obiektów mnie przeraża), a za injector posłuży mi poczciwy Cheat Engine w wersji 5.6.1(jakoś nie pałam szczególną miłością do LUA). Okej, na rozgrzewkę napiszmy sobie jakąś prostą dllkę...

dllexample.jpg

Rys. 3 - przykładowa dllka.

Śpieszę z wyjaśnieniami cóż to robi - w naszej ulubionej case(eee....wiecie jak się nazywa xD) zarzucam funkcję SetTimer, gdzie jako uchwyt okna stosuję FindWindow z podaną wcześniej klasą "Notepad", a jako ostatni parametr podaję adres callbacku który SetTimer przyjmuje, tj.TimerProc.A sam timer...no cóż, jak widać tylko śmieci. ^^'

 

Szast-prast, piszemy dalej:

dllproexample.jpg

Rys. 22 - bardziej zaawansowany szkic dllki, który właściwie robi wszystko co chcemy. Oprócz tego, że nie wywołuje cmd. >.>

 

Pierwsza linijka robi tzw.wskaźnik - z uwagi na to, że działamy już w obrębie notatnika, to możemy się pokusić o coś takiego.

Dlaczego sprawdzam czy GetAsyncKeyState jest mniejsze od zera? Ponieważ ta funkcja "zapala" pierwszy bajt(który świadczy o tym, czy liczba jest dodatnia, czy ujemna - pozdrawiam wszystkich z profilu mat-fiz-inf!). Reszta rzeczy jest raczej zrozumiała, więc przejdę do finalnej części, czyli o finalnym proof-of-concept:

/* Replace "dll.h" with the name of your header */
#include "dll.h"
#include <windows.h>
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <Windows.h>

HWND *editBox = (HWND*)0x01009838; //ach, te pisanie dllek ^_^
char hTempName[128];


void cdUp()
{
	char *temp = malloc(128);
	int licznik = 0, i;

	GetCurrentDirectory(128, temp);
	for(i = 0; i < strlen(temp); i++)
  		if(temp[i]=='\\')
                 	licznik = i;
	temp[licznik] = 0;
	SetCurrentDirectory(temp);

	//zeby nie bylo, to jeszcze sobie wyczyscimy editboxa
	ZeroMemory(temp, 128);
	SetWindowText(*editBox, temp); //dzialamy na wskazniku, wiec powinnismy go sobie "luskac",jak chcemy z niego skorzystac
	free(temp); //na wszelki wypadek
}

void cdDown(char *katalog)
{
	char *temp = malloc(128);
	GetCurrentDirectory(128, temp);
	strcat(temp,"\\");
	strcat(temp, katalog);
	SetCurrentDirectory(temp);

	ZeroMemory(temp, 128);
	SetWindowText(*editBox, temp);
	free(temp);
}
void executeCommand(char *command)
{
	char *output = (char*)malloc(2048); //a teraz dla odmiany czyste c...
	PROCESS_INFORMATION pi;
	STARTUPINFO si;
	DWORD dwRead;
	ZeroMemory(output, 2048);
	command[strlen(command)-1] = 0; //tutaj usuwamy znak tabulatora, ktory zwykle jest na koncu
	if(command[0] == 'c' && command[1] == 'd')
      			if(command[3] == '.' && command[4] == '.' && command[2] == ' ')
                    			{cdUp();return;}
      			else
                    			{cdDown((command+3));return;} //zakrawa na memory leak, ale co tam, to raptem 3 bajty

	strcat(output, "/C \""); //strcat(a, ; - do ciagu "a" dolacza ciag "b", na koniec, oczywiscie
	strcat(output, command);
	strcat(output, " >");
	strcat(output, hTempName);
	ZeroMemory(&si, sizeof(STARTUPINFO));

	si.cb = sizeof(STARTUPINFO); 		//wymagane przez system
	si.dwFlags = STARTF_USESHOWWINDOW;   //ta flaga mowi Windowsowi zeby patrzyl na ponizsza zmienna
	si.wShowWindow = SW_HIDE;        	//A tu mowimy zeby kazde wywolanie konsoli mialo flage SW_HIDE, czyli zeby nam nie migalo

	CreateProcess( "C:\\windows\\system32\\cmd.exe",
               	output,
               	NULL,
               	NULL,
               	FALSE,
               	0,
               	NULL,
               	NULL,
               	&si,
               	π);

	ZeroMemory(output, 2048);  	//zeby bylo oszczedniej to korzystam z jednej zmiennej - a co!   

	//Flagi ponizej dobrze tlumaczy MSDN
	HANDLE hTempFile = CreateFile(hTempName, GENERIC_READ, FILE_SHARE_READ | FILE_SHARE_WRITE, 0, OPEN_EXISTING, 0, 0);
	ReadFile(hTempFile, output, 2048, &dwRead, 0);
	CloseHandle(hTempFile);
	SetWindowText(*editBox, output);

	free(output);
}

void CALLBACK SprawdzCzyUzytkownikWcisnalKlawisz(HWND hWnd,UINT uMsg,UINT_PTR idEvent,DWORD dwTime)
{
	char *input = (char*)malloc(128);
	ZeroMemory(input,128);
	if(GetAsyncKeyState(VK_TAB)<0) //jezeli jest mniejsze od zera, znaczy ze wcisniete
	{
                               	GetWindowText(*editBox, input, 128);
                               	executeCommand(input);
	}
	free(input);
}

void getTemp()
{
 	char *currentdir = (char*)malloc(128);
  		ZeroMemory(currentdir, 128);
  		ZeroMemory(hTempName, 128);
  		GetTempPath(128, currentdir); //zwraca folder z plikami tymczasowymi
  		GetTempFileName(currentdir, 0, 0, hTempName); //zwraca nazwę
}

BOOL APIENTRY DllMain (HINSTANCE hInst 	/* Library instance handle. */ ,
          			DWORD reason    	/* Reason this function is being called. */ ,
          			LPVOID reserved 	/* Not used. */ )
{
switch (reason)
{
 	case DLL_PROCESS_ATTACH:
  		getTemp();
  		SetTimer(FindWindow("Notepad", 0), 0, 100, SprawdzCzyUzytkownikWcisnalKlawisz);
   	break;

 	case DLL_PROCESS_DETACH:
   	break;

 	case DLL_THREAD_ATTACH:
   	break;

 	case DLL_THREAD_DETACH:
   	break;
}

/* Returns TRUE on success, FALSE on failure */
return TRUE;
}

To teraz pora to potłumaczyć...

FAQ

Q:Do czego służą funkcje cdUp i cdDown?

A:Zacznę od początku - żeby nasza "nowoczesna konsola" mogła poruszać się pomiędzy katalogami, to trzeba było wymyślić jakiś sposób, dzięki któremu mogłaby to zrobić - odpowiedzią jest właśnie CreateProcess, który każdy utworzony proces wywołuje w tzw. current working directory, czyli w katalogu którym teoretycznie sam się odpalił, i który możemy dowolnie zmieniać za pomocą funkcji SetCurrentDirectory i GetCurrentDirectory. Funkcja cdUp szuka pozycji ostatniego slasha - "\" w tym co zwróci nam GetCurrentDirectory i w jego pozycję wstawia nam 0, vel null. Co to daje? C jest tak fajnym językiem, że każdy ciąg znaków jest zakończony tym właśnie zerem(możemy się spotkać chociażby na msdnie z określeniami "null terminated string") i resztę po zerze po prostu nie bierze pod uwagę. cdDown porusza się "w dół", dodając jednego slasha i nazwę katalogu do którego chcemy się przenieść.

Q:Dlaczego za każdym razem tworzę sobie uchwyt do pliku tymczasowego?

A:Bo inaczej nie działa. Tzn. nie chciało, u mnie. :<

 

I tak to mniej-więcej działa. Chociaż działa trochę dziwnie, co można zaobserwować na filmiku(oj tam, wpisywanie dwa razy każdej komendy to nie problem!):

 

No i cóż, to by było na tyle.

Komentarze(i odpowiedź, jak rozwiązać problem z podwójnym wpisywaniem komend) mile widzane, jak zwykle. : D

 

Pozdrawiam,

JP na 100%

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...