Skocz do zawartości
 • Neuralink szansą dla sparaliżowanych na granie


  Neuralink szansą dla sparaliżowanych na granie

  W kwietniu tego roku należąca do Elona Muska firma Neuralink opublikowała materiał wideo, na którym makak gra w ping-ponga dzięki wszczepionemu do mózgu nadajnikowi. Wynalazek to szansa dla osób sparaliżowanych i z ograniczeniami ruchowymi, może też zrewolucjonizować rynek gier.

   

  Na opublikowanym filmie widzimy, jak 9-letni makak o imieniu Pager gra w ping-ponga za pomocą umysłu. Małpa na około 6 tygodni przed nagraniem wideo otrzymała wszczep Neuralink. Nadajnik niewielkich rozmiarów został wszczepiony przez naukowców bezpośrednio do mózgu zwierzęcia.

   

  Na początku Pager grał w grę za pomocą specjalnego kontrolera. W tym czasie chip od Neuralinku rejestrował aktywność jego mózgu i przesyłał dane do komputera. Następnie kontroler został usunięty, ale małpa nadal kontynuowała rozgrywkę, kontrolując urządzenie wyłącznie za pomocą myśli. Chociaż brzmi to jak scena z filmu science fiction, to wydaje się być ogromną szansą dla osób sparaliżowanych. Dodatkowo wszczepiane do mózgu interfejsy mogą zrewolucjonizować rynek gier.

   

  Czym jest Neuralink

   

  Neuralink to amerykańska firma neurologiczna, założona przez miliardera Elona Muska. Zajmuje się tworzeniem wszczepialnych interfejsów typu mózg-maszyna. Bezprzewodowe interfejsy neuronowe od Neuralinku mają umożliwić osobom sparaliżowanym oraz z poważnymi schorzeniami wykorzystanie aktywności neuronalnej do obsługi komputerów i urządzeń mobilnych. Czyli, mówiąc prościej, pozwolić na sterowanie urządzeniami za pomocą myśli.

   

  Już w ubiegłym roku firma zaprezentowała możliwości chipa na świni. Wtedy działanie Neuralinku pokazano, rejestrując sygnały dotykowe. Naukowcy umieścili elektrody w części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie sygnałów z pyska świni. Gdy zwierzę węszyło, reakcje neuronów na bodźce czuciowe przesyłane były do komputera.

   

  Przyszłość Neuralink

   

  Elon Musk oznajmił, że pierwsze produkty Neuralink pozwolą osobom sparaliżowanym kontrolować smartfon szybciej niż osoby pełnosprawne robią to kciukami. Implant ma umożliwiać komunikację za pomocą tekstu, śledzenie informacji w Internecie, a nawet granie w gry. Ostatnia z możliwości wydaje się być niezwykle ciekawa. Jeśli faktycznie, dzięki wszczepionemu w mózg chipowi, będzie można za pomocą myśli grać w gry, to przed branżą pojawią się zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania.

   

  Intrygującym może być to, jak wyglądałaby rozgrywka w sieci pomiędzy pełnosprawnym graczem, który korzysta ze standardowego kontrolera, a graczem sparaliżowanym, kontrolującym swoją postać za pomocą umysłu. Jeśli wierzyć temu, co mówi Musk, osoby z Neuralinkiem mogłyby osiągać w grach o wiele lepszy czas reakcji. Nie wiadomo jednak, jak dużej koncentracji wymagałoby sterowanie za pomocą myśli. Wiele czynników zewnętrznych mogłoby rozpraszać osobę grającą, co przekładać by się mogło na problemy ze sterowaniem. Trudno też określić, jak Neuralink przetwarzać miałby polecenia w grach o wiele bardziej złożonych niż Pong.

   

  Chociaż Neuralink jak na razie pozostawia więcej pytań niż odpowiedzi, to niewątpliwie wizja sterowania komputerem za pomocą myśli rozbudza wyobraźnię. Co najważniejsze, może sprawić, że osobom sparaliżowanym poprawi się komfort życia. Oczywiście istotnym wątkiem są tutaj kwestie etyczne, ale to już temat na osobny artykuł.

   

  Foto: Shutterstock

   


  O autorze

  Graczem jestem już ponad 20 lat. W pierwsze gry grałem na Pegasusie i C64. Uwielbiam gry strategiczne, RPG-i, przygodówki i gry sportowe. W wolnych chwilach ogromny fan piłki kopanej.  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Brak komentarzy do wyświetlenia.


 • Kto przegląda Neuralink szansą dla sparaliżowanych na granie   0 użytkowników

  Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
Okienko zamknie się za 5 sekund...