Skocz do zawartości
 • Na czym granie jest najdroższe – PC, Xbox czy PS


  Na czym granie jest najdroższe – PC, Xbox czy PS

  Xbox, PS, PC – miłośnicy gier mają spory wybór sprzętów, na których mogą oddać się cyfrowej rozrywce. Każde hobby ma jednak swoją cenę. W tym artykule przyjrzę się, która z tych trzech platform jest dla gracza najkorzystniejsza finansowo.

   

  Xbox, PS czy komputer? Gracze na całym świecie w kwestii wyboru sprzętu do grania nie są zgodni. Każdy z tych sprzętów ma swoje wady i zalety. Nie ma co ukrywać, że, oprócz kwestii praktycznych oraz naszych przyzwyczajeń, musimy również brać pod uwagę zasobność swojego portfela.

   

  Ceny Xbox, PS, PC

   

  Zaczynając naszą przygodę z grami, pierwszą i najważniejszą decyzją będzie wybór, na czym chcemy grać. Tutaj możemy od razu zauważyć, że ceny konsol są niższe niż komputerów gamingowych. Konsole Xbox Series X dostaniemy za 2399 złotych, natomiast cena konsoli Sony PlayStation 5 obecnie waha się między 2499 a 3500 zł.

   

  Warto zaznaczyć, że konsole te mają również swoje tańsze wersje. Najtańszą opcją jest zdecydowanie Xbox Series S, którego dostaniemy za 1330 złotych. Koszt tańszej wersji konsoli PS5 waha się między 2099 zł a 3200 zł. Obie wersje konsol nie posiadają napędu optycznego. Wyklucza to zatem możliwość korzystania z fizycznych wersji gier.

   

  Jeśli chodzi o cenę komputera przeznaczonego do gier, który miałby rywalizować pod względem mocy z konsolami, to sprawa jest bardziej złożona. Komputer, który ma spełniać swoją funkcję przez więcej niż rok czy dwa, powinien posiadać mocny procesor, w przypadku sprzętu gamingowego powinny to być co najmniej 4 rdzenie. Następną rzeczą jest odpowiednia ilość pamięci RAM. Obecnie absolutnym minimum jest 8 GB RAM, warto jednak rozważyć sprzęt wyposażony w 12 GB lub więcej. Musimy pamiętać również o wydajnym układzie graficznym. Niezbędna będzie tu dedykowana karta graficzna z odpowiednią ilością pamięci RAM. Aktualnie, by móc płynnie grać w rozdzielczości Full HD, potrzebujemy karty graficznej posiadającej minimum 4 GB pamięci.

   

  Do tego musimy zdecydować, czy chcemy kupić komputer stacjonarny, czy laptopa przeznaczonego dla graczy. Decydując się na drugą opcję, za laptopa o podanej wyżej specyfikacji musimy zapłacić ok. 6000 złotych. W przypadku komputera stacjonarnego cena może zależeć od tego, czy chcemy kupować każdy podzespół sami, czy kupimy już złożony komputer. Jeśli jesteśmy prawdziwymi łowcami okazji, to dobry komputer gamingowy złożymy sami za ok. 4000 – 4500 złotych, natomiast kupno PC w sklepie kosztować nas będzie ok. 6000 zł.

   

  W przypadku gdy kupiliśmy konsolę, możemy spokojnie grać aż do pojawienia się kolejnej generacji. Nowe konsole pojawiały się na rynku ostatnio co 7 lat. Do tego żywotność konsoli można wydłużyć, bowiem twórcy gier tworzą swoje produkcje, nie zapominając o starszych modelach sprzętu.

   

  O takim samym spokojnym użytkowaniu nie możemy mówić, decydując się na granie na PC. Jeśli chcemy grać w najnowsze tytuły, to niestety raz na jakiś czas będziemy musieli sięgnąć do portfela, by rozbudować nasz sprzęt. Wymiana procesora czy dołożenie pamięci RAM to wydatek rzędu kilkuset złotych, a wymiana karty graficznej na nową – nawet kilku tysięcy. Ponadto, gdy nie ma już możliwości dalszej rozbudowy, trzeba dokonać zakupu nowego komputera.

   

  Gry i abonamenty

   

  Porównując ceny gier zarówno w wersjach fizycznych, jak i cyfrowych, sprawa jest prosta – gry na PC są tańsze. Najnowsze gry od największych wydawców w wersji na konsolę nierzadko przekraczają granice 300 złotych. Co więcej, ceny gier na Xbox i PS nie spadają za szybko.

   

  W przypadku PC, jeśli będziemy chcieli grać w najnowsze tytuły, zapłacimy za nie między 200 a 250 zł. Użytkownicy komputerów mogą jednak liczyć na szybki spadek cen już w pierwszych tygodniach po premierze. Dodatkowo na takich platformach jak Steam, Epic Games Store czy GOG można liczyć na częste promocje. Im więcej gier w roku kupujemy, tym komputer staje się bardziej przekonującą opcją.

   

  Grając na Xbox, niekoniecznie musimy głęboko sięgać do kieszeni. Konsola Microsoftu oferuje bowiem coś, czego jej konkurenci nie mają, przynajmniej w takiej skali, a mianowicie abonamenty. Gracze mogą wykupić usługę Xbox Game Pass Ultimate, co daje im dostęp do sporej biblioteki gier, która jest stale poszerzana. W ramach subskrypcji możemy zagrać w takie tytuły jak Read Dead Redemption 2 czy GTA V. Do tego w skład usługi wchodzi abonament EA Play, dający darmowy dostęp do produkcji EA, tj. FIFA 21, Star Wars Jedi Fallen Order czy Star Wars Squadrons. „Growy Netflix” wydaje się usługą korzystną finansowo. Za 3 miesiące subskrypcji trzeba zapłacić ok. 150 złotych. Często pojawiają się również promocje, gdzie miesiąc abonamentu wynosi zaledwie 4 złote. Jeśli zatem nie zamierzamy wydawać pieniędzy na gry w dniu ich premiery, to abonament oferowany przez giganta z Redmond może być najlepszą opcją na tanie granie.

   

  Konsole od Sony również oferują podobną usługę abonamentową. Posiadacze PlayStation mają możliwość zakupu subskrypcji PlayStation Plus. W odróżnieniu jednak od Game Passa, biblioteka gier udostępnionych posiadaczom konsol Sony jest o wiele skromniejsza i o wiele rzadziej trafiają tam kolejne tytuły. Za 3-miesięczny dostęp do usługi zapłacimy mniej niż za abonament od Microsoftu, bo tylko 100 złotych.

   

  Zatem – co wybrać?

   

  Na czym ostatecznie granie jest najdroższe, a na czym najtańsze? Jeśli skupimy się wyłącznie na cenie sprzętu, na którym chcemy grać, to na ten moment najtańszym rozwiązaniem jest Xbox, a najdroższym PC. Pamiętać jednak należy, że z komputera nie korzystamy wyłącznie do grania, ale służy nam on również do takich rzeczy, jak chociażby prace biurowe.

   

  Sytuacja zdecydowanie się odwraca, jeśli spojrzymy na to z perspektywy cen gier na dane platformy. Grając na PC w najnowsze tytuły AAA, wydamy od 50 do 100 zł mniej niż na Xbox i PS. Jeśli więc przyjmiemy, że przynajmniej raz w miesiącu kupujemy jedną grę na premierę, to w ciągu roku, grając na PC, na gry możemy wydać nawet ponad 1000 zł mniej niż na ich konsolowe odpowiedniki.

   

  Biorąc pod uwagę te dwa czynniki, czyli ceny gier i cenę sprzętu, w łącznym rozrachunku wychodzi na to, że koszty grania na PC, Xbox i PS są do siebie zbliżone. Może to wynikać z tego, że różnice pomiędzy tymi sprzętami stopniowo się zacierają. W konsekwencji z czasem sugerowanie się kosztami będzie miało coraz mniejsze znaczenie, a decydować będą nasze preferencje i wygoda użytkowania.

   

  Foto: Shutterstock


  O autorze

  Graczem jestem już ponad 20 lat. W pierwsze gry grałem na Pegasusie i C64. Uwielbiam gry strategiczne, RPG-i, przygodówki i gry sportowe. W wolnych chwilach ogromny fan piłki kopanej.  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Brak komentarzy do wyświetlenia.


 • Kto przegląda Na czym granie jest najdroższe – PC, Xbox czy PS   0 użytkowników

  Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
Okienko zamknie się za 5 sekund...