Skocz do zawartości
 • Czy gry w wersji fizycznej czeka koniec?


  Czy gry w wersji fizycznej czeka koniec?

  Dystrybucja cyfrowa gier w ciągu ostatniej dekady rozwinęła się w ogromny sposób. Cyfrowe wydania gier stały się praktycznie podstawowym elementem gamingowego świata. Mnóstwo czynników wskazuje na to, że czeka nas zmierzch pudełkowych wydań gier.

   

  Jak pokazują badania, gracze zdecydowanie chętniej sięgają po cyfrowe wersje gier. W Wielkiej Brytanii – jednym z największych rynków wideo na świecie – aż 85,4% gier zakupionych w 2020 roku to wersje cyfrowe. Patrząc na te wyniki oraz postępującą wszędzie cyfryzację, można dojść do wniosku, że w niedalekiej przyszłości na półkach sklepowych nie zobaczymy już pudełek z grami. Śmierć fizycznych wydań gier wieszczą sami deweloperzy. David Braben ze studia Frontier Developments twierdzi, iż od 2023 roku nastąpi jeszcze większy zwrot w stronę dystrybucji cyfrowej. Całkowite przejście na wersję cyfrową gier, według wielu osób, nastąpi za ok. 10-15 lat.

   

  Co w takim razie przyczyniło się do tak dużej popularności wydań cyfrowych? Jakie są zalety cyfrowej dystrybucji oraz jakie zagrożenia wynikają z całkowitego przejścia na wersje cyfrowe gier? I czy faktycznie przyjdzie nam się na zawsze pożegnać z ich fizycznymi wydaniami?

   

  Szybkość, wygoda, dostępność

   

  Nie ma co ukrywać, że dostęp do cyfrowych gier jest znacznie wygodniejszy niż do ich pudełkowych odpowiedników. Dzisiaj, dzięki takim platformom jak Steam, Epic Games Store czy GOG, dostęp do interesującego nas tytułu jest niemal natychmiastowy, a grę możemy kupić, nie wychodząc z domu. Do tego dochodzą różne usługi abonamentowe, jak Game Pass, oraz częste przeceny na cyfrowe wydania gier.

   

  W odróżnieniu od wydań fizycznych nie trzeba żonglować płytami, wystarczy uruchomić grę z dysku i grać. Przy wydaniu cyfrowym znika również obawa, że gra się nam uszkodzi. Płyty z grą mogą ulec zniszczeniu lub zarysowaniu, co uniemożliwi nam korzystanie z nich.

  Przewagę wersji cyfrowej nad fizyczną widać jeszcze w dwóch innych aspektach. Gry w wydaniach cyfrowych nie zajmują miejsca w domu, nie potrzebujemy do nich półek czy szafek. Nie musimy ich składować w szufladach czy kartonach. Dodatkowo mamy do nich dostęp praktycznie wszędzie i na każdym urządzeniu do grania. Wybierając się na wakacje, nie musimy taszczyć ze sobą plecaka z grami. Wystarczy nam tylko dostęp do internetu oraz nasz login i hasło do platformy z grami.

   

  Mniejsze koszty, brak problemu z nośnikami

   

  Współczesne gry coraz częściej próbują nam dostarczać sporo nowej, mniej lub bardziej ciekawej, zawartości, a co za tym idzie, ważą coraz więcej. Minęły już czasy, gdy gry ważyły kilka czy kilkanaście megabajtów. Najnowsze produkcje z roku na rok przybierają na wadze: Wiedźmin 3 z dodatkami to rozmiar ok. 40 gigabajtów, Red Dead Redemption 2 w zależności od konsoli potrzebuje 107 lub 150 GB, w Cyberpunku 2077 sam ostatnio wydany patch 1.23 ważył ponad 30 GB. Wydanie tak dużych gier w wersji fizycznej wymaga kilku płyt, a i tak pudełko z grą to najczęściej jedna płyta z instalatorem, a do pełnej instalacji gry potrzebny nam jest dostęp do internetu, żeby pobrać resztę plików gry.

   

  Wydania gier fizycznych to też niemały wydatek dla twórców. W przypadku wydań cyfrowych koszt ten całkowicie odpada. Można tu nawet zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie było możliwości cyfrowej dystrybucji gier, niektóre tytuły nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Dotyczy to szczególnie małych deweloperów, produkujących gry niezależne, których budżet mógłby nie udźwignąć wydania gry w wersji pudełkowej.

   

  Wady i zagrożenia

   

  Dystrybucja cyfrowa ma też swoją wadę, którą jest cena. Wydawać by się mogło, że skoro odchodzą koszty związane z wydaniem gier w wersji fizycznej, to finalna cena produktu powinna być niższa od pudełkowej. Jest natomiast zupełnie inaczej – to wydania fizyczne są tańsze od tych cyfrowych. Śródziemie: Cień Wojny w dniu premiery w wersji fizycznej kosztowało 174,90 zł, podczas gdy jej cyfrowy odpowiednik aż 250 złotych.

   

  W wersji cyfrowej dochodzi jeszcze jedna wada, która jest szczególnie istotna dla graczy konsolowych. Odchodzi możliwość wymiany lub sprzedaży gry. Częstą praktyką jest kupowanie gry na premierę, a po przejściu tytułu sprzedanie go za 3/4 ceny. W przypadku wersji cyfrowej musielibyśmy sprzedać całe konto na platformie, na której kupiliśmy grę.

   

  Istnieje też pewne zagrożenie, o którym rzadko się wspomina, a mianowicie, co się stanie, gdy takie platformy jak Steam, Origin czy Epic Games Store przestaną istnieć. Zamykanie sklepów cyfrowych nie jest zresztą niemożliwe. Całkiem niedawno pisałem o tym, jak gracze buntowali się przeciwko zamykaniu PS Store na konsolach PlayStation 3 i PlayStation Vita. Upadek Steam czy Epic Games Store jest co prawda mało prawdopodobny, ale gdyby się ziścił, gracze mogliby utracić wszystkie gry, które kupowali na tych platformach przez lata.

   

  Przyszłość pudełek

   

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że z biegiem lat w sklepach ubywać będzie półek z grami. Gracze, którzy będą chcieli mieć grę w wydaniu pudełkowym, będą zmuszeni sięgnąć głębiej do portfela po wersję kolekcjonerską.

   

  Czy trend ten można jeszcze zatrzymać? W teorii pewnie tak. Gracze jednak musieliby częściej sięgać po wersje fizyczne, dając znać, że takich wydań oczekują. Na ten moment wszystko jednak zmierza ku temu, że faktycznie za 10-15 lat gry w pudełkach przejdą do lamusa.

   

  Na sam koniec miłośników pudełkowych wydań gier mogę uspokoić, że podobny koniec wróżono tradycyjnym książkom czy filmom na DVD/Blu-ray. Jednak ani ebooki, ani usługi VOD nie wyparły z rynku ich fizycznych odpowiedników. Może więc i gry sobie poradzą.

   

  Foto: Shutterstock


  O autorze

  Graczem jestem już ponad 20 lat. W pierwsze gry grałem na Pegasusie i C64. Uwielbiam gry strategiczne, RPG-i, przygodówki i gry sportowe. W wolnych chwilach ogromny fan piłki kopanej.  Opinie użytkowników

  Rekomendowane komentarze

  Brak komentarzy do wyświetlenia.


 • Kto przegląda Czy gry w wersji fizycznej czeka koniec?   0 użytkowników

  Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
Okienko zamknie się za 5 sekund...