Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[Pytanie] Lepsza płaca dla programisty DirectX czy OpenGL? Różnice pomiędzy DX3D i OGL


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Mam kilka pytań:

[1] Dzięki znajomości jakiej biblioteki 3D, DirectX czy OpenGL można znaleźć
lepszą pracę (lepiej płatną). Prosił bym o uzasadnienie.

 

[2] Jakie są różnice pomiędzy DX3D i OpenGL? (nie wliczając mobilności).
Którego warto się uczyć, aby zabłysnąć w przyszłości? Proszę o jak najbardziej obiektywną
wypowiedź.

Opublikowano

 

Witam. Mam kilka pytań:

[1] Dzięki znajomości jakiej biblioteki 3D, DirectX czy OpenGL można znaleźć

lepszą pracę (lepiej płatną). Prosił bym o uzasadnienie.

pffff.... porównaj sobie.... Minecraft jest robiony na OpenGL, Terraria >Chyba< na DX, Crysis 1/2/3 na DX, Team Fortress na DX itd...

OpenGL jest strasznie przydatny w java, a DirectX w C++

[2] Jakie są różnice pomiędzy DX3D i OpenGL? (nie wliczając mobilności).

Którego warto się uczyć, aby zabłysnąć w przyszłości? Proszę o jak najbardziej obiektywną

wypowiedź.

co mówi ciocia wikipedia? :

DirectX =

zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.

 

DirectX składa się z szeregu komponentów odpowiedzialnych za realizację różnych funkcji aplikacji.

  • DirectX Graphics – nieformalny komponent grupujący mniejsze, odpowiedzialne za różne aspekty wyświetlania grafiki:
    • DirectDraw – pierwotny komponent służący do obsługi grafiki rastrowej (bitmapową),
    • Direct2D – aktualny komponent odpowiedzialny za obsługę grafiki rastrowej,
    • Direct3D (D3D) – realizuje operacje związane z wyświetlaniem grafiki 3D,
    • DXGI (DirectX Graphics Infrastructure) – komponent infrastrukturalny DirectX 10 i nowszego, odpowiedzialny za logiczną reprezentację procesorów graficznych, monitorów, oraz zarządzanie buforowaniem obrazu,
    • DirectWrite – wspomaga renderowanie tekstu,
  • DirectInput – przetwarza dane pochodzące z klawiatury, myszy, dżojstika lub innych kontrolerów,
  • DirectPlay – wykorzystywany w grach sieciowych,
  • DirectSound – służy do odtwarzania i nagrywania dźwięku,
  • DirectMusic – odtwarza muzykę stworzoną przy użyciu programu DirectMusic Producer,
  • DirectShow – służy do odtwarzania plików audio i wideo,
  • DirectSetup – obsługuje instalację poszczególnych komponentów DirectX,
  • DirectX Media Objects – spełnia podobne zadania, jak DirectShow,
  • DirectCompute – umożliwia wykorzystanie DirectX do obsługi techniki GPGPU.

 

OpenGL =

specyfikacja uniwersalnego API do generowania grafiki. Zestaw funkcji składa się z 250 podstawowych wywołań, umożliwiających budowanie złożonych trójwymiarowych scen z podstawowych figur geometrycznych.

 

OpenGL, podobnie jak np. X Window System, działa w architekturze klient-serwer. Klientem, w tym przypadku, jest aplikacja wykorzystująca OpenGL, która zleca operacje graficzne do wykonania, a serwerem – aktualnie używana implementacja OpenGL (np. w sterowniku karty graficznej). Zwykle, klient i serwer znajdują się na tej samej maszynie, jednak nie jest to konieczne – biblioteka jest zaprojektowana tak, aby możliwe było np. wyświetlanie grafiki OpenGL na zdalnym terminalu. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu zunifikowanego protokołu komunikacji, wyświetlanie może odbywać się na zupełnie innej platformie, niż ta, na której działa aplikacja.

 

 

wszystko zależy w czym to będziesz robić (C++ = OGL / DX Java = OGL C# = DX itd....)

Opublikowano

Jeżeli potrafisz bardzo dobrze oby dwa to masz kasy worek, bo nie jest to tani biznes, ani łatwy aby znaleźć dobrego specjaliste graniczy z cudem

 

Ale wracając do twojego pytania nr1. jest o wiele lepiej opłacane ! .

Jeste hejtejem i dobrze mi z tym ziomki ; )

 

Opublikowano

Aktualnie zaczyna występować tendencja w stronę OGL - choćby Steam.

Wiadro Bluba Rura Blant

 

(̅__(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅i̲̅h̲̅u̲̅a̲̅n̲̅ a̲̅ ̅_̅_̅((()ڪ

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...