Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

SYSTEM LIG I AWANSÓW - CO I JAK I DLACZEGO


Peace1

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pytania na temat MMR, systemu lig, kiedy i jak ktoś może awansować, ile % ludzi to master etc etc pojawiają się na tym forum conajmniej raz na tydzien. Wychodząc temu na przeciw (i mając nuudną niedzielę + 1godz ekstra dzięki zmianie czasu) piszę ten poradnik - mam nadzieję, że komuś się przyda. Informacje zawarte w poniższym poradniku pochodzą z informacji Blizzarda, własnych doświadczeń oraz innych źródeł (jak teamliquid czy podobne). Nie ukrywam, że co najmniej połowa znajdujących się tu informacji będzie zaczerpnięta bądź wzorowana na poradniku z teamliquid.net autorstwa Excalibur_Z. Miłej lektury! Wszelki feedback mile widziany.

 

 

1. Bonus pool


Wartość widoczna w oknie wyszukiwania meczu ladderowego jak i w podglądzie ligi. Bonus pool to "zasobnik" punktów, przyznawane są one graczowi tylko po wygranej grze - o ile gracz je jeszcze posiada, dublują zdobycz punktową. Liczba punktów dodawanych tygodniowo do puli zależy od ligi, w której gracz się obecnie znajduje. Z patchem 1.3 te wartości uległy zmianie na niższe. Punkty nie są przyznawane, jeżeli gracz nie rozegrał meczu(-y) sprawdzającego. Obecnie to wygląda tak:

Tryb 1v1/random:

Ligi brązowa - diamentowa : 52.2 punkty/tydzien (1 punkt co 193 minuty 6 sekund)
Liga master - grandmaster: 90 punktów/tydzień (1 punkt co 112 minut)

Tryb 2/2 (ale nie random tylko drużyny premade, w pełnym składzie)

Ligi brązowa - diamentowa : 34.8 punktów/tydzień ( 1 punkt co 289minut 6 sekund)
Liga master : 60 punktów/tydzień ( 1 punkt co 168 minut)

Tryby 3/3 i 4/4 (warunek ten sam co w 2/2)

Ligi brązowa - diamentowa : 17.4 punktów/tydzień ( 1 punkt co 579minut 20 sekund)
Liga master : 30 punktów/tydzień ( 1 punkt co 336 minut)

Z uwagi na to, że w lidze master bonus pool rośnie szybciej, jeżeli gracz spadnie z ligi master nie będzie dostawał punktów bonusowych do momentu aż liczba punktów bonusowych przyznana danej dywizji (tej diamentowej, do której spadł ) przekroczy liczbę punktów, jaką gracz otrzymał w lidze master. Jeżeli gracz ponownie awansuje do ligi master, zostanie mu przyznana odpowiednia dla tej ligi master liczba punktów bonusowych minus punkty bonusowe które wykorzystał do tej pory.

Punkty bonusowe właśnie mają na celu rozróżnienie graczy aktywnych i nieaktywnych, cały ten powyższy mechanizm działa w każdej lidze i dywizji, jest więc sprawiedliwy i jest dobrym miernikiem aktywności gracza. Może też w pewien sposób(mniejszy lub większy) określić poziom umiejętności gracza, gdyż gdy weźmiemy dwóch graczy z liczbą punktów 2000, osoba o wyższej dostępnej puli bonusowej najpewniej będzie lepsza od tej, która doszła do liczby 2000 używając do tego większości swojego bonus poola.

2. MMR

Kluczową częścią systemu spadków i awansów jest ukryty współczynnik punktowy - MMR(Match Making System). Wskaźnik ten pomaga w tym, aby każdy gracz Starcrafta 2 dostawał przeciwników na swoim poziomie umiejętności bądź na poziomie niewiele się od niego różniącym. Początkowo liczba punktów może wskazywać, jak gracz jest dobry, jednakże z upływem czasu wszystko sprowadza się do MMRu.

Podczas ekranu ładowania się gry nad nickami graczy mamy zawsze wskaźnik relacji graczy - z przewagą/ z lekką przewagą / wyrównane (favored, slightly favored/teams even). Jest to wyliczane na podstawie właśnie MMRów grających graczy. Jeżeli gra się z graczem z przewagą, można stracić 0-4 punkty, zyskać zaś 20-24, lekką przewagą: stracić 5-9 punktów, zyskać 15-19, przy wyrównanych: zyskać bądź stracić od 10 do 14 punktów. Przy przegranym meczu bonus pool nie jest brany pod uwagę (nie traci się podwójnej wartości punktów), jest doliczany tylko przy wygranej. Wartości zyskanych/utraconych punktów po meczu obliczane są osobno dla każdej ze stron i ich suma nie musi koniecznie wynosić zero(przeciwnik nie traci dokladnie tyle ile Ty zyskałeś). Trzeba też pamiętać, że status " z przewagą" nie znaczy zawsze, że gracz jest lepszy, chyba że gracze grali podobną(i sporą) ilość meczy i ich MMR się ustabilizował. Do tego czasu, jest to tylko wyznacznik tego, ile punktów można zdobyć za zwycięstwo. Stabilizacja MMRu następuje najwcześniej po rozegraniu 150-200 meczy.

3. Placementy

Kiedy zakładamy nową drużynę bądź rozpoczynamy nowy tryb rozgrywki po raz pierwszy, musimy zagrać pięć meczy sprawdzających. Po rozegraniu pierwszego z nich tworzony jest wskaźnik MMR, który to już będzie towarzyszył danemu graczowi/drużynie przez cały czas.

Mamy 7 lig w SC2: Brąz, Srebro, Złoto, Platyna, Diamentowa, Mistrzowska oraz Arcymistrzowska. Do sześciu z nich można się dostać z meczy sprawdzających, do siódmej, arcymistrzowskiej (200 najlepszych graczy regionu) trzeba awansować. Co to jest liga arcymistrzowska (GM - grandmaster) możecie przeczytać w zakładce w swoim profilu.

 

 

4. Awanse


Tu zawsze ludzie się najbardziej niecierpliwią, na tym forum powstała juz masa mitów i teorii,
ale postaram się opisać jak to wygląda w istocie.

Jeżeli gracz jest lepszy niż znakomita wiekszość graczy z jego ligi, bardzo prawdopodobnym jest, że zostanie awansowany do ligi wyżej (możliwym jest zostać przeniesionym 2 ligi wyżej, ale wtedy trzeba być lepszym od graczy z tych dwóch lig, które przeskakujemy).
Jeżeli gracz jest w lidze brązowej, a wygrywa już z graczami ze złota, oczekuje że zostanie do tego złota przeniesiony, ale to się nie dzieje tak od razu.
Powodem tego jest to, że system musi się upewnić, że te pasmo zwycięstw nie jest powodem przypadku. Gdyby system awansował graczy zbyt szybko, każdy by spadał i awansował co chwilę, wtedy ligi utraciłyby jakiekolwiek znaczenie.

Pewność systemu wynika z dwóch rzeczy:

Po pierwsze, gracz musi udowodnić, że jest w stanie grać na pewnym poziomie i utrzymać się tam (sławne 50% win ratio), mierzy się to zmianą MMRu, jeżeli MMR utrzymuje się na równym poziomie przed dłuższy czas, a są to wartości przekraczające wyższe progi jego ligi, następuje awans. Jest to czysta matematyka, ten obrazek pozwoli to lepiej zrozumieć: http://imgur.com/aYJDn.jpg

Drugim czynnikiem jest tzw. "confidence buffer" czyli po polsku, taki jakby margines błędu. Istnieje to jak jakby taka dziura pomiędzy ligami. Jeżeli gracz z brązu obija się o graczy srebrnych z niskim MMR, potem znowu dostaje brązy i tak stuka do srebra, jednak nie jest w stanie utrzymać tego przez dłuższy czas, system go nie awansuje. Gracz wszedł w "srebrne regiony" MMR, jednak nie aż tak daleko, gdzie system by uznał, że poradzi sobie na tyle, że nie będzie kandydatem do spadku. Gdyby tego marginesu nie było, każdy by zmieniał ligę praktycznie co pare dni - co jak już mówiłem byłoby bez sensu. W skrócie - jak wygrywasz ze słabymi graczami z wyższej ligi - to Ci nie da awansu, musisz być conajmniej średnim graczem wyższej ligi.

Te dwie rzeczy, które opisałem powyżej są JEDYNYMI czynnikami, które determinują awans czy spadek. Wszelkie inne zachowania, jak styl gry, buildy, rasa, szybkość wygrywania meczy, etc etc nie mają żadnego znacznia, liczy się tylko Twój MMR, MMR przeciwnika i zwycięstwa/porażki.

Przy spadku/awansie liczba punktów(ligowych, nie mówię tutaj o bonusowych) ulega zmianie - zostaje ustalona na poziomie 73 + ilość bonus poola, jaki wydaliśmy do tej pory.

Liga Grandmaster

W lidze Arcymistrzowskiej (grandmaster) znajduje się 200 najlepszych graczy danego regionu. W zasadzie to powinienem chyba napisać, że znajduje się 200 graczy o najwyższym MRR w danym regionie :) Po upływie jednego tygodnia danego sezony, 200 najwyżej notowanych z bonus poolem poniżej 90 punktów jest awansowanych do tej ligi. Jeżeli po upływie tygodnia nowego sezonu, ktoś wyprzedzi swoim MMRem jednego z kandydatów do GM, a tenże nie zagra swojego placement matcha, gracz z tym wyższym MMR co jest już aktywny zajmie jego miejsce.

5. Aktywność

Ostatnim składnikiem całego systemu jest aktywność. Awansowani są w większości gracze aktywni (jeżeli nie jesteś aktywny, nie spadasz ani nie awansujesz), oni są liczeni do ligi master i grand master. Aktywność jest mierzona za pomocą bonus poola, im mniej bonus poola gracz posiada tym jest bardziej aktywny i tym bardziej dokładny jest jego współczynnik MMR. Wielu graczy narzeka na brak awansu - jeżeli masz tone bonus poola i grasz 5 meczu w tygodniu - nie jesteś aktywnym graczem i takiemu jest ciężko awansować.
Poza utrudnionym awansem, nie ma minusów bycia nieaktywnym - nie spadasz w lidze, nie tracisz punktów, Twój MMR nie spada.

Przedział lig wg aktywnośći wygląda nastepująco:

Grandmaster - top200 aktywnych graczy
Master - 2% aktywnych graczy
Diament - Następne 18% aktywnych graczy
Platyna - następne 20% aktywnych graczy
Złoto - następne 20% aktywnych graczy
Srebro - następne 20% aktywnych graczy
Brąz - dolne 20% aktywnych graczy

6. Zmiana sezonu

Sezon trwa około 2ch miesięcy. Przy zmianie sezonu, liczba punktów ligowych oraz bonusowych jest kasowana, MMR natomiast się nie zmienia(on się juz nigdy nie zresetuje, jest przypusany na stałe do gracza/drużyny czy trybu rozgrywki przy grach drużynowych random). Jednakże, jeżeli gracz będzie nieaktywny przez cały sezon(nie zagra ani jednego placementa), jego MMR ulegnie zresetowaniu i zacznie on na świeżo.

Tydzień przed zakończeniem sezonu następuje blokada lig, nie są możliwe ani spadki ani awanse, bonus pool też już nie jest doliczany. MMR w tym czasie blokowany nie jest, trzeba o tym pamiętać. Po resecie lig i rozpoczęciu nowego sezonu gracz gra jeden mecz sprawdzający.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...