Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[Tut][S:CN] Poradnik dla początkujących!


TheJeron78

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

30843536437587798640.png

Witam, w tym poradniku postaram się opisać jedną część z serii Stalker - mowa tu o Czyste Niebo.

Stalker: Czyste Niebo wyprodukowano przez ukraińską firmę GSC Game World. Ta część to prequel poprzedniej części Stalker: Cień Czarnobyla.

Wcielamy się w postać tajemniczego stalkera - Szramy, którego zadaniem jest zniszczyć "Grupę Sierloka". Gra działa na silniku X-Ray Engine.

Możemy grać w trybie jednoosobowym jaki w trybie MultiPlayer - czyli wieloosobowym.

Wymagania gry:

- Procesor 2 GHz

- 1 GB RAM

- DirectX 8/9/10 + pixel shader 1.1

- Karta graficzna 128 MB

Przykładowa Recenzja:

Na temat S.T.A.L.K.E.R.-a jeszcze kilka lat temu krążyły jedynie legendy, żartowano sobie z buńczucznych zapowiedzi developera, a powstający w mękach produkt często porównywano do nowych przygód gruboskórnego Księcia. Tymczasem pomimo czarnych chmur gromadzących się nad tym tworem, gra w ubiegłym roku doczekała się premiery i została pozytywnie odebrana przez wielu graczy. Tytuł ten w pewnym stopniu wypełnił też powstałą po premierze drugiej części Fallouta lukę. Sztuka ta wcześniej właściwie nikomu się nie udała, toteż nikogo nie zdziwiła dosyć rychła zapowiedź opracowania kontynuacji, a konkretnie prequela dla Cienia Czarnobyla. Teraz, po zaledwie 18 miesiącach oczekiwania, możemy cieszyć się Czystym Niebem. W jaki sposób tak niewątpliwie krótki czas developingu wpłynął na ostateczny kształt produktu i czy dokonano radykalnych zmian w stosunku poprzednika?

Fabuła Czystego Nieba przenosi nas do doskonale poznanej już w pierwszej części cyklu Zony, a więc rozległego obszaru, zlokalizowanego wokół słynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tereny te w przeszłości służyły do przeprowadzania niebezpiecznych eksperymentów. Obecnie zaś przemierzane są przez naukowców, którzy badają zachodzące tu zjawiska i przez członków ugrupowań militarnych, zajmujących się między innymi wyszukiwaniem rzadkich artefaktów. Z racji tego, że Czyste Niebo jest prequelem, zabawę rozpoczynamy w 2011 roku, czyli mniej więcej 12 miesięcy przed wydarzeniami, które posłużyły do opowiedzenia historii w Cieniu Czarnobyla. Zmienił się także główny bohater, którym jest najemnik Szrama. Klimatyczne intro pokazuje naszego herosa, eskortującego przez Zonę kilku naukowców. W pewnym momencie dochodzi do niezapowiedzianej emisji. Giną osoby towarzyszące Szramie, natomiast główny bohater z bliżej nieokreślonych przyczyn uchodzi z życiem.

Właściwa zabawa rozpoczyna się po przebudzeniu w obozowisku Czystego Nieba, tajemnej organizacji, której zależy na bliższym poznaniu Zony. Dowiadujemy się, że kolejne emisje są najprawdopodobniej swego rodzaju mechanizmem obronnym. Zwiększająca się częstotliwość ich występowania wynika z tego, że komuś udało się przedostać do ścisłego centrum Zony. Szrama zostaje wytypowany do zbadania problemu, mając świadomość, że emisje stopniowo wyniszczą jego układ nerwowy. Pierwszy trop wiedzie do handlarza Sidorowicza, od którego niedawno ktoś chciał kupić nietypowe części. Czyste Niebo fabularnie w znacznym stopniu powiązane jest z Cieniem Czarnobyla, co nie powinno zresztą nikogo dziwić. Przemawia za tym przede wszystkim obecność Strieloka, głównego bohatera pierwszej części serii, którego pojmanie przez Szramę wydaje się być niezbędne do rozwiązania przydzielonego mu zadania. Sympatycy serii będą z takiego stanu rzeczy uradowani, zwłaszcza że nie brak drobnych smaczków uchwytnych dla najbardziej spostrzegawczych. Szkoda natomiast, że nie zadbano należycie o tych graczy, dla których Czyste Niebo jest pierwszym kontaktem z Zoną. Oni niejednokrotnie podrapią się po głowie, nie widząc sensu w podejmowanych przez Szramę działaniach.

Źródło: gry-online.pl

Przykładowe Screeny:

25.jpg29.jpg

21.jpg

 

38335209175965246037.png

Rozpoczęcie rozgrywki:

Na początku gry nasz bohater ledwo co uchodzi z życiem po emisji. Na ratunek przybyła mu gildia "Czystego Nieba". Budzimy się w jednej z chat

na terenie wspomnianego wcześniej Czystego nieba. Po przebudzeniu rozmawiamy z tamtejszym dowódcą - Lebiediewem. Zaraz po tym dostajemy pierwsze zadanie - rozmowa z "Zimnym". Wychodzimy z chatki i idziemy to baru gdzie znajduje się barman - zimny. Musimy z nim porozmawiać, niestety długo to nie trwało, gdyż pogadankę przerywa nam Lebiedew. Kierujemy sie do Lebiediewa, rozmowa z nim zostaję przerwana. Dostajemy zadanie by wspomóc posterunek na bagnach, lecz nie możemy tam iść z pustymi rękoma. Idziemy do handlarza on nam da min. strzelbę i pistolet. Amunicja bardzo się przyda. Idziemy do Śruby, on nas zaprowadzi na bagna. Dowiadujemy się, że posterunek zaatakowały dziki. Staraj się nie zabijać ich tylko szybko uciekać na wieżę. Na wieży jest strażnik, lecz zostaje zabity. Nagle rozpoczyna się emisja i tracimy przytomność. Trochę to objaśniłem. Myślę, że to wam pomoże chociaż w niewielkim stopniu.

:)

 

Kupno Stalkera:

Stalkera możemy zakupić na różnych portalach aukcyjnych. Cena tej kultowej gry wynosi ok. 19,00 zł.

Przykładowe oferty kupna gry Stalker: Czyste Niebo:

Kliknij!

Kliknij

 

Najczęstsze problemy z grą:

1.Gra nie uruchamia się, co zrobić?

Uruchom grę jako admistrator.

(Klikasz na ikonkę prawym przyciskiem myszy, kliknij "Uruchom jako...", zaznacz następujący użytkownik i wpisz hasło.

2.Gra się zacina, co zrobić?

Zaktualizuj sterowniki do karty graficznej oraz zainstaluj Game Booster. Sprawdź czy twój komputer odpowiada wymaganiom gry.

3.Grafika jest "pomazana", widać kreski, co zrobić?

Zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej oraz wykonaj reinstall gry.

4.Save się nie wczytuje, co zrobić?

Wykonaj reinstall gry oraz zainstaluj najnowszego patcha.

 

39879186711060757409.png

W drugiej części mrocznych "przygód"(jeżeli tak to można nazwać :D) poznamy aż, 11 frakcji, lecz możemy przyłączyć się tylko do 4 gildii.

Bandyci

Baza główna: Wysypisko

Przywódca: Joga

Największy wróg: Stalkerzy

Możliwość dołączenia do frakcji: Tak

Najgorsze złodziejaszki w całej grze. Ich "banda" składa się głównie z złodziei i przestępców. Gdy nas zaatakują, a my stracimy przytomnośćzostawiają nas z samym pistoletem. Zajmują terytorium wysypiska, gdzie przesiadują. Można do nich dołączyć, w ich obozie znajdują się bardzo ciekawe postacie.

 

 

Czyste Niebo

Baza główna: Bagna

Przywódca: Lebiedew

Największy wróg: Renagaci

Możliwość dołączenia do frakcji: Tak

Zajmują się badaniem Zony. W ich paczce głównie są naukowcy i stalkerzy. To oni uratowali nas mutantami - śmiercią. Pomożesz im zniszczyć Renagatów.

 

 

Ekolodzy

Baza główna: Laboratorium nad Jantarem

Przywódca: brak

Największy wróg: Zombie

Możliwość dołączenia do frakcji: Nie

Poznają Zonę, szukają lekarstw na nie uleczalne choroby. Możemy im przynosić artefakty za, które bardzo dobrze płacą. Ich główną bazę - laboratorium stale atakują Zombie.

 

 

Monolit

Baza główna: Centrum Zony

Przywódca: brak

Największy wróg: Wszyscy

Możliwość dołączenia do frakcji: Nie

W walce za wielkich szans nie mamy, gdyż są bardzo okrutni. Wierzą, że w centrum Zony znajduje się Kamień nazywany Monolitem. Modlą się do niego.

Najlepiej jest ich po prostu zabić.

 

 

Najemnicy

Baza główna: brak

Przywódca: brak

Największy wróg: Wszyscy

Możliwość dołączenia do frakcji: Nie

Można ich spotkać wtedy gdy wykonują misje. Mogą nam powierzyć misje, gdzie odnajdujemy artefakty. Są bardzo dobrze opancerzeni oraz uzbrojeni. Za każdym razem gdy próbujemy im przeszkodzić atakują nas.

 

 

Powinność

Baza główna: Instytut Agroprom

Przywódca: brak

Największy wróg: Wolność

Możliwość dołączenia do frakcji: Tak

Uważają, że "Zona jest rakiem na ciele planety" i trzeba ją zniszczyć. Ludzie tej gildii są bardzo dobrze uzbrojeni oraz niektórzy mają jedną z najlepszych

broni w Zonie - RP-74.

 

 

Renegaci

Baza główna: Bagna

Przywódca: brak

Największy wróg: Czyste Niebo

Możliwość dołączenia do frakcji: Tak

Spotkać ich można w Czerwonym Lesie i Limańsku. Stale utrudniają prace Czystemu Niebu. Wyglądają niemal tak samo jak Bandyci.

 

 

Stalkerzy

Baza główna: Kordon

Przywódca: Ojciec Walerian

Największy wróg: Bandyci i Wojsko

Możliwość dołączenia do frakcji: Tak

Mają dwie bazy, jedna w Kordonie a drugą w Instytucie Agrprom. Możemy do nich dojść zabijając Bandytów na wysypisku.

Są bardzo przyjazną frakcję. Ich obowiązkiem jest pomoc innemu członkowi ich frakcji.

 

 

Wojsko

Baza główna: Kordon i Magazyny Wojskowe

Przywódca: brak

Największy wróg: Stalkerzy

Możliwość dołączenia do frakcji: Nie

Przysłano ich do Zony. Ich zadaniem jest pilnowanie granic wspomnianej wcześniej Zony. Strzelają do każdego kto nie nosi Wojskowego munduru.

Są bardzo dobrze wyszkoleni i uzbrojeni. Niestety nie możemy im pomóc.

 

 

Wolność

Baza główna: Dolina Mroku

Przywódca: Czechow

Największy wróg: Powinność

Możliwość dołączenia do frakcji: Tak

Poznają MPCforum a następnie informację o niej udostępniają każemu kto jest tym zainteresowany. Są bardzo nie zdyscyplinowani - ciągle piją alkohol palą fajki. Można do nich dołączyć i pokonać Powinność.

 

 

Zombie

Baza główna: Jantar

Przywódca: brak

Największy wróg: Wszyscy

Możliwość dołączenia do frakcji: Nie

Jedynm ratunkiem dla nich jest śmierć w ten sposób oszczędzimy i cierpienia. Nie mają mózgu. Umieją tylko chodzić i strzelać.

 

12764848943482917622.png

To teraz trochę omówimy temat broni. Jak wiadomo, bądź nie

:D Musimy się jakoś bronić, do tego potrzebna nam będzie broń.

W stalkerze jest bardzo dużo broni ja opiszę wam kilka

:)

 

1.Nóż

Jedynie do czego się nadaje to otwieranie skrzynek

noz.jpg

2.Pistolet PB1s

Znakomita broń z tłumikiem

pb1s.jpg

3.Pistolet HPSS-1m

Bardzo dobra broń - niezawodna.

hpss1m.jpg

4.Black Kite

Dość ciężka broń ale za to bardzo skuteczna. Bardzo trudno ją zdobyć ze względu na cenę.

blackkite.jpg

5.Strzelba

Posiada dwie lufy, bardzo mały zasięg. Bardzo duża ilość stalkerów używa tej broni.

strzelba.jpg

6.Karabin Myśliwski

Zwykły Karabin Myśliwski, łatwo go zdobyć.

karabinmysliwski.jpg

7.Chaser 13

Amerykańska strzelba, bardzo dobra w walce z trudnymi przeciwnikami

chaser13.jpg

8.Karabin Akm 74/2

Mała broń, szybko się przegrzewa ale za to jest bardzo skuteczna

akm742u.jpg

9.SWNM2

Snajperka, bardzo dużo osób w Zonie ją posiada

swdm2.jpg

10.Trs 301

Ciekawa broń, z bardzo dużą celnością, w dodatku nie waży bardzo dużo.

trs301.jpg

11.Wyrzutnia rakiet RPG-7u

Bardzo dobry granatnik. Wąży bardzo dużo i jest bardzo duży. Korzysta z granatów.

rpg7u.jpg

12.Granat RGD-5

Normalny granat, który może nas uratować w niejednej sytuacji.

rgd5.jpg

 

 

Teraz trochę o postaciach w grze. To on odgrywają kluczowe role w całej fabule.

 

1.Lebiedew

lebiediew.jpg

 

2.Zimny

zimny.jpg

 

3.Zwinniak

zwinniak.jpg

 

4.Prof. Tyczkow

tyczkow.jpg

 

5.Major Chaleckij

 

chaleckij.jpg

 

6.Kryłow

general_krylow.jpg

 

7.Ojciec Walerian

Ojciec-Walerian.jpg

 

8.Wilk

wilk.jpg

 

Mam nadzieję, że tutek się przydał. Praca na konkurs MPCforum.pl, TheJeron78.

Zakaz kopiowania prac na inne fora.

 

Zdjęcia z portalu Stalker.pl

8can.png

 

|| CPU: I5-2500 || GPU: MSI Gtx 660 Titan || Ram: DDR3 8GB GoodRam || Zasilacz: Antec 500W || Płyta Główna: Asrock H61M ||

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...