Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[Tut][Początkujący]Rozpoczynamy "walkę" w świecie internetu. (Ścieżkami Kongo)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Prawdopodobnie każdy z nas chciał kiedyś napisać grę nawet nie znając się na tym. Nawet ja jak byłem mały miałem takie marzenie. Lecz jak dążyć do tego by napisać własną grę ?

 

Najpierw trzeba spełnić dość nie typowe wymagania :

Posiadać komputer

 

Umieć pisać inne treści komentarzy niż :

"hahahahahahaha lolololololo !"

lub :

"xDDDDDDDDDDD dobre"

 

Czyli potrzebna nam znajomość ortografii

Teraz wiek....

Cóż. Znam historie paru osób (nie wiem czy życzą sobie bym napisał kto to) ,którzy zaczynali jak byli jeszcze w podstawówce. Pewna osoba jest w 6 klasie podstawówki i umie pisać gry.

Nawet ja - naukę zacząłem 11 miesięcy temu.

 

Ale koniec tego ględzenia

 

Zaczynamy zabawę :

 

Do tego potrzebny nam serwer z obsługą pewnych rzeczy. Na początku nie jest to potrzebne ,ale warto się zapoznać z tym już na starcie. Jest kilka znanych serwerów.

Każdy z nich jest darmowy i taki powinien pozostać.

 

1. XAMPP

Czyli popularny serwer localhost/sieć.

Program daje nam możliwość pokazania dziełu światu bez hostingu strony jeśli mamy zewnętrzny adres IP.

Do pobrania jest stąd (strona producenta) :

Dla platformy WINDOWS :
http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html

(Dla niżej wymienionych systemów trzeba wejść w download (na stronie)

Dla LINUX'a :
http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html

Dla MAC Os X :
http://www.apachefriends.org/en/xampp-macosx.html

Dla Solaris :
http://www.apachefriends.org/en/xampp-solaris.html

 

2. Krasnal

Również znany serwer. Bardziej rozbudowany od XAMPP'a (localhost) (programosy, więc bez skanu) :

http://www.programosy.pl/program,krasnal-serv.html

 

3. Mowes

Mało znany serwer localhost lecz od ww serwerów Mowes jest w wersji portable. Inna wersja nie istnieje :)

(Strona producenta) :

http://www.chsoftware.net/en/mowes/mowesmixer/mowesmixer.htm

Instrukcja pobrania dla Mowes :

 

 

Po przejściu na tą stronę wybieramy :

I do not have a MoWeS Portable II Package and want to obtain a new package

I podstawą jest wybranie :

Server software :

Apache2_SE

MySQL5_SE

PHP5_SE (można inny, ale ten jest najnowszy)

 

Oprócz tego trzeba wybrać w Application software PHPMyAdmin

Klikamy kontynuuj.

Czekamy chwilę i odpowiadamy na pytanie ;)

Klikamy wyślij zaptanie i zapisujemy (około 12/13 Mb ma :) )

 

 

 

Pojawiało się tu pojęcie "localhost". Co to jest ?

- localhost czyli local - lokalny, host - no host. Dla tego nie ma chyba tłumaczenia. A więc localhost to host lokalny - posiada go każdy komputer ,nawet ten bez internetu i posiada IP 127.0.0.1 - nie bój się nie można przez niego włamać się do twojego komputera ;p.

 

Dobrze. Teraz instalacja.

 

Przed tym należy powyłączać takie rzeczy jak :

Skype, GG, Team Viever. Najlepiej jak najwięcej gdyż pewne porty zajmowane przez te programy są wymagane przez ów serwery.

 

Dla krasnala i XAMPP'a dla mnie instalacja wygląda prosto - dalej, dalej, akceptuj, dalej, ok, ok, dalej, zakończ

Dla Mowes jest ona troszke inna ale również prosta :)

 

 

Wypakowywujemy plik ,który pobraliśmy i uruchamiamy mowes.exe.

Po wybraniu języka (prawdopodobnie English) klikamy ok

Akceptujemy licencję klikamy next

Następnie wyświetli nam się okno z tym co zostanie zainstalowane. Klikamy Install i czekamy.

 

Finito :)

 

 

 

Mamy już działający serwer ;) Brawo.

 

Notatnik to za mało...

Potrzeba nam czegoś innego !

 

W notatniku można pisać strony. Lecz z czasem jest to ciężkie z powodu ilości kodu. Dobrymi edytorami są :

- Ps Pad (Darmowy) (Polecam)

- Notepad ++ (Darmowy ?)

 

 

 

 

 

 

 

 

<html></html> <div class="klasa"></div> <?php ?>

Czyli nauka 3 najważniejszych języków.

 

 

 

Czas na naukę :).

Krok 1 - HTML

HTML jest najprostszym językiem i uczą go już w gimnazjum :)

 

w HTML'u powstają proste strony. Wy też ją wykonacie !

Ważny link :

http://www.kurshtml.edu.pl/html/zielony.html

Co ważne - wszystkie pliki HTML zapisuje się następująco :

(nazwa).html

 

Jedyne co wam potrzebne w HTML na starcie to jak wygląda schemat każdego pliku (a bynajmniej powinien):

<html>
<head>
<title>Moja pierwsza strona </title>
</head>
<body>

Tu jest moja treść strony <hura> !

</body>
</html>

 

Jak widzicie wszystko co w tym schemacie zaczyna się ma i swój koniec - jest to prawda chodź nie do końca

Wszystkie komendy piszemy w nawiasach <> - prawda lecz tylko dla HTML

 

Czy coś się stanie jak czegoś nie zakończę ?

- To zależy. Wdł. mnie powinniśmy wszystko co trzeba kończyć odpowiednio.

Teraz lecimy na głęboką wodę. Przy pomocy strony (http://www.kurshtml....ml/zielony.html) i ww schematu wykonajcie swoją stronę.

Na początku będzie wam to szło bardzo wolno lecz przy pomocy strony nauczycie się ;). Może być o czym chcecie. Nawet o niedoborze białka w swoim organiźmie.

 

Róbcie to spokojnie i pamiętajcie :

N I C N A S I Ł Ę !

 

(Jakiś tydzień później)

Wykonaliście swoją stronę ? Dobrze. Ale bez obrazy ,ale pewnie sam przyznasz ,że wygląda trochę kiczowato. Jak ją ładnie ozdobić, jak dać obrazek na tło obrazkowe ? Od tego służy kolejny język.

 

Kaskadowy Arkusz Stylu (Cascading Style Sheet) - CSS

Ce es es ? CS ? Counter-Strike ?!

 

 

Według mnie CSS jest jedynym językiem jakiego nie da się nauczyć. Go można zapamiętać.

 

Co daje nam CSS ?

Tworzy bardzo ładne w wyglądzie strony. Np. MPC Forum - nawet ta strona korzysta z CSS.

Mógłbym podać link do niego ,ale po co skoro to i tak jest napisane w kodzie ,który można przeczytać ? ;)

 

Style CSS można umiecić na 2 sposoby :

1. W stronie wstawić znaczniki :

<style type="text/css">

Styl CSS...

</style>

 

Lub 2 :

<link rel="stylesheet" href="Ścieżka do stylu(absolutna/relatywna)" type="text/css" /> (jeśli odrobiliście lekcje z HTML wiecie o co chodzi ;) )

 

I co jest ważne - pliki CSS zazwyczaj jeśli nie zawsze mają końcówkę *.css

Do nauki jest nam przydatna stara znajoma strona :

http://www.kurshtml.edu.pl/css/

Przy pomocy GIMPA czy innego graficznego programu zdołamy ozdobić naszą stronę ;)

Mam nadzieję ,że sobie poradzicie. Waszym zadaniem jest poszukiwanie odpowiednich informacji i wykorzystanie - właśnie tak się nauczyłem.

 

(kolejny tydzień)...

 

 

<?php if($ty == 'bnmbb') { echo 'Witaj świecie !'; return true;} ?>

Język skryptowy stworzony głównie przez niemieckich programistów...

 

 

 

Trzeci i zarazem ostatni trudniejszy język jaki potrzeba nam do rozpoczęcia zabawy ;).

 

PHP jest językiem skryptowym. Posiada w...pizzz... około 500 komend (tak jakoś liczę). Oczywiście wszystkich nie da się nauczyć :/.

Jest on bardziej językiem na ogarnięcie i zapamiętanie niż na coś innego.

 

Nauczycie się go z :

Na naprawdę wysokim poziomie :
http://phpkurs.pl/

Lub na równierz dobrym poziomie :
http://kursphp.com/

Jeśli potraficie myśleć logicznie można się go nauczyć stąd :
http://metin2iseasy.cba.pl/test/_appstart.zip

(rozpakowywujecie i próbujecie edytować)
Nie da się ? Właśnie czytasz post osoby ,która tego dokonała bez niczego innego.[/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size]

[size=5][size=4][size=5][size=4][size=6][size=5][size=4](bez skanu, jest to moja strona . W środku są skrypty PHP  )

(2 tygodnie później (mi na PHP zszedł tydzień) )...

 

 

SELECT * FROM Users UNION SELECT * FROM information_schema.TABLES

Nauka zapytań SQL.

 

 

 

Teraz rzecz banalna - nauczycie się "hackingu" - języka MySQL.

 

Dlaczego jest to ważne przy tworzeniu gier ?

Pamiętacie włamanie na Playstation Network ?

Hackerzy wykorzystali luki ,które nam jako twórcom gier i stron są banalnie proste do zabezpieczenia.

 

Języka SQL nauczycie się z :

Ładnie opisane, podstawy :
http://www.php.rk.edu.pl/w/p/podstawy-jezyka-sql/

(szczegółowo opisane  ) :
http://www.zie.pg.gda.pl/md/bazy_danych/Sql.pdf

 

(3/4 dni później)...

 

 

 

Ostatnia rzecz :

Nauczyliście się jak zacząć tworzyć gry ! I nie tylko.

Poradnik stworzony tylko przez Kongo(bnmbb).

 

Dalej czegoś nie rozumiesz ? Wytłumaczyć ci ?

Pisz do mnie na GG :


11738852

Często wymagany Skype i (opcjonalnie) mikrofon

 

Chyba to by było na tyle

Warto też nauczyć się jak zabezpieczyć swoją stronę prawda ?

[/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size]
[size=5][size=4][size=5][size=4][size=6][size=4]http://www.uw-team.org/videoarty_security.html[/size][/size][/size][/size][/size][/size]
[size=5][size=4][size=5][size=4][size=6][size=4]

 

PS : Ale się rozpsałem 0.0. Godzina pisania non stop - doceńcie to

;)

Zakaz kopiowania ! Stworzony przez bnmbb(kongo) dla MPC Forum. Wszelkie prawa zastrzerzone.

Specjalista
Opublikowano

<?php if($ty == 'bnmbb') { echo 'Witaj świecie !'; return true;} ?>

 

Ale jak mamy jedną linijkę kodu tu nie trzeba brać w klamry :P

 

Pozatym od siebie dodam poradnik o zabezpieczeniach przed atakami sql injector.

http://www.uw-team.org/
a dokładnie tutaj
http://www.uw-team.org/videoarty_security.html

Tam osoba o nicku Unknown przedstawia jak przeprowadzić atak na stronę oraz jak się przed tym zabezpieczyć :)

Opublikowano

To tak :

Localhosty, dodałbym WebServ.

Jest bardzo dobrym localhostem,obsługuje PHP,MySQL,PERL i wiele więcej.

Bardzo ładnie to opisałeś. Zostawię Ci laik'a .

Edytor polecam kED ładnie koloruje składnie.

Przyjmuje zlecenia dot. web masterki.

while(!$success){
....try();
}

 

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Już od dawna chciałem zrobić własną grę, cały czas tylko udoskonalałem pomysł. Teraz dzięki Tobie mam taką możliwość, na razie "nauczyłem" się języka html, i stworzyłem swoją pierwszą stronę używając języku html, nie jest ona doskonała ani nawet fajna ale jestem z niej dumny. Teraz biorę się za pozostałe języki a następnie za tworzenie gry.

 

PS język html po nauczeniu się go wydaję się bardzo łatwy :D

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...