Skocz do zawartości

Słowniczek początkujęcego GIMP'era.


Ashisogi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcąc pomóc początkującym grafikom, zamieszczam tutaj słowniczek pojęć stosowanych w grafice.. Trochę co nieco poprawiłem, aby lepiej to wyglądało.

 

Podstawowe i slangowe słowa oraz skróty.

 

ABR - Jest to format pliku graficznego, który jest brushem programu Photoshop. GIMPowy odpowiednik to GBR.

 

Airbrushing - Jest to malowanie z użyciem narzędzia "airbrush"/"aerograf". Używany w Digital Paintingu i coloringu.

 

Animka - Animacja

 

Antipixel - Styl bannerów w formacie 80x15 px. Krój pisma używany w antipixelach to Silkscreen. Przykład: KLIK

 

Av- Skrót od avatar

 

Avatar - Mały obrazek, który reprezentuje użytkowników for dyskusyjnych oraz gier komputerowych. Na forach występuje pod nickiem użytkownika przy wiadomości, którą wysłał.

 

Avek - Skrót od avatar

 

Banner - Jest to dość mała reklama strony internetowej lub forum, umieszczana w podpisach lub na innych stronach/forach. Najpopularniejsze rozmiary to 468x60, 450x50 i 100x50 px.

 

BMP - Jest to popularny format pliku graficznego, niestety mało oszczędny. Więcej informacji: KLIK

 

Brush - Pędzel, coś czym możemy malować różne kształty w programie. Pędzle możemy ściągnąć ze strony deviantart.com: KLIK

 

C4D - Skrót od Cinema 4D, czyli programu, za pomocą którego tworzone są c4d rendery. Więcej informacji o programie tu: KLIK

 

C4D render - Jest to redner stworzony w programie Cinema 4D lub innym programie do grafiki trójwymiarowej. Dzięki używaniu go na nowej warstwie możemy nadać sygnaturze określony przez tryb warstwy kształt, kolor, jasność. Przykłady możemy zobaczyć tu: KLIK

 

Clipping Mask - Dość nowoczesny efekt stosowany nie tylko w sygnaturach. Polega na skopiowaniu niektórych części pracy w inne miejsce, stosując określony kształt. Sygnatura z użyciem clipping mask: KLIK

 

CM - Skrót od Clipping Mask

 

Collab - Skrót od Collaboration.

 

Collaboration - Praca robiona przez 2 lub więcej osób, jedna osoba zaczyna reszta kończy.

 

Coloring - Z ang. kolorowanie - najczęściej szkicu. Strona ze szkicami do kolorowania: KLIK

 

DA - Skrót od DeviantArt, czyli najpopularniejszego serwisu z galeriami ludzi z całego świata: KLIK

 

Dark Art - Jest to praca polegająca na przerobieniu twarzy (najczęściej człowieka). Z normalnej osoby powstaje potwór. Wchodzi w skład dziedziny zwanej fotomanipulacją. Przykład: KLIK

 

DP - Skrót od Digital Painting

 

Digital Painting - Dziedzina grafiki komputerowej, odpowiednik malarstwa, tyle, że z wykorzystaniem programów graficznych. Bardzo przydatny do Digital Paintingu jest tablet. Prace z dziedziny DP: KLIK

 

Filmówka - Jest to określenie często stosowanej ramki w sygnaturach. Przykład: KLIK

 

Flow - Płynność. Ważna rzecz w sygnaturach. Sygnatura z flowem to taka sygnatura, w której wszystko do siebie pasuje, elementy ładnie się łączą.

 

Focal - Skrót od Focal Point

 

Focal Point - Najważniejszy, rzucający się w oczy punkt pracy. Najczęściej jest to postać, która na owej pracy występuje.

 

Font - Inaczej czcionka. Słowo pochodzi z języka angielskiego, stosowane na przemian z polskim odpowiednikiem. Więcej informacji: KLIK

 

Fotomanipulacja - Inaczej fotomontaż. Dziedzina grafiki komputerowej zajmująca się edytowaniem zdjęć poczynając od zwykłej zmiany kolorów, kończąc na Dark Artach, czy zaawansowanym montażu kilku zdjęć. Przykład: KLIK

 

Fractal render - Jeden z rodzajów c4d renderów. Fractale można tworzyć nawet w GIMPie. Gotowe fractale do ściągnięcia: KLIK. Tutorial na fractale w GIMPie: KLIK.

 

GAP - Gimp Animation Pack. Dodatek do GIMPa, wykorzystywany w dużej ilości animacji.

 

Gauss - rozmycie Gaussa w skrócie.

 

GBR - Jest to format pliku graficznego, który jest brushem programu GIMP. Photoshopowy odpowiednik to ABR.

 

GIF - 1. Słowo zastępujące "animację", 2. Format pliku graficznego. Więcej informacji: KLIK

 

Mapa gradientu (ang. Gradient Map) - Jest to często stosowany efekt, służący polepszeniu kolorów pracy.

 

Grafika rastrowa - Sposób tworzenia obrazów, w którym każdy punkt obrazu, czyli piksel traktowany jest niezależnie. Obrazek składa się z tysięcy takich pikseli. Najpopularniejsze programy do tworzenia grafiki rastrowej to Adobe Photoshop, Corel Paint Shop Pro oraz GIMP. Więcej informacji:KLIK

 

Grafika wektorowa - Technika tworzenia obrazów w oparciu o logiczne zbiory punktów ekranowych, czyli obiekty graficzne, np. łuki, okręgi, elipsy. Obraz w grafice wektorowej, zostaje więc w pewien sposób zaprogramowany. Najpopularniejsze programy do tworzenia grafiki wektorowej to Adobe Illustrator, AutoCAD, Corel DRAW oraz Inkscape. Więcej informacji o grafice wektorowej: KLIK

 

HandMade - Jest to potocznie praca z dziedziny grafiki komputerowej Digital Painting. Obrazek wykonywany jest ręcznie, często przy użyciu tableta.

 

HM - Skrót od handmade.

 

Inkscape - Program do tworzenia grafiki wektorowej. Na naszym forum jest dział dotyczący Inkscape, niestety nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.

 

Jednopikselówka- Potoczne określenie jednopikselowej ramki otaczającej całą pracę.

 

JPEG - Standard kompresji obrazów grafiki rastrowej. Najczęściej używany w obrazach o dużej rozdzielczości. Sygnatury najczęściej zapisywane są w formacie PNG, który nie pogarsza jakości tak jak JPEG.

 

Kopiowanie warstw - Jedna z większych "zbrodni" w świecie grafiki komputerowej. Polega na podbieraniu warstw z udostępnionych przez autorów plików PSD lub XCF ich sygnaturek i stosowaniu ich w swoich pracach. Na większości for graficznych kończy się banem lub ostatnim ostrzeżeniem.

 

Krzywe - Bardzo przydatna opcja zmiany kolorów. Często można ją spotkać w tutorialach Photoshopowych.

 

Large Piece - Po prostu większe prace, np. tapety, fotomanipulacje itd.

 

Layout - Jest to projekt graficzny strony internetowej zawierający takie elementy jak top, menu, główne okno z informacjami, dodatkowe okienka, np. na Newsletter, stopkę i tło. Oto galeria jednego z najlepszych twórców layoutów w Polsce, a może i na świecie: KLIK.

 

Logo - Prosty znak graficzny, o małej ilości kolorów, który symbolizuje najczęściej określoną rzecz. Ważne jest, żeby logo mogło być łatwo modyfikowane. Logo może składać się z obrazka, z logotypu lub z połączenia obu tych składników. Nie mylcie loga z topem. Przykładem loga może być widniejący napis ''tiveria.pl'' na początku naszego serwerowego forum.

 

Logotyp - Może być elementem logo. Składa się ze znaków pisarskich, czyli czcionek. Treść jaką przekazuje to najczęściej nazwa lub hasło reklamowe firmy.

 

LP - Skrót od Large Piece.

 

Manipka - Potocznie fotomanipulacja.

 

Newbie - Określa początkującego w grafice. Nie mylić z noobem.

 

Noob - Osoba, która zaczęła przygodę z grafiką 5 dni temu i nazywa siebie grafikiem. Nie chce też słyszeć o krytyce swoich prac, no bo przecież jest początkującym, nie stosuje się do rad, ripuje itd.

 

Obwódka - Rodzaj ramki, która jest obwodem całej pracy.

 

Oczojeb - Jaskrawa / bardzo prześwietlona sygnatura.

 

Opa - W skrócie opacity, czyli po polsku krycie.

 

Painting - Painting to po prostu inne, krótsze określenie na Digital Painting.

 

PAT - Format graficzny patternu.

 

Pattern - Angielskie określenie na deseń.

 

Photoshop - Photoshop to jak dotąd najbardziej rozwinięty i najpopularniejszy prgoram do obróbki i tworzenia grafiki rastrowej.

 

Piksel - Najmniejsza porcja obrazu na ekranie monitora, która jest adresowalna i osobno sterowalna. Niepodzielny element obrazu grafiki rastrowej. Tysiące pikseli tworzą jeden duży obraz właśnie w grafice rastrowej.

 

PM- Skrót od Photomanipulation, czyli fotomanipulacji.

 

PNG - Portable Network Graphics. Format plików graficznych, następca formatu GIF. Jest również systemem bezstratnej kompresji plików graficznych.

 

Pro - Profesjonalista.

 

PS - Skrót od Photoshop.

 

PSD - Jest to format pliku, w którym grafikę zapisuje program Photoshop, zachowując przy tym wszystkie warstwy i ich przezroczystość. GIMPowy odpowiednik to XCF.

 

px - Skrót od piksel.

 

Render - Obrazek wykorzystywany w sygnaturach jako focal. Inne rodzaje renderów to c4d render, wireframe render oraz fractal render.

 

Rip - Plagiat czyjejś pracy. Największe przestępstwo w światku grafiki, na większości forach rip=ban.

 

Ripper - Osoba, która ripuje sygnaturki innych.

 

Rox - Słowo angielskie używane podczas oceny prac. Oznacza, że coś jest super.

 

Sig - Skrót od sygnatury.

 

Soft brush - Rodzaj brusha z rozmytymi bokami. Dobry do smużenia i gumkowania oraz robienia światła.

 

Sprite - Jest to sygnatura zrobiona z użyciem sprite rendera. Najczęściej otoczenie przedsawia jeden z żywiołów. Przykład: KLIK

 

Sprite render - Rodzaj rendera. Cechuje go mały rozmiar i piksele. Do ściągnięcia tu: KLIK

 

Smużenie- Po prostu smudgowanie, czyli używanie narzędzia smudge, po polsku rozsmarowywanie. Ostatnio modny styl robienia sygnatur. Bardzo przydatne do smudgowania są soft brushe. Przykład sygnatury zrobionej w tym stylu: KLIK

 

Splatter brush - Jeden z rodzajów brushy. Przedstawia coś w rodzaju plam.

 

Stock - Jest to obrazek/zdjęcie- materiał na sygnaturę lub inną, większą pracę. Zastępuje render - ostatnio bardziej od niego popularny.

 

Sux - Przeciwieństwo rox. Oznacza, że coś jest do dupy.

 

SVG - Format statycznej i animowanej dwuwymiarowej grafiki wektorowej.

 

Świetliki - Potoczne określenie efektu stosowanego w sygnaturach. Rozświetlanie jednego punktu soft brushem 30-50 px.

 

Tablet graficzny - Jest to urządzenie zastępujące myszkę. Do sterowania kursorem używamy piórka. Bardzo przydatne do Digital Paintingu.

 

Tag - Jest to inne określenie na sygnaturę.

 

Tech brushes - Rodzaj brushy. Cechuje je techniczny wygląd. Średnio pasują do sygnaturek.

 

TIFF - Jeden z bardziej rozpowszechnianych i uniwersalnych formatów plików graficznych. Służy do zapisywania grafiki bitmapowej.

 

Tinyture - Bardzo mała sygnatura o wymiarach mniejszych niż 300x70 px.

 

Top - Jest to obrazek w górnej części strony www lub forum. Przedstawia najczęściej coś co symbolizuje stronę, może się składać z loga, logotypu.

 

Typo - Skrót od typografia.

 

Typografia - Użycie znaków pisarskich, np. na stronie www.

 

Ub - Skrót od Userbar.

 

Userbar - mała grafika w kształcie wydłużonego poziomo prostokąta, umieszczana w podpisie, określa najczęściej zainteresowania użytkownika.

 

Vector - Są to jednokolorowe lub kolorowe obrazki w określonym kształcie, lecz nie tak realistyczne jak prawdziwe zdjęcie. Przykład: KLIK

 

Vector brush - Rodzaj brusha. Najczęściej w kształcie strzałek, kółek itp.

 

Vectoring - Na polski "wektorowanie", czyli tworzenie grafiki wektorowej, vectorów.

 

Wireframe render - Rodzaj c4d rendera.

 

Wtopienie rendera - Uzyskanie takiego efektu na postaci na sygnaturze, żeby nie odcinała się od tła i była jego częścią.

 

Wycinek - 1. Ostatnio mniej modny prostokąt, np. ze skopiowanymi oczami postaci wklejonymi gdzieś koło głowy. 2. Wycięty stock z dodanym napisem i ramką, praca dla noobów, mało ambitna.

 

XCF - GIMPowy odpowiednik PSD.

 

 

Dziękuję i pozdrawiam, Ashisogi'

ashiiiiiii.png
Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający forum Słowniczek początkujęcego GIMP'era.   0 użytkowników
    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...