Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[WoT] Glosariusz gwary - Słownik synonimów tworzony przez graczy - dla graczy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A

 

Absolute - kategoria turniejowa, w której gracze nie mają żadnych limitów co do tierów czołgów oraz sumy punktów. (by sitro)

Ally - z ang. sojusznik (by Szlachcico)

Amorak, Ammo rack - magazyn amunicji. W niektórych czołgach delikatny jak szklanka (jak tam dostaniesz to znikasz), uszkodzenie wpływa na RoF (w oparciu o Rifking)

AP, APCR - amunicja przeciwpancerna - głównym parametrem jest penetracja. Nalezy pamiętać, że na penetrację wpływają przede wszystkim odległość do celu, względna grubość pancerza w miejscu trafienia, kąt uderzenia w cel. Czyli strzelając bezpośrednio w przód IS-3/4/7 z 400m w zasadzie masz gwarancję rykoszetu.

Arta - artyleria, samo zło i katalizator kompleksów, obnażacz nieznajomości mapy, niestety noob friendly (nie potrzebujesz umiejętności kiedy masz splash)

Arty-party - bitwa z bardzo dużą ilością (min. 4-5 na drużynę) ilością artylerii. Najczęściej kończy się campfestem.

 

B

 

Balancer - matchmaker. Algorytm serwera gry układający drużyny. Jeden z ciekawszych mechanizmów gry - producent uważa, że działa doskonale, wśród graczy nie ma takiej pewności. Nieustające źródło przezabawnych screenshotów. W zależności od dobranych pojazdów mówimy o tierach bitwy

BL - Battle League, drugi turniej WoTa, rozgrywany w systemie grupowym, po którym najlepsze drużyny przechodziły do fazy play-off. (by sitro)

Buff - podwyższenie parametrów pojazdu/modułu

 

C

 

Cal - kaliber

Camp, campa - chowanie się po krzakach, unikanie szturmowania. Dla TD to jeden z klasycznych styli gry, dla czołgu coś nie do końca chwalebnego

Camper - z wyłączeniem operatorów TD i SPG: koniobijca kitrający się w krzakach zamiast pomóc drużynie tam gdzie by się naprawdę przydał. Pejoratywne określenie.

Campfest, camperiada - typ rozgrywki, najczęściej determinowany przez konkretne mapy (ale też arty-party), gdzie udany szturm to yeti, więc gros w 90 sekundzie ma już pojazdy zaparkowane gdzie się da. I bitwa się toooooooczyyy....

Cap - capture the flag; próba wygrania bitwy przez zajęcie bazy (kółka przy fladze) przeciwnika.

Champions - kategoria turniejowa, w której gracze grają czołgami tieru 8, póki co nie wprowadzono ograniczeń dla artylerii, limit sumy tierów wynosi 90. (by sitro)

CW, Clanwars - na stronie głównej jako "Ultimate contest". Ostateczny tryb rozgrywki w WoT. Przeznaczony dla klanów, rozgrywany w trybie absolute (bez ograniczeń tierowych, co w praktyce oznacza, że bez dużej ilości toptanków nie ma co startować). Ujęty w formie walki o dominację na mapie nieustający konkurs polegający na zdobywaniu i utrzymywaniu prowincji, które przynoszą klanowi dochód w złocie. Wymaga dobrego zaplecza maszynowego, umiejętnej dyplomacji i nie lądowania w okolicy, którą interesują się Piraci. Dyskusje o CW znajdziesz tutaj oraz tutaj. Samo śledzenie sytuacji na mapie może być emocjpnujące, gdy dzisiejsze gwiazdy dwa tygodnie później dogorywają w rowach.

 

D

 

Derp, derpgun - patrz: trollgun

Ding - rykoszet

Disney-tank - p. Hamburgery

Dmg - damage, poziom uszkodzeń

Domino - aka "efekt domina". "Metoda walki" nagminnie spotykana na randomach. Polega na kolejnym, pojedynczym podjeżdżaniu w miejsce, gdzie przed chwilą zginął inny członek drużyny, bez względu na to ile pojazdów przeciwnika się w tym czasie, w tym miejscu ujawniło. W metodzie tej wykluczone jest podjeżdżanie w większej ilości niż jeden, flankowanie, prowokacje i wyciąganie przeciwników "w pole". Należy również poczekać, aż poprzedni czołg zostanie zniszczony. W ten sposób w przeciągu 2-3 min można stracić od kilku do kilkunastu czołgów. Jest to ulubiona taktyka lemingów (zgadnij dlaczego akurat lemingów...). A mówiąc serio - jest to grupowe zeszmacenie się przez kompletną bezmyślność, nieumiejętność spoglądania na minimapę i mniej lub bardziej tymczasowe wygładzenie zwojów na mózgu. Nie rób tak.

DPB - damage per battle - najczęściej w odniesieniu do statystyk gracza jako średni poziom uszkodzeń zadawanych w bitwie (ważne, za to "płacą")

DPM - damage per minute - uszkodzenia na minutę. Szacowany parametr zależny od działa, które implikuje aiming time, RoF i rodzaj pocisków, z którego dane działo korzysta. Mając dwa działa do wyboru na pojeździe należy wyliczyć sobie mininalny/średni/maksymalny DPM (ile pocisków o danym dmg i penetracji działo może wystrzelić celnie w ciągu minuty) i to brać jako podstawę do podjęcia decyzji. Uzupełniając tą wartość o współczynnik celności na 100m, preferowany styl walki i tiery bitwy, na które będzie się trafiać - łatwo otrzymać wstępną odpowiedź, którego działa używać.

Dyspersja – inaczej rozrzut, odpowiada za to jak daleko od środka celownika trafi pocisk. Czasami potrafi naprawdę zirytować, zwłaszcza podczas gry artą. (by FoxyDarow)

 

E

 

Easy 8 - amerykański med tieru 6, M4A3E8 Sherman. Odmian M4 jest w grze kilka, ten akronim dotyczy tylko tego jednego, konkretnego (zdecydowanie wyróżniającego się w stosunku do pozostałych)

EGLD - Enhanced Gun Laying Drive, patrz "stabilizator"

Elitka - pojazd "Elite", czyli z opracowanymi wszystkimi modułami i następnym pojazdami, do których można z niego przejść. Pozwala włączyć opcję przyspieszonego szkolenia załogi, tzn. przeznaczania całego expa na ten cel, zamiast gromadzenia. W czasie grindowania nie należy się tym podniecać i doprowadzać do tego stanu za wszelką cenę.

Exp - punkty doświadczenia

 

F

 

Free exp - punkty doświadczenia zdobywane przez każdy pojazd jakim sie gra i dostepne dla każdego pojazdu bez dodatkowych operacji. Rośnie żałośnie wolno, ale jest krytycznie ważny na wyższych tierach (do których zdąży się już zazwyczaj go już trochę uzbierać), aby móc szybko ulepszyć stocka (p. stock)

Frag - zabity przeciwnik. Nie ma najmniejszego wpływu na sreberka i exp po bitwie. Warto postarać się o fraga aby wyeliminować z walki lufę przeciwnika, ale czasami większą korzyść zespołowi daje się siejąc uszkodzenia w pojazdach przeciwników (dotyczy zwłaszcza operatorów SPG, którzy bardzo często wychodzą z bitwy bez fragów). Dla niektórych jedyna wartość bitwy, czują się niespełnieni jeśli w loltanku nie mogą siać zniszczenia i kolekcjonować fragów.

 

G

 

Gąski - gąsienice. Od niedawna magicznie absorbują uszkodzenia, ale ciągle spadają, czyli zatrzymują pojazd. Stojący pojazd = łatwy cel.

GG - good game, dobra gra (rozgrywka, bitwa); zawołanie na czacie gry, kończące mecz

GJ - good job, dobra robota, analogicznie jak "gg"

GL - good luck, powodzenia; zawołanie spotykane na czacie gry

Gld - Enhanced Gun Laying Drive, patrz "stabilizator"

Gold - gold, złoto. Druga waluta gry. Mozna ją zakupić za (cholernie) prawdziwą gotówkę, zdobyć w konkursach, lub walcząc w CW. Umożliwia wykupienie premki, złotych pestek, lepszych modułów, wyszkolenie załogi na 100% w dowolnym momencie, kupowanie czołgów premium, konwersje expa do free-expa. Skuteczne granie bez użycia golda na wysokich tierach daje +10 do rispektu.

Grind - odkrywanie pojazdów z drzewka po kolei, poprzez cierpliwą grę, zdobywanie expa i kredytów. Oprócz levelowania powinien być wykorzystywany do nauki, ale z tym jest różnie. W związku z tym do tieru 8 można dojść bez większych problemów (kwestia cierpliwości), co daje efekt jak przy noob tankach.

Gun - działo

Gun Laying - Enhanced Gun Laying Drive, patrz "stabilizator"

 

H

 

Hamburgery - amerykańskie czołgi (by Rifking)

HE - potocznie ogólne określenie na pociski odłamkowe, burząco-odłamkowe oraz HEAT. Formalnie są różnice pomiędzy nimi, ale zawsze głównym parametrem są zadawane obrażenia (dmg, damage). WAŻNE - jeśli Twoje AP nie wystarczają do przebicia się przez lepiej opancerzony pojazd - użyj HE!! Zawsze trzeba mieć jakieś HE na pokładzie, nie wolno jeździć tylko z AP.

HF - have fun, miłej zabawy; zawołanie na czacie gry

Hit Ratio - wspólczynnik celności (gracza), więcej = lepiej

HP - health points, punkty "życia". Uzależnione od typu pojazdu, tieru i zamontowanego wyposażenia.

HT - heavy tank, czołg ciężki. Niektóre tylko z nazwy (T1 heavy, M6). Realna siła w grze, to nimi walczy się w pierwszej linii przy wsparciu pozostałych pojazdów. W zależności od nacji ich własciwości różnią się diametralnie co determinuje totalnie sposób wykorzystania i przyjmowaną taktykę. Posiadanie w garażu HT tier 10 z dobrymi statystykami to w praktyce przepustka do klanu walczącego w CW.

Hull - podwozie, korpus. Głównie w odniesieniu do czołgów.

Hull down - metoda walki, najłatwiejsza do zrealizowania czołgami USA ze względu na obłędny ujemny kąt nachylenia działa w HT i MT tej nacji. Polega na ataku ze skarpy na szczyt wzniesienia. Istota metody polega na wystawieniu zza wzgórza jedynie wieży, jeśli to możliwe nie więcej niż do wysokości jarzma, oddanie strzału i ucieczki. Dzieki temu chroniony jest miękki brzuszek, cel do kontrataku jest bardzo mały i ruchliwy (szybko znika). Nabycie tej umiejętności i konsekwentne stosowanie gdy tylko nadarzą się warunki terenowe jest dobrym objawem u gracza. Ilustracja: poradnik, pkt 9 (ten po lewej robi hull down, żeby nie było watpliwości)

 

I

 

Idiot gun - działo 100mm D10T, możliwe do zamontowania w radzieckich czołgach ciężkich (od KW-3 do IS-4) oraz czołgach średnich (od T-34-85 do T-44). Wbrew nazwie bardzo groźne działo, zwłaszcza zamontowane na MT (by sitro)

 

J

 

Jarzmo - punkt/element mocowania działa. Często weakpoint.

Junior - kategoria turniejowa, w której gracze grają czołgami tieru najwyżej 6, a artyleria 5, limit sumy tierów wynosi 60. (by sitro)

 

K

 

Kamikaze - niemądry osobnik, który źle zrozumiał ideę zwiadowcy. P. wątek na forum

Kamuflaż - przypisany do modelu parametr pojazdu pozwalający mu ukrywać się np. w zaroślach. Można go polepszyć wykupując siatkę maskująca i szkoląc (całą!) załogę w tej materii. Bardzo wazna rzecz dla TDków, SPG i snajperów. Są jednak pojazdy, które mimo spełnienia tych warunków - nie znikają, albowiem autorzy gry dali im na tym parametrze takie wartości, że na nich kamuflaż po prostu nie działa ("z pustego i Salomon...", itp). Zagadnienie ściśle związane z mechanizmem spottingu.

Karton - Niski poziom pancerza w który wszystko wchodzi jak w masło np. T30 i cała linia cięzkich Hamburgerów wyjątek T32 (by Rifking)

Kemping - patrz: lodówka

Kibel - patrz: loltank

Krytyk - trafienie (lub otrzymanie trafienia) w któryś z żywotnych modułów pojazdu. Zdarza się, że nie zabiera HP, ale zawsze obniża wartość bojową pojazdu. Uszkodzenia krytyczne naprawiają się z opóźnieniem, częściowo same (wyszkolenie załogi w naprawach wpływa na czas) lub natychmiastowo za pomocą skrzynki narzędziowej (moduł opcjonalny). (inspirowane przez Brawo)

KT - Pz VI B Königstiger, Tygrys Królewski, Tiger II, niemiecki czołg ciężki ósmego tieru.

 

L

 

Lemming - gracz bez instynktu samozachowawczego, za to z magiczną charyzmą, pociągający za sobą innych na stracenie (p. klasyfikacja noobów). Nie lubimy lemingów.

Lodówka - druga wieża KV(2) (w oparciu o Rifking)

Lolek, loltank - w ogólności "czołg niższego tieru niż 8-10", najczęściej stosowany w odniesieniu do LT i MT. Nazwa pochodzi od niemieckiego czołgu lekkiego Leichtetraktor, alias "loltraktor". Często używane w kompaniach jako zapchajdziura pozwalająca wykorzystać do końca limit 90pkt na drużynę.

Love parade - bitwa z dużą ilością czołgów Löwe

Love tank - niemiecki premium HT ósmego tieru - Löwe (Lew)

LT - light tank, czołg lekki. Początek drogi do czołgów ciężkich i średnich. Nauka jazdy, Niektóre z LT to "urodzeni" zwiadowcy, inne to przykry epizod na drodze do celu jakim jest toptank danej gałęzi.

 

M

 

Magiczny las - mapa Murowanka tuż obok I respa (by Rifking)

Markowanie - wskazywanie atakowanego celu poprzez naciśnięcie "T" w czasie celowania. Pozwala synchronizować ostrzał lub - odwrotnie - nie powielać ognia na jednym celu. Bardzo ważna sprawa przy plutonach/kompaniach/CW, ale i na randomach ma swoją wartość jeśli się umie to wykorzystać i czytać.

MT, Med - czołg średni

 

N

 

Naleśnik - potocznie: T54, ale w ogólności wymawiane z epitetem określenie na bardzo dobrze wyprofilowany pancerz (wieżę), która często rykoszetuje (w oparciu o Rifking)

NAP (Non Agression Pact)/PON (Pakt o Nieagresji) - pakt, który ustala zasadę, że klany/sojusze nie będą siebie wzajemnie atakowały i/lub scanowały(zwiad). Zazwyczaj ustalony na jakiś okres czasu, ew. z klauzurą wypowiedzenia wojny z kilkudniowym wyprzedzeniem. (by Szlachcico)

Nerf - obnizenie parametrów pojazdu/modułu (nie lubimy).

Noob - nie mylić z newbies (nowi gracze). Potocznie łajza, której się dużo na swój temat wydaje, a g.no umie (pokazać w grze). Patrz: klasyfikacja noobów

Noob tank - czołgi premium, czyli kupowane za pieniążki (gold), a nie grindowane. Czołgi te nigdy nie sa lepsze niż równorzędne tierowe pojazdy z podstawowego drzewka - nie da się kupić przewagi na polu bitwy! Dawniej zjawisko mało uciążliwe, po premierze wyjątkowo dobrych premium HT: KW5 i Lowe efekt był (jest) większy niż eventy "x5". Pozwalają graczom, którzy nie radzą sobie, nie ogarniają, albo dopiero co zaczęli grać wyskoczyć na dużo wyższe tiery niż powinni. Efektem są stada lamiących operatorów, doprowadzających do łez członków drużyny i wybuchów entuzjazmu u przeciwników trzepiących na nich punkty i fragi. Są idealne do zarabiania - ponoć nie da się wyjść takim czołgiem na minus, choćby nie wiem jak się zeszmacić. Uwaga - na noob tankach gra tez rzesza kierowców doświadczonych, którzy wykorzystują je do robienia niesamowitej ilości kredytów, którymi płacą za moduły i naprawy dla podstawowych pojazdów.

 

O

 

Omw - "on my way"; "w drodze" - potwierdzenie podążania w kierunku, który ktoś sygnalizował.

Optyka - moduł opcjonalny podwyższający pole widzenia. Są dwa rodzaje, mające różne właściwości (ale wspólny mianownik).

OP - overpowered, pojazd o przesadzonych parametrach właściwościach. Najczęściej określa się tak artylerię i nowe (wprowadzane w kolejnych patchach) pojazdy wysokich tierów. W praktyce opisywane są tak pojazdy lub linie pojazdów, w walce z którymi opisujący dostaje łomot i nie przyjmuje do wiadomości, że to on gra jak łajza. Najsłynniejsze pojazdy OP (oprócz SPG) to T44 do czasów T54, potem T54. T54 na początku faktycznie miał niektóre parametry przesadzone, ale część z nich została skorygowana. W międzyczasie okazało się, że to jednak my nie potrafiliśmy do niego strzelać. Obecnie dzielimy się na tych, którzy już umieją ubić T54 oraz tych, dla których jest on OP. Obecnie największym źródłem OP jest balancer potrafiący ułożyć drużyny tak, ze ręce opadają jeszcze w trakcie wczytywania mapy.

 

P

 

Patyk - p. Słomka

Piździk - patrz: loltank

Pluton – jest to opcja w grze pozwalająca na stworzenie małej grupy pojazdów (max 3) i wspólną walkę w standard battle. Pluton może założyć gracz z premką. Pluton może komunikować się głosowo w grze, bez dodatkowego oprogramowania. Zgrany pluton może przechylić szalę zwycięstwa, niezależnie od tego co poronił balancer. (w oparciu o FoxyDarow)

PO, Polish Open - turniej zorganizowany przez klan 1st PAD przede wszystkim dla graczy z Polski, turniej składał się z dwóch faz grupowych oraz finałów, jest to jak dotąd jedyny turniej niezorganizowany przez wargaming, w którym pierwsze trzy miejsca były nagradzane goldem. (by sitro)

Premka - konto typu premium; ma wyższy przelicznik expa i kredytów na bitwę = łatwiej się zarabia

 

R

 

Rage – stan gracza cechujący się bardzo dużymi emocjami (trzeba dodać, że negatywnymi). Najczęściej spowodowany postawą kolegów z drużyny lub własną niestabilnością emocjonalną. Za stan odpowiedzialny może być także matchmarking, spotting system, dyspersja etc.. (w oparciu o FoxyDarow)

Rage Quit – wyjście z bitwy przed śmiercią. W efekcie czołg jest niszczony, a drużyna osłabiona. W skrajnym przypadku - zaraz po załadowaniu mapy w przeświadczeniu o nieuniknionej klęsce. Inny charakterystyczny przypadek to wychodzenie przed otrzymaniem strzału aby przeciwnik nie mógł doliczyć sobie fraga (serio, są tacy, którym na tym zależy). Nie zaliczamy do RQ wychodzenia z bitwy z przyczyn losowych (mama weszła, żona zawołała, dziecko płacze), ale niestety po stronie bitwy różnicy nie widać. (inspirowane przez FoxyDarow)

Ram - atak przez staranowanie. Stosuje się w kilku przypadkach, np.: gdy przeciwnik ma 1-2% życia i szkoda na niego pestki; gdy nie zdążyliśmy przeładować a chcemy go zatrzymać (atak na gąski). Ramowanie praktycznie zawsze zabiera punkty HP obu uczestnikom zderzenia! (no chyba, że ktoś Myszą rozjeżdża jakiegoś lolka, to może nawet nie zauważyć). Za ubicie tą metodą pojazdu o wyższym tierze można dostac medal Kamikaze

Rammer - mechanizm dosyłający pociski. Moduł opcjonalny. Przyspiesza przeładowanie działa.

Random - tryb rozgrywki, ale tez gracz, który tylko taki uskutecznia (nie gra w plutonach i kompaniach)

Retard - osobnik potrzebujący zazwyczaj 15 minut na przemyślenie dowolnej sytuacji, wyrwany z transu ma tendencje do zepsucia czego się tylko da, z przeciwnikiem na samym końcu. Podobnie do leminga, uwielbia stać na środku mapy przy 6 artach na team. Na randomach występują masowo. Unikać. (by Lech [PTS] )

RoF - rate of fire - szybkostrzelność. W ogólności więcej = lepiej, ale dopiero w kontekście DPM. Wpływ na nią ma wybrane działo, wieża, wyszkolenie ładowniczego, fakt posiadania lub nie rammera.

Rower, rowery - patrz: lolki

Rush - szturm. Wypracowany szturm, po zajęciu odpowiednich pozycji, gdy gracze znają (z doświadczenia lub z rozkazu dowódcy) swoje role to duża szansa na wygraną, a zawsze na bardzo ciekawą bitwę. Ciekawa bitwa to taka, gdy nawet przegrana nie boli, a jest o czym opowiadać. W randomach występuje też hell-rush, czyli masowe (w ile pojazdów się da) ruszenie jedną, zwartą grupą, jedną konkretną drogą, czasami nawet potencjalnie idiotyczną. Taki pociąg pancerny, jeśli ze sobą realnie współpracuje jest praktycznie nie do zatrzymania. Stosowany rzadko ze względu na charakter randomów oraz fakt, że skuteczny jest tylko przez zaskoczenie. Na niskich tierach nagminny jest nieskoordynowany rush środkiem otwartego pola. Najczęściej kończy się spektakularną i błyskawiczną przegraną.

 

S

 

Scout - zwiadowca, podświetla cele artylerii i/lub reszcie drużyny. Zazwyczaj czołg lekki, na wyższych tierach - średni. Niekoniecznie najsłabszy w zespole! Musi być szybki, zwinny, operator też. Zazwyczaj ma przeciętny pancerz i przeciętne działo. Są czołgi predysponowane do scoutingu (A20, Leopard, T54), są takie, które nie powinny się nawet za to zabierać (T-34, T-28), Zwiadowca to funkcja per bitwa, nie na sztywno przypisana do pojazdu rola! Zwiadowca to nie kamikaze!

Słomka - gówniane stockowe działo na pojeździe do którego zazwyczaj nie było opcji dojścia bez opracowania czegoś lepszego po drodze co można założyć insta. W rzadszych przypadkach jest to wysokotierowy czołg ze slabiutkim działem zlozonym "bo ma tanie pociski i na tym lepszym jestem na minusie" np T29 z 76mm, IS-4 z 100mm, vk45 ausf b z 88mm. W wielu przypadkach osobnik mający czelność pojawić się w bitwie z tak wyposażonym czołgiem staje się celem wyzwisk nie tylko od drużyny. (by Mandoleran)

Snip, snipping - strzelanie na duże odległości (pow. 300m) w trybie snajperskim. Typowa taktyka TD i niemieckich medów wyższych tierów. Snipujący ma ograniczone pole widzenia, więc warto uważać, zeby nie wtoczyć mu się pod lufę. Z drugiej strony często spotykamy snajperów zapatrzonych w nitki celownika tak bardzo, że zapominają spojrzeć na mapę taktyczną, na której widać czerwoną kropkę zmierzającą od dupy strony... Artyleria również kocha snajperów, bo grzecznie czekają aż się na nich celownik skupi...

Sparing - bitwa treningowa pomiędzy dwoma klanami (by Szlachcico)

Splash - "rozbryzg" odłamków z amunicji HE. Szkodzi. Najbardziej spektakularne w artyleriach wysokiego poziomu..

Spam - zasypanie przeciwnika pociskami. Dotyczy w zasadzie tylko armat i haubic (działka z natury rzeczy spamują), rzadziej otrzymania serii ciosów od różnych przeciwników. Typowe zjawisko na niskich tierach dla dział 37-45mm, potem jest tylko wolniej. Irytującym przeciwników wyjątkiem jest np. działo 76mm M1A2 + rammer montowane na Easy8.

Spoter - patrz scout

Spotting (1) - podświetlanie pozycji pojazdów przeciwnika. Beneficjentem jest przede wszystkim artyleria, ale też inni członkowie drużyny, którzy mogą (lub nie) zareagować na "świeże" informacje i pospieszyć ze wsparciem (lub nie). Spotting jest naturalny w czasie starcia, może być też efektem zaplanowanego zwiadu (p. scout)

Spotting (2) - algorytm serwera gry odpowiedzialny za wzajemną widoczność pojazdów. Legenda. Chyba najczęściej "korygowany" element z głownych mechanizmów gry, nieustająco - nie działa. Są pewne ogólne założenia, które zasadniczo spełnia, ale dodaje od siebie "krzaki śmierci", Mausy chowające się w byle zaroślach i znikające na środku pustego pola pojazdy. Podstawowy punkt gdy odczuwasz potrzebę skrytykowania gry, producenta i kogo tam jeszcze potrzebujesz.

Sreberka - kredyty zarabiane w bitwie.

Stabilizator, stab - w ogólności mechanizm stabilizujący działo. Moduł opcjonalny. Zwiększa celność, pozwala zachować do 20% przycelowania (rozmiaru kółka) po ruszeniu lufą. Są dwa typy (potocznie gld i vertical), mają trochę odmienne właściwości, ale to samo zadanie. Niektóre pojazdy (np. Easy8, T44, Lowe) pozwalają zamontować oba jednocześnie.

Stock - świeżo kupiony pojazd, bez ulepszeń. Zazwyczaj gra nim boli.

Szwabiki - Niemieckie czołgi (by Rifking)

 

T

 

Tankfest - bitwa, w której nie ma po obu stronach artylerii.

Target - Cel (pojazd przeciwnika) który pokazał się na mapie (by Rifking)

TD - niszczyciel czołgów. Specyficzny pojazd (najczęściej) bezwieżowy. Jego podstawową rolą jest wsparcia szturmujących i zastawianie pułapek na szturmujących. Kamuflarz, campowanie to jego podstawowe terminy. Zazwyczaj ma niezłe działo jak na swój tier (ale są wyjątki), kształt, który pozwala mu ostro dingować przy strzałach na twarz (również są wyjątki) i kompletnie miękkie boki i dupę - podstawowy atak na TD to zdjęcie gąsek, objechanie, przytulenie się do boku, żeby nie mógł się obracać i walenie tak długo, aż zdechnie (tylko nie z HE w bezpośrednim zwarciu, na bogów!)

Teamkiller, TK - osoba strzelająca i w skrajnym wypadku doprowadzająca do zniszczenia członka drużyny. Są dwie grupy - przypadkowe TK (np. w wyniku zamieszania, wjechanie komuś snipującego pod celownik w momencie strzału, pudło artylerzysty) - te osoby zazwyczaj przepraszają. Drugi rodzaj to sk.syńskie TK czyli paździerze z bliżej nikomu nie znanych powodów deprecjonujące wartość swojej własnej drużyny. NIE wykonujemy samosądów na TKowcach - w grze funkcjonuje system, który rejestruje friendly fire i automatycznie karze za niego, p. artykuł myszkietera. Z jego punktu widzenia zabijając TKowca stajesz się TKowcem (trudno odmówić logiki, ale czasami trudno się powstrzymać, w nerwach). Jeśli system uzna gościa za ciężki przypadek wpływający na los bitwy, zmienia mu kolor na niebieski (opis i znaczek na minimapce) i wtedy można go bezkarnie ubić.

Tier - poziom pojazdu (max 10 dla czołgów ciężkich, max 9 dla TD i medów, max 8 dla SPG) lub bitwy (max 12 <- Mordor)

Tracer - smuga po wystrzelonym pocisku. Kiedyś podstawowy sposób na kontrowanie artylerią artylerii przeciwnika. Po ujawnieniu pewnych modów tracery zostały wyłączone, a następnie przywrócone w ograniczonym zakresie i kontrowanie tą metodą się skończyło.

Trollgun - potocznie działo o abstrakcyjnie dużym kalibrze jak na swój tier (p. M-10 dla czołgu KW lub haubica Howitzer M3 dla czołgu M5 Stuart). Zazwyczaj ma tragiczną celność (strzela "mniej więcej w tamtym kierunku") i równie żałosny RoF, za to jak pizgnie i trafi to nie ma co zbierać. Źródło wielu bolesnych zaskoczeń dla zbyt pewnych siebie przeciwników, którzy nie zwracają uwagi na dziwnie krótkie lufy w pojeździe na przeciwko....

Turek - turniej (by sitro)

 

U

 

US, USC - Ural Steel Championship - jak dotąd największy turniej rozegrany na serwerach europejskim, rosyjskim i amerykańskim. Na każdym serwerze gracze walczyli w systemie play-off, po czym zwycięzcy z trzech kategorii (Junior, Champions, Absolute) dostawali zaproszenie na superfinał w Moskwie. Mapą na te zawody był Ruinberg. (by sitro)

Uszy - w odniesieniu do amerykańskiego HT tieru 7 T29 chodzi o charakterystyczne przyrządy optyczne na ulepszonej wieży, odstające od niej i przypominające uszy. Weakspot.

 

V

 

Vertical - stabilizator pionowy, patrz "stabilizator"

 

W

 

Weakpoint, weakspot - słaby punkt pojazdu (tam strzelać!!)

Wet ammo - wet ammo rack, mokry magazyn amunicyjny. Moduł opcjonalny. Podwyższa odporność tego elementu na uderzenie (nie wybucha od byle czego). Są czołgi, które nie mogą się bez tego obejść (T44!), są takie, dla których to zbędne lub bardzo opcjonalne.

Wiatrak - wentylator. Moduł opcjonalny, podwyższa umiejętności załogi (te procenty przy nazwiskach załogantów).

Win Ratio - wspólczynnik zwycięstw (gracza). Więcej = lepiej.

Wolfpack - wataha, wilcze stado. Minimum 3 czołgi grające razem. Zgrany = koszmar, armageddon, gwałt zbiorowy. Ulubiony cel - pojedyncze pojazdy, najlepiej HT, które wierzą, że są trudnym przeciwnikiem (dlatego nie jeździmy solo). Najczęściej wolfpack tworzą medy rekompensujące ograniczenia pancerza i mocy dział ilością i szybkością celów z jakimi musi zmierzyć się wytypowany do eksterminacji przeciwnik.

 

Z

 

Złote pestki - amunicja premium (płatna żywą gotówką), zazwyczaj używana w turniejach, ale są krezusy jeżdżące z nią po randomach. Ma podwyższone główne parametry w stosunku do "darmowych" odpowiedników.

 

Źródło

 

To jest ukryta treść, proszę

OndteAw.png


Opublikowano

Doklandnie, chociaz zrodelko podane to zawsze jakiemus nowemu graczowi przyda sie pewna dewiza zdania.

 

Pisac co sadzicie, znaliscie niektore? :)

OndteAw.png


  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Ja sam spotykam się z terminem "dopychacz" czyli mechanizm dosyłający. A do złotych pestek możesz dopisać (wiem bo sam jeżdżę w klanie i słyszę) że w ch*j się rykoszetują nawet pod kątem 89 stopni ;]

11cc1be4064edda5addd6e1.png
  • Biter. zmienił(a) tytuł na [WoT] Glosariusz gwary - Słownik synonimów tworzony przez graczy - dla graczy

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...