Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[BSD] Instalacja WebMin na FreeBSD 7x, 8x, 9x, i386, amd64- czyli łatwa administracja serwerem


KoSiKr3dKi

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

 

W tym poradniku przedstawię wam instalację aplikacji webmin.

Dla jednych może być to przydatne, dla innych może to być okazja do zabawy a dla jeszcze innych nic przydatnego.

 

Webmin.

Web min na pierwszy rzut oka wydaje się przypominać zwykły pulpit KDE + GNOME.

W sumie jest to coś w rodzaju interfejsu graficznego z tym ,że zarządzamy nim za pomocą przeglądarki www i myszki ;).

Za pośrednictwem Wembin’a można szybko, bezpiecznie i wygodnie przeprowadzić czynności związane z administracją naszym serwerem.

Przydatny jest zwłaszcza jeśli ktoś jest albo leniwy i nie chce mu się używać konsoli albo ma problemy z opanowaniem jeszcze komend, albo jeżeli ktoś chce się pobawić :)

 

Tak to mniej więcej wygląda

 

webconf.jpg

 

 

 

Instalacja

 

Webmina mamy standardowo w portach nie ma więc potrzeby ściągania go.

 

Logujemy się jako root i kolejno wykonujemy następujące czynności.

 

 # portsnap fetch update 

 

Po instalacji (aktualizacji) portów, instalujemy web min;a

 

Wklepujemy.....

 

# cd /usr/ports/sysutils/webmin
# make install clean

 

 

Instalacja nie trwa długo, a jak już nam się zainstaluje piszemy kolejne polecenie i uruchamiamy aplikacje.

 

 

# cd /usr/local/etc/rc.d/ webmin start

 

Następnie edytujemy plik rc.conf

 

 # ee /etc/rc.conf 

 

Pojawi nam się edytor i dopisujemy na samym końcu.

 

webmin_enable="YES"

 

Wciskamy 2x Esc zapisujemy zmiany i wykonujemy restart systemu.

Po ponownym uruchomieniu trzeba uruchomić konfiguracje serwera webmin, w tym celu piszemy....

 

# /usr/local/lib/webmin/setup.sh

 

 

Uruchomi się skrypt konfiguracji, który zapyta nas o:

 

1.Miejsca zapisu plików dziennika i plików konfiguracyjnych.

Domyślnie nic nie wpisujemy i naciskamy naciskamy ENTER.

 

 
***********************************************************************
Webmin uses separate directories for configuration files and log files.
Unless you want to run multiple versions of Webmin at the same time
you can just accept the defaults.

Log file directory [/var/log/webmin]: 
***********************************************************************

 

2.Pełną ścieżkę do Perla 5 ( jeżeli nic nie zmienialiśmy nic nie wpisujemy tylko ENTER ;)

 

***********************************************************************
Webmin is written entirely in Perl. Please enter the full path to the
Perl 5 interpreter on your system.

Full path to perl (default /usr/bin/perl): 

Testing Perl ...
Perl seems to be installed ok
***********************************************************************

 

 

3. W tym miejscu skrypt instalacyjny poda nam domyślny port dostępu przez www.

Domyślny port to 10000. Możemy go zmienić na inny, jeżeli jednak chcemy używać domyślnego portu naciskamy ENTER


***********************************************************************
Operating system name:    FreeBSD
Operating system version: 8.2

***********************************************************************
Webmin uses its own password protected web server to provide access
to the administration programs. The setup script needs to know :
- What port to run the web server on. There must not be another
  web server already using this port.
- The login name required to access the web server.
- The password required to access the web server.
- If the webserver should use SSL (if your system supports it).
- Whether to start webmin at boot time.

Web server port (default 10000):  ------> !!!! zanim zdecydujesz się na domyślny port upewnij się, że nie jest on blokowany przez inną aplikację !!!!

 

4. W tym miejscu podajemy nazwę administratora dostępu do webmin'a - nie chodzi tu o konto root systemowe

Wymyślamy sobie jakąś nazwę i wpisujemy np: "placek" albo coś bardziej kreatywnego.

Jeżeli nie mamy koncepcji to nic nie wpisujemy a domyślną nazwą użytkownika będzie - admin

 

Login name (default admin): - tu możesz podać nazwę użytkownika 

 

5. Wymyślamy jakieś hasło i wpisujemy a na koniec ENTER

 

Login password: --> ! tu wpisujemy jakieś haslo
Password again: --> ! tu potwierdzamy hasło 

 

6. Kolejne i ostatnie pytanie to czy chcesz włączyć ssl ( zalecane jest używanie ssl ) więc naciskamy "y" i ENTER

 

Use SSL (y/n): y
***********************************************************************
Creating web server config files..
..done

Creating access control file..
..done

 

 

Po zakończeniu instalacji możemy zalogować się za pomocą przeglądarki do webmin'a.

Domyślny adres to jak na poniższym przyjładzie:

https://~~Twój.addres.IP:10000
https://~~Twoja.domena:10000

 

Początek adresu w przeglądarce to

httpS://... a nie http://...

 

Po zalogowaniu pojawi nam się panel administratora oraz podstawowe informacje o systemie, oraz możliwości ściągnięcia aktualizacji webmina.

 

Klikamy myszką na przycisk Upgrade Webadmin Now - tak jak na załączonym Screenie

 

25547061.jpg

 

Następnie aplikacja sprawdzi czy są dostępne aktualizacje - będzie to mniej więcej wyglądać tak:

 

 

up2a.jpg

 

 

Znajdujemy na dole okna przeglądarki informację o ilości poprawek i możliwej automatycznej ich instalacji - klikamy w zaznaczony link i czekamy ok 20-30 sekund aż się zainstalują. " CLICK HERE" ;)

 

 

up3j.jpg

 

 

Po pojawieniu się informacji o zakończonej aktualizacji możemy śmiało korzystać a aplikacji

 

 

up4t.jpg

 

 

A tu niektóre funkcje Web Admina.

 

webfm.jpg

 

webmysql.jpg

 

webbackupconf.jpg

 

webbackup.jpg

 

Pozdrawiam

Opublikowano

cos to nie tryblo :D Bo po instalacji nie moge sie podpiac pod to. Wgl. jakby port nie byl udostepniany. dodalem rulki do IPFw ale nadal to samo ;x

 

FBSD 7.4 64 bitowka z IPFW

 

FBSD 8.2 64 bitowka bez IPFW

 

Ani tu ani tu nie dziala

 

@dopisz, ze trzeba wpisac

/usr/local/etc/rc.d/webmin start

bo my tutaj z Asparte dziwimy sie czemu nie dziala, jak nie wlaczylismy skryptu o.O

Opublikowano

cos to nie tryblo :D Bo po instalacji nie moge sie podpiac pod to. Wgl. jakby port nie byl udostepniany. dodalem rulki do IPFw ale nadal to samo ;x

 

FBSD 7.4 64 bitowka z IPFW

 

FBSD 8.2 64 bitowka bez IPFW

 

Ani tu ani tu nie dziala

 

@dopisz, ze trzeba wpisac

/usr/local/etc/rc.d/webmin start

bo my tutaj z Asparte dziwimy sie czemu nie dziala, jak nie wlaczylismy skryptu o.O

 

 

 

Ups gdzieś zgubiłem po drodze taki mały szczegół :P

Dzieki za poprawlkę ;) + poleciał

Opublikowano

dodaj info o perlu, ze trzeba zainstalowac, a zeby to zrobic wrzucamy do shella komende

# add_pkg -v -r perl

po czym automatycznie sie pobierze ;) Wtedy najlepiej przystapic do instalacji poniewaz caly skrypt i jego konfiguracja jak i instalacja potrzebuje perl'a

a nastepnie

# shutdown -r now

Przed wgraniem WebMin'a

Opublikowano

hmm webMin jest wdłg was lepszy od appache i light php ??? ja was się pytam :)

 

1314387446-U330049.png

 

 

Czy Ty się z FreeBSD 6.5 aka Unix na głowy zamieniłeś ?!

 

Webmin to panel administracyjny do zarządzania serwerem z systemem np FreeBSD lub innym unixem & linuxem Oo .

 

Co to ma wspólnego z programami hostującymi strony ? Tyle, iż można nim panować nad nimi, ale sam stron nie hostuje Oo .

 

Masz tu lekturę aka definicja z wikipedia.org czyli nie dokładne brednie idealne dla takiego "Laika" :

Webmin - linuksowy i uniksowy program komputerowy napisany w perlu i uruchamiany na serwerze. Pozwala na zdalną konfigurację za pomocą przeglądarki np. Opery lub Firefoksa. Posiada moduły do konfiguracji serwerów: WWW - Apache, DNS - Bind i poczty oraz współdzielenie plików i drukarek przy użyciu Samby itp.

 

Tu masz źródło gratis :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Webmin

 

 

Miłej lektury + na przyszłość przemyśl swą wypowiedź 1000 x, a dopiero potem napisz ...

 

 

Pzdr

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Mam problem po zalogowaniu :

 

Warning! Webmin has detected that the program https://moje ip/left.cgi was linked to from an unknown URL, which appears to be outside the Webmin server. This may be an attempt to trick your server into executing a dangerous command.

 

O co chodzi?

Opublikowano

Mam problem po zalogowaniu :

 

Warning! Webmin has detected that the program https://moje ip/left.cgi was linked to from an unknown URL, which appears to be outside the Webmin server. This may be an attempt to trick your server into executing a dangerous command.

 

O co chodzi?

 

dałeś login i hasło admin ?? :) lub też inny login i takie samo hasło do niego ?

Opublikowano

Zrobilem nowego uzytkownika i haslo..

 

Sory, że po takim czasie, ale lepiej późno niż wcale ^^.

 

Odpowiedzi nie widziałem, to poradzę Ci reinstall webmina i ponowną konfigurację =)

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Fajny systemik obecnie używam dzięki za wrzute Lubie To !

logo.png

Niedługo :P 1 Server Anty-MPC team :P

 

 

[HA]Fighter

[HA]JachuPL tak to on !

[GA]Arczi

[GA]Gregski

 

Zero Diablic itd.

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...
Opublikowano

Napisane tu iz do wersji 7x. Niestety na wersji 7,2 i nizej to nie dziala:/ heh

No wersji nizsze niz 8 juz sie nie uzywa.. Najlepsza wersja to stabilna i najnowsza czyli 9.1

ban.gif

 

Opublikowano

Bardzo dobre. Mam pytanie. czy to też tak jakby monitor działania całego systemu?

Chodzi mi tutaj o zasoby systemu monitor połączeń,procesy,usługi zabezpieczenia (Porty etc) ?

 

Czy do tego co napisałem up stosuje się inny program? Dzięki za odp z górki.

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...