Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Spr pisze jutro wiec musze to mieć


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

1. Co to jest.

 

-Reszta kwasowa

-elektrolit

 

2. Który zbiór zawiera wyłączenie wzory kwasów:

Jeśli jest kropka za cyfrą znaczy, ze to jest małe np 3

 

a) HBr, H2.SO4. , H2.S , H3.PO4.

B.) HNO3. , H2.S ,H3.PO4.

c)NaCl, HI, H2.SO3.

d) NaOH, HCl, KOH

 

 

3. Zapisz wzory sumaryczne i strukturalne następujących kwasów :

 

a) Kwas siarkowy (VI) B.) Kwas węglowy (IV)

 

 

4.Nazwy kwasów beztlenowych mają końcówke ......... np ............. a kwasów tlenowych końcówke ..........np.........

 

 

 

5.Jaki to kwas

 

Mają cząsteczkę tworzy 5 atomów należących do trzech róznych pierwiastków. Powoduje ścinanie się białka. Mam silne wlaściowści utleniające.

 

 

 

6.W podanych wzorach zaznacz reszty kwasowe i określ ich wartościowość

 

 

HBr

H3.BO3.

H4.SiO4.

HCIO4.

HNO2.

H3.PO3.

 

7.Uzupełnij równanie rekacji chemicznych

 

Cl2. ........->HCL

H2.O+CO2. -> ..........

.......+SO3. ->H2.SO4.

.......+....... ->HBr

 

 

 

 

PRZYPOMINAM, ŻE JAK JEST KROPKA ZA LICZBĄ OZNACZA TO , ŻE TO JEST TAM TA MALA CYFRA NIE WIEM JAK TO SIĘ NAZYWA.

 

 

 

 

Z góry dziękuje i w ramach podziękowania dam limit +

Edytowane przez MaT™
Opublikowano (edytowane)

1. Reszta kwasowa - tradycyjna nazwa fragmentu cząsteczki kwasu, powstałego po oderwaniu się od kwasu w wyniki dysocjacji elektrolitycznej jednego lub więcej atomów wodoru.

Nazwa ta jest o tyle myląca, że kwas oprócz atomów wodoru składa się wyłącznie z reszty kwasowej, a zatem ta "reszta" stanowi zasadniczą część kwasu, decydującą o jego własnościach.

Schemat ogólny:

HA -> A- + H+ gdzie HA - wyjściowy kwas, A - wolna reszta kwasowa, H - oderwany jon wodorkowy

Np:

H2SO4 -> HSO4- + H+

 

Elektrolit - to termin który posiada dwa nieco różne znaczenia:

Elektrolitem nazywa się substancję, która stopiona lub rozpuszczona w rozpuszczalniku, rozpada się na swobodne jony (dysocjuje), na skutek czego może ona przewodzić prąd elektryczny.

Elektrolitem - z technicznego punktu widzenia - nazywa się też każde medium, zdolne do jonowego przewodzenia prądu - czyli innymi słowami, zdolne do przekazywania jonowo ładunku między elektrodami.

 

2. B.) HNO3. , H2.S ,H3.PO4.

 

3. Kwas siarkowy(VI) - Strukturalny: H2SO4

Sumaryczny: kwas-siarkowy-VI.png

 

Kwas węglowy (IV) - Strukturalny: H2CO3

Sumaryczny:

O-H

/

O=C

\

O-H

 

4.Nazwy kwasów beztlenowych mają końcówke ek np siarczek, a kwasów tlenowych końcówke an np weglan.

 

5. Jest to kwas azotowy(V)--HNO3

 

6. -H3BO3- reszta.k. BO3, wartosciowosc III

-HCLO4- reszta.k. LO4, wartosciowosc I

-HNO2- reszta.k. NO2, wartosciowosc I

-H3PO4- reszta.k. PO4, wartosciowosc III

 

7. H2O + SO3. ->H2.SO4.

Cl2.+ H2O->HCL

H2.O+CO2. ->H2CO3

Edytowane przez Gamus
Opublikowano (edytowane)

3.

a) Kwas siarkowy (VI)

H2SO4

 

b ) Kwas węglowy (IV)

H2CO3

 

7.Uzupełnij równanie reakcji chemicznych

 

Cl2+H2->HCL

H2O+CO2 -> H2CO3

H2O+SO3 ->H2SO4

H2+Br ->HBr

 

edit

@up- szybszy, nie zauważyłem kiedy dodałeś 3 i 7 ;)

Edytowane przez Booa
Opublikowano (edytowane)

Leci dla was po poł limitu i jutro reszta.

 

@up jak zrobileś takie małe cyfry?

 

ps; Jeszcze dodam zaraz 4 zadania jeśli mógłby ktoś rozwiązać.

 

 

 

1. Które równanie reakcji poprawnie przedstawia proces otrzymywania kwasu azotowego (V)

 

a. N2O3 + H2O -->2HNO2

b. N2O3 + H2O -->H2N2O4

c. N2O5 + H2O -->2HNO2

d. N2O5 + H2O -->2HNO3

 

2. Który z wymienionych tlenków jest tlenkiem kwasowym kwasu siarkowego (VI)?

 

CO2, SiO2, SO2, SO3, Cl2O3

 

Dlaczego? ......................................................

 

Napisz równania rekacji otrzymywania

 

a)kwasu siarkowego (IV)

b)kwasu azotowego (V)

 

 

3.Aby rozcieńczyć stęzony kwas siarkowy nalezy:

 

a. wlać kwas do wody

b. wlać wodę do kwasu

c. Jednocześnie wlac do zlewki wode i kwas

d. wszystkie odpowiedź są poprawne

 

 

 

edit; proszę o dokończenie zadania 6.

Edytowane przez MaT™
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...