Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Narodowe Święto Niepodległości


kolo1212

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wypadało w Ten dzień wybrać sie do kościoła odwiedzić cmentarze zapalić znicz na grobach wojskowy (Upamiętnienie Zmarłych za ojczyznę)

 

Trochę informacji o dniu oraz uroczystościach opchodzonych w Polsce.

 

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego

bytu państwowego"[1] w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

 

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).

 

5 listopada 1916 – wydanie aktu gwarantującego powstanie Królestwa Polskiego, w bliżej nieokreślonych jeszcze granicach.

 

14 stycznia 1917 – rozpoczęcie działalności przez Tymczasową Radę Stanu.

 

12 września 1917 – przejęcie obowiązków głowy państwa przez Radę Regencyjną.

 

7 października 1918 – ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną[2].

 

25 października 1918 – powołanie rządu Józefa Świeżyńskiego.

 

z 6 na 7 listopada 1918 – powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.

 

10 listopada 1918 – przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy.

 

11 listopada 1918

przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej (będącej częścią zwierzchniej władzy państwowej) Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego.

rozbrojenie w nocy niemieckiego garnizonu stacjonującego w Warszawie.

objęcie nadburmistrzostwa miasta Poznania przez Polaka, Jarogniewa Drwęskiego.

 

12 listopada 1918 - Rada Regencyjna powierza Józefowi Piłsudskiemu misję stworzenia rządu narodowego.

 

14 listopada 1918 – rozwiązanie się Rady Regencyjnej i przekazanie zwierzchniej władzy państwowej w ręce Józefa Piłsudskiego. Piłsudski zostaje głową państwa (na razie bez formalnego określenia nazwy urzędu).

 

15 listopada 1918 - Nr 204 "Monitora Polskiego" otrzymuje podtytuł "Dziennik Urzędowy Republiki Polskiej". Zmiana nazwy państwa polskiego z "Królestwa Polskiego" na "Republika Polska".

 

17 listopada 1918 - Józef Piłsudski mianuje Jędrzeja Moraczewskiego prezydentem ministrów Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

 

19 listopada 1918 – wojska niemieckie zakończyły wycofywanie się z Królestwa Polskiego.

 

22 listopada 1918 – podpisanie dekretu o podstawach ustrojowych państwa polskiego. Józef Piłsudski obejmuje urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa.

 

27 grudnia 1918 – wybuch powstania wielkopolskiego w Poznaniu.

 

Dzieje obchodów

Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.

W latach 1939–1944 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 (Dz.U. PRL 1989, nr 6, poz. 34), lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

 

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

Wszystkie sugestie pisać.

 

Moim zdaniem wypadało by się trochę zainteresować historią a nie wyłącznie nabijanie postów czy ciągłe przebywanie przed komputerem.

Opublikowano

Myslisz że ktoś czyta pogaduszki 89% uzytkownikow dzialu metin2 czyta tylko strone glowna metina i podstrone np boty.hacki etc.

Jezeli ktos ma chociaz za grosz rozumu w glowie zrozumie trzeba was od tego metina odgonic bo to juz massowe zarazanie lubie pograc w metina ale 24h przy komputerze to juz przesada powinno siedziec max 2h potem odpoczynek i mozesz dalej usiasc

 

Temat moze nic nie wnosi do metina ale chociaz moze ktos zrozumie ze metin to niewszystko ze sa rzeczy wazniejsze niz "wbijanie leveli"

×
×
  • Dodaj nową pozycję...