Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Matematyka chyba funkcje albo proporcje ;]


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pan Piotr wpłacił 2000zł do banku"fortuna",w którym oprocentowanie wkładów oszczędnościowych jest równe 6% w stosunku rocznym. Oblicz, ile wyniosą odsetki od tej kwoty po roku, a ile złotych pozostanie z nich panu Piotrowi, jeśli od kwoty odsetek zostanie odprowadzony podatek w wysokości 19%. Jaki będzie stan konta pana Piotra po roku oszczędzania?

5c71b48696e49012.gif
Opublikowano

Więc tak masz ogólny wzór na odsteki d=(k*p*t) : 100 (d-odsteki, k-kapitał,p-oprocentowanie,t-okres na jaki wpłacić czyli 1/2 roku itp.) Liczysz tylko z tego wzoru, całego zadania Ci nie zrobie bo co na klasówce :D

 

Opublikowano

Liczysz ile ci wyjdzie,z tego co ci wyjdzie mnożysz przez procent czyli przez 19%,odejmujesz i piszesz.Ja to bym wrzucił z twierdzenia Talesa z Miletu ale czekam ciągle na gecie ;DDD

Opublikowano

2000 - 100%

x - 6%

 

x= 2000*6/100 = 20*6 = 120 //tyle ma na rok

 

120 - 100%

y - 19%

 

y = 120*19/100 = 22,8 // odsetki od 6%

 

2000+120-22,8 = 2097,2 // tyle będzie miał po roku

 

Zrobiłem tak

 

5c71b48696e49012.gif
Opublikowano

Jeśli masz to zrobić proporcją to na krzyż.

 

2000 - 100%

x - 6%

 

2000 * 6% = x * 100% (zera i procenty się skracają)

20 * 6 = x

x = 120zł

 

A resztę masz dobrze ;)

EXPmIpC.gif

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...