Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz
  • 0

Problem z taktowaniem RAM, przeciążeniem procesor. Dołożenie kości RAM.


Pytanie

Opublikowano

 Hejka. 

 

Spec PC:

 

OS: Windows 11 Pro 64bit

Intel Core i5 11400F

mb: Gigabyte Z590M Gaming X

RAM: A1 B1 Corsair Vengeance Pro 3200mhz i CL16 (2 x 8GB)

Storage: Crucial P5 plus 500GB

Kingston SA2000 1TB

Grafika: Radeon RX6600XT

 

 

i komputer śmigał do tej pory w konfiguracji bez zarzutu.

Postanowiłem dokupić sobie ram, kupiłem i włożyłem:

RAM: A2 B2 Crucial Ballistix 3200mhz CL16 (2x16GB)

 

i najpierw zaczęły się bluescreeny "kernel security check failure", czy "IRQL_not_less_or_equal"... zrobiłem DISM exe, scannow, zrobiłem aktualizację BIOSA i to wszystko zniknęło, te bluescreeny. Nie wywala już. Ale no procesor jest cały czas obciążony, komputer zamula, procesor jest na 70, 90% obciążony, najwięcej zużywają właśnie przerwania systemowe czy system. Ogólnie czuć, że system opornie chodzi, bardzo. Temperatury są na bardzo niskim poziomie jak coś, bo mam chłodzenie nie boxowe tylko dodatkowe z SPC grandis 3 chyba. 


W biosie ramy czyta, w pc też, 48GB jest dostępne fizycznie, z wirtualnym w sumie 56GB, więc kości ram działają po dołożeniu.

Te ramy miałem:

VENGEANCE® RGB PRO 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 Memory Kit — Black (corsair.com)

NA CHANNEL A1 B1

i dołożyłem w pozostałe te:

Crucial 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black - Pamięci RAM DDR4 - Sklep komputerowy - x-kom.pl

 

Załadowany jest profil XMP na taktowanie 3200 16-18-18-36.

Mimo to odczytuje w ogóle inne wartości tych RAMÓW.

i teraz patrzę, że w BIOSIE mam załadowany XMP profile na 3200 taktowanie, auto ale mam, tak że jedne kości ram mają 2133 a drugie 2667. wtf?

 

Whats-App-Image-2022-09-11-at-13-24-30.j

1377080447-U702970.png

Cristiano.

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Opublikowano

2133MHz i 2667MHz to profile JEDEC (bazowe taktowanie) i masz normalnie wybrany profil XMP 3200MHz, wszystko tutaj jest tak jak powinno być. Na przyszłość - screenshoty w UEFI robisz za pomocą klawisza F12 po uprzednim podłączeniu pendrive, na który będą zapisywać się screenshoty.

 

Skoro problem pojawił się po dołożeniu pamięci RAM to upewniłbym się, że te RAM'y są dobrze wpięte, a nawet bym je zamienił miejscami.

Kolejnym problemem mogą być uszkodzone sterowniki - jeśli masz dużo urządzeń to masz dwa wyjścia - Driver Verifier albo je przeinstalować/zaktualizować. Skoro podałeś specyfikację to mogę podać linki do sterowników oraz firmware ME.

Firmware Intel ME dla chipsetów H510/B560/H570/Z590 (v15.0.42.2235) - Wersję sprawdzasz za pomocą Check.cmd (uruchamiasz jako administrator), instalujesz/aktualizujesz za pomocą Install.cmd (również uruchamiasz jako administrator), po aktualizacji firmware'u nastąpi samoczynny restart komputera.

Sterowniki Chipsetu (v10.1.19199.8340 WHQL) - Uruchamiasz CHIPSET_Intel_v10.1.19199.8340.exe

Sterowniki Intel MEI (v2229.3.2.0 WHQL) - Uruchamiasz jako administrator Install.cmd, po aktualizacji nastąpi samoczynny restart komputera.

Sterowniki LAN Realtek (v1168.10.720.2022 WHQL) - Instrukcja instalacji:

  1. Wciśnij Windows + X > Menedżer Urządzeń > PPM na kartę sieciową Realtek > Aktualizuj Sterownik > Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu sterowników.
  2. Przeglądaj... > Wybierz wypakowany folder sterowników (ETHERNET_Realtek_v...) > Dalej.

Sterowniki Audio UAD Realtek - tutaj pobierasz albo sterowniki z strony pomocy technicznej Twojej MOBO, albo wersję 6.0.9384.1 z Windows Update - musisz jednak sprawdzić czy zgodny identyfikator w szczegółach pakietu jest taki sam jak identyfikator sprzętu karty dźwiękowej w szczegółach sterownika w Menadżerze Urządzeń. Instrukcja instalacji sterownika z Windows Update:

  1. Wciśnij Windows + X > Menedżer Urządzeń > PPM na kartę dźwiękową Realtek > Aktualizuj Sterownik > Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu sterowników.
  2. Przeglądaj... > Wybierz wypakowany folder sterowników Realtek Audio > Dalej.

 

Jeśli masz inne urządzenia, które wymagają sterowników to również je przeinstaluj/zaktualizuj. Dodatkowo sterowniki GPU także wypada przeinstalować.

Poza tym polecam przeskanować system za pomocą MBAM - rzadko się to aktualnie zdarza, ale może złapałeś jakieś malware.

Korzystasz z jakiegoś zewnętrznego AV?

Głupi restart systemu na systemach Win 8/10/11 czasem wystarcza, żeby rozwiązać pewne problemy - systemy te domyślnie mają włączoną funkcję Szybkie Uruchamianie, która nie wyłącza systemu, a wprowadza go w hybrydową hibernację, zrzucając jądro, sesję, usługi i sterowniki do pamięci RAM. Funkcja ta tak naprawdę jest zbędna w przypadku posiadaczy zainstalowanych systemów na dyskach SSD.

Jakby nic nie pomogło to standardowo w przypadku problemów z Win 10/11 - In-Place Upgrade Repair.

  • 0
Opublikowano

Hej, stwierdziłem, że szybciej będzie mi zrobić na nowo instalkę windowsa 11 z zachowaniem plików osobistych.

Zainstalowałem najnowsze sterowniki z Gigabyte na nowo i wszystko mam wrażenie, że śmiga ok. 

 

Teraz procesor nie jest obciążony i śmiga normalnie.

image.png

Pamięć czyta 3200 MHz. 

 

Jedynie no w UEFI jest to taktowanie 2133 i 2667, to trochę tego nie rozumiem, dlaczego są inne? 

1377080447-U702970.png

Cristiano.

  • 0
Opublikowano

Wytłumaczyłem w poprzednim poście. Spróbuję prościej - prędkości 2133MHz oraz 2667MHz, które widzisz w UEFI są profilami JEDEC, czyli są to prędkości bazowe z którymi działają pamięci, dopóki nie włączysz profilu XMP. Procesor pierw musi odczytać SPD pamięci, w którym są zapisane parametry pamięci. Jeśli włączysz CPU-Z i przejdziesz na zakładkę SPD to zobaczysz, że pierw zapisane są profile JEDEC (czyli bazowe taktowania i czasy dostępu), a w dalszej kolejności profile XMP. Tak to wygląda chociażby na płytach X570:

 

Przechwytywanie zawartości sieci Web_14-9-2022_205314_www.youtube.com.jpeg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...