Skocz do zawartości

Małe zużycie CPU i GPU podczas gry

Polecane posty

image.pngCześć niedawno kupiłem komputer i mam problem z użyciem CPU I GPU w grach mianowicie w seriach typu assassins creed GPU~60% CPU-30-50% na wysokich ustawieniach osiągam 40 fps gdy na benchmarkach sięga to 60-70 fps dodam że na wysokich mam więcej fps niż na niskich problem występuje też w Cyberpunku lub GTAV załączyłem 2 obrazki na jednym widać gre na najwyższych ustawieniach GPU~48% CPU~39% i drugi ze skalowaniem klatek 2,5 aby obciążyć grafike i na spokojnie wyjmuje 100 zużycia więc czemu na niższych ustawieniach te wartości aż tak spadają specyfikacje:

EVGA Geforce RTX 2060

Amd ryzen 5 2600E 6 rdzeni

1 kostka RAM 16gb

Płyta główna msi b450m pro m2 max

image.png

Edytowano przez Ojtak123

• Ryzen 5 2600, szczególnie ten 2600E z TDP na poziomie żenująco niskim 45W jest mizerny, jego IPC (instrukcje na cykl) również jest niskie. W grach, gdzie ważniejszy jest jeden mocny wątek (czyli generalnie większość gier) będzie po prostu działał jako tako. Na wykresach będzie widać śmiesznie niskie zużycie, ale po prostu brakuje mu IPC - ten typ tak ma.
  • Zasilacze, które są wątpliwej jakości często podają wątpliwe napięcia co również może przełożyć się na wydajność - rzadko to występuje, bo mizernej jakości zasilacze częściej zdychają niż powodują takie problemy. Modelu zasilacza nie podałeś więc trudno w tej kwestii coś wyrokować.
  • Single Channel, czyli jeden moduł RAM 16GB zamiast dwóch modułów po 8GB lub 16GB. Na Ryzenach Single Channel masakruje wydajność, dodatkowo jak ten RAM nie ma minimum prędkości 3000MHz to po dupie wydajnościowo dostaje podsystem pamięci, co przekłada się na wydajność samego procesora. Do gier zawsze wykorzystujemy Dual Channel, lub Quad Channel jeśli platforma jest HEDT, żeby zapewnić optymalną wydajność. Profil A-XMP pewnie masz włączony.

Właśnie w 3 opcji szukałbym Twoich problemów z wydajnością.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...