Skocz do zawartości

Jak to jest z tą wielowątkowością serwera MC?

Polecane posty

Tak jak w temacie jak to jest?
Wiele osób pisze że serwer działa na 1 rdzeniu. Może działać na 2 wątkach?
Czy jak mam maszyna 2c/4t 3,4GHZ to serwer będzie działał na jednym wątku 3,4GHZ czy na jednym rdzeniu 2x3,4GHZ

Wyczytałem też na forum że tylko główne czynności serwera są na głównym wątku, a część serwera i pluginy(napisane odpowiednio oczywiście) są na innym.

Inni znowu piszą że już od Spigota mamy wielowątkowość i server może bez problemu działać na kilku rdzeniach.

Chciałem na początek postawić serwer jako 1 zwykły a z czasem rozdzielić go na (end+nether)+overworld jako takie bungee/strefy nwm jak to właściwie opisać. Plan jest na Spigota(survival 50 osób), ale jak znajdzie się lepszy do tego silnik to można zmienić koncepcje. Ma to sens w ogóle jak dziele na tej samej maszynie? Dodam że chciałbym włączyć tam jakieś małe aplikacje webowe node.js Nie byłyby zbyt zasobożerne, ale jednak czasem przydałby się jakiś luz w procesorze.
Ktoś mi to wyjaśni bo każdy piszę inaczej albo ja źle rozumiem zagadnienie.

Starsze wersje działają na jednym wątku, lecz od 1.13 coraz więcej funkcji działa na pozostałych. W 1.13 Mojang wprowadził asynchroniczne chunki, spigot je usunął, a paper je poprawił (na paperze 1.13 można było generować chunki szybciej niż ładować je na 1.12). Aktualnie dobrze zrobiony serwer może czerpać korzyści z do 6 wątków, powyżej tej ilości zmiany w wydajności są niezauważalne. Na nowszych wersjach 2 wątki procesora to minimum, a dobrze jest mieć 4. Warto też zainwestować w procesor z wysoką wydajnością jednowątkową, np. jakiś nowy ryzen. Tu znajdziesz ranking takich procesorów: https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Co do silnika, spigot jest bardzo śmieciowy. Posiada dziesiątki błędów, w tym kopiowanie przedmiotów, crashe serwera czy możliwość zniszczenia np. bedrocka. Jest też mało wydajny i niekompatybilny z niektórymi pluginami. Aktualnie najlepszym wyborem dla większości serwerów jest tuinity, mocno zoptymalizowany fork papera.

Edytowano przez Helios1993

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...